V souboji posledního s předposledním zvítězilo Ústí nad Labem

Plzeň ztratila důležité dva body a předposlední Ústí nad Labem odskočilo již na rozdíl pěti bodů. Po dobré první půlce úvodní třetiny obdrželi domácí během pěti minut tři góly a dostali se do krize. Rozporuplný výkon podali i Kracík s Bílkem, kteří se sice postarali o tři góly v síti hostů, ale zároveň byli na ledě u čtyřech inkasovaných branek.

HC Škoda Plzeň - HC Slovan Ústí nad Labem

5:8

Branky a přihrávky: 15. Hamrlík (Kašpar, Lodr), 31. Bílek (Kracík, Keltyčka), 33 Kracík (trestné stř.), 49. Kracík (Bílek), 58. Lodr - 10. Liba, 11. Marhurowicz (Wágner), 14. Svoboda D., 22. Marhurowicz (Svoboda D.), 28. Svoboda D. (Wágner), 35. Svoboda D. (Kolbaba), 39. Svoboda D. (Wágner), 44. Svoboda D. (Wágner), Vyloučení: 2:4, Využití 1:2

Freaylach (od 35. Vaňous) - Bílek, Kracík, Furbacher – Heřman, Kašpar, Kepl – Jindra, Hofrajtr, Lodr (od 41. Marek) – Keltyčka, Hauer, Beneš, Kreuzman, Hamrlík

HC Slovan Ústí nad Labem

Mišut – Janus, Vyždura, Zámečník – Wágner, Svoboda Dalibor, Marhurowicz – Liba, Tesárek, Kupec - Bašta, Klaus, Svoboda Jiří – Kolbaba, Neudorfský, Evan, Sádovský, Kříž, Kratochvíl

Domácí začali aktivněji a dostávali se i do šancí, které ovšem neproměňovali. Hráči Ústí poprvé ohrozili branku Freylacha až ve čtvrté minutě. Na druhé straně měl o minutu později dobrou šanci Kracík, ale pálil pouze do brankáře. V sedmé minutě zase těsně mimo mířil po přihrávce Heřmana Kašpar. Plzeň si vytvářela velký tlak, ale chybělo gólové zakončení. Zřejmě rozhodující moment celého zápasu přišel v desáté minutě. Kracík s Bílkem se nechali velice lacino obrat o puk a Ústí zatlačilo domácí do jejich útočného pásma. Při pokusu vyhodit puk trefil plzeňský obránce do nohy Bílka a ten se skácel k ledu. Domácí na chvíli přestali hrát a toho využili Ústečtí. Laciný gól si v čase 9:10 připsal Liba, když dorážel, nikým neatakován, volný puk za záda brankáře Freylacha – 0:1. Ústí najednou narostly křídla a domácí se nemohli dostat ven ze třetiny. Další ránu do sebevědomí plzeňského týmu zasadil Marhurowicz, když dorážkou vlastní střely zvýšil v čase 10:57 na 0:2. A tlak hostů nadále pokračoval, navíc byl po sporném zákroku vyloučen v čase 13:24 Keltyčka. Hráčům Ústí stačilo na využití přesilovky 20 vteřin. Z velkého úhlu se pod horní víko trefil Dalibor Svoboda, puk se ale odrazil ven a chvíli se ještě hrálo dál. Jenže nakonec hlavní rozhodčí přece jenom odpískal gól a tak v čase 13:44 prohrávala Plzeň už 0:3. Ale třígólový rozdíl ve skóre neměl dlouhého trvání. Kašpar vyhrál buly a od modré propálil všechno Hamrlík. Čas 14:31 – 1:3. Jenže to bylo ze strany Plzně na nějakou dobu zase všechno. Do útoku se opět pustilo Ústí a blízko gólu byli Wágner a Evan. Až v závěru první třetiny se dostali hosté zase pod tlak, ale Bílek svoji velkou šanci spálil.

