Je to báječný pocit dát gól, přiznal Jekabs Redlihs

P l z e ň - HC Lasselsberger Plzeň v posledním domácím utkání před Vánoci chtěl zvítězit. Nechtěl opět nechat odvézt body. A že na vítězství domácím opravdu záleží, už dokázal v šesté minutě lotyšský obránce Jekabs Redlihs, který poslal Plzeň do vedení svým prvním letošním gólem a vůbec prvním přesným zásahem před domácím publikem. Svoji radost neskrýval. „Jsem moc rád, že jsem se trefil, i když mi to dlouho trvalo,“ povznesl se nad dlouhým čekáním na první branku sezóny. Jako obránce má přece jiné úkoly

Už jsme soupeřům bodů darovali dost

Asistent trenéra domácích Milan Razým byl rád, že se jeho svěřencům po delší době povedl vstup do utkání a navíc tlak dokázali přetavit na góly. Už v 10.minutě vedla Plzeň zásluhou Redlihse a Vlasáka 2:0. Avšak pak přišla plzeňská bolest. „V jedenácté minutě jsme nepochopitelně polevili, pustili jsme soupeře do tlaku a na konci třetiny jsme si nechali dát kontaktní branku,“ zlobil se Razým. „Naštěstí se nám podařilo při další přesilovce vstřelit branku, takže jsme se nemuseli bát o výsledek,“ pokračoval. Gól Petera Fabuše se ukázal jako velmi důležitý, neboť Budějovice dokázaly v 57.minutě snížit na rozdíl jediné branky. Plzeň však už vítězství ubránila, což s povděkem kvitoval i Milan Razým. „Jsem rád, že konečně zůstaly tři body doma, protože v posledních osmi utkáních jsme jich rozdali soupeřům dost,“ upozornil na plzeňskou ne příliš úspěšnou sérii. „Jsme spokojení, že jsme zápas dotáhli do vítězného konce,“ řekl ještě na závěr plzeňský trenér.

Stejně jako Plzeň potřebují co nejvíce bodů získávat i České Budějovice. I když už se tým z jihu Čech pomalu škrábe tabulkou nahoru, stále zůstává za předsezónním očekáváním. Toho si je dobře vědom i hlavní trenér Ernest Bokroš. Bohužel se v honbě za body momentálně nemůže spolehnout na brankáře Turka, který pro zranění ruky nemůže svému týmu pomoci. Ani tak však utkání s Plzní nebrali jako předem prohraný boj. „Jeli jsme si sem alespoň pro nějaké body,“ řekl Bokroš. Jak přiznal dále, prvních 10 minut však jemu i celému týmu zhatilo plány. „Nezvládli jsme začátek utkání, soupeř nám dal dva góly, které byly pro průběh utkání rozhodující,“ povzdechl si. Za rozhodující také považoval plzeňské přesilové hry, které se dnes domácímu týmu opět dařily, dal v nich dva góly, i když se na ně budějovičtí speciálně připravovali. „Plzeň má pana hokejistu. Martina Straku. To je hráč, po kterém touží každý trenér,“ pochválil na dálku plzeňského kapitána, který v oněch zmiňovaných početních výhodách hraje velmi důležitou a klíčovou roli. I přesto, že prohrávali o dva góly, dokázali hokejisté Mountfieldu utkání ještě zdramatizovat. Jak však podotkl Bokroš, nedotáhli to do konce.

