JUN SF1: SPA - PLZ 4:3p

JUN SF1: SPA - PLZ 4:3p - Úvodní semifinále patří Spartě

Praha - Plzeňští junioři po zvládnuté čtvrtfinálové sérii proti Vsetínu vyrazili bojovat k úvodnímu semifinále do Prahy, kde změřili síly se Spartou. Vyrovnané utkání nakonec pro sebe urvali domácí v prodloužení. K postupu tak Škodovka potřebuje vyhrát dvě utkání na domácím ledě.

HC Sparta Praha - HC Škoda Plzeň

4:3p
0:1, 2:0, 1:2 - 1:0

Branky a nahrávky: 26. O. Pšenička (Schwamberger), 28. Schwamberger (O. Pšenička, Prymula), 48. Prymula (Bláha, O. Pšenička), 63. Gajdoš (Havlín, O. Pšenička) – 14. Roubal, 43. Adamec (Princl), 54. Eret (Roubal).

515

Mičán – Klodner, Poizl, Bláha, Pika (A), Havlín, Prchal,Gajdoš – Prymula, Klimo, Schwamberger (C), Rousek, Slavíček, Rubeš, O. Pšenička, Kropáček, Gluzman, Čech (A), D. Vitouch

K. Kolář – Houdek, Lokajíček (A), Šilhán, Kremláček, Šiller, Malák – Roubal, F. Kolář, Kolda (C), Slanina, Matiášek, Adamec, Rohla, Malát, J. Procházka, Eret, Ženíšek, Princl (A)

Albert Šiller 0 0 0 -2 0

Domácí Sparta začala utkání aktivněji, ve druhé minutě pálil z levého kruhu Lukáš Rousek, jenž se v letošní naplno zabydlel v kádru A-týmu, ale na Koláře svou střelou nevyzrál. O pár chvil později byla v akci lapačka plzeňského brankáře, tentokrát střílel švihem Ondřej Pšenička. První střelu Škodovky vyslal na brankáře Eret, ale rána neměla gólové parametry. Skóre zápasu mohl otevřít plzeňský obránce Houdek, ten se prosmýkl mezi dvěma obránci, ale v tváří tvář brankáři neuspěl. Následně dostala Sparta jako první výhodu přesilové hry, ale Plzeň se bez větších ubránila. Na Koláře jen mířili střely, které ani gólem skončit nemohli. Po dvou minutách hry v pěti se dočkala přesilové hry i Plzeň a vedla si o mnoho lépe. Josef Roubal dostal kotouč na levý kruh a přesnou střelou otevřel skóre dnešního utkání. 0:1. Indiány vstřelená branka nabudila. Další slušnou šanci měl Jakub Procházka, ale jeho průnik tentokrát gólem neskončil, nicméně z tlaku dostala Plzeň další možnost přesilové hry. V té měla paradoxně velkou šanci na srovnání Sparta, Lukáš Rousek kvalitním napadáním získal kotouč na svou hokejku, přesným pasem oslovil najíždějícího Jakuba Prchala, avšak ten dobrou šancí pohrdl. Poslední šanci úvodní periody měl Adamec s Houdkem, ale Mičán svůj tým podržel.

Prostřední část načal střelou Jan Matiášek, ale prostor mezi třemi tyčemi netrefil. Domácí odpověděli šancí Rouska, který z bezprostřední blízkosti dorážel kotouč, černý nesmysl za brankovou čáru nedostal. Ve 26. minutě se Sparta dočkala vyrovnání. Tomáš Schwamberger našel volného Ondřeje Pšeničku, který zužitkoval svůj důraz před brankou. 1:1. Vyrovnání nalilo rudým novou krev do žil a když tomu přičteme podporu více než pět stovek fanoušků, nečekalo hosty nic lehkého. O dvě minuty později opět naplno zafungovala spolupráce hráčů Pšenička – Schwamberger. První jmenovaný udržel kotouč na modré čáře, zadovkou vybídl ke střele Tomáše Schwambergera, který se ranou na vyrážečku nemýlil. 2:1. Sparta pokračovala ve své aktivní hře, což dělalo plzeňským značné problémy. Krátce před odchodem do šaten měl šanci dokonat hattrick Schwamberger, ale brankář s okřídleným šípem na prsou mu jeho snahu překazil. A jelikož se na druhé straně neprosadil ani Adamec, odcházeli po dvou třetinách do šaten spokojenější domácí.

