Historie hokejového klubu 1956 - 57

I v tomto ročníku byl účastníkem přeboru republiky Spartak Plzeň. Hrálo zde tehdy celkem čtrnáct celků z celé republiky. Plzeňský Spartak před sezónou posílil a trenér Radič měl na soupisce následující hráče: brankáře Záhorského, Pšenčíka a ing. Kletečku, obránce Sventeka, Šmata, Jedličku s Jonákem, útočníky: Vinš, Táflík, Václav, Čechura, Šašek, Štogr, J. Liška, Č. Liška a Brand. Ještě před zahájením sezóny se konalo soustředění reprezentačního výběru, kde měla Plzeň rovněž své zástupce, byli jimi Sventek, Záhorský, Liška, Šašek a Štogr.

Premiérové utkání v Plzni obstaraly celky Spartaku s Dynamem K. Vary. Brankami Vinš 2, Schwach 2 a Šmat zvítězila Plzeň 5:2. Poté si Spartak pozval k přátelskému utkání Spartak Sokolovo, a stadion praskal ve švech, 11 000 diváků shlédlo jasné vítězství domácích 7:0.

Nejen utkání soutěže o přeborníka republiky hostil plzeňský stadion, ale i mezinárodní utkání. 19. Října se zde konal zápas mezi ČR a Švédskem. Vyprodaný stadion a radostný průběh plzeňského utkání ozdobili branky Vlastimila Bubníka, Bacílka a Seilera, které vedli k vítězství 3:2. iž tehdy se tradovalo, že plzeňské obecenstvo patří mezi nejvyspělejší. Tehdejší předseda ústřední hokejové sekce pronesl na adresu plzeňských fanoušků „ Máte skvělé obecenstvo. Hokeji rozumí a je vzácně sportovně vyznělé.“ V měsíci říjnu 1956 si zajel Spartak do NDR změřit síly s tamními celky. Dvě vítězství nad Berlinem a dvě porážky od mistra NDR Dynama Weisswasser, taková byla bilance zájezdu.

V prvním utkání hokejové ligy hostil Spartak - Slavoj České Budějovice a po třetinách 0:1, 2:0 a 0:0 zvítězil před 9 000 diváky 2:1. Tehdejší tisk hodnotil jako strůjce vítězství Schwacha společně se Záhorským. Pak následovala utkání s Opavou 5:1, Kladnem 4:5, RH Brno 2:5. Přestávku mezi čtvrtým a pátým kolem využil Spartak ke střetnutí se švédským celkem Hammarby Stockholm a zvítězil 10:5, když branky zaznamenali Č. Liška, Šašek a Čechura 2, Schwach, Vinš, Táflík a Václav po jedné.

Smutná nehoda zasáhla do programu hokejové ligy, když původně avízovaný zápas s Chomutovem se z důvodu dopravní nehody chomutovských hokejistů odložil na pozdější dobu. V něm pak Spartak zvítězil 7:2 a po pěti odehraných kolech se usadil na pátou příčku tabulky. Šesté kolo vyneslo Plzeň na čtvrtou příčku díky remíze v Pardubicích 4:4.

Spartak porazil Sokolovo. Takový hokej Plzeň ještě neviděla. Výborný výkon Zábranského. Bojovnost a nadšení hráčů spolu s hledištěm tvůrcem úspěchu. Tak zněli titulky v novinách po vítězství Spartaku nad svým jmenovcem Spartakem Sokolovo 3:2. Utkání sledovalo více jak 12 000 diváků, což dokazuje, že hokej má v Plzni dlouhou tradici a jistě patří mezi nejoblíbenější sporty.Právě proto přijel do Plzně reprezentační výběr „B“ mužstva SSSR. Opět vyprodaný stadion viděl srdnatý boj domácích spartakovců, který však na svého soupeře nestačil a prohrál 4:10. Na konečný výsledek utkání měl zřejmě vliv zdravotní stav domácího brankáře Pšenčíka, který ač nebyl zdráv nastoupil.Po první obdržené brance žádal o vystřídání, jeho žádost však nebyla vyslyšena.

