V zápase mnoha tváří školil Třinec Keramiku z produktivity

Neuvěřitelně nešťastný zápas s Třincem sehrála dnes Keramika na svém ledě. Nasazení, snaha, srdce bojovníka, nic z toho našim borcům nechybělo. Dřeli do úmoru, dali šest branek, ani to však nestačilo na zdolání Třince. Již skóre napovídá, že utkání moc nevyšlo všem brankářům. Na jedné straně lehce až šťastně vstřelené branky z ojedinělých brejků, na druhé straně pracné dobývání soupeřovi svatyně, to vše vyvolávalo v srdcích sedmi tisícovek domácích fanoušků pocity zoufalství, ale snahu hráčů vycítili, a neúnavně je hnali kupředu. I přes porážku se tak od nich domácí hráči dočkali potlesku, i když nijak bouřlivého. Pocity všech fanoušků se jasně projevily při posledním góly, kdy při vyvolávání jména střelce jeho jméno doslova vydechli!

HC Škoda Plzeň - HC Oceláři Třinec

6:8
2:4, 2:1, 2:3

Branky a nahrávky: 6. M. Straka (Vostřák, Sedlák), 11. Kořínek (Andrašovský, 23. Vostřák (M. Straka, Sedlák), 33. Duda (Sedlák), 48. Vostřák (M. Straka, Sedlák), 60. Andrašovský (Duda)- 10. Král (Janků, Meluzín), 12. Janků (Gureň), 18. Appel, 19. Meluzín (Janků, Jánoš), 29. Meluzín (Janků, Jánoš), 43. Skořepa (Staněk, Kolařík), 46. Janků (Meluzín, Lakosil), 55. Janků (Meluzín, Jánoš). Vyloučení: 4:8, využití: 3:0. Rozhodčí: Bolina - Hauser, Sichrovský. Diváci: 6980.

Šimonovič (19. Kůs) - Výborný, Řezníček, Benák, Vlček, Hanzlík, Chotěborský (21. Dobrovolný) - Vostřák, Michal Straka, Sedlák - V. Král, Kořínek, Eiselt - Dvořák (21.Duda), J. Straka(21. Švík), Andrašovský

HC Oceláři Třinec

Lakosil - Jančařík, Gureň, L. Procházka, Gřegořek, Kuntoš, Slavík, navíc 41. Cartelli, D. Nosek - Zadina, R. Král, Hašek, (27. J. Boháč) - Janků, Jánoš, Meluzín - Appel, Marek, Skořepa - navíc 41. Kolařík, Staněk

Předehrou k zápasu se staly dvě události. Tou veselou byla oslava šestistého sehraného utkání kapitána Josefa Řezníčka v nejvyšší československé a poté i současné české hokejové soutěži. Smutnější, avšak emotivnější bylo mrtvolné ticho, které se rozhostilo nad plzeňským ledem po úvodním vhazování. Minutou ticha všichni aktéři i fanoušci vyjadřovali čest a úctu památce tisícům obětí bestiálního útoku teroristů v americkém New Yorku, a odpor vůči jakýmkoli formám násilí, páchaných na nevinných lidech.