V první velké šanci druhé třetiny se ocitnul Fürbacher, který ale mířil nad branku Mišuta. A tak uhodilo na druhé straně, hned z protiútoku se podruhé v zápase prosadil Marhurowicz. V čase 21:37 už to bylo znovu o tři branky 1:4. O minutu později se první přesilovky dočkali i domácí, ale těžko říci, jestli byla pro ně tato situace výhodou. Většinu času byli v držení puku hosté a Vyždura dokonce neměl daleko ke gólu. Ale ani hra pět na pět domácím nešla a po další chybě obrany dal druhou branku v zápase i Dalibor Svoboda. 27:37 – 1:5. Další šanci na zkorigování výsledku získali domácí v 31. minutě, kdy si na trestnou lavici k Wágnerovi přisednul Evan. Plzeň tak dostala na 44 vteřin výhodu dvou mužů v poli. Když už to vypadalo, že se hosté dvojnásobné přesilovce ubrání, dostal se do úniku Bílek a střelou zápěstím překonal v čase 30:51 brankáře Mišuta – 2:5. A po gólu pokračovala ještě přesilovka pěti proti čtyřem, jenže bez úspěchu. Po skončení přesilovky zapomněli ústečtí obránci na modré čáře na Kracíka a jeho samostatný nájezd musel likvidoval faulem D. Svoboda. Kracík tak dostal možnost repete v podobě trestného střílení. Tvrdou střelou zápěstím pod břevno nedal ústeckému brankáři šanci a snížil na 3:5. Na časomíře svítilo 32:37. Zdálo se, že dva rychlé góly by mohly domácím pomoci, ale naději na zvrat zhatil svým faulem Beneš. Hosté dnes hráli pouze 2 přesilovky, ale obě byly úspěšné. Nejdřív si málem vlastní gól dal Keltyčka a v nastalém závaru se k puku dostal D. Svoboda a se štěstím zkompletoval svůj hattrick. 34:50 – 3:6. Šest gólů bylo již pro Freylacha příliš a rád přenechal své místo v brance Vaňousovi. Poté dostali možnost hrát přesilovku i domácí, ale jim se v početní výhodě vůbec nedařilo. A tak úřadoval dál ústecký Dalibor Svoboda. Po veliké chybě Lodra, který poslal do brejku Wágnera se Svobodou, se druhý jmenovaný trefil už počtvrté. Čas 38:11 – 3:7.

Poslední třetina už moc hokeje nepřinesla, Ústí nad Labem bylo s výsledkem spokojeno a domácím se nedařilo vůbec nic. Navíc si v čase 43:34 už pátý gól připsal Svoboda. Jeho dorážku vlastní střely z téměř nulového úhlu si do vlastní brány srazil Hamrlík – 3:8. Domácím se ale rozdíl pěti gólů nelíbil a rozhodli se bojovat alespoň o zkorigování výsledku. Na začátku deváté minuty dostal Kracík dost prostoru, aby objel branku, vybruslil až před brankáře Mišuta a střelou k levé tyčce jej prostřelil – 4:8. Plzeň poté začala znovu kupit chyby v rozehrávce a obraně, ale hráči Slovanu se již do útoku netlačili. V čase 17:08 se na to již zřejmě nemohl dívat Lodr. Převzal puk a po samostatném průniku přes celé hřiště překonal po zemi i ústeckého gólmana – 5:8. Plzeň sice bojovala až do konce zápasu, ale na nějaký zvrat už stejně nebyl čas.

Zeptal jsem se asistenta trenéra Václava Ruprechta, ve kterém okamžiku se lámal dnešní zápas. Bylo to v první třetině, kdy Ústí dalo tři rychlé góly? „Ústí určitě vyšel začátek zápasu. My jsme dostali rychlé góly, navíc je dostala první lajna, která by je spíš měla dávat. Hodně nás také trápily chyby v obraně a špatná rozehrávka. Obránci příliš dlouho drží puk, až o něj nakonec přijdou. A jaké jsou teď plány do budoucna? „Tím dnešní zápasem jsme si hodně zkomplikovali situaci. Předposlední Ústí nám odskočilo na rozdíl pěti bodů, který se bude těžko dohánět. Já doufám, že se nám teď o přestávce v listopadu uzdraví někteří obránci a útočníci, taky bychom rádi získali ještě nějakého dalšího obránce. Snad již budou k dispozici Tytl, Vobořil nebo Špindler.“