. Následné ligové utkání hrál Spartak v Bratislavě a prohrál 5:3, i přes porážku si udržel čtvrté místo v tabulce. Ta mu zůstala i po výhře nad Spartakem Brno ZJŠ 9:1. Odvetné utkání v Karlových Varech skončilo dvoj ciferným vítězstvím Plzně 4:12. Body Plzeň přivezla i s Motorletu Praha za vítězství 4:1. Poslední utkání roku 1956 na domácím ledě vyneslo Spartak po zasloužené výhře nad Vítkovicemi 4:2 na třetí místo, těsně za Spartak Sokolovo a vedoucí Rudou Hvězdu Brno. Porážkou Spartaku Kr. Pole 4:2 se vyhoupl Spartak dokonce v závěru roku na druhou pozici v tabulce. O týmu Plzně se tehdy hovořilo v superlativech, zejména pro jejich bojovnost a fyzickou připravenost.

Ze zprávy za měsíc prosinec se dočtete, že od počátku sezóny bylo sehráno 19 vítězných, 9 prohraných a 1 nerozhodný zápas, při poměru branek 161:102. (Všimněme si počtu vstřelených branek, to by byla v dnešní době radost – pozn. redakce.) Na počátku roku 1957 se utkal výběr „Hokejová Lvíčata“ s „Londýnskými Racky“ a díky brankám Plzeňanů Čechury 2 a Šaška zvítězila 5:4.

Hokejová liga se roztočila v lednu 1957 a Spartak si přivezl body s Českých Budějovic . Toto vítězství znamenalo posun na první místo hokejové ligy. Rekordní výsledek (11:0) přineslo střetnutí s Opavou, když brankář Pšenčík navíc vychytal čisté konto. Poté přišla nešťastná porážka na Kladně a do Plzně přijela RH Brno. Toto utkání mělo příchuť boje o první místo a tomu odpovídala i návštěva, přišlo celkem 13000 diváků, kteří viděli výhru domácího Spartaku 2:1, když autorem obou branek Plzně byl Šašek.

Utkání s Pardubicemi (10:4) sledoval i předseda trenérské rady prof. Kostka a vždy vtipné obecenstvo skandovalo „ Ptáme se trenéra Kostky, zda pojede Sventek do Moskvy“. Na adresu trenéra Pardubic znělo stadionem „ Máte špatnou taktiku, naučte se matiku.“

O změnu v národním výběru se postaralo vítězství Spartaku v Praze nad týmem Sokolovo 2:1. utkání byl v Plzni mimořádný zájem, domácí oddíl Sokolovo proto uvolnil pro fanoušky s Plzně 600 lístků, které stejně nemohli stačit. Utkání sledovalo téměř 15 000 diváků a opět se vyznamenali plzeňští fandové „ Kdybyste se nebáli, tak jste lístky poslali. To zas bude velká švanda, na Vovu nám stačí Sventek Standa.“ Do Moskvy nakonec odlétali Plzeňané Sventek, Šašek a Vinš. Spartak pokračoval ve vynikajících výkonech a šel od vítězství k vítězství. (Smíchov 5:1, Spartak Brno 2:1, Dukal Olomouc 4:3, Motorlet 7:3. Porážku přineslo až utkání ve Vítkovicích (5:0), tato porážka znamenala, že RH Brno se stane vítězem hokejové ligy. Změnit na tomto faktu už nemohla ani závěrečná utkání, se Slovanem Bratislava (3:4) a se Spartakem Kr. Pole 9:5.

Spartak tak obsadil druhou příčku s náskokem jednoho budu před Sp. Sokolovo. Úspěch to byl nadmíru nečekaný, ale zasloužený. Spartak podával během celé sezóny kvalitní výkony a byl největším překvapením tohoto ligového ročníku. Co se týkalo hodnocení návštěvnosti, získala Plzeň primát.

Ze závěrečné zprávy Jaroslava Kočandrleho se můžeme dočíst že, bylo sehráno během sezóny 53 utkání z toho 35 vítězných, 2 nerozhodné a 16 prohraných. Celkové dosažené skóre 282:181. Nejlepšími střelci se stali: Táflík a Vinš 36, Štogr 33, Čechura 31, Šašek 28, Václav 26, Schwach 22, Č. Liška 19, Šmat 13, J.Liška 9, Brand a Sventek po 6.