DOR: PLZ - LIM 2:3p

Dorost ztratil s Litvínovem téměř vyhraný zápas

Plzeň - Po reprezentační přestávce se naplno rozjel kolotoč mistrovských utkání. V rámci patnáctého kola ELIOD extraligy zavítal na led aktuální lídra ze západu Čech čtvrtý Litvínov.

HC Škoda Plzeň - HC Verva Litvínov

2:3p
1:0, 0:1, 1:1 - 0:1

Branky a nahrávky: 17. Holý (Dáňa), 42. Korčák (M. Soukup, Šiler) – 27. Iljuk (Dej, Postl), 59. Krocker (Dej, Brouček), 63. Dej (Iljuk)

65

Bočan (Lokajíček) – Schindler, Houdek, Kanta, Hodinář, Páník, Jánský – Steinbrücker, Šiler, Dáňa (C), D. Soukup (A), Korčák, M. Soukup, Matoušek, Kreuzman, Holý

HC Verva Litvínov

Čermák (Herkommer) – Kuchař, Filip, Hocelík, Werner, Kadár (A), Hora (A), Martínek – Špaček, Postl, Slavík (C), Beran, Adámek, Kočárek, Iljuk, Krocker, Šprynar, Dej, Brouček

Jakub Šiler 0 1 1 0 0

Utkání začalo s více než půlhodinovém zpožděním. V úterý se hrálo v LOGSPEED CZ Aréně první duel osmifinále Champions Hockey League a po úpravě ledu zpět na extraligový mód zůstala u jedné z reklam za brankou velká díra, která neumožnila odehrát duel na tomto ledě. Plán B byl tedy jasný. Obě mužstva se musela v kompletní výstroji přesunout venkem na druhou halu, kde ale mezitím ale probíhal trénink malých hokejistů.

Jako první zápase se snažil ohrozit branku domácí Matoušek, ale z dobré pozice nemířil přesně. Lépe si nevedl ani Jakub Holý, jenž si šikovně sjel na osu hřiště, ale ani on prostor mezi třemi tyčemi netrefil. První zákrok tak předvedl hostující brankář Čermák proti ráně Šilera, ta ovšem letěla jen doprostřed brány. Hosté se do zakončení dostali zásluhou Marka Slavíka, ale střelou z otočky Bočana nepřekonal. Vzápětí to stadionem jen zahučelo, to když pálil krátce po buly Krocker, branku o malý kus minul. Z rychlého brejku našel Milan Steinbrücker od zadního mantinelu Jonáše Kantu, ten z první trefil lapačku gólmana. Poté už přišla na řadu šance z kategorie vyložených. Ondřej Filip si od mantinelu vybruslil do střelecké pozice a ranou na bližší tyč pořádně zaměstnal plzeňského brankáře. Na své si nepřišel ani Vojtěch Kočárek, jenž pálil z voleje. První branky se plzeňští fanoušci dočkali tři minuty před odchodem hráčů do šaten a k velké spokojenosti padla do branky Litvínova. Jakub Holý v útočné třetině nic složitého nevymýšlel a z pravého kruhu zamířil naprosto přesně. 1:0. Indiáni mohli bleskově svůj náskok zdvojnásobit, nicméně Jakub Šiler z rychlého přečíslení jen nechal vyniknout hostujícího muže s maskou.

