Bronzová sezóna 1999/2000

Trenéři Marek Sýkora a Radim Rulík do nadcházející sezóny už nemohli počítat s brankářem Hudáčkem, obránci Jindřichem s Augustou a s útočníky Porákem a Navrátilem, kteří plzeňské mužstvo opustili. Naopak do sestavy parádně zapadly dvě nové posily. Na západě Čech zůstal Marek Černošek, který jen vyměnil Karlovy Vary za Plzeň, druhou posilou se stal zlínský Zdeněk Sedlák.

Osvědčená trenérská dvojice stavěla tým tradičně na velkých osobnostech. V brankovišti dominoval Dušan Salfický, který v sedmadvaceti letech vyspěl ve špičkového brankáře. S procentuální úspěšností 94,22 procenty byl po základní části nejlepší ze všech. Průměrně inkasoval něco málo přes dvě branky na zápas.

Hráči Plzně praktikovali úpornou a nepříjemnou obranu. Útočníci se mohli vzadu spolehnout na zkušeného Ivana Vlčka, Josefa Řezníčka nebo Jiřího Hanzlíka. Velkou posilou se v průběhu sezóny stal i slávistický Petr Kadlec, který se následně v play-off zapsal do plzeňských dějin.

V útočné fázi kraloval Pavel Vostřák, ten během základní části přesně třiadvacetkrát rozvlnil soupeřovu síť. Šikovný křídelní hráč těžil z výborné práce Petra Kořínka, který se po návratu z Finska naplno zabydlel v sestavě. Vostřák přidal navrch i dvacet sedm přesných asistencí a s padesáti body byl i nejproduktivnější hráč týmu. Po boku Michala Straky se čím dál více do podvědomí veřejnosti zapisoval i Martin Špaňhel.

Keramika do základní části vstoupila jak nenasytná zvěř. Hned dvě úvodní kola opanovala výsledkem 6:1, z toho první bylo derby hrané v lázeňském městě. Úvodní prohra přišla až v devátém kole, kdy byl lepší Zlín. V domácím bouřlivém prostředí lámala Keramika jednoho soupeře za druhým. Sparta prohrála 1:5 a v desátém kole přijel na západ Čech mistrovský Vsetín a na cestu domů si odvezl potupný debakl 1:7. Po první polovině základní části byli modrobílí na prvním místě ligové tabulky.

Následoval menší útlum. Během prosince přišla první domácí prohra, nad síly Keramiků byl severočeský Litvínov. Plzeňské opory, které byly často využívané i reprezentací, přestaly mít formu, navíc na několik zápasů se zranilo útočné eso Petr Kořínek. Přesto v polovině ledna přišel další svátek. I ve druhém zápase v Plzni dostal Vsetín těžký direkt. Opět inkasoval sedm branek. Moravský celek nakonec s Plzní v sezóně nezískal ani bod při konečném skóre 5:20. Výsledkem všeho bylo po padesáti dvou kolech páté místo, o pouhý jeden bod utekl začátek čtvrtfinále na domácím ledě.

Čtvrtfinále s Třincem

Stejně jako minulý rok byli soupeřem ve čtvrtfinále Oceláři. V prvním zápase jako první skórovali domácí, na pravé straně dostal spoustu prostoru Václav Pletka a ostrou ranou pod horní tyčku nedal Salfickému šanci. Záhy stejný hráč rozesmutnil opět plzeňského brankáře, po akci Richarda Krále zakončoval do opuštěné části klece. Plzeň častěji střílela, ale hokej se hraje na branky a ty dávali domácí. Třetí vstřelil z předbrankového prostoru Josef Daňo. V závěru utkání jen na konečných 1:3 snížil po přihrávce Josefa Řezníčka Pavel Vostřák. V utkání padly celkem čtyři tresty do konce zápasu, nedohráli na plzeňské straně Sedlák s Kořínkem, z domácích zase Ujčík s Vlkem.

Do druhého zápasu vstoupila naopak lépe Keramika. Petr Kadlec našel na začátku sedmé minuty před brankou volného Petra Kořínka, ten nejprve orazítkoval pravou tyč, nicméně z dorážky se již nemýlil. I ve druhé třetině padla jediná branka a opět se radovali hosté. Agilní Kadlec našel na levé straně útočného pásma Milana Voláka, který bekhendem našel mezeru mezi betony. V závěrečné periodě vykřesal naději Žůrek, který čerpal z výtečné práce Martina Havláta. Radost ovšem trvala jen dvě minuty. V početní výhodě o dva muže oslovil Petr Kadlec na pravém křídle Pavla Vostřáka, který přesnou ranou dal výsledku konečnou podobu.

