Historie hokejového klubu 1970 - 71

V přípravě do lesa

V letní přípravě na nadcházející sezónu čekala plzeňské hokejisty i brigáda. A tak bylo možno shlédnout kádr Škody na lesní brigádě u Nejdku. Pravidelné dopolední práce, těžbu dřeva vystřídal odpolední kondiční trénink. Kádr škodováků měl na povel trenér Gustav Bubník. Mužstvo oproti předchozímu roku opustil Milan Kajkl, který narukoval. Přednosti mužstva tehdy trenér Bubník okomentoval takto: „Především by to měla být fyzická síla týmu. Chlapci jsou jak kováři. Mají větší sílu v rukou i startovní rychlost. Tak jak se nám oslabila obrana, posílil se útok.“

Brankáři: Hovora Josef, Koban Vasil, Gulači Jindřich.
Obránci: Bednář Vladimír, Trachta Karel, Valenta Josef, Neubauer Jiří, Šmíd Karel, Kraft Jaroslav.
Útočníci: Bureš Pavel, Vrabec Petr, Klapáč Miroslav, Opačitý Petr, Otte Petr, Rosický Jaroslav, Ebermann Bohuslav, Burda Pravoslav, Jonák Petr, Huml Pavel, Ruprecht Václav, ing. Stelšovský Ladislav, Kozák Václav.
Trenér: Gustav Bubník, vedoucí mužstva Miloslav Šašek.

Reprezentace

Do národních mužstev byli pozváni Otte, Ebermann, M. Klapáč. Jejich střídavé starty byli jak v „A“ tak i „B“ mužstvu. Jednalo se o Pohár MNO v Jihlavě.

Jdeme na led:

První utkání nové sezóny sehrála Škoda na ledě v Českých Budějovicích, proti domácímu celku a po třetinách 2.1, 1:1,2:2 prohrála 5.3. Branky Plzně: Neubauer 2, Burda. Ve druhém pohárovém klání nastoupila Plzeň proti CHZ Litvínov (4:5). Zimní stadion v Plzni se dočkal premiéry až v září, přesně 4. sehrála Škoda odvetu s Motorem Č.B. Brankami Opačitého, Stelšovského, Jonáka, Bednáře, Krafta a Rosického zvítězila 6.3. Utkání přihlíželo v již dokončené a upravené hale 1200 diváků. Sestava: Hovora – Bednář, Kraft, Šmíd, Valenta – Opačitý, Otte, Rosický – Huml, Ruprecht, Jonák – Bureš, Burda, Stelšovský. Shodný výsledek 6:3 mělo i odvetné utkání s Litvínovem, tentokráte však ve prospěch Litvínova.

Změny ve vedení:

V září se zatřásly židle pod některými funkcionáři. Odvolán byl druhý trenér Václav Šmat a na jeho místo byl nominován Miloslav Šašek. Odchod od mužstva čekal i na jeho vedoucího J. Plechatého, ten i nadále zůstal členem výboru oddílu, Václav Šmat dostal funkci trenéra u mládeže.

Přátelsky:

Škoda – Dukla Písek 11:0, VŽKG Ostrava – Škoda 6:3, Slezan Opava – Škoda 2:10, Sparta – Škoda 2:2

Liga startuje:

Úterý 5. září odstartoval nový ročník I. hokejové ligy. Před jeho startem prohlásil Gustav Bubník na tiskové konferenci: „I přesto, že letošní příprava se lišila, oproti předchozím ročníkům, šli jsme na led až 13. srpna předpokládám, že budeme hrát nátlakový hokej vycházející z dobré obrany. Rádi bychom v letošním ročníku obhájili loňský úspěch, kdy jsme obsadili páté místo.“

Hokejový koncert:

Škoda Plzeň – CHZ Litvínov 8:0 (1:0,4:0,3:0) Branky: Vrabec 4, Otte, Opačitý, Jonák, Rosický. Diváci: 10600. Vyprodaný stadion aplaudoval pohledným akcím domácích hokejistů, kteří dokázali své šance využít v brankové vyjádření.

Motor Č.B. – Škoda 4:7 Branky: Ebermann 2, Opačitý 2, Bureš, Klapáč. Díky dvěma vítězstvím a patnácti nastříleným brankám byla Plzeň po dvou odehraných kolech na prvním místě.

První porážka na sebe ale nenechala dlouho čekat. Škoda překvapivě prohrála na domácím ledě s Teslou Pardubice 5:6. Branky: Klapáč 2, Bureš, Trachta, Otte. Plzeň tehdy vychytal vynikající brankář Lacko. I přes porážku patřila plzeňským hokejistům v kanadském bodování přední místa, vždyť na prvním místě byl Vrabec a druhém Klapáč.

