Plzeňská legenda Josef Táflík slaví padesátiny!

Jedna z největších postav plzenského hokeje osmdesátých let, Josef Táflík, oslavil v pátek své 50. narozeniny. Útočná řada Táflík - Pata - Černý patřila ke klenotům plzeňského hokeje, rozhodla spoustu zápasů. Táflík během své kariéry odehrál v nejvyšší československé soutěži 367 zápasů a nastřílel 122 gólů. Vedení klubu mu přeje k životnímu jubileu vše nejlepší a hodně zdraví a spokojenosti do dalších let.

Josef Táflík se narodil 11. ledna 1958. Během své kariéry odehrál v nejvyšší československé soutěži 367 zápasů a nastřílel 122 gólů. Na zimní stadion v Plzni ho přivedl v deseti letech jeho otec Josef, jenž dlouhá léta hájil plzeňské barvy a také dvakrát oblékl reprezentační dres. V Plzni prošel všemi mládežnickými kategoriemi, kde mu nejvíc hokejového umu předal trenér Jaroslav Hraběta. Svůj první zápas za muže sehrál na jaře roku 1977 v Berlíně proti reprezentačnímu výběru Německé demokratické republiky. V utkání se uvedl brankou. Ještě téhož roku narukoval Táflík na vojnu do Písku, kde strávil dvě sezóny. V dresu VTJ Písek nastupoval v útoku s Jaroslavem Stuchlíkem, ve druhé sezóně si zahrál vedle Antonína Micky, Oldřicha Válka či Miloše Říhy. V Písku ho vedl současný asistent trenéra Českých Budějovic Václav Červený, který výraznou měrou - a velmi pozitivně - ovlivnil jeho hokejovou kariéru. Svou premiéru v nejvyšší soutěži prožil v 1. kole ročníku 1979/80 proti Trenčínu. Byl to první vzájemný zápas od nešťastného sestupu Škodovky po nervydrásající barážové bitvě s trenčínskou Duklou v sezóně 1977/78.

Na začátku 80. let chodily na plzeňský zimní stadion často až jedenáctitisícové návštěvy. Diváci byli nejvíce zvědavi na Spartu, Jihlavu či Košice a také na to, jak si s obávaným protivníkem poradí legendární útok Táflík - Pata - Černý. Nejlepší formace plzeňské Škodovky celého desetiletí spolu začala nastupovat v sezóně 1980/81 a s výjimkou období, které strávil Zdeněk Pata na vojně, spolu trojice hrála až do roku 1987/88.

Nejúspěšnější sezónou Josefa Táflíka byla sezóna 1985/86, v níž nastřílel ve 44 zápasech 20 branek! Řada Táflík - Pata - Černý pak nasázela soupeřům celkem 75 branek a celá pětice, včetně obránců Václava Baďoučka a Pavla Setikovského byla povolána na zájezd reprezentačního B-týmu do Finska. To byl zároveň jediný start Josefa Táflíka v reprezentačním výběru. Velmi úspěšná byla i Táflíkova sezóna 1984/85. Nejdůležitější gól své kariéry vstřelil v ročníku 1986/87 v prolínací soutěži v Nitře, kde Táflík zvyšoval na 3:1 a jeho branka znamenala definitivní záchranu v soutěži. V téže sezóně rozhodovaly při nerozhodném skóre o výsledku samostatné nájezdy. Táflík jel penaltu v pěti případech a vždycky ji proměnil - pokaždé při zakončení volil střelu. Po sezóně 1987/88 ukončil Josef Táflík své působení v Plzni a odešel do celku německé regionální ligy HC Wernau, kam si jeho a obránce Milana Vágnera přivedl trenér Jiří Bolehovský. V první sezóně měl průměr neuvěřitelných sedm bodů na zápas, útok se dvěma Čechy, Kanaďanem a Američanem zaznamenal neskutečných 180 gólů ze 190, které tým nastřílel v sezóně celkově. Po dvou letech ve Wernau odešel spolu s trenérem Bolehovským do Balllingenu, kde měl Táflík podobné statistiky. Tam strávil další dvě sezóny a poté kvůli pracovnímu zaneprázdnění ukončil kariéru. Nyní hraje hokej jednou týdně za staré pány na plzeňském zimním stadionu.