Historie hokejového klubu 1962 - 63

Na samotný začátek přípravy odjelo mužstvo Spartaku Plzeň pod vedením trenéra Radiče na led do Opavy v tomto složení: brankáři – Pšenčík, Koban a Šreil, obránci – Sventek, Šmat, Jonák, Šašek, Hurt, Kristl a Moulis, útočníci – Pavlů, Liška, Hraběta, Haber, Wabneger, Řehka, Šimon, Kolář, Mencl, Baumruk, Novák, Skala, Štogr, Šmídek. Poté následovalo přemístění do Prahy.

Ani před touto sezónou nebylo ještě patrno, zda a kdy dojde k očekávanému zastřešení ZS. Zajímavostí začátku sezóny byla soutěž Sběrných surovin, kde bylo možno získat finanční výhry, ,ale zároveň i bylo v osudí celkem 350 pernamentních vstupenek na ligový ročník.

V utkání proti Litvínovu se střelecky dařilo Zdeňku Haberovi, čtyřmi brankami přispěl k vítězství 6:3.

PŘÍPRAVNÁ UTKÁNÍ:

Na mezinárodním poli zastupoval západočeskou metropoli Stanislav Sventek, když se reprezentační výběr utkal s Opavou (14:5) A pak již přišla na řadu přípravná utkání ligového Spartaku: Litoměřice – Spartak 7:7, Dukla Trenčín – Spartak 2:8. Slezský pohár: Trenčín – Spartak 2:3, Litoměřice – Spartak 3:3, Opava – Spartak 3:5, Pardubice – Spartak 4:3. V dalších zápasech přípravy se Spartak utkal s : Dynamo Praha 12:2, Ml. Boleslav 8:6, Litvínov 3:4. Prohrou zahájili spartakovci pohár SČSP na Kladně s domácím celkem prohráli 6:4 Sestava Plzně: Koban – Šašek, Sventek, Šmat, Jonák – Kolář, Řehka, Liška, Pavlů, Haber, Hraběta, Mencl, Wabnegger, Baumruk. Spartak Sokolovo – Plzeň 9:5, Chomutov – Plzeň 0:5.

ZAČÍNÁME A HNED SE ZMĚNOU

Ještě před samým začátkem nejvyšší hokejové soutěže došlo k odstoupení Sp. Kolína Tatra a na jeho místo nastoupil Litvínov, který převzal i jeho vylosování.

Spartak nastoupil tedy k ligové premiéře nového ročníku 11.10. na českobudějovickém ledě a odvezl si cenné vítězství 4:0, po brankach: Pavlů 2, Baumruka a Koláře. Ve druhém utkání jel celek Spartaku do Chomutova. VTŽ Chomutov – Spartak 4:1 (1:0,1:0, 2:1) Branka Plzeň: Haber. Domácí diváci se dočkali svých borců až ve třetím kole, kdy hostili „Kometu“. Před vyprodaným hledištěm však nakonec zvítězil soupeř. Spartak – TJ ZKL Brno 1:4 Branka Plzeň: Liška. Ve 4.kole se zajíždělo na horký led do Jihlavy. Jihlava – Spartak 9:2. Branky Plzeň: Hurt, Řehka. Po čtyřech kolech byla Plzeň s jednou výhrou a třemi prohrami na desátém místě tabulky. První místo patřilo ZKL Brnu za čtyři výhry. Ligovým střelcům kraloval Bárta, šindelář a Pantůček se šesti brankami.

Rehabilitovat před domácím publikem se podařilo v pátém kole, v utkání proti Kladnu. Domácí hokejisté spustili brankostroj a po zásluze suverénně zvítězili 10.2. Branky Plzeň: Haber, Liška po 2, Šašek, Jonák, Šmat, Hraběta, Kolář, Řehka. Tesla Pardubice –Spartak 7:2 branky Plzeň: Šašek, Šimon.

HABROVA STŘELECKÁ POTENCE A REKORD ZKL BRNO

V sedmém ligovém zápase se Spartak představil na domácím ledě proti celku Litvínova a díky střeleckému koncertu Zdeňka Habera jasně svého soupeře přehrál, utkání přihlíželo 6000 spokojených diváků. Spartak – CHZ Litvínov 6:3 branky Plzeň: Haber 4, Václav, Baumruk. V tomto kole rovněž padl rekord v počtu branek na utkání, kdy ZKL porazilo Pardubice 19:1. Během ligové přestávky se utkal Spartak s Duklou Litoměřice a zvítězil 9:2. Druhým celkem Bran hrající ligovou soutěž byl Sp. Brno ZJŠ, ten v 8 kole porazil Spartak 3:1, když jedinou branku Plzně zaznamenal Haber. Po osmi kolech byl Spartak Plzeň na devátém místě s jednobodovým náskokem před Kladnem.

V dalším utkání na domácí půdě Spartak remízoval se Slovanem Bratislava 1:1. Branka Plzeň Řehka. V předposledním zápase první čtvrtiny přišla další porážka. VŽKG Vítkovice – Spartak 4:2, branky Plzeň: Hraběta, Václav. Sestava Plzeň: Koban – Hurt, Sventek, Šmat, Jonák – Liška, Václav, Šimon, Kolář, Haber, Hraběta, Pavlů, Šašek, Baumruk. Před deseti tisícovou návštěvou na plzeňském ledě si odvezl Sp. Sokolovo body za výhru 4:0.

Další utkání: Spartak – Sl. Č. Budějovice 5:0, branky: Šašek 2, Hurt, Pavlů, Kolář.
Spartak – VTŽ Chomutov 1:6 branka Plzeň: Baumruk.
ZKL Brno – Spartak 3:0. Po tomto kole přišla reprezentační přestávka.

