Historie hokejového klubu 1961 - 62

Deset let hokejové ligy v Plzni

Přípravu začali spartakovci pod vedením staronového trenéra Jana Radiče ve sportovním zařízení TJ Sokol v Plzni – Hradišti. Ceny pernamentek se pohybovali v cenách od 64,- Kčs do 208,- Kčs. Ještě před sezónou se dostali na stránky novin články o pokusech některých hokejových oddílů získat ne zřejmě vždy čestným způsobem posily z právě sestupujícího Brna. Zástupci Plzně se od těchto praktik hned distancovali.

V kádru Spartaku Plzeň se v této sezóně objevovala jména - brankáři: Pšenčík, Koban, obránci: Sventek, Šmat, Hurt, Jonák, Valenta, J.Broš, útočníci: Šimon, Štogr, Šašek, Pavlů, Václav, Táflík, Wabbneger, Hraběta, Č. Liška, Řehka, Les, Haber, Hořica, Zoubek. (Z mužstva odešli Markuzzi a Brada na vojnu)

PŘÍPRAVA

V přípravě se hrála utkání Slezského poháru. Hned v prvním vystoupení Spartak Prohrál s Duklou Jihlava 9:5 (3:2,4:2,2:1) Branky Plzně: Pavlů, Řehka, Sventek, Šimon, Haber1. Sestava: Koban – Šmat, Broš – Hurt,Sventek - Šašek, Štogr, Šimon – Pavlů, Řehka, Haber – Táflík, Wabbnegger, Hraběta. Druhý zápas skončil nerozhodně Slezan Opava – Spartak 3:3 (0:1, 2:2, 1:0). Tentokráte dostal přednost v brance Pšenčík. Zbývající utkání: Dukla Litoměřice – Spartak 4:5, Dukla Opava – Spartak 2:11.

Poté se rozehrál Pohár SČSP: TJ VŽKG – Spartak 3:1, RH Brno – Spartak 8:1, Dukla Jihlava – Spartak 7:4. Plzeň nakonec tedy skončila na posledním (4.) místě, bez zisku bodu.

Další přátelská utkání: Sl. Opava – Spartak 3:6, Dukla Opava – Spartak 4:11, VTŽ Chomutov – Spartak 7:5.

LIGA STARTUJE:

V prvním utkání měl Spartak nastoupit na domácím ledě proti RH Brno. Teplé počasí však znemožnilo domácí premiéru a tak se hrálo v Praze na Štvanici. Brno zvítězilo po třetinách 0:1, 1:2 a 1:3 celkem 5:3. Branky za Plzeň: Šimon, Broš, Šašek. Sestava Plzně: Koban – Šmat, Jonák – Broš, Sventek – Šašek, Štogr, Šimon – Pavlů, Liška, Haber – Wabnegger, Václav, Hraběta. Ve druhém kole byla Plzeň jediným mužstvem, které dokázalo získat bod na hřišti soupeřů. TJ VŽKG – Spartak 2:2 (0:0, 2:2, 0:0). Branky Plzeň: Haber, Štogr. Prvního vítězství se dočkal Spartak ve třetím kole, když porazil SZ Litvínov 4:2. Vítězství vyneslo Plzeň na šestou příčku v tabulce. Do čela se dostal Slovan Bratislava. Ten hned v příštím kole byl premiérovým soupeřem Spartaku před domácím publikem. Před 11000 návštěvou se však domácí vítězství nedočkali a Slovan si odvezl výhru 4:1, když jediný úspěch Spartaku dal Hraběta. V utkání exceloval Golonkův útok, když Stárší dal 3 branky a Golonka 1.

Po třech odehraných kolech byla Plzeň v poháru slušnosti na prvním místě společně se Slovanem Bratislava. Tabulku střelců vedl J. Starší s devíti úspěchy. Za málo střel alespoň bod. Tak zněl titulek tehdejších novin po utkání Sl. Č. Budějovice – Plzeň, které skončilo 2:2. Branky Plzeň: Šimon, Jonák. Před přestávkou byl Spartak na osmém místě. Přestávku využil k přípravnému dvojutkání s Opavou. Opava – Plzeň 3:4 a 2:3. V dalším kole čekala Spartak na domácím ledě, opět před téměř jedenácti tisícovou návštěvou, pohroma. Spartak – Sp. Praha Sokolovo 0:5.

Lahůdkou bylo pro plzeňské fanoušky mezistátní utkání na sklonku října. Do Plzně přijelo Dynamo Novosibirsk. Utkání skončilo 3:3. Branky Plzně: Sventek, Wabnegger, Řehka.

V dalším ligovém utkání na jihlavském ledě získal Spartak důležité body po výhře 4:3, když branky vítězů stříleli Hraběta 2, Pavlů, Sventek. Naopak v dalším, již osmém kole prohrál doma s Pardubicemi 5:4. A tak potvrdili, že se jim na domácím ledě v tomto ročníku příliš nedaří. Utkání vyšlo Dolanovi, který zatížil konto soupeře třemi brankami. Za Plzeň byli úspěšní: Hraběta 2, Šašek, Pavlů. Reputaci se podařilo napravit v dalším utkání v Chomutově. Chomutov – Plzeň 2:3 (0:2,2:1,0:0) Branky: Brand, Štogr, Haber. I přes vítězství zůstávala Plzeň na osmém místě v tabulce. A jako jediný celek neokusila na ledě soupeřů porážku.První výhry na domácím ledě se dočkal Spartak až v desátém kole. Poraženým celkem bylo SONP Kladno. Výsledek utkání: 4:2 (1:0,2:1,1:1) Branky Plzeň: Václav, Sventek, Hraběta, Štogr. Diváci: 8000.V 11 kole, posledním první třetiny si odvezl Spartak první porážku z ledu soupeře. Litoměřice – Plzeň 7:4.