Doufám, že nebudu na další gól zase čekat tak dlouho

Řízný lotyšský bek nastupuje za Plzeň už druhou sezónu. Na soupeře platí svou tvrdou hrou, nekompromisními obrannými zákroky. Každý hokejista však chce dávat góly. Výjimkou není samozřejmě ani Jekabs Redlish. „Jsme uprostřed sezóny, jsem rád, že jsem se trefil,“ přiznal malou úlevu. "Je to báječný pocit," dodal ještě. Ale z dlouhého čekání si prý nic nedělal. Avšak zároveň si přeje, aby tento gól nebyl posledním: „Doufám, že na další gól nebudu čekat tak dlouho.“ V letošní sezóně odehrál za Plzeň 21 zápasů, připsal si jediný bod – právě za dnešní gól. Sám to moc dobře ví. „Snad mě tohle trochu nastartuje a začnu trochu bodovat, zatím jsem moc bodů neposbíral,“ řekl. Celkově si za Plzeň zatím připsal čtyři body. Dnešní přesný zásah byl dokonce úplně první před plzeňským publikem, v minulé sezóně skóroval ve Znojmě. Lasselsberger v posledních dnech prodělal pár hráčských změn. Blonďatý obránce ze severovýchodu Evropy se však o svou pozici nebál. „Nevím o tom, že bych měl nějaké nabídky. Myslím, že jsem žádnou nedostal,“ stvrdil svou příslušnost k modrobílému týmu.

I podle zvuku jsem věřil v gól

Dlouhého čekání na body se rozhodně nemusí bát Tomáš Vlasák. Dnes bodoval už podesáté v řadě. Ovšem dnešní jeho první bod musel posvětit až videorozhodčí. Útočník totiž poslal na mladého českobudějovického gólmana tak prudkou a tvrdou ránu, že puk okamžitě vyletěl z branky. Nevědělo se, zda se odrazil od tyčky nebo zevnitř svatyně gólmana Kováře. „Takhle člověk vystřelí jednou za život,“ smál se své dělovce po zápase Vlasák. Ale o tom, že vstřelil gól příliš nepochyboval. Jeho názor mu potvrdili spoluhráči ale i sluch. „Podle zvuku odrazu jsem si myslel, že to je gól,“ řekl. Průběžný lídr kanadského bodování a druhý nejlepší střelec považoval za velmi důležitý povedený začátek utkání. „Sice jsme pak trochu polevili a pustili soupeře do tlaku, ale přesně takhle jsme chtěli nastoupit,“ odkryl taktiku. Trochu ho mrzel obdržený druhý gól, více by kvitoval vítězství 3:1, ale samozřejmě byl rád za tři body. „Konec jsme zvládli, nedovolili jsme jim vyrovnat, což bylo jedině dobře,“ projevil spokojenost nad výhrou Vlasák.

Poslední prověrkou před reprezentační přestávkou bude pro hokejistu Lasselsbergeru utkání ve Vítkovicích. Tomáš Vlasák věří v úspěch hlavně skrz úspěšnou defenzivu: „V poslední době jsme se v obraně hodně zlepšili, nedostáváme moc gólů.“ Ale protože jich Plzeňáci ani moc nedávají, pojedou do Ostravy se zabezpečenou obranou. „Snad se zase rozstřílíme jako na začátku sezóny,“ vyřkl útočník malé předvánoční přání.

Na souhru stačilo pár tréninků

První utkání pro výměně z Mladé Boleslavi sehrál za Plzeň útočník Roman Tomas, který rozšířil už tak bohatou slovenskou kolonii v týmu. „Jaká byla premiéra? Vítězná,“ odpověděl na otázku, která se vztahovala právě k tomuto tématu. Na ledě byl vidět, dokázal si vytvořit i gólové příležitosti. Mohl si tak svou premiéru ještě více osladit. Bohužel ani jeden jeho pokus nebyl úspěšný, musel se tedy spokojit „pouze“ s vítězstvím. „Dám jiné a možná důležitější góly než by byly dnešní,“ slíbila nová posila. Adaptace na nový styl pro něho nebyla příliš obtížná: „Boleslav hraje trochu jiný hokej, ale pořád je to český hokej, stačilo pár tréninků a porozuměli jsme si dobře.“ Na závěr ještě Roman Tomas poděkoval za pěkné přijetí fanouškům s tím, že to ani sám nečekal.