Poté se zápas rozjel na plné obrátky. První střelu na domácího gólmana Šimonoviče vyslal Třinec již ve 27. vteřině. Na konci první minuty přihrál v tandemu Eiselt Kořínkovi, jehož střela se odrazila do obličeje Libora Procházky, z jeho vlastní hokejky. Za potlesku tribun třinecký obránce opustil hrací plochu, za pár minut se již opět zapojil do hry. S chutí hrající útok Petra Kořínka vytvořil první z neuvěřitelného množství závarů před brankou hostí, které nastřádal tento zápas. Eiselt puk neprotlačil do brány, následně ještě nebezpečně nahazoval před Lakosilovu branku. Po chvíli unikal Josef Straka, gólově se neprosadil. První vyloučení zápasu odnesl plzeňský útočník Dvořák. Třinec se dostal do útočného pásma, střelu Jánoše vykryl Šimonovič, poté zachybovali obránci hostí, ujížděl Eiselt, a slabší chvilku si vybral rozhodčí Bolina. Nejdříve signalizoval vyloučení hráče za atak ujíždějícího Eiselta, následně si však svůj verdikt rozmyslel, a vyloučení odvolal. Josef Straka se zapojil do útoku ihned po návratu z trestné lavice, před odkrytou brankou ale promáchl ideální přihrávku mezi kruhy. V 6. minutě Plzeň vybuchla nadšením. Technickou ekvilibristiku Pavla Vostřáka, který oklamal Lakosila i domácího obránce a přihrál před prázdnou branku najíždějícímu hráči, zakončil centr jeho útoku, Michal Straka, 1:0! Na konci šesté minuty vystrašil diváky za brankou Benák velmi ostrou střelou. Dokonalý tlak předvedla pětka v sestavě Václav Král, Kořínek, Eiselt v obraně s Benákem a Vlčkem. Krásnou střelou se prezentoval Vostřák. Závar, tentokrát na druhé straně, předvedl zase druhý útok Třince. Jeho vedoucí Richard Král najel před branku a opakovaným bekhendovým pokusem srovnal, 1:1! Jmenovec střelce vyrovnávací branky Třince Václav byl o minutu později v úniku, ve kterém jej zastavil Gřegořek faulem. Plzni se nabídla ideální šance, vrátit se do vedení. V čase 10:58 se to podařilo! Nepřehlednou situaci kolem Lakosilovi branky vyřešil Petr Kořínek, který puk doklepl do branky, 2:1!To byl bohužel ze strany Plzně na dlouho poslední střelecký úspěch, dokonce ani radost z vedení netrvala více než minutu, včetně oslav a vyvoláváním střelce fanoušky. Po vhazování ujel Jánoš, jeho nepříliš těžká střela proklouzla Šimonovičovi mezi betony a zastavila se těšně za brankovou čarou, vyrovnáno2:2! Plzeňany to trošku zaskočilo, ale nadále trpělivě útočili. V mele před Lakosilem neprotlačil puk do branky J. Straka. Kořínek projel útočné pásmo, namazal Eiseltovi, ten pálil do posunuté brány, gól z toho nepadl, ale signalizovalo to přicházející další plzeňský tlak. Postupně nebezpečně pálili Vostřák, V. Král, J. Straka. Posledně jmenovaný byl však nešťasníkem okamžiku, jelikož ve středním pásmu namazal do samostaného úniku Appelovi, a ten poslal Třinec do vedení, které hosté do konce zápasu nepustili, 2:3! Pohromy nebylo dost! Dokonalý obrat a šok pro všechny Plzeňáky na stadionu byla střela o minutu později, ta proklouzla Šimonovičovi pod betonem, a její autor, Meluzín, tak upravil na 2:4!. Šimonovič odjel se sklopenou hlavou na střídačku a do branky se postavil Petr Kůs. První zákrok si připsal již po dvaceti vteřinách. Šanci vrátit se do zápasu získala Plzeň 66 vteřin před koncem první třetiny, vyloučen byl hostující Hašek. Před brankou se sám v přesilovce ocitl Sedlák, puk minul. Andrašovský ještě stihl v první třetině zlomit hůl při střeleckém pokusu. První třetina, která rozhodla o osudu zápasu, tak skončila 2:4!

