Notes #17: Na Tygry s posilou?

P l z e ň - Další překvapení pravděpodobě čeká na fanoušky Plzně v zítřejší dohrávce. Již dopoledne absolvuje trénink s týmem Lasselsbergeru mistr světa z Petrohradu Martin Špaňhel, pokud se vše podaří dotáhnout do úspěšného konce, vyjede v plzeňském dresu již v dohrávce proti Liberci. Naopak scházet budou Martin Paroulek, Michal Straka a Lukáš Krajíček, kteří již ve 33. kole nastoupili. Stejný problém má na druhé straně Jiří Hanzlík. Liberec nemůže počítat ani se zraněným tahounem Leošem Čermákem. Pokud by Lasselsberger v souboji s Libercem zvítězil v normální hrací době, přiblížil by se play-off již na čtyři body!

HC LASSELSBERGER PLZEŇ
vs.
HC BÍLÍ TYGŘI LIBEREC

dohrávka 33. kola – úterý 13. ledna 2004 - 17:30 na plzeňském zimním stadionu

P l z e ň - Asi žádný jiný shut-out nevyvolal mezi fanoušky vítězného týmu takový ohlas. Ovšem v případě Plzně je situace jiná. 11. ledna 2002 asi nikoho nenapadlo, že po čistém kontu v Českých Budějovicích, kterého ten den dosáhl plzeňský Libor Barta, budou muset fanoušci a hráči západočeského týmu tak dlouho čekat na další utkání s nulou. Uběhlo 111 extraligových zápasů a na den přesně dva roky, než Plzeňáci odjížděli po šedesáti minutách z ledu s čistým kontem. A zřejmě ani ve snu by si nikdo v lednu 2002 nepředstavoval, že to bude reprezentační gólman Roman Málek, kdo se bude z plzeňské nuly radovat možná nejvíce. Ovšem „cesty Páně jsou nevyzpytatelné“, Málek před týdnem přišel výměnou za Krátošku a Šmída do Plzně a zastavil všechny střely Kladenských v zápase 39. kola. Tedy až stojedenáctý pokus byl úspěšný. Málkovi, držiteli rekordu v počtu vychytaných nul během jedné sezóny, k „plzeňskému“ shut-outu dopomohlo 51 úspěšných zákroků. Výborný vstup do nového angažmá prožívá zatím i Lukáš Krajíček, který v prvních dvou zápasech v novém působišti vstřelil jeden gól a jeho statistiky +/- činí +4. Krajíček přišel do Plzně za Libora Bartu, i jemu se na úvod svého angažmá v Karlových Varech podařilo dosáhnout se svým novým týmem výhry, a to 5:2 nad Kladnem.


HC BÍLÍ TYGŘI LIBEREC
situace soupeře změny v kádru
předpokládaná sestava zajímavosti a aktuality

LIBEREC VSTOUPIL DO BOJE O PLAY-OFF

Po rozpačitém úvodu ligy se liberečtí Tygři krčili na předposledním místě extraligové tabulky. Tým posílený v létě několika hráči s bohatými extraligovými zkušenostmi tak zůstával za očekáváním. Změny na sebe nenechaly čekat. Nedobré výsledky odnesl odvoláním z trenérského postu kouč Jandač, který přivedl Severočechy do extraligy. Jeho místo zaujal Josef Paleček, pod jehož taktovkou začal Liberec stoupat vzhůru.

V polovině listopadu Tygři skončili jednu a načali druhou velkou sérii. Více než měsíc se do té doby Liberečtí neradovali z výhry, až zápas Třincem přinesl zlom. Výhra 4:1 znamenala tříbodový zisk, prolomení střelecké mizérie, Tygři předtím 11 kol nedali v zápase více než dva góly. Během následujících čtyřech kolech zůstali na štítě Liberce České Budějovice, Litvínov, Vítkovice a Slavia, poté remizovali Severočeši ve Znojmě, jejich série zápasů, v nichž bodovali, se zastavila až po sedmi kolech na Kladně.

