PLZ-LIT 1:2: Jediný gól na výhru nestačil

Jediným, kdo se v dresu Západočechů dokázal proti Chemikům prosadit byl Jaroslav Špaček. To však bylo na produktivitu hostů málo. Těsně před první i druhou sirénou dokázali skórovat a tak se ukazatel skóre zastavil na 1:2 v neprospěch domácích. Plzeň tak nedokázala navázat na předchozí tři zápasy bez prohry.

HC Škoda Plzeň - HC Verva Litvínov

1:2
0:1, 0:1, 1:0

Branky: 60. Špaček (Martin Straka) - 18. Gombár (Trávníček, Branda), 38. V. Hübl (Šlégr, Ručinský). Rozhodčí: Nečas - Charvát, Kalivoda. Vyloučení: 3:5, navíc Reichel (Litvínov) 10 min. Bez využití Diváci: 7469.

Duba - Výtisk, Špaček, M. Výborný, Šrek, Cartelli, Trnka - Šaffer, D. Pospíšil, Matějovský - Michal Straka, Kraft, Martin Straka - Adamský, J. Straka, Andrašovský - Havelka, Kracík, Důras, od 27. min. navíc F. Mrázek, od 34. min. navíc Paroulek

Jarina - Škoula, Šlégr, Skuhrovec, Kroupa, Poživil, Ťupa, L. Řezníček, Hranáč - Balázs, Reichel, Ručinský - Trávníček, V. Hübl, Kubinčák - Kůrka, Branda, Gombár - Říha, Hreus, Sklenička

Jan Výtisk 0 0 0 -1 2

Pět olympijských vítězů se sešlo na plzeňském ledě v zápase domácího Lasselsbergeru a Litvínova. Přestože hosté měli v sestavě o jednoho vítěze z Nagana více, lepším celkem byli v začátku utkání domácí. Zatímco chemici zahrozili poprvé až v páté minutě, domácí byli blízko změny skóre už třikrát při šancích Andrašovského, Důrase a Matějovského.
Ovšem v sedmé minutě přišlo vyloučení Radka Matějovského za hrubost a Litvínovští roztočili před Dubou pekelné kolečko. Kapitán hostujícího celku Reichel se dvakrát ocitl v dobré šanci, leč naštěstí pro domácí minul. Po přesilovce se hra vyrovnala a šance přicházely na obou stranách. Po pěkném pasu Martina Straky se zblízka neprosadil Pavel Trnka, na druhém konci kluziště prověřil Dubu Gombár a vzápětí Hreus. Ve třinácté minutě se i domácí dočkali přesilovky, na rozdíl od hostí ji ale sehráli jalově. Až v jejím konci Jarina neudržel Výborného projektil , ale Andrašovský jej vrátit do sítě nestihl. V osmnácté minutě o sobě dal vědět čtvrtý domácí útok. Kracík vybídl ke skórování Havelku, Jarina byl opět proti. Pravidlo nedáš dostaneš zafungovalo. Daniel Branda se elegantně vyhnul bodyčeku Pavla Trnky a pokusil se zakončit. Jeho bekendový blafák Duba vytěsnil, ovšem couvající Mario Cartelli nešťastně odrazil bruslí puk přímo před Jiřího Gombára, jenž jej snadno zasunul do prázdné branky - 0:1.
Na začátku devatenácté minuty si vynutil faul obětavě hrající Adamský. V nastalé výhodě ještě servíroval puk Pospíšilovi, ten jej však ve vzduchu nezpracoval. V přesilovce se paradoxně vytáhl Duba, když hasil svoje nepodařené vyjetí z brány a vychytal následnou šanci Ručínského.

