Historie hokejového klubu 1959 - 60

Ještě před začátkem této sezóny měla Plzeň svoji kauzu. Někteří hráči byli potrestáni za výstřelky a morální delikty, kterých se měli dopustit V Jihlavě, Brně či po zápase v Ostravě, celá záležitost hodně pozlobila tehdejší komunistické činovníky. Vždyť jak se praví „měli skutku vzorné podmínky, ať už zájezdy do Sovětského svazu nebo NDR.

“Takto byla záležitost hodnocena tiskem. Jednalo se o rozbitá okna, ve druhém případě o naekceptovatelnost hotelu, který byl předem vybrán. Podle získaných informací však šlo také o něco jiného, mělo se´údajně jednat o nějaké pletky s dívkami. Podle Josefa Hovory se od té doby traduje: " Podle peří poznáš ptáka, podle ptáka poznáš škodováka.“ a „Ještě jednou Vítkovice, bude plná porodnice."

Do letní přípravy v Konstantinových Lázních pozval trenér Zdeněk Petr následující hráče: Pšenčík, Jandl, Vondřička, Václav, Brand, Šmat, Šašek, Sventek, Č. Liška, Haber, Čechura, Markuzi, Jonák, J. Liška, Hraběta, Hurt, Šmíd, Brož. Navíc byli povolání i dorostenci Huml, Baumruk, Krystl, Mencl, Novák, Stáral a Brada. Nejasnosti byli u hráčů Vojty a Pavla.

Zajímavostí určitě je i permanentka na ligovou sezónu. Ta čítala vstup celkem na 20 zápasů, 11 bylo ligových, dva mezinárodní a sedm přátelských. Pozastavíme se i u cen: tribuna 240 Kčs, sedadla pod tribunou 200 Kčs a k stání jste mohli chodit celou sezónu za pouhých 100 korun československých.

Poprvé vyjeli Spartakovci na led 13.9. v Kladně, kde se utkali s Litvínovem, utkání skončilo vítězstvím Plzně 3:5. O dva dny později se na témže ledě utkali s domácím SONP a odešli poraženi 5:2. Poslední přípravou před pohárem SČSP bylo utkání na Štvanici proti Motorletu. Konečný výsledek zněl jednoznačně pro Spartak 7:0. V poháru se Spartak po remíze se Sp. Sokolovo a vítězství na Slovanem Bratislava probojoval do finálové skupiny. Celkově obsadila Plzeň třetí místo za RH Brno a SONP Kladno. Poté následovaly další přípravné zápasy a ligu otevíral Spartak na vítkovickém ledě. Přivezl důležité body za vítězství 3:2, když po dvou třetinách byl stav 1:0 pro domácí. Zlepšenou hrou v poslední části a brankami: Čechury, Habera a Pavlů se body nakonec stěhovali do Plzně.

Ligová premiéra v Plzni však Spartaku nevyšla a Slezan Opava překvapivě zvítězil 4:3. Na utkání byla mimochodem, jak bylo tradicí devíti tisícová návštěva. Třetí zápas čekal Plzeň na ledě v Pardubicích, kde domácí Dynamo uhrálo s Plzní bod. V Jihlavě se Spartaku nedařilo, a Duklu tehdy podrželi zejména explzeňáci Koban a Šmíd. Konečný výsledek vyzněl ve prospěch Jihlavy 4:2. Střeleckou chuť si plzeňští střelci spravili v Havlíčkově Brodě, kde po dvou brankách Hraběty a Habera, jedné Markuzziho a Humla zvítězili 6:1, po čtyřech kolech odehrané soutěže byla Plzeň na sedmém místě v tabulce. To se však změnilo po debaklu Chomutova 8:1. Páté místo jim zůstalo i po vítězství nad Sp. Brno ZJŠ (6:3). Toto utkání se zapsalo do análů i kvůli přerušené hře, neboť rozhodčí Pochop, kvůli chování části diváků, kteří zasypali ledovou plochu odpadky, musel hru přerušit. Nervozita se přesunula i mezi hráče. Hráč domácího Brna byl poté vyloučen na deset minut za to, že při vhazování buly udeřil úmyslně rozhodčího holí. (pozn. red. Zajímalo by mne jaký trest by následoval dnes.).