Po Vánocích se na hokejky libereckých Tygrů začala lepit smůla. Prvním povánočním zápasem byl prestižní duel se Spartou, který Liberečtí nezačali špatně, ale efektivní Sparta jim uštědřila debakl 6:1. Po další prohře ve Vsetíně však Liberec šokoval výhrou v prodloužení nad Pardubicemi, o kterou se vrchovatou měrou zasloužil Čermák.

Liberec byl prvním mužstvem, proti němuž se postavil nový hráč Budějovic, běloruský gólman Andrej Mezin, ale ani on nezabránil prohře posledního celku ve Svijanské Aréně 1:4. V nedělním zápase jeli Bílí Tygři do Litvínova, odkud si přivezli další vysokou prohru, chemici svého soupeře smetli 6:1.

Sestava Liberce z 39. kola:

Falta (25. Svoboda) - Hanzlík, Ťupa, Čakajík, Holub, Šmíd, Jiruš, od 41. navíc Moravec - Hašek, Vampola, Korhoň - S. Procházka, Kašpařík, Novák - Rozsíval, Plodek, Verčík - od 41. navíc Hájek, Jech.

Tygři v řeči čísel
Nejproduktivnější hráč
Nejlepší střelec
Nejlepší nahrávač
Vítězné góly
Góly v oslabení
Nejlepší v +/-
Nejhorší v +/-
Nejtrestanější hráč
Kašpařík – 21 (8+13)
Čermák, Korhoň - 9
Kašpařík, Procházka - 13
Čermák - 4
Hašek, Kašpařík, Novák - 1
Jareš - +6
Korhoň - -9
Hašek - 77

Liberec trápí slabší návštěvnost

I když si Bílí Tygři před sebe kladli před letošní sezónou nemalé cíle, mužstvo posílilo a zavelelo k útoku na play-off, cestu si diváci na zimní stadion hledají těžce. Liberci patří v návštěvnosti domácích zápasů s průměrem 2878 poslední místo, na vedoucí Pardubice chodí v průměru téměř třikrát tolik fanoušků. Nejvíce diváků přišlo v Liberci na Spartu 5 348. Na liberecké Tygry chodí na ostatních stadionech v průměru 3 800 fanoušků.

Jak si vedou Tygři na hřištích soupeřů?

V tabulce zápasů „venku“ patří Liberci 13. místo. Z 57 možných získali 14 bodů při skóre 37:64. Vítězství si připsali ve Vsetíně (4:1), v Budějovicích (3:1) a ve Vítkovicích (4:3). V Plzni, v Karlových Varech a ve Znojmě dokázali Severočeši remizovat, ve Znojmě a na Slavii získali bod za prohru v prodloužení. Liberečtí tak bodovali zhruba ve dvou z pěti „venkovních“ zápasů, přičemž v posledních pěti nevyhráli a v posledních čtyřech vůbec nebodovali, při skóre 6:15.

Hanzlík vs. Michal Straka

Dlouholetý forvard plzeňské Keramiky Michal Straka neuspěl předloni v ruském angažmá, vrátil se, nikoli však do Plzně, ale do Liberce. Na severu Čech před časem působil i Jiří Hanzlík, který letos začal sezónu v Plzni. Před více než týdnem se oba kluby dohodly na výměně obou hokejistů. Hanzlík, který letos krátce působil v roli plzeňského kapitána, se tak vrací do Plzně, avšak v libereckém dresu.


PLZEŇSKÝ ZÁPISNÍK
výsledky hráčské statistiky
aktuální sestava zajímavosti a aktuality

ŠANCE NA PLAY-OFF ŽIJE

Valašsko se stalo místem, kde debutoval v plzeňském dresu Roman Málek, nová plzeňská akvizice. Dlouho žily plzeňské naděje na bodový zisk. Čtyřicet minut drželi oba brankáři čisté konto a zápase se tak proměnil v čekání na vítězný gól.