Plzeňanům nezbývalo než otevřít hru, což však byl také risk a voda na mlýn brejkovým třineckým hráčům. K vidění byl útočný otevřený hokej, ve kterém se do útočení zapojovali vydatně i obránci, výborně se jevil především Václav Benák. Dohrávanou přesilovku Plzeň nevyužila, ale ihned po jejím skončení byl vyloučen Gureň za vražení na hrazení. Benák střílel a nahazoval, o chvíli totéž Hanzlík, Řezníček vyslal pěknou ránu na Lakosila, brankář tlak ustál. Jinak tomu bylo vteřinu před koncem této přesilovky, Sedlák nabil Pavlu Vostřákovi, 3:4!Plzeň se tak vrátila do zápasu. Kůse vystrašil v 25. minutě Meluzín, jehož střela proklouzla brankáři pod rukou, ale mimo branku. Plzeň se nadechovala k obrovskému tlaku. Švihem protáhl Lakosila Řezníček, Michala Straku v dobré pozici zablokovali soupeřovi obránci, nespočet závarů před třineckou brankou rozehráli domácí hráči, gól však nepřicházel. Prázdnou plzeňskou branku netrefil Gřegořek. Obrovský tlak vyústil ve dvě tutovky Benáka. Jako mnohokrát, i v tomto okamžiku platilo "nedáš-dostaneš"! Lehkým nahozením do branky zakončil rozehranou akci Roman Meluzín, 3:5! Jakmile bylo opět vhozeno, dostal se do šance první útok domácích, z něho však vzešlo vyloučení domácího útočníka Sedláka. Tvorba hry však dělala hostům evidentně potíže a nedostali se vůbec do útočného pásma. Radek Duda naskočil od druhé třetiny, a byl hodně vidět. Únik dva na jednoho zakončil ve 33. minutě po přihrávce Sedláka právě jmenovaný hráč, 4:5!Diváci byli ve varu, a ten ještě zvýšilo vyloučení Kuntoše. Vřava v hledišti nejspíše ochromila obranné schopnosti Třineckých, neboť Plzeň okamžitě hosty zavřela v jejich obranném pásmu, pálil Řezníček, a mnoho dalších plzeňských hráčů. Gól však nepřišel. Za chvíli šel opět Kuntoš na dvě minuty. Ta však netrvala dlouho. Rozhodčí sporným posouzením přechodu přes útočnou modrou proti sobě popudil diváky, ale ještě k tomu "přidal" vyloučení Benáka. Ve hře 4 na 4 měl šanci Marek, Zadina sestřelil Řezníčka, jinak nic ani jedné svatyni nehrozilo. Do přestávky byl ještě vyloučen Vlček, který zastavil unikajícího Jánoše za cenu dvou minut za držení.

Třinec z dohrávané přesilovky nic nevytěžil. Navrátivší se Vlček se ocitl ve střelecké příležitosti, ale hosté pak využili zaváhaní Plzeňáků ve vlastním obranném pásmu, puk si prohodil s Kolaříkem Skořepa, a hosté odskočili opět od dvě branky, 4:6! Domácí hráče gól dokonale zmrazil. Hosté však nic převratného nevymýšleli, evidentně jim předváděná hra vyhovovala, a tak to bylo na domácích. Duda jednou rukou nahrával do brankoviště, Švík se k dorážce nedostal. Obrovskou šanci měl Václav Král, byl sám před Lakosilem, ale blafák mu hostující brankář lapačkou chytil, a tak opět přišlo to, dnes pro Plzeň nešťasné, "nedáš-dostaneš"! Janků, který se v zápase blýskl třemi góly, uklidnil hosty definitivně, 4:7! Vykřesat jiskřičku naděje mohli Plzeňané po nedovoleném bránění Kolaříka. A také ji vykřesali! Pavel Vostřák dal svůj druhý gól, když byl osamocen před Lakosilem, 5:7! Plzeň nadále tlačila, výborně hrající Benák připravoval šanci, do které na poslední chvíli vložil hůl Skořepa. Vostřák první ranou po vhazování zkoušel Lakosila, Třinec v těchto fázích jen vyhazoval puky přes celé hřiště na zakázané uvolnění. Kořínek netrefil vtipnou zadovku Vostřáka. Václav Král trefil jen brankáře, k vidění byly kolotoče, které roztáčeli domácí hráči s Třineckými, nespočet soubojů před brankou Třince, velké závary, mnoho střel, ale chyběla přesnost, štěstí a možná i psychická pohoda. Třinečtí situace řešili za cenu zákroků na hranici pravidel. Kůs neměl od posledního inkasovaného gólu snad jediný zákrok. Diváci své hráče hrali, ti bojovali ze všech sil. Duda tlačil puk za záda Lakosila, šanci měl Andrašovský, od modré to zkoušeli Výborný a Řezníček. Ojedinělý výpad během tlaku řešil Kůs, ale ten, který přišel v 55. minutě znamenal opět gól. Meluzín nahrál do střelecké pozice Janků, a ten svým třetím gólem upravil na 5:8! Až za rozhodnutého stavu se rozhodčí Bolina odhodlal vylučovat, což odnesl Skořepa. Hra již byla rozháraná, domácí hráli v křeči, vyvíjeli již jen platonický tlak. Ojedinělé byli střely, na straně Plzně Vostřák, na druhé Meluzín. Do samostatného úniku se dostal v poslední minutě Andrašovský, a Lakosila překonal pěkným blafákem, a upravil na konečných 6:8! Zápas se pak dohrál jen z povinnosti.