Vyrovnaná série se přesunula do Plzně a pokud někdo čekal těsné utkání, musel být hodně překvapen. Již ve třetí minutě ujeli plzeňští ve dvou proti jedinému obránci, Josef Straka našel na levé straně Milana Antoše a modrobílí se rychle ujali vedení. Zdvojnásobit plzeňské vedení se povedlo Josefu Řezníčkovi, který zkraje druhé periody přesně zamířil od modré čáry. Za necelou minutu našel Kořínek u pravého mantinelu Pavla Vostřáka a vyhlášený kanonýr se nemýlil. Za další dvě minuty se prosadil další ukázkovou ranou podruhé v zápase Milan Antoš a brankář Novotný smutně zamířil na střídačku. Ani Lakosil neudržel dlouho čistě konto. Od červené čáry vystřelil Milan Volák, puk se od zadního mantinelu odrazil k Petru Kořínkovi, který našel mezeru mezi betony. Pátou branku ve druhé třetině vstřelil Ivan Vlček, jenž si sjel od mantinelu na osu hřiště a bekhendem se opět trefil mezi nohy gólmana. Dvě minuty před koncem prostředního dějství po další bleskové akci zamířil do černého podruhé v zápase Petr Kořínek a domácí vedli již 7:0. V té samé minutě David Pospíšil objel hostující svatyni, předložil puk ideálně kapitánovi Řezníčkovi a ten uzavřel skóre v prostřední periodě. Keramika dokázala během dvaceti minut celkem sedmkrát dostat puk do sítě. Závěrečná perioda se již dohrávala, přesto zapsala ještě jednu změnu skóre. Obránce Josef Řezniček po akci Jiřího Jelena dovršil svůj hattrick. Plzeň vyhrála vysoko 9:0, ujala se vedení v sérii 2:1 a pouze o jediný gól nevyrovnala rekord play-off, v roce 1994 vyhrála Sparta doma proti Zlínu 10:0.

Čtvrtý duel se hrál opět na západě Čech a domácí v případě vítězství mohli slavit postup. Do utkání ale vstoupili lépe hosté, v polovině první třetiny z přesilové hry dorazil puk do sítě obránce Vlk a Třinec vedl. Za devadesát vteřin Slezané vedli již o dvě branky, po vyhraném buly ujel obraně Plzně Josef Daňo, jenž našel mezeru mezi betony Salfického. Keramiku vrátila zpět do hry početní výhoda, Petr Kadlec vystřelil jen do zadního mantinelu, ovšem odražený puk poslal do sítě povedenou dorážkou Milan Volák. Vyrovnání se zcela vyprodaný stadion dočkal krátce za polovinou utkání, před brankářem se ocitli Volák s Vostřákem, první jmenovaný přenechal puk a Pavel Vostřák se mohl začít radovat. Hosté dokázali opět překlopit zápas ve svůj prospěch, v poslední minutě druhé dvacetiminutovky ujel Jánoš a po jeho přesné přihrávce vstoupil do Klubu Hokejových Kanonýrů Viktor Ujčík. V závěrečné třetině se Plzeň hnala za vyrovnání, ale hosté poctivě bránili. Až v předposlední minutě zůstal u pravé tyče osamocený Martin Špaňhel a po jeho zásahu šel duel do prodloužení. Deset nastavených minut o vítězi nerozhodlo, na řadut tak musely samostatné nájezdy. Jako první se rozjel Jánoš, nicméně svůj pokus poslal jen do tyče, za domácí Vostřák mezeru mezi betony nenašel. Za hosty se neprosadil ani Ujčík, a tak jako první udeřili Západočeši. Josef Řezníček forhendovou kličkou poslal touš do sítě. Richard Král vzápětí trefil beton Salfického a Josef Straka předvedl zcela to samé. Ve čtvrté sérii měl na hokejce vyrovnání Václav Pletka, leč puk zastavila pravá tyč. Definitivní tečku za čtvrtfinále tak napsal obránce Petr Kadlec, který se trefil přesně do pravého horního rohu a na plzeňském stadionu vypuklo pravé hokejové šílenství. Keramika vyhrála čtvrtý duel 4:3 po samostatných nájezdech a poprvé v české lize postoupila mezi nejlepší čtyři celky extraligy. V semifinále na ní čekal obhájce titulu ze Vsetína.

