PLZ - ZLN 5:4

PLZ - ZLN 5:4 - Škodovka po velkém boji poráží zlínské Berany!

Čtvrté kolo české nejvyšší hokejové soutěže odehráli indiáni na domácím ledě, do LOGSPEED CZ Arény přicestoval celek PSG Berani Zlín. První dvě třetiny skončily nerozhodně, Tomáš Mertl duel rozhodl ve třetí třetině!

HC Škoda Plzeň - PSG Berani Zlín

5:4
2:2, 2:2, 1:0

Branky a nahrávky: 13. Rob (Gulaš, Pour), 18. Gulaš (Moravčík, V. Němec), 22. Indrák (Rob, V. Němec), 32. Rob, 46. Mertl (V. Němec, Gulaš) – 4. Köhler (Kubiš, Honejsek), 8. Ferenc (Dufek), 27. Dufek (Freibergs), 32. Herman (Šlahař). Průběh utkání: 0:2, 3:2, 3:3, 4:3, 4:4, 5:4

5 510

Frodl (Kolář) – Budík, Čerešňák, Moravčík, L. Kaňák, Pulpán (A), Vráblík, Houdek – Pour, Mertl (A), Gulaš (C) – Straka, Kodýtek, Eberle – Rob, V. Němec, Indrák – Heřman, Přikryl, Kantner

PSG Berani Zlín

Kašík (Huf) – Žižka (C), Nosek (A), Freibergs, Gazda, Řezníček, Buchta, Ferenc – Köhler, P. Sedláček, Szturc – Šlahař, Herman, Dufek – Kubiš (A), Palmberg, Honejsek – Fryšara, Popelka, J. Ondráček

Roman Vráblík 0 0 0 -1 0

První třetina zápasu mezi Plzní a Zlínem přinesla svižný hokej a mnoho šancí na obou stranách. Samotný úvod utkání vyšel jednoznačně Beranům, alespoň co se vstřelených gólů týká. Po dvou minutách od prvního buly totiž putoval na trestnou lavici domácí Indrák, hosté si v útočném pásmu vytvořili několik příležitostí. Nejprve se před Frodla prokličkoval švédský útočník Palmberg, který však v dobré pozici střílel nepřesně. Krátce po něm dorážel před brankovištěm Herman, ale plzeňský gólman díky skvělému zákroku kotouči zamezil cestu do sítě. Jenže nedůrazná hra před brankovištěm se indiánům vzápětí zle nevyplatila. Bedřich Köhler si totiž našel další vyražený puk a nekompromisně ho napálil do brány. Zlín vedl 1:0 a skóre navýšil už v osmé minutě. Vypadalo to jako přes kopírák, Jakub Ferenc byl totiž nekrytý před brankovištěm Dominika Frodla, mohl tak pohodlně dorazit odražený kotouč do sítě.

Jenže po druhém inkasovaném gólů se domácí zvedli a do konce první třetiny na ledě vládli. I díky přesilovkám, první dvě sice zůstaly nevyužity, hlavně Tomáš Mertl si připsal dvě dobré střely, ale gólman Kašík odolával i měl štěstí. Až po konce druhé početní výhody propadla Gulašova přihrávka na volného Luboše Roba, který střelou z první zamířil přesně a snížil na 1:2. Následně si trojice Straka – Kodýtek – Eberle připravila další šanci, ale prvně jmenovaný měl ve velkém úhlu těžkou pozici, nakonec trefil tyčku odkryté branky. Vyrovnání přišlo v 18. minutě. Milan Gulaš se po vhazování v útočném pásmu a přihrávce od Moravčíka dostal ke střele, jeho bomba zaplula přesně pod rukou Kašíka do sítě. Po dvaceti minutách tak platil nerozhodný stav 2:2.