Valaši po druhé přestávce dlouho neotáleli a hned ve 41. minutě Pavliš přesnou ranou poslal domácí do vedení. Za deset minut pojistil těsné vedení vsetínský host z Opavy Sochorek a bylo vymalováno. Plzeň se přiblížila hranici baráže na sedm bodů.

Vzhledem k okolnostem vypadaly prognózy před duelem se Spartou pro Plzeň nelichotivě. A úvod duelu vše potvrzoval. Téměř deset minut se nemohli domácí dostat s pukem do útočného pásma Sparty, přišel i zasloužený trest, gól Jana Hanzlíka. Odpověď Plzně ale byla blesková. Hurtaj po skvělé přihrávce Šaffra vyrovnal, obrat o minutu později v přesilovce dokonal Jindřich. Sparta s odpovědí na sebe také čekat nenechala, Kratěna za další minutu vyrovnal.

Úvod druhé části zlomil zápas. V přesilové hře napřáhl hrozivě Nedoma, puk málem protrhl síť za zády sparťanského gólmana Schwarze, který nahradil Břízu, jehož trápily bolavá záda. Za pět minut od modré chytrou střelou Krajíček zvýšil na 4:2! Slušně zaplněným stadionem se začala šířit euforie. Nádhernou ranou od modré čáry nadšení fanoušků ještě přiživil Paroulek.

Solný sloup z Libora Procházky udělal Josef Straka, pádil sám na Schwarze a ve 44. minutě zvýšil již na 6:2. Tento gól vrátil do branky Petra Břízu. I on kapituloval, v 53. minutě zakončil únik dvou na jednoho Hurtaj. Jeho branka uzavřela brankový účet na 7:3, neboť sparťané předtím ještě stihli snížit Viktorem Ujčíkem.

Posíleni výhrou nad ambiciózní Spartou pokračovali Plzeňáci ve střeleckém koncertu i na Kladně. První minuta hned znamenala gól, prosadil se opět Paroulek. V úvodu druhé části přibrzdil domácí dalším gólem Josef Straka, za pět minut zvýšil Jindřich a v poslední minutě druhé části Michal Straka.

Probuzení plzeňských střelců nekončilo, skvělý měli Plzeňáci i úvod do poslední části hry. Hned v první minutě třetí třetiny přidal gól Šaffer a zvýšil na nevídaných 5:0 pro Plzeň. Skóre se již nezměnilo, ovšem Plzeň udržela po dlouhé době čisté konto a přivezla z Kladna důležité tři body.

Sestava Plzně ze 39. kola:

Málek - Dobroň, Jindřich, Cartelli, Výborný, Nedoma, Krajíček - Paroulek, J. Straka, Andrašovský - Vostřák, M. Straka, Matějovský - M. Dvořák, Hurtaj, Šaffer - Kracík, Švík, Důras

Večer premiér

24. minuta duelu se Spartou znamenala návrat Plzně do vedení. Na modré napřáhl Milan Nedoma a mohl se radovat ze své první branky v plzeňském dresu.Zanedlouho také na modré čáře napřáhl Lukáš Krajíček a také dosáhl hned ve svém prvním zápase za Plzeň svého prvního gólu! Vedle toho nová plzeňská akvizice podala v obraně výtečný výkon. Zahanbit se nenechal ani Martin Paroulek a hned v první minutě poslední části hry napřáhl na modré a Schwarz lovil opět puk ze sítě. I pro Paroulka byl tento gól jeho prvním v plzeňském dresu. O dva dny později se prosadil navrátil do plzeňské sestavy Michal Straka, který na Kladně zvyšoval již na 4:0.

Nevídané střelecké probuzení

Plzeňský útok si v posledních zápasech vybíral oddechový čas, ovšem proti Spartě a na Kladně plzeňští hokejisté gólově explodovali. Dařilo se zejména Josefu Strakovi, Lubomíru Hurtajovi, Martinu Paroulkovi a Robertu Jindřichovi. Ve dvou zápasech plzeňáci vstřelili 12 gólů. Nevídaných sedm bodů ve dvou zápasech nasbíral Josef Straka (2+5).

