Letní příprava je hodně náročná, ale to je jedině dobře, říká Mario Cartelli

Jeden z nejoblíbenějších hráčů mezi fanoušky načíná již šestou sezónu na západě Čech. Zkušený obránce s italskými předky se stal za ta léta trvalou součástí týmu a málokterý fanoušek by si dokázal Lasselsberger představit bez tohoto devětadvacetiletého sympaťáka. Mario Cartelli se v rozhovorovu pro oficiální stránky klubu zamýšlí nad letní přípravou, ztrátou Tomáše Divíška, ale také prozradí, jak bude trávit letní dovolenou, nebo komu fandí na právě probíhajícím EURU.

Mario, "suchá" část letní přípravy vrcholí. Jak jí zvládáte?
Já jsem po zranění, takže teď mám ještě individuální plán. Přesto jezdím hodně na kole a začínám už trénovat společně s klukama. Letos je příprava hodně náročná. Já osobně jsem takto náročnou přípravu a Šumavu ještě nezažil, ale to je možná jedině dobře.

Liší se něčím letošní letní příprava od těch minulých?
Já moc nemůžu srovnávat. Loni jsem byl po operaci, takže jsem toho moc nestihnul, ale určitě je to trošku jiné. Teď je větší záběr, větší objem zátěže a je to o něco náročnější.

Plzeň přichází o svého kapitána Tomáše Divíška. Jak moc to, podle Vás, může oslabit tým?
Odchod Tomáše je určitě citelná ztáta pro celé mužstvo. Tomáš je nejen výborný hráč, ale i velká osobnost týmu a těžko se takový lídr hledá. Myslím, že je to opravdu velká ztráta.

Na začátku přípravy došlo k poměrně nezvyklé, skoro až kuriozní situaci. Radek Matějovský musel opustit klub, ale po čtrnácti dnech byl přijat zpátky. Co jste na to říkal?
Asi je to pochopitelné. Radek tady měl smlouvu, zranil se David Ludvík, takže ho vzali zpět. Pro Matese je to teď náročnější na psychiku. Ale my se tomu v kabině smějeme, dělali jsme si z něj trošku srandu. (úsměv)

Vy jste pokladník - musel Radek zaplatit zápisné?
No to je vlastně ještě v dohadování... Zápisné se bude platit až za čtrnáct dní. Takže určitě by měl něco dát (smích)

Hodně se poslední dobou mluví o možném příchodu Martina Straky, bavíte se o tom v týmu? Jak to vnímáte?
Bylo by to opravdu super, kdyby se Martin vrátil a byl součástí plzeňského týmu. On je velká osobnost, do týmu by přinesl bojovnost a byl bych moc rád, kdyby sem přišel. Navíc když už odešel Divoch, tak by tu byla další velká osobnost, lídr kabiny a určitě by byl jeden z nejlepších hráčů extraligy.

Prezident klubu Tomáš Král je kandidátem APK na post předsedy hokejového svazu. Myslíte si, že by to hokejové Plzni mohlo v případě jeho zvolení nějak prospět, nebo by to naopak byla ztráta?
Já do těchto zákulisních věcí moc nevidím. Osobně si myslím, že pro plzeňský hokej by to byla velká ztráta, kdyby Tomáš Král odešel. Plzeňský hokej tady vedl těch pět let velice dobře. Na druhou stranu by to pro něj byl osobní růst a bylo by to fajn, že zase někdo z Plzně dokáže vést český hokej.

Co plánujete na léto? Až budete mít dovolenou, chystáte se někam k moři?
Tento týden jdeme zabookovat dovolenou na Sardinii, už jsme chtěli jet loni, ale to nevyšlo. Tak doufám, že se letos povede nějakých sedm, možná deset dní pěkně u moře, na sluníčku, že si pěkne odpočinu a už se na to hrozně moc těším.

Máte nějaké osobní cíle do příští sezóny?
Já bych chtěl být celou sezónu zdravý a dostat se do správné formy, abych hrál dobře. Na prvním místě bude ale mančaft, aby se nám konečně povedlo postoupit do play - off a udělali dobrý výsledek pro fanoušky i pro klub.

Teď vrcholí fotbalový šampionát, sledujete EURO?
Samozřejmě, moc rád. (úsměv)

Co říkáte jeho průběhu, komu fandíte a kdo Vás zaujal?
Musím říct, že v pondělí jsem byl naštvanej, že Italové prohráli 3:0, (smích) ale zase na druhou stranu to byl jeden z nejkrásnějších fotbalů v dosavadním průběhu šampionátu. Takhle by to mělo vypadat! Ze začátku to byly spíše takové technické bitvy... Ale EURO sleduju moc rád, a když je čas, koukám na každý zápas.

Děkuji za rozhovor a hezkou letní dovolenou.

-----------------------------------------------------------------------------------

-----------------------------------------------------------------------------------