Pátá porážka v řadě donutila fanoušky k pískotu

P l z e ň - Po páté v řadě odcházeli dnes večer Keramici z ledu jako poražení. Ke změně nepomohla ani změna ve složení jednotlivých obranných a útočných řad. Keramici se po místy bezkrevném výkonu museli tentokrát sklonit před Spartou Praha, které podlehli 2:1, čímž si vysloužili hlasitý pískot všech fanoušků.

HC Škoda Plzeň - HC Sparta Praha

1:2
0:1, 1:0, 0:1

Branky a nahrávky: 31. Dobroň (Ujčík) - 11. Srdínko (Kašpařík), 54. Jiruš (Leška, Tomík). Rozhodčí: Bolina - Bláha, Šátava. Vyloučení: 3:6. Využití: 0:1. Diváci: 7899.

Barta (Jež) - Dobroň, Výborný, Vobořil, Řezníček, Mazanec, Vlček, Hanzlík, Kubeš - Ujčík, Straka, Andrašovský - Štefanka, Voskár, Adamský - Eiselt, Koreis, Volák - Dvořák, Švík, Král

HC Sparta Praha

Bříza (Přikryl) - Slavík, Srdínko, Richter, Jiruš, Ptáček, Šrek, Hanzlík - Špaňhel, Broš, Kašpařík - Tomík, Leška, Havelka - Zelenka, Martinec, Tomajko - Žemlička, Branda, Vondráček

Přehled branek
ČasStřelec1. asistent2. asistentPozitivní účastNegativní účast
10:14 Jan Srdínko Pavel Kašpařík Srdínko, Kašpařík, Slavík, Špaňhel, Broš Dobroň, Ujčík, Straka, Výborný, Andrašovský
30:04 Michal Dobroň Viktor Ujčík Josef Straka Dobroň, Ujčík, Straka, Výborný, Andrašovský Richter, Hanzlík, Spaňhel, Broš, Kašpařík
53:27 Valdemar Jiruš Petr Leška Róbert Tomík Jiruš, Leška, Tomík, Richter, Žemlička Vobořil, Řezníček, Voskár, Volák
Reportáž

Utkání dvou v poslední době nepříliš úspěšných mužstev začala lépe Sparta, která hned od počátku zápasu nepříjemně napadala rozehrávku domácích a nutila je tak k chybám. V 1. minutě nepřesně puk z pásma vyhodil Výborný, toho se zmocnil Broš, který okamžitě z první perfektně našel před brankou Kašpaříka, ale ten tváří tvář Bartovi minul. Keramika odpověděla o minutu později bombou Vobořila od modré, ale jelikož z plzeňských hráčů před brankou nikdo neclonil, Bříza měl snadnou práci. Ve 3. minutě prokázal svoji typickou dravost Dvořák, dostal se do pásma a střelou z úhlu vystrašil sparťanského brankáře. V 5. minutě opět při rozehrávce chybovala plzeňská obrana, ale Zelenka bombou trefil jen hruď Barty. Po této akci se hra na obou stranách zklidnila a do větší šance se dostal až na konci 8. minuty Tomík, který šikovně forčekoval v pásmu Keramiků. Změnu stavu však přinesla však až 10. minuta, ve které se agilní Kašpařík šikovně dostal do pásma Keramiky, vypálil, odražený puk se pak následně od mantinelu dostal až na modrou čáru k Srdínkovi, který bombou propálil Bartu – 1:0. Plzeň měla na konci dvanácté minuty možnost přesilové hry, když si za nedovolené bránění šel odpočinout Zelenka, ale nabízenou možností trestuhodně, jak už bývá dobrým zvykem, opovrhla. Navíc při početní výhodě vyrobil Josef Straka prvotřídní minelu, po níž se Branda řítil sám na Libora Bartu, ten však skvěle zasáhl. Do konce první třetiny to pak již byla jen Sparta, která diktovala tempo hry a jednobrankový náskok si do kabin již pohlídala.

