Notes #3: Plzeň vítá Pardubice s Dušanem Andrašovským

Plzeňskou formu prověří rozjetý tým Pardubic. Vedle boje o tři body však plzeňští fanoušci uvidí dva hráče, u nichž si vybaví mnoho vzpomínek. Jednak je to obránce Martin Čech, pamětník poslední plzeňské medaile, jenž téměř pět let oblékal dres Plzně. Mnohem novějšího data jsou vzpomínky na Dušana Andrašovského, oporu Plzně v minulých šesti sezónách. Oba se v neděli rozhlédnou po plzeňském stadionu v dresu soupeře. Plzeňáci budou postrádat Jaroslava Kracíka. I tak budou samozřejmě chtít přerušit sérii dvou domácích porážek od HC Moeller. Plzeň potřebuje body jako sůl, zvedne si sebevědomí proti Pardubicím?
Zápas Plzeň-Pardubice začíná v neděli v 17:30 v plzeňské ČEZ Aréně!

HC LASSELSBERGER PLZEŇ
vs.
HC MOELLER PARDUBICE

5. kolo – neděle 17. září 2006 – 17:30 v plzeňské ČEZ Aréně

A zase ten
trend ...
Diskuse neustávají, o čem? O novém trendu v pískání. Velká část fanoušků jej přijala s vyloženou nevolí. Zodpovědní jsou přesvědčení o správnosti svých kroků. Jak vše dopadne? Ukáže budoucnost, zřejmě ta nejbližší, ale co nový trend v rozhodování přinesl, lze pomalu odkrývat. Hráči mluví o zmatenosti, co je a co není za hranicemi pravidel. Starší hráči nejsou schopni změnit své léty nabyté návyky. Hra je rozkouskována, jedni hráči ztrácejí mnoho sil v oslabeních, další naopak chladnou na střídačkách. Vytrácí se osobní střety, které divák vyhledává. Šlo by zřejmě popsat celé desítky důsledků. V počtu vstřelených gólů lze vysledovat nárůst, ale cena je vysoká. Jako alarmující je totiž třeba vidět vývoj návštěvnosti. V prvním kole natěšení fanoušci zaplnili arény ještě solidně. Průměrná návštěva atakovala hranici 5 tisíc, přesně 4793. Poté to šlo šupem dolů. Ve druhém kole se průměr snížil na 3584. A ve 3. kole? Na žádný nepřišlo více než 5 tisíc fanoušků, naopak v Třinci počet diváků nepřekročil 2 tisíce, v Karlových Varech a na Kladně kolem 2,5. Přes 3 tisíce šla návštěva v Liberci, hranici 4 000 zdolali ve Zlíně, na Spartě a v Plzni. Průměr za kolo 3344! Skutečně tristní pohled. Zdá se, že výsledek snahy o zatraktivnění ligy je zatím přesně opačný. Žádný div tedy výsledkům „vox populi“ na oficiálních strankách plzeňského Lasselsbergeru www.hcplzen.cz. V anketě týkající se nového trendu v pískání se více než 90 % fanoušků vyjádřilo, že hokeji škodí. Další 4 procenta hlasujících měly na změnu spíše negativní pohled. Dvě procenta návštěvníků změnu nevidělo či ji hodnotili jednoznačně pozitivně. Vyslyší zodpovědní hlas fanoušků?
Jeden z pohledů na nová pravidla


HC MOELLER PARDUBICE
situace soupeře změny v kádru
předpokládaná sestava zajímavosti a aktuality

PARDUBICE JSOU OPĚT HLADOVÉ PO ÚSPĚCHU

Velkým neúspěchem skončila loňská sezóna pro Pardubice, které byly obhájcem trofeje. Před posledním kolem Pardubičtí spoléhali na zaváhání Sparty a Třince, ale nedočkali se ho a zůstali před branami play-off.

