Musíme poděkovat spoluhráčům z celé pětky, říkají svorně Moravec s Padělkem

P l z e ň - Hokejisté Lasselsbergeru Plzeň definitivně zapomněli na problémy, které je sužovaly na začátku sezóny a začínají vítězit. V pátek triumfovali již potřetí v řadě. Největší letošní návštěva v letošní sezóně nadšeně aplaudovala nejprve dvěma trefám Davida Moravce, který zápas otočil, a poté dvěma zásahům Aleše Padělka, který přinesl na plzeňské hokejky klid. "Určitě je to pro nás velká psychická vzpruha. Před zápasem bychom asi brali bod, ale tři jsou super," hodnotil utkání obránce Milan Nedoma.

Zápas přitom pro domácí nezačal dobře. Spartu poslal do vedení rychlík Ton, kterého už nestihl dojet obránce Jindřich, a Sparta mohla přidat i druhou branku, když mladík Martin Růžička rozezvučel brankovou konstrukci. "Rozhodujícím momentem byla skutečnost, že Sparta za stavu 0:1 nastřelila jenom tyčku. Pak se nám naštěstí podařilo vyrovnat," říkal Nedoma.

Plzeň celou první třetinu troskotala znovu a znovu na skvělém brankáři Břízovi. Na něm si vylámala všechny zuby i v posledním vzájemném zápase v loňské sezóně. Předtím Plzeň zase vychytal mladík Pöpperle. Teprve po 161 minutách Lasselsberger proti Spartě skóroval. Po Moravcově tyčce dorazil puk do vlastní branky explzeňský Michal Dobroň. "Obránce si to šikovně srazil do vlastní sítě," usmál se autor gólu David Moravec.

Plzeň mohla vést už od 35. minuty, to se ve vyložené šanci objevil Adamský, ovšem místo aby dal gól, tak chtěl vraždit. Smutnou úlohu při dalším gólu Plzně tak sehrál opět Michal Dobroň. Dušan Andrašovský mu udělal kličku a pak zpoza branky našel ideálně Davida Moravce, který s přehledem skóroval. Petr Bříza vůbec netušil, kde je puk. "Byl to gól do prázné branky. Hlavní zásluhu na něm mají jiní," řekl Moravec.

Moravec se po zranění vrátil do zápasového rytmu teprve v 9. kole. Všechny tři utkání, které zatím odehrál, Plzeň vyhrála. Je znát, že s ním v sestavě je Plzeň silnější. "Můj návrat se načasoval tak, že se tyhle zápasy zrovna vyhrály. Pomohly nám ale i příchody nových hráčů," dodal Moravec.

Moravec málem docílil i hattricku, při nevyužité dvouminutové přesilovce pět na tři spálil největší šanci. "Už předtím mohl dát gól Jirka Zelenka, ale odrazilo se to ke mě a já bez přípravy trefil Břízu. Možná, kdybych si to zpracoval, že jsem mohl dát gól, ale každopádně mi ještě chybí jistota. Nemám natrénováno a cítím se děsně, jsem hodně pomalý. Naší pětce se ale daří, velikou zásluhu na tom má kromě Josefa Straky i Radek Matějovský, který hraje výborně dozadu a hodně pomáhá celé naší souhře," chválil spoluhráče Moravec.

Ve třetí třetině zlomil veškerý možný odpor Sparty Aleš Padělek. V době, kdy se Plzni nedařilo, byl nejproduktivnější z plzeňských střelců, po zápase se Spartou se dokonce probojoval do čela tabulky kanonýrů celé extraligy. "Před tímto zápasem jsem dvě utkání nedohrál. Místo mě hrál Michal Důras a hrál parádně. Přesně tak to má být. Dvě třetiny dneska moje mizérie pokračovala, pak se to zlomilo," říkal zbytečně skromný Padělek, který si na ledě s Andrašovským a Kracíkem náramně rozumí.

"Myslím, že jsem tak deset procent úspěchu, dostávám puky před prázdnou branku. V útoku funguje skvělá souhra a když nám to bude klapat dál, tak bude úplně jedno, kdo dává góly," pokračoval Padělek, hráč, který zatížil konto soupeřů již sedmi brankami, což je téměř jedna třetina všech gólů, které Plzeň nastřílela.

Sparta dlouho vedla, přežila dvouminutové dvojnásobné oslabení, ale 20 vteřin před koncem druhé třetiny jí položil vedoucí gól Plzně. "Těžce se mi zápas hodnotí. Už mě nebaví pořád vypočítávat, kolik hráčů nám chybí v sestavě. Plzeň nás dnes jasně předčila v kázni a v přesilových hrách," zhodnotil zápas trenér hostí Jaromír Šindel. Do zápasu kvůli střevním potížím nenastoupili Štrba s Kratěnou, s třísly má problémy Petr Havelka, dlouhodobě je zraněn Ján Tabaček a chybějí i Jiří Vykoukal s Pavlem Kašpaříkem.

Plzeň se dostala z nejhoršího a i na tiskové konferenci to díky tomu vypadalo uvolněněji. "Změna je patrná oproti době, kdy jsme byli na dně. Teď už si mnohem víc na ledě dovolíme," uvedl jeden z trenérského tria domácích Radim Rulík. Do sestavy se po zranění vrátil David Moravec a trenér je za to velmi rád. "David je lídr mužstva a jeho návrat se projevuje. Sice se o tom příliš nepíše, ale my jsme od prvního tréninku netrénovali v plné sestavě a zdravotní stránka je pro každé mužstvo strašně důležitá," konstatoval Rulík.

U dvou nejnebezpečnějších momentů soupeře - Tonova gólu a Růžičkovy tyče byla na ledě obranná dvojice Trnka - Jindřich, na dotaz jednoho z novinářů se Rulík vyjádřil i k tomuto tématu. "My si samozřejmě všímáme chyb, i když se vyhrává. Musíme na tom pracovat a snažit se chyby minimalizovat," dodal Radim Rulík.

Stínem zápasu byl otřes mozku, který utrpěl po srážce s protihráčem Marek Vorel. Svojí extraligovou premiéru naopak prožil strakonický odchovanec Richard Kepl, který v Plzni působí již od mládežnických kategorií. Odehrál jednu třetinu a uvedl se několika pěknými momenty.