Do druhé části nastoupili hráči Lasselsbergeru v lehce pozměněné sestavě. Adamského nahradil Paroulek, Havelku Mrázek. Hrálo se svižně, se šancemi na obou stranách. Nejdříve Dubu vystrašil Škoula, pak se z útočné třetiny nedaly vyhnat útoky Milana Krafta a Josefa Straky. Vzápětí lehké nahození Roberta Reichla přes několik hráčů jen s velkou dávkou štěstí vyrazil domácí brankář hokejkou. Hned nato unikl Mrázek, po jehož střele nepřekonal ležícího Jarinu Kracík. Po bombě Andrašovského se k dorážce nedostal Mrázek. Domácí se dostávali do slušného tlaku. Špačkova "pajsavka" od modré se vykutálela Jarinovi z výstroje, ovšem mimo branku. Tlak domácích přerušila až bomba hostujícího Škouly.
V třiatřicáté minutě se do nájezdu dostal Pospíšil, ale proti svým zvyklostem nevolil ani příklep, ani nahrávku lépe postavenému spoluhráči, předvedl jen kličku do Jariny. Zámořský útok domácích si vynutil faul a následující přesilovka vypadala velice slibně. V jejím duchu pokračovali domácí dál, leč opět po nevyužité nabídce Jaroslava Špačka a spálení vyložené šance se ke slovu dostali hosté. Přestřídaná domácí obrana jen statovala akci litvínovské trojice Šlégr, Ručínský, Hubl. Posledně jmenovaný proměnil tuto krásnou akci v zasloužený gól - 0:2.

V poslední části utkání hráli hosté především takticky a tak se hrálo ponejvíce ve středním pásmu. Ani stažení hry na tři útoky, kdy ve třetí formaci nastupoval vedle Pospíšila a Matějovského Kracík, dlouho nevedlo ke kloudné akci. Až v šesté minutě při přesilovce domácích vyzval námazem zpoza branky ke skórování svého bratra Martin Straka. Ten však trefil jen vprostřed brány náruč Kamila Jariny.
Ve 48. minutě putoval za katr za vražení na hrazení Reichel a přibalil si na cestu ještě 10minutový osobní trest. Domácí bušili v této přesilovce usilovně do litvínovských vrat, ale závora jménem Kamil Jarina odolala. V čase 48:20 měl již starší z bratří Straků ruce nad hlavou, ale po perfektní stahovačce, jak potvrdil videorozhodčí, trefil pouze břevno.
Odpočinek domácím prospěl a Martin Straka, který skoro nestřídal , pomáhal roztočit další přesilovkovou střelnici. Ale ani Špaček od modré, ani Josef Straka z úhlu se neprosadili. Všude byl čaroděj Jarina včas.
V jedenácté minutě třetí třetiny dostali možnost přesilové hry hosté. Nejblíže ke skórování měl Kroupa, ale Duba byl na místě.
Poté šla kvalita hry poněkud dolů a mimo pěkného hitu Špačka na Trávníčka nebylo na co hledět.
V posledních třech minutách posledního dějství se domácí dostali konečně do náporu. Puk několikrát tančil mezi hokejkami hráčů před litvínovskou bránou, ale buď smůla nebo výborný Jarina skórování nepřipustili.
V čase 58.20 po zakázaném uvolnění hostí přistoupili Plzeňští k power play. Na ledě se k útoku Martina Straky přidal Josef Straka a osm vteřin před koncem byl odměněn za svůj dobrý výkon v zápase Jaroslav Špaček. Jeho projektil zastavila až síť litvínovské branky. 1:2.
I přes porážku domácích byl k vidění dobrý a napínavý mač, ve kterém více štěstí stálo na straně hostujícího celku.

Jiří Kučera (Plzeň): "Litvínov hrál velmi dobře. V přesilových hrách nám chybělo především štěstí a kontaktní gól jsme vstřelili bohužel příliš pozdě. Prohru bych rozhodně nesváděl na virózu v týmu. Musíme prostě ocenit dobrou hru hostí."

Vladimír Jeřábek (Litvínov): "Hráli jsme velmi dobře a takticky, prostě to, co jsme potřebovali. Šance domácích pochytal vynikající Jarina, v závěru jsme měli trochu štěstí."