Říha se vrátil do svého města

Přes léto došlo k řadě změn. Po dvou letech se vrátil na lavičku Pardubic Miloš Říha, který v roce 2004 neúspěšně čelil Lasselsbergeru Plzeň ve čtvrtfinále play-off. „Letošní sezóna je pro mě velkou výzvou. Město i fanoušci si zaslouží, aby se tu hrál kvalitní hokej,“ uvedl pro pardubický web hcpce.cz staronový trenér. Říha spolu s plzeňským koučem Markem Sýkorou patří na východě Čech k nejuznávanějším trenérům novodobé pardubické historie.

Explzeňáci Dušan Andrašovský s Martinem Čechem v Pardubicích

Mužstvo opustili dlouholeté opory v čele s Michalem Mikeskou, jenž zamířil do Ufy, a Ladislavem Lubinou. Ten nyní dohrává kariéru v druholigové Chrudimi, kde byl mimochodem v 1. kole jediným střelcem svého týmu. Naopak do mužstva přišli dva hokejisté, kteří si své jméno vybudovali v Plzni – Dušan Andrašovský a Martin Čech. „Odešel jsem hlavně ze sportovních důvodů. Měl jsem pocit, že už jsem v Plzni příliš dlouho a hledal jsem nový impuls. Utrpěl jsem tu několik dlouhodobých zranění a to mě přimělo přemýšlet o odchodu,“ vysvětlil Andrašovský.

Píša pyká za inzultaci

Říha si z Chimiku Mytišč přivedl Aleše Píšu, který však proti Plzni nenastoupí. Odpykává si totiž trest z vypjatého čtvrtfinále play-off proti Vítkovicím. V něm poslal prostřednictvím televizních kamer Otakar Janecký rozhodčí do zadní části těla a Aleš Píša dokonce sudího Cambala inzultoval. Vyfasoval patnáctizápasový trest, který mu před letošní sezónou disciplinární komise APK snížila na polovinu.

Zvedne se Jan Čaloun?

Trochu rozpaky budila v loňské sezóně forma Jana Čalouna. Draze zaplacený útočník měl patřit k tahounům, ale možná i kvůli jeho chybějícím brankám v první části sezóny Pardubice nepostoupily do play-off. V letošním ročníku začal ve třetím útoku s Kolářem a Koukalem a útok si v prvním utkání vedl jako za slavných Průchových časů. „Domluvili jsme se, kde kdo budeme na ledě a předem jsme si rozdělili úkoly. Dobře se pohybujeme a bruslíme. Zatím nám to funguje, tak doufám, že se nám bude i nadále dařit.“

Roste Pardubickým nový Řezníček?

Nečekaně kvalitními výkony se v přípravných zápasech prezentoval jednadvacetiletý obránce Jaroslav Koma. Odchovanec Prešova loni hrál za juniorku Havířova a letos v létě si ho na zkoušku do Pardubic vytáhl Miloš Říha. Z nabité sestavy musel odejít kvůli přetlaku obránců například Robert Kántor do Mannheimu, ale Koma se udržel. Nejmenší obránce Pardubic se ovšem s nikým nemazlí a svou hrou tak trochu připomíná Josefa Řezníčka. Nyní nastupuje ve třetí obranné dvojici s Čáslavou a mělo by tomu tak být i proti Plzni.

Sestava Pardubic ze zápasu na Kladně:

Lašák – Linhart, Havíř, Snopek, Novotný, Koma, Čáslava, J. Nakládal, J. Šeda – Mrázek, Blažek, Ondřej – P. Sýkora, M. Hlinka, Rolinek – Čaloun, Koukal, Kolář – Starý, Tvrdík, Andrašovský


PLZEŇSKÝ ZÁPISNÍK
výsledky hráčské statistiky
aktuální sestava zajímavosti a aktuality

PRVNÍ VÝHRA A BODY VE 3. KOLE

Po smolné prohře se Slavií v premiérovém kole se Plzeňáci vydali na jih Čech a půdu loňského semifinalisty, letos pod hlavičkou HC Mountfield. Plzeň si jako první vypracovala velkou šanci, ale rozhodla pětiminutovka na konci druhé třetiny. Skóre otevřel ve 36. minutě Šimánek, za dvě minuty se radoval Tomáš Vak a 43 sekund před druhou sirénou se v dalším střídání radoval opět Jiří Šimánek.