Začátek druhé třetiny nabídl stejný obrázek jako třetina předchozí. Sparta výborně forčekovala a bránila střední pásmo, s čímž si Keramika nedokázala vůbec poradit. Hned po začátku druhého dějství chyboval Adamský, u mantinelu ztratil puk, kterého se zmocnil Leška, který našel u levé Bartovo tyčky úplně volného Havelku, který však trestuhodně minul. Rozhozené sparťanské obrany využili Keramici k rychlému protiútoku, který táhl Řezníček, ale jeho rána od modré Břízu jen vystrašila. Ve 23. minutě opět chybovala nejistá plzeňská obrana, která tak dovolila Vondráčkovi s Brandou stanout tváří tvář Bartovi, ale ten Plzeň již poněkolikáté vytáhl z bryndy. Následně byl za podražení vyloučen Straka a hosté roztočili v pásmu Keramiky hotové peklo. Přihrávkami na jeden dotek rozebrali bránící čtveřici, ale naštěstí pro domácí opět selhali v koncovce. Pár sekund před návratem Straky na led, chybovala i sparťanská obrana, když nechala dvojici Výborný Volák, aby se sama řítila na Břízu. Stoprocentní šanci Keramiků však neproměnil Milan Volák, který trefil jen hruď reprezentačního brankáře. Ve 25. minutě putoval za katr Broš, ale Keramikům přesilovky nejdou, za zmíňku stojí jen nebezpečná střela Ujčíka, který pálil z tandemu po přenechání puku Josefem Strakou. Vyrovnání se zaplněný plzeňský stadión dočkal až v polovině zápasu a prsty v ní měla plzeňská posila Viktor Ujčík. Ujčík vybojoval při mantinelu puk, přistrčil jej na modrou čáru Dobroňovi, který se nádherně dostal přes tři hráče až před Břízu, kterého střelou pod tělem překonal – 1:1. Pět minut před druhou sirénou se v další velké šanci ocitl Švík, který si před brankovištěm narazil s Králem, ale střelu do protipohybu Břízy namířil vedle levé tyčky. Keramika v této chvíli předváděla výborný hokej, který dokázal zvednout ze sedadel více než sedm tisícovek, do té doby nespokojených diváků. Branku však domácí hráči dát nedokázali, a tak obě mužstva odcházela do šaten za stavu 1:1.

Do třetí třetiny nastoupila Plzeň jen se třemi útoky. Plzeňský trenérský triumvirát se rozhodl posadit Krále, Eiselta a Koreise. Začátek třetí třetiny již neměl takové tempo jako předcházející část zápasu, na obou mužstvech byla znát především snaha neudělat chybu. Ve 44. minutě zápasu se v dobré pozici ocitl Leška, kterého chytře zpoza branky našel Tomík, ale exzlínský útočník minul plzeňskou svatyni. O dvě minuty později na sebe pro jistotu upozornil bývalý hráč Keramiky Špaňhel, který z pravého křídla krásně našel na hranici brankoviště Broše, který však koncovku nezvládl. Ihned z protiútoku se o slovo přihlásil Ujčík a krásnou střelou zápěstím vyzkoušel Břízův semafor. V tu chvíli opět hra nabrala dobré tempo a šance střídala šanci. Ve 47. minutě Jiruš našel u pravé Bartovo tyčky číhajícího Tomíka, kterému gólovou radost zázračným zákrokem překazil Libor Barta.
Zlomový okamžik celého zápasu přišel v 54. minutě zápasu. V té době byl vyloučen brankář Barta za podražení a hosté hráli přesilovou hru. Tu sehráli vynikajícím způsobem, když puk putoval na jeden dotek po ose Leška Tomík Jiruš, který jej bombou napálil pod víko plzeňské branky – 1:2. Nutno však poznamenat, že v tu chvíli velice špatnou práci v oslabení odvedla trojice Volák Voskár Řezníček, která jen pasivně přihlížela kombinaci druhé sparťanské řady. Tento gól byl jasným K.O. pro plzeňské hráče, kteří se do konce zápasu již nezmohli na žádnou pořádnou akci a jen Liboru Bartovi mohou děkovat, že utkání skončilo jen 1:2, protože šance Brandy a Žemličky v závěru zápasu po brankách jen volali.