Junji Sakata: Ten, který zařídil vedení Japonců nad Českem na mistrovství světa

P l z e ň - 8. září se v plzeňské kabině poprvé objevil hokejista z hokejově exotické země – Japonska. Jednatřicetiletý Junji Sakata v poslední době nějak hokejově nezářil, naposledy působil ve druhé francouzské lize v Montpellieru, za který v loňské sezóně vstřelil ve 26 utkáních 4 branky. Na druhou stranu si zahrál na dvou světových šampionátech, Asijských hrách a olympijské kvalifikaci. Proti Čechům nastoupil na MS dvakrát. Při porážce 2:12 v Norsku nádherně přihrál na vedoucí gól ve 2. minutě Jahatovi, který už mířil do prázdné branky! Zazářil i v britské lize. V britském poháru, kde se „jeho“ Peterborough střetl s nejlepšími týmy země, zaznamenal v poměru k počtu zápasů dvakrát více gólů a přihrávek než explzeňský Mojmír Musil. To se však stalo již před pěti lety.

„Začínal jsem jako rychlobruslař. Kamarád mě pak přesvědčil, abych přešel na lední hokej. To není v Japonsku příliš populární sport,“ popisuje svoje začátky Junji Sakata, rodák z města Obihiro na japonském ostrově Hokkaidó, části země, která je hokeji v Japonsku nejpřátelštější. Hokej hrál v největším klubu země Kokudo Tokyo. V jeho barvách strávil celkem osm sezón, celkem šestkrát dobyl titul mistra země.

V sezóně 1992/93 byl podle informací serveru www.eurohockey.net vyhlášen nejlepším nováčkem japonské hokejové ligy, ve 20 letech se probojoval do národního týmu. Na Turnaj století na domácí půdě v Naganu však nominován nebyl. „Náš hlavní trenér byl tehdy Kanaďan, potřeboval silné a velké hráče. Tehdy jsem se mu do výběru nevešel,“ vzpomíná Sakata.

Sakata během své reprezentační kariéry nastoupil dvakrát proti českému týmu. Poprvé to bylo na mistrovství světa 1999 v Oslu, kde nastoupil podle dobových zápisů ve druhé formaci se Sugisawou a Jahatou. Hned při prvním střídání ideálně našel Jahatu, který šokoval Čechy vedoucí brankou. Japonci nakonec prohráli 2:12 a Češi dokráčeli až ke světovému zlatu. Sakata se k tomuto velkému momentu své kariéry nechtěl příliš vracet. „Důležitý je výsledek a ten byl 2:12. Nastoupili proti nám tehdy velké hvězdy jako Patera, Procházka nebo Čechmánek. Hrál proti nám i David Moravec, který je tady v Plzni. Příště jsme už s Čechy prohráli jen 3:6. Česká republika je velká hokejová země, tohle už pro nás byl dobrý výsledek,“ říká Sakata.

V Japonsku byl hokej na vrcholu popularity při olympijských hrách v Naganu. Tam domácí Japonci porazili na samostatné nájezdy Rakousko a velké podpoře se těšila i domácí soutěž. Tehdy se hrála samostatná japonská liga a jednotlivé týmy hrály pod hlavičkami významných korporací. Nyní se nejvýznamnější japonské celky účástní Asijské ligy. „V Japonsku máme poloprofesionální týmy. V létě řada hráčů od dubna do července pracuje. Já jsem pracoval dvakrát, ale pokud jste opravdu dobrý, není nutné, abyste pracoval. Většina hráčů se proto snaží hrát během sezóny dobře,“ usměje se.

Sezónu 1999/00 strávil v Britské národní hokejové lize v celku Peterborough Pirates. Ve 27 utkáních si připsal 15 gólů a 25 asistencí, výborně se mu vedlo i populárním B+H Cupu. V týmu Pirátů si zahrál s Randym Smithem, který nakoukl na přelomu 80. a 90. let i do NHL v dresu Minnesota North Stars. „V Japonsku jsem měl v té době už čtyři tituly a chtěl jsem zkusit něco lepšího. Chtěl jsem si zahrát v kvalitnější soutěži a současně tak zlepšit svou úroveň hokeje. Po sezóně jsem se však vrátil zpátky, protože jsem před svým odchodem dal vedení klubu slib, že tak učiním. Mohl jsem tehdy jít do Německa nebo do Itálie,“ vzpomíná.

V předminulé sezóně se do Evropy vrátil. Působil ve švédských klubech Olofströms IK a Solleftea HK. „Nemyslím si, že jsem hrál ve Švédsku svůj nejlepší hokej, ale hodně mi to dalo. Je to hokejová země a mé působení tam mělo pozitivní vliv na mou hru,“ popisuje Sakata. Část předloňské sezóny pak prožil v zámořské WHA v celku Lakeland Loggerheads. Tam se prosazoval i střelecky, v 19 zápasech vstřelil 5 branek a přidal 7 asistencí.

Loňskou sezónu strávil ve druhé francouzské lize v Montpellieru, který předtím dvou letech po sobě postoupil – nejprve ve čtvrté ligy do třetí a pak ze třetí ligy do druhé. V Montpellieru působíla početná skupina slovenských hokejistů, nejznámější je Robert Hodoň, který hrál sedm let slovenskou extraligu za Martin a působil i v českých Rosicích. Nejvyšší slovenskou soutěž hrál i Juraj Ozorák, v klubu působili i Anton Rojko, Marek Michalovič a Lubomír Čtvrtníček. „V celé soutěži je hodně Čechů i Slováků, řada z nich jsou velmi kvalitní hráči. U nás byl na výborné úrovni slovenský obránce Robert Hodoň. Ve Francii se hraje podobným stylem jako v Čechách. Hodně se kombinuje, spoléhá se na přihrávky.“

Letošní sezónu se souhrou náhod dostal do Plzně. Novým hlavním sponzorem klubu se stala společnost Daikin a když měl Sakata možnost trénovat s mužstvem z české extraligy, nadšeně kývl. „Přišel jsem sem na testy. Budu moc rád, když mi vedení nabídne smlouvu, ale i trénování je pro mě velká zkušenost. Jsou tady samí skvělí hráči, je to klub s obrovskou historií a tradicí, moc si toho vážím,“ skládá Sakata komplimenty.

V současné době bydlí u už bývalého spoluhráče Petra Havelky, který byl vyměněn do Sparty. „Petr Havelka bydlí v Praze, na každý trénink jsem jezdil s ním. Teď budu zatím asi jezdit autobusem,“ krčí rameny. Naše hlavní město Praha se Japoncům líbí, ani Sakata není výjimkou. „Karlův Most, Pražský hrad, nejlepší pivo a dobrá atmosféra," zkouší mluvit v českém jazyce. Sakata je také častým návštěvníkem oficiálních stránek klubu www.hcplzen.cz. „Chodím na ně každý den a čekám, kdy už se tam objeví, že Junji Sakata dnes nastoupí ke svému prvnímu zápasu za Lasselsberger Plzeň,“ usměje se. Se spoluhráči z plzeňského týmu se dorozumívá anglicky. „Asi polovina kluků se anglicky domluví, nejvíc si povídám s Pavlem Trnkou a Petrem Havelkou, kterého teď vyměnili,“ dodává na závěr.