PLZ-LIT 8:4 - Gólová kanonáda udržela Plzeň v čele!

V nových dresech a s novým generálním sponzorem HC Plzeň 1929 změnil zavedené pořádky, dokázal po dlouhém čase na vlastním ledě přehrát Litvínov, a jak! Plzeňáci postupně utekli do vedení 8:2, ztrátu koncentrace v závěru potrestali chemici snížením na 8:4. Rekordní plzeňskou kanonádu sledovalo 7515 diváků, poprvé se trefili junior Jakub Lev a letos Václav Benák. Večer premiér vyšperkoval také první gól Jana Stránského před vlastním publikem. V neděli míří indiáni hájit první místo na led pražské Sparty.

HC Škoda Plzeň - HC Verva Litvínov

8:4
3:1, 1:1, 4:2

Branky a nahrávky: 7. Straka (Vlasák, Benda), 12. Adamský (Vampola, Modrý), 13. Benák (Vostřák), 36. Vlasák (Kovář, Hanzlík), 43. Bomersback (Vampola), 47. Hvila (Scofield, Modrý), 47. Stránský (Vlasák), 52. Lev (Bomersback) - 5. Jánský (Lukeš), 24. Trávníček (Černý), 56. Lukeš (Pilař, Reichel), 58. Lukeš (Trávníček). Rozhodčí: Fraňo, Turčan - Kreuzer, Jindra. Vyloučení: 6:9, navíc Straka (Plzeň) 10 min. Využití: 4:1. Diváci: 7515. Střely na branku: 38:23. Průběh utkání: 0:1, 3:1, 3:2, 8:2, 8:4.

Pöpperle - Benák, Hanzlík, Benda, Modrý, Dresler, O´Brien, Jeřábek (J) - Kovář (J), Stránský (J), Straka (C), Vlasák (A), Bomersback, Vampola, Adamský, Vostřák, Heřman, Dvořák, Hvila, Scofield, Lev (J)

HC Verva Litvínov

Franěk (47. Hübl J.) - Punčochář, Pilař, Stříteský (J), Švarný, Gureň, Kubát, Kroupa (A), Skuhrovec - Trávníček (A), Vopat, Lukeš, Gerhát (J), Černý, Reichel (C), Hübl V., Jenáček, Kubinčák, Majdan (C), Bojer (C), Jánský

Pavel Vostřák 0 1 1 0 0

Již po 55 vteřinách hry se Plzeň radovala z branky. Bohužel předčasně, protože Vampola byl při přejímání puku dle rozhodčích v postavení mimo hru. V čase 4:17 dorážel Peter Jánský a puk skončil těsně za brankovou čarou. Gól musel potvrdit až videorozhodčí, ale příliš dlouho neváhal - 0:1. Ještě v téže minutě dostali domácí možnost hrát přesilovku 5na3, která mohla trvat až minutu a čtyřicet dva vteřin. Ale netrvala. V čase 6:11 ji využil ze své oblíbené pozice Martin Straka – 1:1. Hned po skončení své početní převahy si Plzeň zahrála i oslabení. Hned po jeho začátku se do úniku vydal Adamský. Ale neuspěl. V čase 11:12 se ale už po parádní Vampolově přihrávce mýlit nemohl. Martin Adamský pohladil duši plzeňského diváka nejen krásnou akcí, ale hlavně otočil vývoj utkání - 2:1. Po faulu na Scofielda se kapitán Straka dožadoval trestného střílení, ale ani „pouhá“ přesilová hra mu nakonec nevadila. V čase 12:18 ji přesnou střelou od modré čáry využil Václav Benák – 3:1. V 17. minutě se blýskl Pöpperle fantastickým skluzem proti Jánského téměř stoprocentní šanci. V čase 19:34 při vlastním oslabení ujel Martin Straka. Byl faulován a následné nařízené trestné střílení neproměnil Tomáš Vlasák.

Do prostřední části si Litvínov ještě přenesl zbytek přesilové hry. V ní měl velkou možnost Reichel, Pöpperle ho vychytal. Poté následoval plzeňský tlak, ale zároveň i chyba v obraně. V čase 23:31 ujel obráncům Michal Trávníček , jehož střela doplachtila až do branky - 3:2. Hned v zápětí hrála Plzeň oslabení, proti kterému Straka tak protestoval, až si vykoledoval desetiminutový osobní trest. Jen co se Scofield vrátil z trestné lavice, pádil na Fraňka. Vykoledoval si faul a domácí hráli další přesilovou hru. V ni měl obrovskou šanci Kovář, který ovšem před odkrytou brankou promáchl. A hned v zápětí měl další možnost. Franěk po jeho střele puk tečoval lapačkou na horní tyčku, odkud se kotouč odrazil na horní síťku jeho svatyně. Při další početní převaze domácích čekal už Straka po vypršení trestu jen na přerušení, aby se mohl vrátit na ledovou plochu. A dočkal se. V čase 35:01 totiž propadla Fraňkovi za záda nepříliš prudká střela Tomáše Vlasáka – 4:2. V závěru třetiny si domácí zahráli i oslabení a velmi se jim dařilo. Drželi Litvínov daleko od svého obranného pásma.

V čase 42:10 se diváci dočkali dalšího gólu. Mark Bomersback z bezprostřední blízkosti protlačil puk za Fraňka - 5:2. Ve 45. minutě hledal Bomersback Vampolu, který byl zcela nepokrytý, přihrávku dobře zblokoval bránící hráč. V čase 46:31 zcela ochromil svými kličkami litvínovskou obranu Scofield, aby poté zpětnou přihrávkou našel Lukáše Hvilu, který mířil naprosto přesně - 6:2. A když v čase 46:56 zvýšil na 7:2 Jan Stránský, Franěk opustil brankoviště a přenechal své místo Jaroslavu Hüblovi. Tomu však čisté konto nevydrželo ani pět minut. V čase 51:08 ho svým prvním extraligovým gólem v kariéře překonal Jakub Lev – 8:2. V 54. minutě se skóre snažil zkorigovat Jenáček, ale Pöpperle vystavil jeho ráně stopku svým betonem. V čase 55:47, tedy v době, kdy plzeňskou ČEZ arénou probíhal mexická vlna, se hosté přece jen prosadili. František Lukeš nikým nehlídán dopravil puk do branky - 8:3. A to nebylo vše. V čase 57:30 se prosadil i Jakub Černý - 8:4. To bylo gólově ze stran obou týmů vše. Fanoušci Plzně i Litvínova mohli odcházet ze stadionu s pocitem, že viděli velmi pohledné utkání. Domácí navíc hřál pocit výhry.

Milan Razým (Plzeň): "Na vítězství se podílel celý tým, což je hodně příjemné zjištění. Vrátili jsme se k naší staré hře, která nám přinášela úspěchy. Za to bych chtěl klukům poděkovat. V poslední době se nedařilo pravým křídlům a potřebovali jsme trochu oživit první lajnu, tak jsme do ní nasadili Stránského. Prokazoval v domácích zápasech dobrou formu a svým pohybem měl vytvořit prostor pro Straku s Vlasákem."

Jiří Šlégr (Litvínov): "Utkání se mi nehodnotí vůbec příjemně. Myslím, že jsme do zápasu nevstoupili špatně a dokonce jsme vedli. Naší obrovskou chybou bylo, že jsme se nechali ve druhé třetině hodně vylučovat a inkasovali jsme zlomový gól na 4:2. Poslední třetinu jsme totálně nezvládli a konečný výsledek tomu odpovídá."