SVENTEK V REPREZENTACI

Národní mužstvo sehrálo dvě přátelská utkání se Švédskem. (4:2 a 6.2) V prvním utkání se zapsal do listiny střelců vítězů i St. Sventek. V dalším ligovém kole přijela na plzeňský led Jihlava a díky úspěšnosti střelce Pryla, vsítil všechny branky Jihlavy si odvezla bod za remízu 3:3. Branky Plzeň: Pavlů, Václav, Řehka. SONP Kladno – Spartak 8:4 Branky Plzeň: Pavlů, Sventek, Šimon, Řehka. I přes porážku si Plzeň udržela devátou příčku v tabulce.

NEDOHRÁNO

Utkání 17.kola Plzeň – Pardubice muselo být odloženo, neboť hustá mlha se snesla na plzeňský hokejový stánek během první třetiny a rozhodčí tak utkání musel po 10 minutách ukončit. Předehrávalo se utkání. Bratislava – Plzeň 3:3 Branky Plzeň: Liška, Štogr, Kolář. Litvínov – Spartak 4:4. Branky Plzeň: Liška, Šmat, Šašek, Haber. Spartak – Sp. Brno ZJŠ 3:2. Branky: Haber, Baumruk, Sventek. Ligovou přestávku využil Spartak k sehrání „Ahearnova poháru“ ve Stockholmu a přátelským utkáním: Sodertalje – Spartak 5.3 Branky Plzeň: Šmat 2, Václav. Vastersas IK – Spartak 5:1 Branka: Štogr, Bofors – Spartak 3.4 Branky: Baumruk, Řehka, Šimon, Václav.V. Frolunda – Spartak 2:4 Branky: Václav 2, Hraběta, Haber. Jihlava – Spartak 1:9 Branky: Liška, Baumruk a Haber 2, Václav, Řehka, Kolář. Djurgarden – Spartak 2:1 Branka: Hraběta A.Uppsala – Spartak 4:2 Branky. Hraběta, Václav.

LIGA POKRAČUJE

21. kolo: Spartak – VŽKG Vítkovice 0:6. Spartak nezačal po přestávce dobře a na domácím ledě po zásluze prohrál.

Sp. Sokolovo – Spartak 7.2 ani ve druhém utkání po přestávce se Plzeňanům nedařilo. Branky: Liška, Hraběta.

Výhra přišla až v dalším kole proti Pardubicím. Spartak – Pardubice 3:1 Branky: Liška, Štogr, Sventek. Po tomto kole došlo k rozdělení mužstev na dvě skupiny 1 – 6 a 7 –12. Plzeň díky postavení na devátém místě hrála ve skupině o záchranu.Hned v dalším utkání hostila opět Pardubice a kolísavé výkony pokračovaly.

Spartak – Pardubice 1:3 Branka: Štogr. Sp. Brno ZJŠ – Spartak 4:2 Branky: Haber, Baumruk. Spartak – Kladno 7:0.

Nečekaně vysoké vítězství přišlo ve 25. kole na domácím ledě. Branky: Václav 2, Haber, Baumruk, Šimon, Sventek, Hraběta. Litvínov – Spartak 1:6 Branky: Wabnegger, Šmat, Šimon, Pavlů, Václav, Haber.Po 26. odehraných utkáních byl Spartak na 10. příčce. Mezitím ve finálové části kraloval celek Zkl Brno a s náskokem 12 bodů vedl tabulku před Sl. Bratislava. Poslední celek tabulky uhrál v dalším kole v Plzni remízu výsledkem 4:4 Branky Plzeň: Haber 2, Štogr, Liška. Pardubice – Plzeň 5:1 Branka: Wabnegger.

Přestávku využil brankář Spartaku Vasil Koban k uzavření sňatku. Spartak poté sehrál mezinárodní utkání s Křídly Sovětů. Spartak – Křídla Sovětů 2:5 (0:1, 0:3, 2:1) Branky Plzeň: Haber 2. Výsledky posledních kol se projevili i v návštěvnosti na toto utkání přišlo pouhých 4000 diváků. 29 kolo bylo na pořadu 7. Února a Plzeň hostila Sp. Brno ZJŠ (7:2) Branky: Haber 3, Baumruk 2, Václav, Šašek. Kladno – Spartak 3:6 Branky: Haber a Šašek 2, Václav, Liška. Díky tomuto vítězství stačilo k záchraně získat pouze jeden bod.

LIGA ZACHRÁNĚNA

Spartak – Litvínov 4:1 Branky: Baumruk 2, Pavlů, Řehka. Díky tomuto vítězství se podařilo zachránit nejvyšší soutěž i pro příští ročník. V posledním kole hrál Spartak na ledě v Českých Budějovicích. Sl. Č. Budějovice – Spartak 3:6 Branky: Wabnegger, Liška, Haber, Šmat, Baumruk, Řehka.

Sestupující: Brno ZJŠ, Sl. Č. Budějovice

Mistr ligy: ZKL Brno
Nejlepší střelci: Skupina A: 23 Golonka, Skupina B. 28 Volf… 22 Haber
Diváci: celkem 1.270.162, podle mužstev: 1. Sokolovo 219 500 (13178) 8. Plzeň 84 988 (5313)
Pohár slušnosti: 1. ZKL Brno ….. 8. Plzeň
Konečná tabulka: ZKL Brno, Bratislava, Sokolovo, Jihlava, VŽKG, Chomutov, Kladno, Litvínov, 9. Plzeň, Pardubice, ZJŠ Brno, Č. Budějovice.
Postupující: Litoměřice, Gottwaldov

Na závěr sezóny se Plzeň stala dějištěm mezinárodního utkání. Spartak Plzeň – n.m. Kanada 1:5 (1:3, 0:1, 0:1) Branka Plzeň: Řehka.