První listopadový zápas přivedl do ochozů plzeňského zimního stadionu dvanácti tisícovou návštěvu a soupeře favorizované Kladno, to dokázalo zvítězit po těžkém boji - 3:2. Oporou vítězů byli brankář Kulíček, Bacílek a útočné trio Volf, Froněk, Jiřík. Na straně Plzně to byl Šmat, Pavlů, Markuzi a Čechura. Po prohře byla Sp.Plzeň na šestém místě se ziskem 7 bodů. K dalšímu utkání spartakovci zajížděli do Brna proti RH. V tomto zápase přinesl vzrušení v hledišti zákrok Sventka, a tak se oddejme referátu z novin. Rudá hvězda měla ve druhé třetině převahu. V 7.minutě přišel hrubý faul Sventka na Dandu, který utrpěl lehčí otřes mozku a už nenastoupil. Hra byla na několik minut přerušena protože na led z hlediště se snesly různé předměty. V závěrečném hodnocení byl výčet pětiminutových vyloučení v tomto utkání následující: Haber, Šašek, Sventek, Šmat, Hraběta a Brand u Plzně. Spartak nakonec odešel poražen 4:2.

Ligovou přestávku vyplnilo mezinárodní vystoupení našich hokejistů s Norskem. Po třetinách 0:4, 0:2 a 0:2 zvítězilo Československo 8:0. Ve druhém měření sil jsme podlehli Švédsku 11:3. Naše barvy v tomto utkání hájili i plzeňané Vojta se Šmatem. Ligový kolotoč nastartovalo utkání před plzeňským publikem. Spartak hostil Sokolovo. Po úvodních dvou bezbrankových třetinách zvítězil brankou Čechury 1:0. A hrálo se jak jinak než před plným stadionem (12000 diváků). Body přivezl Spartak i z Litvínova po vítězství 8:2, tato výhra jej posunula na pátou pozici v tabulce. Nováček z Litvínova musel během utkání střídat brankáře, neboť nebyl s jejich výkonem příliž spokojen. Z ledu odešel Křepelka a nahradil jej Suchý. Zda potvrdí svoji formu spartakovci i proti druhému celku tabulky Slovanu Bratislava bylo heslo 25.11.1959, opět zaplněného hlediště. Domácí své příznivce nezklamali a Bratislava si odvezla krutou porážku 6:2, když branky za Plzeň dávali: 2 Haber, 2 Č.Liška, Čechura a Sventek. Toto utkání uzavřelo první polovinu soutěže. Spartak Plzeň, díky lepšímu skóre byl na čtvrtém místě se třinácti body. Na vedoucí RH Brno byla ztráta 7 bodů.

Moravský celek z Opavy, mimochodem poslední celek ligy,byl dalším soupeřem. Plzeň vypila kalich hořkosti po porážce 6:5. Ne všicjni hráči v tomto utkání podali takové výkony, které se od nich očekávali. (píší noviny).

Novinové perličky:

V utkání Pardubice – Jihlava probíhal boj až do posledních minut. V poslední minutě, kdy byl boj nejtvrdší, zasáhl kotouč, vystřelený na Kobanovu branku, hodiny, ta se naráz zastavily.

Návštěva: 45 700 diváků navštívilo toto ligové kolo. Největší návštěva byla v Praze 14 000 diváků, nejmenší v Opavě 2 200.Trestné minuty: celkem bylo vyloučeno 29 hráčů, kteří si odseděli na trestných lavicích 58 minut. Nejvíce vyloučených bylo při utkání Litvínov – Kladno – osm, nejméně Vítkovice – Chomutov – jeden.