Plzeň a play-off

Před dnešní dohrávkou 33. kola s Libercem ztrácí Lasselsberger Plzeň na osmé Kladno sedm bodů. Vítězství by přiblížilo Západočechy na rozdíl pouhých čtyř bodů. Před zápasem na ledě silných Pardubic by výhra nad libereckými Tygry byla velmi vítanou vzpruhou. Z největších soupeřů o play-off se do výborné formy dostal Litvínov (ztrácí dva body), naopak menší krizí prochází hokejisté Kladna, kteří však stále drží osmou, tedy postupovou pozici. Produktivita v posledních zápasech zrazuje Karlovy Vary (ztrácí čtyři body), dvě prohry poslaly na předposlední místo Vsetín, který ztrácí na play-off devět bodů.


ZÁPAS
VS.

bilance

hráči

statistiky

HISTORICKÁ BILANCE

Do druhé nejvyšší soutěže vstoupil Liberec po úspěšné baráži v roce 1995/96. Ve svém pemiérovém ročníku v první lize skončil na třináctém místě a v jeho sestavě figuroval i bývalý hráč Keramiky Plzeň Jaroslav Špelda. V dresu Liberce sehrál tento obránce i další ročník první ligy, který vyhrály Karlovy Vary a Liberec obsadil devátou příčku.

Výrazný posun prožili Severočeši v sezóně 1997/98, skončili druzí za vítězným Znojmem, za které mj. chytal současný druhý brankář Liberce Pavel Falta! Jihomoravané vyhráli i následující ročník 1998/99, to však již sledovali Liberečtí z uctivé vzdálenosti, obsadili až 12. příčku. Barvy Severočechů v této sezóně hájil další současný obránce Lasselsbergeru Plzeň, Martin Výborný. Odehrál 50 utkání a získal 11 bodů (3+8).

V sezóně 1999/00 hráli již Liberečtí pod novým logem i názvem - HC Bílí Tygři Liberec. Jako největší favorit vstupovali hokejisté Liberce do play-off první ligy v sezóně 2000/01. Vyhráli základní část, ale o právo účasti v extralize se nakonec utkal s Karlovými Vary severočeský soused z Chomutova. Ovšem do následující sezóny 2001/02 se podařilo v Liberci sestavit velmi silné mužstvo, které pod taktovkou nejmladšího, nyní již extraligového trenéra Josefa Jandače prošlo do baráže a v ní převálcovalo Kladno.

Liberec do extraligy naskočil jako jednadvacátý tým novodobé historie samostatné české ligy. V pořadí týmů v součtu bodových zisků od sezóny 1994/95 se již propracoval 18. místo před Brno, Jindřichův Hradec a Hradec Králové. Ve své premiérové sezóně mezi nejlepšími kluby republiky skončili Severočeši jen sedm bodů za Plzní na 12. místě. Svůj cíl, udržení se v nejvyšší soutěži, splnili pohodlně. Náskok na poslední Havířov nakonec narostl až na hrozivých 42 bodů.

Celková bilance Plzeň vs. Liberec
612317:23

STATISTIKY ZÁPASŮ PLZEŇ vs. LIBEREC

Průměrný počet branek 8.5
Průměrný počet vyloučených 14 (7-7)
Průměrný počet diváků 5 142
Průměrný počet diváků v Plzni 6 705

Oba týmy se letos utkaly dvakrát a oba vzájemné zápasy skončily remízou. Nejprve vybojovali bod v Plzni Tygři, v posledním zápase před první reprezentační přestávkou jim Plzeňáci vše vrátili. Další zápas, který měl být posledním předvánočním duelem, se neuskutečnil z důvodu rozsáhlé marodky v plzeňském týmu. Zápas byl přeložen na 13. ledna.