Musíme udržet laťku vysoko, vyhlašuje Šindel

Plzeň - Takovou parádu na úvod sezóny Lasselsberger dlouho nepamatuje. Z hráčů Zlína udělali svěřenci Hynka a Razýma pouhé diváky, kteří kolikrát jen nechápavě kroutili hlavami, cože všechno si modrobílí dovolí a hlavně nad tím, že jim to většinou i vychází. Na pozápasové velice optimistické konferenci krotil předčasné oslavy muž zápasu Jakub Šindel. "Loni jsme odehráli spoustu skvělých utkání a pak jich ale zase řádku prohráli. Jde o to, abychom tuhle laťku udrželi, a když budeme hrát tímhle stylem, určitě nevyhrajeme všechno, ale hodně by jich být mohlo,“ má jasno mladý útočník.

Hostující trenér, kterého jsme na lavičce loňských vicemistrů byli zvyklí vídat mnohem optimističtějšího, neměl pro svůj tým žádná slova chvály. „Domácí dneska vyhráli naprosto zaslouženě, od začátku byli lepší. Vstoupili do utkání aktivně, v první třetině si vypracovali dostatečný náskok, který se jim pak podařilo udržovat. Naskytla se nám šance za stavu 2:1, kdy se nám podařilo snížit a vypadalo to, že bychom se tím prvním góle mohli chytit.Bohužel přišla z rychlého protiútoku plzeňská branka, to domácí uklidnilo a dostalo se do herní pohody,“ hodnotil Zdeněk Venera na pozápasové tiskové konferenci. Na Milanu Razýmovi, lodivodovi modrobílé střídačky, bylo vidět, že si prvních šedesát minut letošního ročníku extraligy užíval. „Souhlasím s kolegou, že jsme vyhráli zaslouženě. Trochu jsme si zkomplikovali situaci vstupem do utkání, kdy jsme hned v druhé minutě obdrželi pětiminutový trest. Dá se říct, že to oslabení, které jsme pak přežili, nás i nakoplo. Podařilo se nám vedení z první třetiny v druhé navýšit, a tady si myslím, že jsme získali velkou herní převahu. A ve třetím dějství jsme zápas dotáhli do konce. Jsme spokojeni s výsledkem zápasu a dá se říct, že i s předvedenou hrou.“ Další otázka nemohla směřovat k ničemu jinému než k Martinu Strakovi. Pochopitelně. „Martin nejenže splnil naše očekávání, ale byl na ledě vidět. Je to velký přínos pro celé mužstvo, samozřejmě je vůdčí osobností týmu a potvrdil to. Stojí na něm přesilové hry, chodí na oslabení a vůbec, když se objeví na ledě, můžeme být klidní,“ pochvaloval si. Trenér si je zároveň velmi dobře vědom, že je potřeba stejně dobře se připravit i na následující střetnutí. „Nemůžeme přeceňovat první utkání, i když je dobře, že jsme jej vyhráli. Do Boleslavi pojedeme bojovat jiný zápas, začíná se od nuly,“ připomněl.

Po dvojici trenérů na řadu přišli samotní hráči. Prvního na paškál si vzali novináři kapitána Lasselsbergeru Martina Straku. „S utkáním jsem spokojený byl. Nastoupili jsme s nasazením, i když jsme se na začátku nechali zbytečně vyloučit, ale někdy to tak v hokeji je. Chtěl bych klukům poděkovat za nasazení hlavně v úvodu utkání a že jsme ho zvládli skvěle. Bylo hezké se na to koukat.“ Straka hrál poslední extraligové utkání ve výjimečné sezóně, kdy NHL zabouchla dveře a napsala na ně VÝLUKA. „Zas tak dávno to není, věděl jsem do čeho jdu. Kluci podali prostě bezvadný výkon,“ sveřepě opakoval. Zkušený útočník se během letních přípravných utkání zapisoval do statistik díky přesným přihrávkám, do černého se trefil až dnes. „Spadlo to maličko ze mě. Vampy to tam skvěle vybojoval, vymyslel a já už jsem se snažil dát to na gólmana a zaplaťpánbůh to tam spadlo. Jsem spokojený,“ konstatoval. Zato při první brance hostů čisté svědomí nemám, padla totiž z protiútoku, když právě Straka přišel o kotouč. „Nevěděl jsem, že za mnou někdo je. Trošku jsem zaspal, to se někdy stává. Alespoň, že jsme hned vzápětí dali gól. To byl rozhodující moment, pak si již myslím, že jsme byli jasně lepším mužstvem, měli jsme spoustu šancí. Myslím, že se utkání muselo líbit, padalo hodně branek. Fanoušci byli bezvadní, vytvořili nám skvělou kulisu,“ na dálku vysekl bouřlivému plzeňskému kotli poklonu. Ani on nechtěl přeceňovat deklasování Zlína v úvodní šedesátiminutovce hlavní sezóny. „Teď bych to nechtěl hodnotit, je to úvodní utkání. Vím, že v sezóně je začátek důležitý z hlediska psychiky a pohody. Zase bych z toho ale nechtěl dělat vědu. Teď jedem do Boleslavi k těžkému zápasu. Zeptejte se mě pak až v listopadu,“ pousmál se.