Reprezentace v premiéře:

Po třech odehraných kolech se představil na domácí půdě národní tým proti Finsku. ČSSR A – Finsko 6:1, v mužstvu se představili Bednář. B mužstvo – Finsko 4:2 (Trachta, Neubauer, Klapáč, Vrabec, Opačitý). Třetí duel se odehrál v Plzni. ČSSR B – Finsko 8.1. ČSSR A – Finsko 7:2.

Liga pokračuje:

K dalšímu ligovému utkání zajížděla Škoda na Kladno. Zde však první dvě části patřili domácímu celku, Plzeň zlepšila hru až v závěrečné části, přesto si odvezla porážku. SONP Kladno – Škoda 4:3. Branky Plzně: Vrabec 2, Klapáč. V pátém kole přijela do Plzně jihlavská Dukla. Škoda – Dukla Jihlava 5:5. Branky: Ruprecht, Klapáč, Neubauer, Ebermann, Opačitý. Patnáct branek vidělo obecenstvo v pražské sportovní hale, když Pražana zvítězili těsným poměrem. Sparta – Škoda 8:7. Branky: Rosický 3, Opačitý 2, Ruprecht, Bednář. V sedmém kole přijel do Plzně vedoucí celek ligy, Slovan Bratislava. Beznadějně vyprodaný stadion sledoval nádhernou hokejovou bitvu, na jejímž konci bylo zasloužené vítězství domácích. Škoda – Slovan 3:1. Branky: Klapáč, Otte, Opačitý. Televizní kamery byly svědky prohry v 8. kole Plzně na ledě Komety. ZKL Brno – Škoda 5:2. Branky: Otte, Ebermann.. Škoda – VSŽ Košice 5:2 Branky: Vrabec 2, Klapáč 2, Ebermann. Tímto zápasem skončila první čtvrtina ligy. První místo zaujímal s dvoubodovým náskokem Slovan Bratislava. Škoda Plzeň byla na šestém místě.

Druhá čtvrtina:

Tu nezačala Plzeň nejlépe, přivezla si totiž porážku z Litvínova, když autory branek byli Otte, Trachta, Rosický. Litvínov – Škoda 7:3. Až v poslední chvíli zachránila Škoda bod s nováčkem. Škoda – Motor ČB 4:4. Branky: Otte, Kozák, Klapáč, Ebermann. Po utkání s Motorem rozvířila vodu zpráva, že Petr Otte chce přestoupit do Komety. Plzeň dokonce navštívili funkcionáři Brna, se žádostí o realizaci této změny. Plzeň však požadavku Brna neustoupila a Otte zůstal ve Škodě. Pardubice – Škoda 2:1. Branka: Burda. Po porážce klesla Plzeň až na devátou, předposlední příčku. Na chvost tabulky se dostala Škoda hned po dalším utkání, když si doma neporadila s Kladnem. Škoda – Kladno1:2 Branka: Kozák. A to ještě velkou zásluhu měl bravurní Hovora, který domácí hokejisty podržel.

Monočlánek na ledě – nedohráno:

Třinácté kolo přineslo i jednu nepěknou aféru. Při utkání ZKL Brno – Dukla Jihlava se totiž během utkání na ledě objevili 3 ks monočlánků a jeden šroub. Přičemž jeden z monočlánků byl vystřelen divákem patrně prakem a zasáhl brankáře Crhu do hlavy. Rozhodčí předčasně utkání ukončil. Jihlava – Škoda 10:2. Nehezkou nadílku si odvezla Plzeň hned v dalším kole. Branky Plzně: Ebermann, Vrabec. V utkání plném nervozity, na ZS v Plzni, se představila domácí Škoda s pražskou Spartou. V utkání došlo ke zranění brankáře Hovory, který musel být po střele Šímy odvezen do nemocnice na vyšetření. Škoda – Sparta 9:6. Branky: Ebermann 2, Otte 2, Burda, Opačitý, Huml, Klapáč, Neubauer. Slovan – Škoda 4:2 Branky: Huml, Ebermann. Smutek v Plzni se rozestřel po další porážce na vlastním ledě. Škoda – ZKL 1:5 Branka: Rosický. Posledním utkáním první poloviny bal zápas VSŽ Košice – Škoda 7:3. Branky: Burda, Opačitý, Jonák.

NĚCO LIGOVÝCH ČÍSEL:

Pořadí: 1. Dukla 24 b., 2. Kladno 21 b., … 10. Plzeň 12b.
Střelci: 16 Havel, 14 Mařík, Jiřík ….
Vyloučení: celkem 1683 tr. minut
Diváci: celkem 655 200

Pokračujeme:

Škoda – Litvínov 3:3. Opět vyprodaný stadion tentokráte viděl pouze remízu domácích borců. Branky: Opačitý 2, Vrabec. Jasné vítězství a dva body přivezla „škodovka“ v dalším, již dvacátém kole. Č. Budějovice – Škoda 2:7 Branky: Opačitý 3, Vrabec 2, Ebermann, Jonák. „Plzeň měla větší říz.“ „Drtivý nástup rozhodl.“ „Plzeň se vzchopila?“ zněly titulky novin po nečekané, ale zasloužené výhře. Útlum však přišel hned v dalším kole. Téměř jedenáct tisíc diváků plzeňského zimního stadionu vidělo průměrnou hrou domácích hráčů a jednobrankovou porážku. Škoda – Pardubice 1:2. Branka: Otte. Debakl na kladně utrpěla Škoda, když se jí ani jednou nepodařilo překonat kladenského brankáře Termera. Kladno – Škoda 7:0.

