Dva body vystřelené sedm vteřin před koncem

Na sedmatřicáté kolo hokejové extraligy nebudou rádi vzpomínat ti hokejisté, kteří hráli před vlastními diváky. Na svém stadiónu dokázaly totiž vyhrát jen Pardubice (4:2 nad Vsetínem). Plzeň se naopak zařadila mezi úspěšné hosty a sedm vteřin před koncem prodloužení vystřelil v Litvínově dvoubodovou výhru Michal Straka. Všechny góly, kromě vítězného, padly v přesilových hrách.

HC Verva Litvínov - HC Škoda Plzeň

2:3p
1:2, 1:0, 0:0 - 0:1

10. Klíma (Filip), 25. Gýna - 9. J. Straka (Výborný), 18. Vostřák (I. Vlček, Krátoška), 65. M. Straka. Rozhodčí: Dvořák - Český, Kostka. Vyloučení: 11:10, navíc Klíma (Litvínov) 10 min. Využití: 2:2. Diváci: 2520.

Podolka - Gýna, Macholda, Kroupa, Liška, Poživil, P. Pospíšil - Klíma (48.- 58. Buchal), Filip, Kubinčák - Rousek, Lezo, Kotrla - Bruk, Oliverius, Gombár

Barta - Výborný, Řezníček, Mazanec, I. Vlček, Jiří Hanzlík, Veber - Dvořák, J. Straka, Andrašovský (10. Volák)- Vostřák, Krátoška, Brabenec - Duda, M. Straka, Z. Sedlák

Do litvínovské branky se postavil trochu překvapivě Podolka místo Pince, ale i on byl už v deváté minutě krátký na střelu Josefa Straky. Ta přišla krátce poté, co Plzeň nevyužila přesilovku pět na tři, ale stále hrála v početní převaze jednoho muže. Straka přišel do Plzně právě z Litvínova a teď na svůj bývalý klub působí jako nemilosrdný mstitel. V devátém zápase proti mateřskému klubu vstřelil šestý gól a proti Litvínovu je jasně nejproduktivnějším hráčem Plzně. Tento gól byl v 17. v sezóně, celkem má Josef Straka 38 bodů (17+21).

Jenže za minutu vyrovnal – také z přesilovky - nejzkušenější hráč domácích Petr Klíma, který je stále mimochodem historicky druhým nejlepším českým střelcem v NHL za Jaromírem Jágrem.

Plzeň v zápase ani jednou neprohrávala, ještě do konce úvodní části hry stačil opět v přesilovce strhnout vedení na stranu hostů Pavel Vostřák, čímž načal druhou stovku svých extraligových gólů. Ve 25. minutě ale přesilovkovou střelou od modré znovu vyrovnal obránce Gýna – 2:2. Od té chvíle byl Litvínov mnohem aktivnější a plzeňští mohou děkovat brankáři Bartovi, že do konce základní hrací doby už neinkasovali. Podle statistik nejlepší gólman extraligy totiž vychytal nájezd Davida Bruka, který svůj nejlepší hokejový věk prožil právě v Plzni a fanoušci si dodnes pamatují na jeho kombinace s Petrem Kořínkem. Bruk podepsal smlouvu s Litvínovem před dvěma týdny.

Rozhodnutí přišlo až v době, kdy se rozhodčí pomalu chystal ukončit prodloužení zápasu. Sedm vteřin před koncem protlačil Michal Straka puk pod ležícím Podolkou a upravil tak na konečných 3:2 pro Plzeň. Michal Straka se v této sezóně neuvěřitelně střelecky trápil. Gól dal hned ve druhém utkání, ale pak 26 zápasů čekal na svoji jubilejní stou branku, kterou nakonec pokořil Sparťana Petra Břízu. V posledních kolech, zdá se, opět začíná střílet.

Plzeň je v tabulce stále na pátém místě a před devátým Vsetínem má náskok už 12 bodů.

Vladimír Kýhos (Litvínov): "Po posledních prohraných zápasech jsme měli s hráči pohovory a ti si naše výtky vzali k srdci. Podle toho hra také vypadala. Plzeň má výborné mužstvo, ale dokázali jsme si vytvořit více gólových šancí, abychom mohli utkání vyhrát v normální hrací době. Také v prodloužení jsme měli dostatek šancí na výhru, která by nám pomohla."
Milan Razým (Plzeň): "Bylo to hodně bojovné, ale méně pohledné utkání, které rozhodovaly přesilové hry. Musím poděkovat brankáři Bartovi, který nás v mnohých případech podržel. Prodloužení, to je hra vabank, vyhrát mohou oba celky. Tomuto utkání by slušel nerozhodný výsledek."