Závěrečnou dvacetiminutovku odšpuntoval svým vyloučením hostující Kremláček, jenž byl poslán na trestnou lavici za podrážení. V početní výhodě hledal Rousek před brankou Kropáčka, ten se neprosadil. A Spartu to mohlo mrzet dvojnásob. Stále v početní nevýhodě našel Princl volného Václava Adamce, který se sám proti brankáři Mičánovi nemýlil. 2:2. Na domácí straně to opět zkoušeli aktivní Rousek s Pšeničkou, nicméně stav platil stále vyrovnaný. O chvíli později Plzeň Spartu zmáčkla a navíc vybojovala přesilovou hru. V té dostal na modré čáře spoustu prostorou Martin Lokajíček, hostující hráč napřáhl až ke stropu haly, ale jeho pumelici Mičán se štěstím kryl. A známé sportovní pravidlo nedáš – dostaneš opět zafungovalo. Sparta se usadila v útočném pásmu a na konci hezké akce stál Patrik Prymula, který přesnou střelou vrátil domácím vedení. 3:2. Pražané opět nastartovali své motory a indiány drtila. Ti se opět bránili jen za cenu nedovoleného zákroku, nicméně domácí Sparta výhodu jednoho muže pohrdla. V 54. minutě jeli v situaci tři na dva sparťané, Rousek hledal na zadní tyči Kropáčka, ten ale kotouč netrefil. Odražený puk si vzal pod svá bedra Roubal, najel sním do útočného pásma, ve kterém z pravé strany oslovil Petra Ereta, který přesnou ranou opět dorovnal stav na ukazateli. 3:3. O pár minut později dostali Západočeši velkou šanci na rozhodnutí, nicméně 55 vteřin dlouhou přesilovou hru nevyužila. Jelikož se už ve zbývajícím času nikdo neprosadil, tak první semifinále muselo jít do prodloužení.

To nakonec trvalo jen necelé tři minuty. Na levé straně hřiště se ke kotouči dostal František Gajdoš, který střelou tahem rozradostnil diváky na tribunách. Sparta tak vede v sérii na dva vítězné zápasy 1:0.

Tobiáš Slavíček (HC Sparta Praha): "Z naší strany to nebylo ideální utkání. Vstoupili jsme do něj sice výborně a prvních deset minut nenechali soupeře vystřelit, ale počáteční tlak nás asi uspokojil. Měli jsme sice více ze hry, ale chtěli jsme hrát na krásu a ne účinně, takže jsme udělali chyby, ze kterých vzešly nebezpečné protiútoky. Nakonec jsme utkání se štěstím zvládli a máme první výhru. Kluci vědí, že dnes nepředvedli výkon, který nás do semifinále posunul, a že v neděli musí hrát zodpovědněji. Děkujeme fanouškům za skvělou podporu, vytvořili atmosféru skoro jako při utkání "A" týmu Sparty."

Petr Kořínek (HC Škoda Plzeň): "Zápas byl vyrovnaný. Sparta má obrovskou sílu v útoku, takže jsme se na to připravovali. Klukům zezačátku chvilku trvalo, než si zvykli na vysoké tempo, ale dostali jsme se do vedení. Zbytečnými góly jsme pak bohužel Spartu pustili do hry, ale podařilo se nám dvakrát vyrovnat, což ukazuje sílu mančaftu. Bohužel rozhodla naše přesilovka pět na tři čtyři minuty před koncem, protože tam jsme to měli zlomit, ale bohužel jsme ji neproměnili. Prodloužení už je vabank. Dostali jsme bohužel gól po chybě, ale kluci bojovali a podali týmový výkon. Určitě se budeme v neděli snažit sérii prodloužit."