Semifinále se Vsetínem

Série mezi Plzní a Vsetínem naplno ukázala rozdíl mezi základní částí a vyřazovacími boji. Zatímco v dlouhodobé části Keramika excelovala, zde byl scénář opačný, ale hezky popořádku. První duel se hrál na Moravě a jako první ohrozili branku Salfického domácí. Dopita zpoza branky našel Pardavého, ten z mezikruží těsně minul. Na konci dvanácté minuty už se ovšem skóre měnilo. V přesilové hře našel Tesařík na levé straně volného Jana Tomajka a ten ostrou ranou nedal brankáři šanci. Vyrovnání měl na hokejce Zdeněk Sedlák, ale z předbrankového prostou přestřelil klec Čechmánka. Vyrovnaný zápas pokračoval i ve druhém dějství, zvýšit vedení domácích mohl Dopita, ale Salfický předvedl ukázkový semafor. O svém vítězi nakonec rozhodl Vsetín v poslední části, Zábranského střelu od modré čáry lehce tečoval Martin Procházka a domácí se po výhře 2:0 ujali vedení v sérii.

V posledním březnovém dnu roku 2000 toužila Plzeň odčinit úvodní porážku, avšak opět jako první dostala branku. Krátce za polovinou první třetiny byl velmi aktivní na brankovišti Jan Srdínko, jenž černou gumu za brankáře doslova došťoural. Velmi blízko další brance byl Dopita, plzeňský gólman puk vyrazil jen k volnému domácímu kapitánovi, jenomže ten trestuhodně svou šanci promarnil. Stejně jako v první zápase museli diváci čekal na další gól až do poslední periody a opět ho dali Vsetínští. Ve 48. minutě na pravé straně napřáhl Pavel Patera, Salfický měl zakrytý výhled, a puk skončil v pravém rohu. Keramika ovšem nesložila zbraně a za 36 vteřin dokázala vstřelit svou první branku v sérii. Antošovu ránu z kruhu dorazil za Čechmánka Jeslínek, pro něhož to byla první branka v extralize. Hosté ožili a stejný hráč za čtyři minuty dokonce vyrovnal. Jiří Hanzlík od vlastního brankoviště našel Jeslínka na útočné modré a ten po precizním bekhendovém blafáku srovnal stav. Modrobílí byli v tu chvíli jasně lepší, zápas pomalu směřoval do prodloužení, avšak co se nestalo. V předposlední minutě vypálil krátce za modrou čárou přes obránce Jan Tomajko a v nejméně vhodný moment vystřelil Vsetínu druhou výhru v sérii.

Natěšený plzeňský stadion hnal ve třetím duelu hráče dopředu již od první minuty. Ovšem opět se dostal do vedení Vsetín. V osmé minutě Tomajkovu střelu dorazil do sítě Pardavý. Erupce nadšení vybuchla o pár minut později. Kořínek objel hostující bránu a po velkém závaru poslal puk do sítě Michal Straka. Domácí si šli za druhým gólem, za úvodní dvě třetiny zasypali Čechmánka neuvěřitelnými čtyřiceti ranami. Až ve druhé minutě poslední dvacetiminutovky se poprvé Plzeň ujala vedení v zápase. Na modré čáře napřáhl až ke stropu haly obránce Špelda a brankář Čechmánek se jen ohlédl. Náskok mohl zvýšil David Pospíšil, videorozhodčí dlouhé minuty zkoumal celou situaci, ale dle něho puk celým objemem brankovou čáru nepřešel. A tak přišel trest. Na ose hřiště dostal přesný pas od Bělohlava Alexej Jaškin a ranou z první poslal zápas do prodloužení. To nakonec mohl odmítnout Martin Špaňhel, v úniku zkusil forsbergovu kličku, ta mu ovšem nevyšla dle představ. Nastavený čas trval jen necelé čtyři minuty, hostující Pardavý dojel v rohu kluziště vyhozený kotouč, bekhendem ho poslal před branku, kde Jan Tomajko rozhodl o vítězi zápasu a postupujícím do finále play-off.

Keramika tak svou pouť cestou v play-off skončila v semifinále, hráči po posledním zápase za ohromného potlesku dostali na krk bronzové medaile, první pro Plzeň v samostatné české lize.