Jiříček v NHL

David Jiříček má za sebou premiéru v NHL!

Osmnáctiletý obránce, jenž poslední roky patřil mezi opory plzeňské defenzivy, se dočkal premiérového startu v nejlepší hokejové lize světa. Na domácím ledě jeho Columbus Blue Jacket přivítal Boston Bruins. Český bek si odbyl premiéru ve věku 18 let a 334 dní, v klubové historii to stihl z obránců dříve jen Rostislav Klesla, kterému bylo 18 let a 200 dní.

Na začátku července proběhl v kanadském Montrealu draft a již v prvním kole, na šestém místě, byl vybrán plzeňský David Jiříček. Jeho další kroky směřovaly do Columbusu. Na kempu před novou sezónou se dlouho držel v prvním týmu, ale v posledním škrtu byl přece jen na start nového ročníku poslán na farmu, konkrétně to celku Cleveland Monsters.

V AHL stihl odehrát pět zápasů, v nichž si připsal hned čtyři asistence a přestože se týmu výsledkově příliš nedařilo, tak Jiříček zanechal velmi dobrý dojem, což neuniklo očím trenérům. "David u hokeje přemýšlí, věří si, navíc hraje velmi agresivně. Nebojí se zaútočit, hraje dobře ve všech třech zónách hřiště. Nevoláme ho jen proto, že byl vybrán v prvním kole, vybrali jsem ho, protože byl nejlepší obránce," řekl trenér Columbusu Brad Larsen na adresu Jiříčka po prvním tréninku.


A jak samotný hráč zhodnotil své dosavadní působení ve farmářském celku? "Byla to moje první zkušenost s americkým hokejem, hraje se tu na menším ledě než v Čechách. Musím ale nadále pokračovat v tvrdé práci a vše si tu užívat. Bylo to velmi dobrých pět zápasů, je to skvělá organizace," pravil bývalý hráč Škodovky.

Zprávu o povýšení se Jiříček dozvěděl, když byl zrovna na ledě ve Wilkes-Barre. Jeho první telefonát pochopitelně směřoval domů. "Byl to rychlý rozhovor, řekl jsem jen mámě, že musí chytit nejrychleji letadlo a zítra s tátou přiletěl," říkal pro web Columbusu David Jiříček. A jak matka Lenka, tak otec Libor nakonec také přicestovali a velký debut si nenechali ujít.

Sen každého hokejisty je jistě si zahrát NHL a to se dnes klatovskému rodákovi splnilo. Jako tradičně v NHL, na rozbruslení šel Jiříček jako první a úvodní vteřiny slávy patřily pouze jemu. Ostatní se totiž přidali až o několik chvil později. Jeho první zápas byl proti Bostonu, tudíž na ledě se společně s ním mohlo objevit hned dalších sedm českých hokejistů. Jeho spoluhráčem je Jakub Voráček, za Boston stabilně hrají David Pastňák, David Krejčí, Pavel Zacha, Jakub Lauko, Jakub Zbořil a Tomáš Nosek. Nakonec pouze bývalý hráč Olomouce kvůli zranění nemohl nastoupit.


V samotném zápase měl následně více navrch Boston, který zvítězil na hřišti soupeře vysoko 4:0. Jednu branku zaznamenal i David Pastrňák. Jiříček odehrál necelých patnáct minut a jednou vystřelil na branku. "Odehrál jsem několik zápasu za Cleveland, tak už jsem měl nějaké zkušenosti. Dnes jsem odehrál velmi důležitý zápas v moji kariéře. Byl jsem před utkáním nervózní, ale to je součást hry," pravil krátce po svém premiérovém startu v NHL.FOTO: Columbus Blue Jacket.