Stejný počet gólů padl na obou stranách ve třetině druhé. Už ve 22. minutě dokázali indiáni otočit skóre duelu. Rob s Němcem zavezli puk do útočného pásma, předali ho na pravý kruh, kde si ho šikovně zpracoval a ukryl před protihráči Miroslav Indrák. Ten si poté kotouč popotáhl a trefil se přesnou střelou švihem pod horní tyčku. Škodovka mohla o moment později vést již 4:2, to když Petr Kodýtek přebral před brankovištěm pas od Eberleho, leč nakonec minul tyčku brány Libora Kašíka. Ve 27. minutě si druhá zlínská formace vytvořila v útočném pásmu tlak, Jan Dufek se nakonec objevil nekrytý před bránou Frodla, kterého propálil střelou z první přesně mezi betony. Ševci srovnali na 3:3.

Jakub Šlahař poté v polovině duelu zasáhl domácího Houdka, který se již mohl vrátit do sestavy Plzně, krvavě vysokou holí, takže na indiány čekala čtyřminutová přesilová hra. V ní nejprve střílel Mertl v dobré pozici do lapačky Kašíka, poté Kodýtek po šikovné práci nastřelil bekhendem tyčku. Dlouhá početní výhoda nakonec nezůstala nevyužita. Gulaš nastřelil puk do skrumáže před brankou, po závaru si ho našel Luboš Rob, který dorážkou vrátil Plzni vedení. Zlínští si vyžádali trenérskou výzvu, ale rozhodčí na trefě Plzně nenašli nic závadného, proto gól platil. Ale indiáni se z něj neradovali moc dlouho. Ještě pořád ve 32. minutě se Jakub Herman hned po buly dostal za obranu Plzně a přesně tečoval nahození od modré čáry mezi betony gólmana Frodla. Po čtyřiceti minutách tak platil nerozhodný stav 4:4.

Od začátku třetí třetiny si šli domácí za pátým gólem a dočkali se. Indrák byl nejprve faulován v jasné pozici Noskem, krátce po něm vyhodil mimo hrací plochu Köhler, takže si indiáni mohli zahrát dvojnásobnou přesilovku. Po osvědčené kombinaci se prosadil Tomáš Mertl. Milan Gulaš přihrál na Němce, ten ihned našel Mertla, který se trefil střelou z voleje přesně mezi betony Kašíka. Klasická přesilovka pokračovala dál a ševci měli obrovské štěstí. Rob útočil na hattrick, ale v záklonu netrefil kotouč ideálně, takže místo poloprázdné branky trefil hostujícího gólmana. Toho o chvilku později trefil i Pour, dezorientovaný Kašík na poslední chvíli puk ukryl do výstroje. To vše se stalo ve 47. minutě.

Další velkou šanci měli znovu indiáni. Straka našel na levé straně najetého Lukáše Pulpána, jeho dělovku odrazil Kašík lapačkou do ochranné sítě. Devět minut před koncem základní hrací si i ševci zahráli dvojnásobnou přesilovku, která byla ještě delší než v případě Plzně. Modrobílí zvládli těžkou chvíli s přehledem, Dominik Frodl si musel poradit se střelami Freibergse a Köhlera, jinak si indiáni dokázali poradit. Spíše po ní vytvořili Berani velký závar před brankovištěm Škody, Frodl si znovu poradil. Jednu minutu a třináct sekund před koncem základní hrací doby putoval hostující gólman na střídačku a ševci to zkusili v šesti. Nikdo už však gól nevstřelil, indiáni vyhráli 5:4!

Jiří Hanzlík (HC Škoda Plzeň): „Je na nás znát, že hodně inkasujeme. Sebevědomí hráčů je v defenzivě mizerné a o to více je vítězství pro nás cennější.“

Martin Hamrlík (PSG Berani Zlín): „Bylo to dnes z naší strany hratelné a pro nás to skončilo ve třetí části, že Plzeň proměnila přesilovou hru 5:3 a my ne. Tam se to celé zlomilo.“