Klíčem ke zlínské výhře byly přesilovky

Tři branky v početní výhodě, z toho dvě pak při vyloučení Jiřího Vebera, rozhodly o páteční porážce Keramiky Plzeň. Zlínští trenéři nakonec do branky nepostavili plzeňského odchovance Michala Maříka, ale měli při volbě šťastnou ruku. Petr Tuček totiž nedovolil keramikům ani jednou skórovat.

PSG Berani Zlín - HC Škoda Plzeň

4:0
0:0, 2:0, 2:0

Branky a nahrávky: 31. Marušák (Leška), 40. Somík (Čajánek), 43. M. Okál (Somík, Čajánek), 52. Balaštík (Leška, Ambruz). Rozhodčí: Venglář - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 6:12, navíc I. Rachůnek (Zlín) 5 min. + do konce utkání. Využití: 3:0. Diváci: 5959

PSG Berani Zlín

Tuček - M. Hamrlík, Zubíček, Marušák, Blaťák, Mojžíš, Homer - M. Okál, Čajánek, Somík - Balaštík, Leška, Pivko (31. Ambruz) - I. Rachůnek (33. Záhorovský), Ministr, Jenáček

Barta - Dobrovolný, Řezníček, Mazanec, Fiala, Výborný, Veber - Duda, J. Straka, Kracík - Koreis, M. Straka, Z. Sedlák - Špindler, Voskár, Volák - Topol, Krátoška, Brabenec

Už po 29 sekundách putoval za hru vysokou holí na trestnou lavici Josef Řezníček a domácí měli výhodu čtyřminutové přesilovky. Keramika však sehrála oslabení výborně a Zlínu v podstatě nedovolila vůbec ohrozit Bartovu branku. Toto vyloučení předznamenalo průběh úvodní části, kdy se nikdy nehrálo více než čtyři minuty v kuse v plném počtu. Od 6. do 11. minuty byli vyloučeni postupně čtyři zlínští hokejisté, ale i Plzeň dvě přesilovky pět na tři v krátké době sehrála mizerně. Velkou šanci si vypracoval Radek Duda, jenž obral o puk zlínského obránce a v nájezdu ve dvojici s Josefem Strakou volil střelu, Tuček ji však chytil. Následovaly zase přesilovky na druhé straně a Barta se musel vyznamenávat při akcích třetí zlínské řady.

Zlín byl i na začátku druhé třetiny o něco aktivnější, ale Plzeň dlouho držela bezgólový stav. Teprve když se zápas přehoupl do druhé poviny, posunul puk Leška po buly Jiřímu Marušákovi a ten střelou po ledě otevřel skóre. Byl to jediný gól v zápase, který padl při hře pět na pět. Šanci na vyrovnání měla Keramika při pětiminutové přesilovce za vysokou hůl Rachůnka, ale njevětší šanci měl během ní Jaroslav Balaštík, jenž samostatný nájezd sice proměnil, ale branku dosáhl úmyslně rukou. Jinak byla přesilovka ukázkou marnosti, kterou Plzeň v poslední době předvádí při početních výhodách. Jak se mají přesilovky proměňovat ukázal Zlín hostům v poslední minutě třetiny. Držení Vebera potrestal Radovan Somík.

Teprve když ve třetí části využil další přesilovku Miroslav Okál, zapnula opět Plzeň na plné obrátky, ale Radek Duda nedal samostatný nájezd a Tuček kryl i ránu ránu Řezníčka. Libor Barta pak uchoval alespoň mizivé naděje na bodový zisk, když uspěl tváří v tvář Záhorovskému. Naděje pohřbil až další zbytečný faul Vebera. Čtyřminutovou výhodu proměnila ve svůj koncert druhá formace. Šťastným střelcem byl Jaroslav Balaštík.

Radek Kampf: „Čekali jsme hned od začátku nápor Zlína, ale zápas se pro nás vyvíjel dobře. Bohužel jsme nedokázali využít dlouhou přesilovku pět na tři. Před utkáním jsme si říkali, že se nesmíme nechat vylučovat, ale hráči tuto taktiku nesplnili. Dostali jsme tři góly v oslabení a to rozhodlo o výsledku.“
Zdeněk Venera: „Naše vítězství se určitě nerodilo lehce. Plzeň je momentálně v dobré formě a hraje rychlý a agresivní hokej. O utkání nakonec rozhodly dobře sehraná oslabení a přesilovky z naší strany.“