Roman Málek dlouho držel plzeňské akcie, ale v oslabeních čisté konto vzalo za své. Dva ze tří zmíněných gólů padly právě v oslabení. „Sehráli jsme druhou třetinu tragicky,“ nebral si servítky kouč Marek Sýkora. Na výsledku nic nezměnily ani plzeňské šance ve třetí třetině, kdy si i Plzeňští zahráli přesilovou hru 5 na 3. Žádný „Dušan Andrašovský“ se v plzeňském týmu nenašel, Plzeňáci tak i ve druhém kole podlehli, tentokrát 3:0.

Odvrátit hrozící krizi tak Plzeňáci museli ve 3. kole v domácím zápase proti Vítkovicím. Téma zápasu bylo pro oba týmy stejné, nula bodů na kontě obou mužstev svazovala ruce. Jako první se radovali hosté, kteří se zásluhou rány Hudce ujali v přesilové hře vedení. Šťastně vyrovnal Peter Fabuš, který břichem dorazil bombu Václava Benáka od modré, také v přesilovce. Vítkovičtí se lacině dostali zpět do vedení, ještě před druhou sirénou prokázal svoji sílu Roman Šimíček a s Benákovou tečí skóroval – 1:2.

Jednou z hlavních postav zápasu byl výborně hrající Václav Benák, v přesilovkové kanonádě opakovanou střelou srovnal. Před polovinou zápasu se do útočného pásma protáhl Rataj, zpoza obránce vyprášil betony Pince. Jako první se k puku přihnal Aleš Padělek, jehož dorážku Pinc chytil, ale laxní obránci Vítkovic nechali dorážet ještě Igora Rataje, který konečně protrhl svoji plzeňskou smůlu – 3:2.

Sudí Polák poté zle brnkal na nervy plzeňských fanoušků. Třikrát poslal Lasselsberger do tří, v poslední třetině tuto sbírku rozšířil o ještě jedno dvojnásobné oslabení. Plzeň ale nervózní přesilovky Ostravanů ubránila, a naopak výhru pojistila. Skvělou individuální akcí se blýskl Michal Důras, který si pohrál s obranou hostí a sám před Markem Pincem zamířil nekompromisně do pravého dolního rohu – 4:2. Plzeňáci si svoji výhru již poté vzít nenechali.

Sestava Plzně ze zápasu s Vítkovicemi:

Málek – Benák, Trnka, Cartelli, Mazanec, Nedoma, Malinský, Derner, Vobořil – Fabuš, Král, Ludvík – Padělek, Rataj, Matějovský – Důras, Šindel, Adamský – Heřman, Kepl, Šaffer.

Přesilovky a oslabení, alfa a omega úspěchu

Při současné úrovni rozhodování zápasů je pro výsledek klíčový právě způsob sehrání situací neplného počtu hráčů na ledě. „Využili jsme přesilovky a zvládli oslabení. To teď bude asi časté hodnocení zápasů,“ lakonicky prohlásil po zápase s Vítkovicemi plzeňský kouč Marek Sýkora. Zpětně si může plzeňský Lasselsberger gratulovat za vydařené angažování Václava Benáka, útočně laděného beka, který ukazuje svoji sílu právě v přesilových hrách. Plzeňská „devatenáctka“ je také aktuálně nejproduktivnějším hráčem Lasselsbergeru.

Gól Plzně střílí hráč číslo 77 ...

