Každý z nás má na zádech jmenovku, přibližuje motivaci Petr Jež

P r a h a - Bezstarostná Plzeň řádně zamotala na Spartě tlačenicí kolem postupu do play-off. Předpokládanému účastníkovi vyřazovacích bojů ukořistila cenné tři body, čímž zároveň přerušila svoji nelichotivou sérii devíti utkání bez výhry. Po třech prohrách 2:3 se stejným poměrem tentokrát radovali Západočeši. „Konečně jsme ten gól na 3:2 dali my a ne soupeř,“ říkal s úlevou hrdina duelu na Spartě gólman Petr Jež, který zkrotil 36 z 38 střeleckých pokusů Pražanů.

Sparťané se dostali díky mnoha vyloučením Západočechů do tlaku a vedení, když ve 12. minutě využil dvojnásobnou výhodu František Ptáček. V první přestávce tak bylo o hlavní téma postaráno. „Nechtěli jsme se nechat tolik vylučovat,“ prozrazuje Jež. Od druhé třetiny Plzeňáci herní projev vylepšili, ve 26. minutě skončila za zády Petra Břízy střela Milana Vobořila po akci výborně hrajícího prvního útoku Lasselsbergeru.

Za deset minut prožili Holešovičtí další šok, hrubku v obranné činnosti potrestal bekhendovou dorážkou Jakub Šindel, který radostným výskokem ukázal, jak si gólu cení. „Radost jsme měl velkou. Honza Marek mi kdysi říkal, že se málo raduji z gólů, tak jsem to teď napravil,“ culil se mladý centr. Plzeň po jeho zásahu vedla 2:1. Zpočátku třetí třetiny se však sparťané lépe vyrovnali se situací 4 proti 4, vyrovnání přišlo z hole Jana Hanzlíka, který využil „námazu“ od Marka.

Hosté ale stále hrozili, ve třetí třetině při sparťanské výhodě 4 proti 3 se paradoxně právě Plzeňáci dostali do dvou velkých šancí, Důras již dorážel do prázdné branky, ale puk mu na poslední chvíli ustřelil domácí bek. Vytoužený vítězný gól si Michal Důras schoval až na 54. minutu, kdy využil další z přihrávek Radka Matějovského a procedil puk pod rukou Petra Břízy. Plzeňská lavička propukla možná trochu překvapivě vzhledem k situaci v tabulce v obrovské veselí. „Tým žije! Je strašná škoda, že play-off nevyšlo,“ rozhodně odmítá myšlenky o psychicky zdecimovaném týmu Šindel.

Sestava Plzně prošpikována mnoha mladými hokejisty se srdnatě vyrovnávala se svým sokem, který v závěru stupňoval svoji snahu o vyrovnání. Vedle organizované hry stál v cestě i výtečný Petr Jež, který vyřešil v závěru mnoho ošemetných situací. „Dával jsem si pozor hlavně na Josefa Straku,“ přiznal gólman, který lapil i mnoho nebezpečných střel z bezprostřední blízkosti. „Cvičíme to na tréninku, je to trochu buď-anebo.“ Sparťané se tvrdě tlačili do brankoviště. „Nemám moc rád, když se to kolem brankoviště mele, ale obránci to skvěle čistili,“ pochválil své spoluhráče Jež, který před hrstkou příznivců Plzně ani trochu neskrýval svoji velkou radost z výhry.

Lasselsberger po devíti zápasech poznal chuť vítězství, s výrazným podpisem Petra Ježe. „Byl to určitě můj nejlepší zápas, ale předtím chybělo spíše štěstí, to k tomu prostě patří,“ okomentoval svůj výkon. Západočeši dokázali, že do Prahy nejeli odevzdat tři body. „Nabuzený jsme byli, chtěli jsme tu vyhrát. Prohrami jsme se samozřejmě trápili. Před dneškem jsem tipoval, že buď dostaneme kotel, anebo vyhrajeme. Vyšlo to,“ odhalil s úsměvem své prognózy Jakub Šindel, jeden z mnoha zástupců hráčů mladší generace v plzeňském týmu. „Máme mladé mužstvo, je to vklad do budoucna.“