Druhou periodu načal svou střelou Matěj Houdek, svá mířidla si ovšem nesestřeloval. Plzeň pokračovala zkraje druhé periody v aktivní hře, ale zaměstnat brankáře se ji moc nedařilo. Hosté měli i štěstí, to když Aleš Matoušek vyslal utajenou střelu přes obránce, hostující strážce svatyně neviděl vůbec nic, přesto touš našel ve své výstroji. A jak se říká nedáš – dostaneš. Na druhé straně Bočan skvěle zneškodnil střelu Daniela Deje, na přesnou dorážku Erika Iljuka už byl ale krátký. 1:1. Škodovka si mohla vzít ztracený náskok bleskově zpět, Dominik Soukup vysunul do šance Jana Hodináře, ten v dobré šanci ale bránu přestřelil. Neujala se ani šikovná teč Jakuba Šilera. Krátce za polovinou utkání dostala Plzeň k dispozici první početní výhodu, avšak rány Houdka ani Dominika Soukupa v bráně neskončily. Nejzajímavější věci se děli až v závěru druhé třetiny. Nejprve se hezkou individuální prezentoval Jakub Šiler, jenž objel branku a přesnou střelou překonal Čermáka, nicméně puk zůstal před brankovou čárou. O minutu později si Jakub Holý navedl puk na střed hřiště, brankář Vervy reflexně vyrazil jeho pokus, nicméně plzeňský útočník byl posléze tvrdě atakovaný Slavíkem, za což od paní rozhodčí litvínovský hráč inkasoval trest na pět minut plus do konce utkání.

Závěrečnou část hry odšpuntovala Plzeň hrou v přesilové hře a hned ve druhé minutě dokázala skórovat. Matěj Korčák prokázal důraz v předbrankovém prostoru a přesnou ranou vrátil Plzni ztracené vedení. 2:1. Západočeši pokračovali v početní výhodě, tvrdě pálil falešný obránce Dominik Soukup, ale kotouč zvedl až příliš. Ve vlastním oslabení se pokoušel něco vymyslet Dominik Brouček, nicméně jeho rána z nouze nenabrala gólové parametry. Zápas do vyrovnaného stavu mohl poslat už při rovnovážném stavu na ledě Jiří Špaček, nicméně proti jeho ráně k tyčce se vymrštil beton Bočana. Gólman s indiánem na prsou se nenechal překvapit ani proti ráně Broučka, jenž pálil krátce za modrou čárou. Pak přišla řadu premiérová přesilová hra Vervy, nicméně mohla to být ona kdo lovil puk ze sítě. Josef Dáňa se ze strany řítil sám na brankáře, avšak neuspěl. Zajímavou šanci měl i Jakub Šiler, nicméně z mezikruží pálil bekhendem mimo. V závěru sílil tlak hostů, který vyvrcholil odvoláním brankáře. Minutu a půl před koncem se k odraženému puku dostal Marek Krocker, který přesnou ranou poslal zápas do prodloužení.

Tam měl zkraje dvě dobré příležitosti Marek Soukup, ale Čermák dnes chytal velice dobře. Na opačné straně do třetiny vlétl hostující Erik Iljuk, ten zpoza branky našel na levém kruhu volného Daniela Deje, který střelou po ledě rozhodl o vítězi a poraženém. 2:3.

Tomáš Pejchar (HC Škoda Plzeň): "Ze začátku byla vidět na obou mužstev pauza, kterou jsme měli za sebou. Nebyl to tak ideální start zápasu jak jsme si představovali, postupem času se to ale zvedalo. Věděli jsme, že sem přijede Litvínov s kvalitním týmem, který nás potrápil již u nich. Oni mají silné hráče, čekali jsme důrazné utkání. Na můj vkus hráli až za hranou pravidel, trochu se to vymklo z rukou, bylo tam spousta nešetrných zákroků, až takových zákeřných bych řekl. Hrálo se dlouho bez vyloučení a vše vyvrcholilo až vysokým trestem, který byl na našeho hráče. V závěrečných minutách jsme nezblokovali střelu, puk nějak vyplaval mezi kruhy a oni nám srovnali na 2:2. Minulý zápas hraný v Litvínově jsme také prohráli a rovněž jsme dostali branku v poslední minutě. Je to škoda, snad se z toho poučíme. Prodloužení už bylo buď dáš nebo dostaneš, my jsme ho bohužel dostali."

Martin Tvrzník (HC Litvínov): "Dobrý zápas, s Plzni jsou utkání vždycky super, oni mají výborný mančaft. Letos na ně máme celkem kliku a klobouk dolů před klukama, jak zápas otočili. Ze zápasu se nepodělali, bojovali až do konce a vyplatilo se. Jsme moc rádi, že jsme zápas vyhráli."