Utkání s Dynamem Pardubice, které Spartak vyhrál 7:1, vyhouplo na čelo ligových střelců Habera, který se 13 brankami se o tento post dělil s Klucem a Pantůčkem. Výhra také znamenala posun v tabulce o jedno místo směrem nahoru. A opět si dáme kousek z novin:

Pochválíme Plzeň. Porazit Pardubice šestibrankovým rozdílem není snadné a časté. Podařilo se to Plzni po neúspěchu v Opavě. To je důkaz, že morální základ jejího mužstva je dobrý, a že předchozí porážka s posledním mužstvem tabulky nezanechala na hráčích neblahé stopy, nýbrž naopak podnítila jejich bojovnost a ctižádost. Je přitom potěšující, že Plzeňští mají ve svém mužstvu několik nadějných mladých hráčů. (tolik citace)

Další utkání Spartaku na domácím ledě ovlivnilo celodenní sněžení a tak se s Duklou Jihlava rozešli smírně 5:5. Když hosté poslední třetinu obrátili vývoj utkání a třemi brankami se postarali o dělbu bodů. Ani další zápas nebyl pro Plzeň příliš příznivý. Prohrála totiž na ledě v Chomutově 3:1 a navíc musela opustit třetí příčku v tabulce Kladnu. Po utkání vyšla najevo nominace na OH. Do základního kádru se tehdy probojoval pouze Sventek, díky svým stabilním výkonům.

Liga poté následovala takto : Plzeň – Sp. Brno 3:2, Kladno – Plzeň 14:3, Spartak – RH Brno 2:0. Plzeň tak připravila druhou porážku RH. Závažnější rozhodnutí udělal výbor, když zastavil činnost hokejistovi Čechurovi za nesportovní chování a nekázeň vůči kolektivu. Podle tisku měl rozvracet mladé mužstvo, stal se sobcem zejména když se stal Zdeněk Haber nejlepším střelcem ligy. Z těcho důvodů tedy následovala zastavená činnost do 15. Ledna 1960. Poté měl předstoupit před mužstvo a omluvit se za své chování. Posledním zápasem na ledě soupeře roku 1959 bylo střetnutí v Praze proti Sokolovu. Spartak v něm prohrál 5:2. S rokem se Plzeň rozloučila velice dobře, když na domácím ledě deklasovala Litvínov 11:3.

Utkání: hrálo se 34 utkání, z nichž 14 na domácím a 20 na cizím ledě. Vítězných bylo 18, nerozhodných 3 a porážek 13. Poměr branek: 147:112. Nejlépe stříleli: Haber 25, Č.Liška 17, Pavlů 17, Čechura 17, Sventek 11, Šašek 11, Markuzi 11.I. liga: odehráno 21 zápasů, 11 doma, 10 na ledě soupeřů. Poměr: 11:2:8, skóre: 90:68. odehráno 21 zápasů, 11 doma, 10 na ledě soupeřů.

Úvod do nového roku a rozloučení s hokejovým ligovým ročníkem se Spartaku příliš nepovedl. V utkání se Slovanem v Bratislavě totiž prohráli 9:1, když na svého soupeře nestačili jak bruslařsky tak i herně. V konečném umístění se tedy nakonec posunuli na šesté místo. Vítězem se stala RH Brno a sestupujícím byli Vítkovice a Opava.

Králem střelců se stal bratislavský Starší s 27 brankami. Ligový ročník shlédlo téměř milion diváků (994 000). Celkem bylo vstřeleno 1011 branek. Nejproduktivnější dvojicí byl Starší s Golonkou, kteří zaznamenali 49 branek. Celkem 732 hráčů usedlo na trestnou lavici.

Jedenáctého ledna se hrál na plzeňském ledě přátelský mezinárodní zápas.

Spartak hostil Chimik Moskva a prohrál 3:0. ( v elku Moskvy hrál obránce A. Rgulin). Přestože, ligový ročník kvůli OH skončil dříve než obvykle, na hokej se mohlo chodit i dále. Spartak hrál o Pohár „únorového vítězství“, poté spartakiádní turnaj v Budějovicích. Mezitím probíhala příprava reprezentace. Do konečné soupisky se nakonec plzeňský Sventek nedostal.

Závěr hokejové sezóny v Plzni obstaralo utkání herci versus novináři, herci zvítězili 10:8 a utkání přihlíželo na 4 000 diváků.