Historičtí asistenti

10. místo: Jan Kovář – 172 asistencí

Šikovné ruce a neuvěřitelně přesné hokejové myšlení a vidění. Díky tomu sbírá reprezentační útočník asistence jako na běžícím pásu, připisuje si je prakticky v každém utkání. Jan Kovář stále aktivně hraje, proto věřme, že si v budoucnu ještě mnoho nahrávek v dresu Škodovky připíše, zatím jich má na svém kontě třicetiletý útočník 172. V dresu Plzně se zatím během šesti sezón představil ve 337 duelech, ze všech hokejistů v elitní desítce je to druhý nejmenší počet.

9. místo: František Černý – 180 asistencí

Bývalý útočník František Černý byl hlavní hvězdou našeho předešlého žebříčku, který se věnoval nejlepším střelcům plzeňského klubu, v němž obsadil první pozici. Černý válel v dresu Západočechů v sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století, ke 189 trefám přidal i 180 přihrávek. To vše zvládl za 429 zápasů.

Čestná zmínka – Dominik Frodl

Dominik Frodl během působení v plzeňském dresu zapsal nejvíce asistencí ze všech brankářů v historii klubu. Konkrétně jich během tří sezón bylo deset - devět v extralize a jedna v letním poháru. Dušan Salfický a Matěj Machovský jsou gólmany, kteří se shodně s osmi přihrávkami dělí o druhé místo.

8. místo: Milan Gulaš – 184 asistencí

Doslova stroj na body, který se i po návratu do Čech nedal zastavit. Milan Gulaš na západě Čech působil již v mistrovské sezóně 2012/2013, do Plzně se vrátil po dalších čtyřech sezónách na stejně dlouho dobu. Během tohoto působení vyhrál korunu pro krále střelců, ovládl bodování extraligy a v každém ročníku počet bodů značně převyšoval ten odehraných duelů, těch bylo necelých 300.

7. místo: Milan Volák – 195 asistencí

Sedmou příčku v žebříčku nejúspěšnějších nahrávačů obsadil Milan Volák. Bývalý forvard a veliký bojovník, který v modrobílém dresu odehrál ze všech útočníků nejvíce duelů, bylo jich dohromady 703. Milan Volák se probojoval jak do elitní desítky plzeňských kanonýrů, tak mezi nejlepší asistenty. Připsal si celkem 195 přihrávek.

6. místo: Tomáš Vlasák – 212 asistencí

Trojnásobný mistr světa obsadil v předchozím výčtu nejlepších střelců Škodovky šesté místo, stejnou pozici si pro sebe Tomáš Vlasák uzmul i v tomto žebříčku. Během sedmi sezón v plzeňském dresu si nynější sportovní manažer klubu připsal dohromady 212 asistencí, potřeboval na to pouze 384 duelů. Bývalý fenomenální forvard těžil hlavně z perfektní souhry s Martinem Strakou.

5. místo: Jaroslav Kracík – 239 asistencí

Dalším hokejistou, který se probojoval do elitní desítky nahrávačů, je nezastavitelný Jaroslav Kracík. Plzeňský patriot měl v týmu modrobílých často po svém boku kanonýry, které zásoboval přihrávkami, jmenujme například Michala Důrase, Aleše Padělka a samozřejmě i Dominika Kubalíka. Plzeňská 81 se chlubí na svém kontě s počtem 239 přihrávek.

4. místo: Michal Straka – 241 asistencí

Čtvrtou pozici ve výčtu nejlepších asistentů obsadil Michal Straka, momentálně hlavní kouč klatovských hokejistů. Bývalý forvard se v plzeňském dresu představil během 15 sezón v úctyhodných 615 zápasech. A připsal si dohromady 241 asistencí, také on se dostal jak do elitní desítku nahrávačů, tak i střelců Západočechů.

Čestná zmínka – Dušan Andrašovský a Peter Čerešňák

Slovenské duo je shodně zastoupeno mezi cizinci s nejvyšším počtem přesných přihrávek v historii plzeňského klubu. Forvard Dušan Andrašovský asistoval za modrobílé v 232 zápasech u 102 tref, krajan a obránce potřeboval utkání 320.

3. místo: Petr Kořínek – 243 asistencí

Je to tady, dostáváme se na medailové pozici. Na bednu vyšplhal Petr Kořínek, který si během 410 zápasů v plzeňském dresu připsal obdivuhodných 243 přihrávek. V průměru se jedná o naprosto skvělý počin. Bývalý nezdolný bojovník a nynější trenér plzeňských juniorů si tak díky svým výkonům vysloužil bronzovou pozici v našem žebříčku.

2. místo: Josef Řezníček – 251 asistencí

Možná to bude pro někoho překvapením, ale druhým nejlepším nahrávačem v historii plzeňského klubu, je obránce. Stříbrnou pozici v tomto žebříčku obsadil bývalý bek Josef Řezníček. Ten se v modrobílém dresu představil v celkem 14 sezónách a odehrál přesně 605 zápasů. Jako první se dostal přes hranici 250 přihrávek, dohromady si jich pak připsal 251.

1. místo: Martin Straka – 311 asistencí

Zlatá pozice, první místo a absolutní nadvláda! Martin Straka je nejúspěšnějším nahrávačem v historii plzeňského klubu. S obrovským náskokem se dostal do čela našeho žebříčku, před Josefem Řezníčkem, druhým v pořadí, vyhrál o 60 asistencí.

Martin Straka si své první přihrávky připsal ještě v československé nejvyšší hokejové soutěži před odchodem do NHL. Po svém definitivním návratu do své Plzně pak v sezóně 2010/11 vytvořil absolutní rekord klubu v počtu asistencí během základní části sezóny, připsal si jich 44. Dohromady jich pak Martin Straka posbíral 311.

Do žebříčku byly započítávány přihrávky hráčů ze všech fází sezón.

Data jsou aktuální ke konci sezóny 2023/2024.