Petr Vampola jak ho všichni známe. O krok vepředu oproti soupeři, tvrdý v osobních potyčkách a nebezpečný na hranici soupeřova brankoviště. Při šestém zásahu do žlutomodré sítě bylo na brankovišti hodně veselo a hlavně nepřehledno. „Česťa mi skvěle nahrál na brankoviště, měl jsem půl branky volnou. Když jsem trefoval puk, zlomil jsem hokejku a už jsem chtěl jet na střídačku. Bieglovi to prošlo mezi nohama a Michal to dorazil. Dobře sehraná přesilovka s úspěšným koncem,“ vysvětlovala modrobílá čtrnáctka. Tým v čele s nepopulárním Murínem nebyl pro Plzeňany vždy tak sladkým zákuskem, jako tomu bylo dnes. „Přípravu jsem sledoval a věděl, že trošku tápou. Dneska jsem čekal těžký zápas a Zlín mě docela překvapil. Byl to vždycky úporný mančaft, který hodně bránil a byl nepříjemný. Dneska se mi hrálo dobře, myslím, že i klukům. Přehrávali jsme je a zvítězili zaslouženě,“ má jasno Petr. V pozápasové minieuforii se jen těžko ptalo na vady na kráse, které se na každém výkonu tu a tam podepíšou. „Byly tam momenty, které by se daly zlepšit. Teď nemám v hlavě nic konkrétního. Trenéři se podívají na video a něco nám řeknou. Všichni jsme to odmakali a sehráli super zápas. Nehodí se hledat nějaké malé chyby,“ odmítl jakékoliv další hnidopišství. Petr začal soutěžní část ročníku jako centr čtvrté lajny, na tento post u něho nikdo není zvyklý. Po boku Marka Laše a Tomáše Kubalíka si však nestěžuje. „Hraju přesilovky i oslabení, s Markem jsem již hrál minulý rok. Navíc tahle situace se může za několik týdnů změnit. Máme čtyři dobré pětky a všichni dneska byli silní na puku, rozumíme si na ledě, takže mně osobně je jedno, s kým hraju,“ pokračoval. A podcenění nováčka na jejich stadionu? Nehrozí. „Máme před sebou nějakou metu a za tím si půjdeme. Do Boleslavi pojedeme vyhrát a uděláme pro to všechno,“ uzavřel.

Jakub Šindel podal v utkání nadprůměrný výkon a po něm si mohl odnést titul za nejlepšího Plzeňana v prvním extraligovém kole. Jednadvacítka pak ale také zdůrazňovala, že jedno utkání nedělá sezónu. „Podali jsme výborný výkon, je však potřeba udělat sérii. Ne jako loni, když jsme odehráli spoustu skvělých utkání a pak jich zase řádku prohráli. Jde o to, abychom tuhle laťku udrželi, a když budeme hrát tímhle stylem, určitě nevyhrajeme všechno, ale hodně by jich být mohlo,“ má jasno. A jaké chvilky střetnutí by označil za ty rozhodující? „Paradoxně se zápas zlomil úvodním oslabením. Těch pět minut si oni nic nevytvořili a my to odehráli super. Myslím, že je to psychicky trochu položilo. Druhým momentem pak bylo to, že hned po gólu na 2:1 přišla naše odpověď,“ obrátil bez váhání. S příchodem Martina Straky se tvář Lasselsbergeru tak jakoby projasnila, vrátilo se do ní sebevědomí. „Přišlo něco, co za dobu, co v Plzni hraju, tu ještě nebylo. Přišla velká osobnost. člověk, který má skutečný respekt, ne ten umělý, který mu někdo dal. Je to ohromná persona a všichni ho respektují, to si myslím je něco jiného. Nějaké změny tu nastaly celkově, zatím to jde dobrým směrem,“ pochvaloval si. Jakub osobně bojuje ještě s nachlazením, byť to na jeho výkonu nakonec znát nebylo. „O tom, že budu hrát, se rozhodlo dneska ráno. Trochu mě ta viróza skolila, i proto jsem zápas nedohrál. Už by to nemělo být nic vážného, horečky nemám, jen bojuji s dýcháním. V Boleslavi snad už budu fit,“ přeje si. V pátek jedou modrobílí do Mladé Boleslavi, na níž má Jakub ty nejlepší vzpomínky. Navíc je tým extraligového nováčka úzce spjat s jeho otcem. „Nějaká sázka proběhne. Je to motivace navíc. Působil jsem tam, znám kluky, ale v pátek dostanou na prd…,“ smál se Jakub.