Konečně!, chtělo by se dodat. „Sedmasedmdesátka“ Igor Rataj si na nedostatek šancí sice stěžovat nemohl, ovšem střelecky se trápil. Smůlu prolomil až ve 3. kole v zápasech proti Vítkovicím, kdy razantní průnik do útočného pásma ve spolupráci s Alešem Padělkem proměnil v premiérovou trefu v plzeňském dresu. A hned se gól slovenského forvarda stal trefou vítěznou. Tabulku plzeňských střelců po třech kolech vedl Ratajův krajan Peter Fabuš, který se ve třech prvních kolech trefil dvakrát.

Roman Málek zatím desátý

V procentuální úspěšnosti zásahů se Roman Málek po třech kolech objevuje na 10. místě. Do čela se povedeným vstupem katapultoval právě dnešní soupeř plzeňských hokejistů, slovenský gólman Ján Lašák. Málkova úspěšnost činí zatím 91,59 %, Lašák se doposud může pyšnit úspěšností 96,88%. Plzeňský gólman však zdaleka není nejzaměstnanějším gólmanem, jak bývalo v minulosti zvykem. Nejvíce ranám čelil ve třech zápasech karlovarský Lukáš Mensator (121), v závěsu je Milan Hnilička (114). Roman Málek se v počtu zákroků objevuje až šestém místě s počtem 98 zásahů.


HISTORIE
VS.

bilance

hráči

statistiky

HISTORICKÁ BILANCE

Tradiční extraligoví účastníci se v dosavadní historii samostatné české nejvyšší soutěže jednou potkali ve vyřazovacích bojích, základní část je svedla proti sobě celkem 50x. Ačkoli jsou v lize dlouhodobě úspěšnější Východočeši, vzájemná bilance mluví pro Plzeň.

Celková bilance Plzeň vs. Pardubice
5725923161:156

Jak to bylo v domácích utkáních Plzně? Jedním z hlavních trumfů při předloňském čtvrtfinále měla být domácí úspěšnost Plzně v zápasech s Perníkáři. Že bude tento trumf tak silný, ovšem věřil málokdo. Západočeši třikrát doma Pardubice přehráli, a to vždy v základní hrací době. Pardubické nezdary na ledě Plzně dostaly v play-off pro Východočechy ničivé rozměry. V předposledním zápase v Plzni Východočeši zlomili své prokletí a po sedmi zápasech dokázali na západě Čech vyhrát, i když hubeně 1:0. Ironií osudu bylo, že vítěznou branku vstřelil Marek Vorel, hráč hostující v týmu Moelleru z Plzně.

Bilance soupeřů na plzeňském ledě
28185593:55

Historie vzájemných soubojů na plzeňském ledě nabízí i další "šňůry" zápasů. Hned v prvním vzájemném zápase úvodní sezóny samostatné ligy Perníkáři vyhráli 3:0 (listopad 1993), další vítězství si však připsali až po 14 zápasech v listopadu roku 2001 (3:2), což byl zároveň první zápas Richarda Fardy jako hlavního kouče Keramiky Plzeň. Mezi listopadem 1996 a říjnem 2000 sehráli oba soupeři na ledě Plzně sedm utkání, ve kterých Perníkáři nedokázali vůbec bodovat. Na stejný počet zápasů se natáhla také poslední série pardubických "nevýher". V poslední době se však karta poněkud obrací, v loňské sezóně vyhráli Pardubičtí v Plzni oba zápasy a oba o gól. Po hubených 1:0 vyhráli i ve 49. kole 3:2, to již plzeňský tým opustily největší opory.

Dušan Andrašovský zpět na místě činu

V pardubickém dresu dnes fanoušci uvidí známou tvář, zpod přilby a s koněm na hrudi se po plzeňském stadionu rozhlédne Dušan Andrašovský. Bývalý tradiční útočný pilíř Plzně se po šesti letech rozhodl změnit dres a zamířil na východ Čech. Východočeši po Andrašovském toužili již delší dobu. Není divu, historická bilance slovenského útočníka ze zápasů Plzeň-Pardubice je 6 gólů a 5 asistencí. V současnosti však o své místo v sestavě tvrdě bojuje a působí až ve 4. lajně pardubického Moelleru.