Ligová čísla:

Nejlepší střelci: 15 Dolana, 14 Starší….. 8 Hraběta
Diváci: 68 zápasů shlédlo 519 726 diváků, Plzeň se dělila v návštěvnosti o 8-10 místo
Pohár slušnosti: 1. – 2. Bratislava, Č. Budějovice, 3. Plzeň
Tabulka: 1. Bratislava, 2. Sokolovo …. 8. Plzeň

Přestávku využila Plzeň k přátelskému utkání: Plzeň – SP. Motorlet 11:3.

Dvanácté kolo přineslo Spartaku porážku 8:1 od RH Brno. V dalím utkání poté na domácím ledě porazil VŽKG 3:0, brankami: Habera, Šaška a Řehky. I v dalším utkání na domácím ledě Plzeň bodovala, tentokráte proti Litvínovu za remízu 1:1. Branka: Táflík. Brankostroj zažila Plzeň v Bratislavě, když domácí hokejisté rozpoutali peklo a zatížili Plzeň 14 brankami. (14:2). V Brance hostí se vystřídali oba brankáři Koban i Pšenčík. Hodně branek padlo i v příštím utkání na gottwaldovském ledě. Pro Plzeň skončilo utkání šťastně, když zvítězili 7:6. Další dva body získala Plzeň i proti Č. Budějovicím na svém ledě po vítězství 5:3. Tyto dvě výhry vynesli Spartak na sedmé místo v tabulce. První prosincové utkání se Sp. Praha Sokolovo přineslo Plzni těsnou prohru 2:1. Branka Plzeň: Štogr.

Soustředěný Zdeněk Haber (současný president klubu), sedící první v pravo v utkání proti Dynamu Novosibirsk.

V reprezentační přestávce se utkal Spartak s Holoubkovem a snadno zvítězil 12:4. Týden před vánočními svátky se hrálo 18.kolo. Spartak hostil Duklu Jihlava a zvítězil 5:1. Branky: Šimon 2, Václav 2, Haber. Body přivezli hokejisté i po výhře 6:2 nad Pardubicemi. Díky posledním vítězstvím se Plzeň usadila na šestou příčku, která zajišťovala účast ve finálové skupině. „Plzeň jednou nohou ve finále“ znělo na stránkách novin po utkání s Chomutovem (8:2). O všem mělo rozhodnout utkání na Kladně. Spartak prohrál 5:2. A tak rozhodlo až utkání s Litoměřicemi 9:1. Branky: Liška 4, Wabnegger 2, Řehka 2, Haber.

FINÁLOVÁ SKUPINA

K prvnímu finálovému zápasu jela Plzeň do Bratislavy, přes dobrý výkon si odvezla porážku 6:3. Ani vystoupení před domácím publikem nedopadlo podle představ Spartak – Jihlava 3:5. Ke třetímu zápasu jela Plzeň k jednomu z favoritů – RH Brno. To porazilo soupeře z Plzně 6:1. Branka Plzeň: Haber. První zisk bodů přišel až v utkání proti Pardubicím. Plzeň – Pardubice 4:1 (2:0, 1:0, 1:1) Branky Plzeň: Liška 2, Jonák, Šmat. Po tomto vítězství se Plzeň vyhoupla na 5 místo v tabulce právě před Pardubice. Na špici byla Bratislava a z dvoubodovým odstupem RH Brno.

Těsná porážka přišla v utkání se Sp. Praha Sokolovo 4:3 a před domácím publikem s Bratislavou 1:3. Ani proti Jihlavě nebyli plzeňští hokejisté úspěšní a odešli poraženi 4:0, když všechny branky padly v prostřední části. Utkáním kola byl zápas RH Brno – Sl. Bratislava, domácí vyhráli 4:1 a usadili se na první příčku. Vedoucí celek z Brna poté odevzdal Plzni bod za výsledek 3:3. Branky Plzeň: Táflík, Šimon, Hraběta. Ve 31. kole hostil Spartak Sp. Praha Sokolovo a po zásluze a dobrém výkonu vyhrál 4:0. V odloženém utkání porazila Plzeň Pardubice 4:3 a celkově obsadila 5. místo s 28 body a skórem 96:110. Mistrem se stal celek RH Brno.

LIGOVÁ ČÍSLA:

Nejlepší střelci - pravá křídla: 37 Wimmer, 33 Dolana - střední útočníci: 32 Golonka, 27 Bukač - levá křídla: 29 Jiřík, 25 Lidický – obránci: 15 Potch …. 7 Šmíd, Šašek.
Celkem bylo vstřeleno: 1614 branek, nejvíce branek RH Brno, nejméně Plzeň
Diváci: 1270162, 6. Plzeň 98 924.

Po skončení ligy sehrál Spartak mezinárodní utkání v Bukurešti, kde překvapivě v prvním měření prohrál 8:2, druhý zápas už Plzni vyšel a Spartak oplatil porážku 7:1.