Reprezentační přestávka – porážíme SSSR:

Tradiční pohár Izvjestija v Moskvě a počítaný jako malé mistrovství světa zapříčinil přestávku, v níž si Škoda zajela k sérii utkání do Novosibirsku a do Stockholmu. Torpédo Gorkij - Škoda Plzeň 1.3, Sibir Novosibirsk – Škoda 9.3 a Spatra – Škoda 2:5. Stockholm – Ahearnův pohár: AIK Stockholm – Škoda 3:5, Sodertalje – Škoda 4:7, IFK Helsinky – Škoda 2:3, Djurgarden – Škoda 2:2, Leksand – Škoda 6:1, Faerjestad – Škoda 5:4. Spartak Moskva – Škoda 3:2.

Výsledky a pořadí Izvjestijí: ČSSR – Polsko 10:1, ČSSR – SSSR 3:1, ČSSR – Švédsko 3:2, ČSSR – Finsko 7:3. Československo tedy bez porážky turnaj vyhrálo a obsadilo první místo. V národním týmu měla Plzeň hned dva hráče – Opačitého a Klapáče

Překvapení na účet mistra:

Podpořená zápasy v přestávce nastoupila Škoda ve 23.kole na domácím ledě proti mistrovskému celku Dukly Jihlava. Před vyprodanou halou (10600) díky perfektnímu kolektivnímu výkonu se podařilo zvítězit. Škoda – Jihlava 3:1 Branky: Vrabec 2, Burda. Sparta – Škoda 2:4 Branky: Klapáč 3, Valenta. Vítězné tažení za lepším umístěním v tabulce prokázala Plzeň i na Spartě. Škoda – Slovan 2:5. Branky: Opačitý, Vrabec. ZKL Brno – Škoda 3:2 Branky: Otte 2. Šest branek v síti si odvezl brankář Holeček z Plzně, když musel čtyřikrát kapitulovat během oslabení. Škoda – Košice 6:1. Branky: Trachta, Opačitý, Zeman, Otte, Ebermann, Klapáč. Poslední část ligy začala Škoda na ledě v Litvínově. V utkání se rozhodovalo o postu na 8 – 9 místě. Litvínov – Škoda 3:1 Branka: Klapáč. Škoda – Č. Budějovice 7:3 Branky: Vrabec 3, Opačitý 2, Ruprecht, Otte. Ve třicátém kole hrála škodovka v Pardubicích a v průměrném utkání prohrála. Pardubice – Škoda 4:1 Branka: Klapáč. Škoda – Kladno 1:4. Branka: Opačitý. Díky porážce Plzně a výhře posledních Českých Budějovice se situace na konci tabulky zdramatizovala, neboť oba celky Plzně i Budějovice měli shodný počet bodu (23).

Kdo s černým Petrem:

Dukla Jihlava - Škoda 9:0. Mistr ligy nenechal nikoho na pochybách a jednoznačně zvítězil. Škoda – Sparta 2:5. Branky: Klapáč, Bednář. Slovan – Škoda 9:3. Branky: Vrabec, Kozák, Otte. I po 34 kole zůstávala Plzeň na posledním místě se ztrátou tří bodů na ČB. Škoda – Brno 3:6. Branky: Klapáč 2, Opačitý. Plzeň se loučí s ligou. Sestupuje Plzeň. Takto zněly titulky po porážce Plzně ve 35.kole.

Prohlášení výboru:

Plzeň měla možnost hostit mezistátní utkání ČSSR B - Finsko (30.9.1970) Oddíl LH Škoda Plzeň se po dosažených výsledcích rozhodl s okamžitou platností již nepozvat trenéra Bubníka k utkání v Košicích, rovněž jej požádalo aby se nezúčastnil zájezdu mužstva do Itálie. Výbor pověřil dočasným vedením A mužstva Miloslava Šaška.VSŽ Košice – Škoda 3:3. V posledním ligovém utkání sezóny si odvezla Plzeň bod z ledu pátého celku tabulky. Branky:Kozák, Vrabec, Burda.

LIGOVÁ ČÍSLA:

Tabulka: 1. Brno, 2. Jihlava 3. Kladno…..9. Budějovice, 10. Plzeň.
Střelci: 32 – Havel, 30 – Nedomanský, ……20. Vrabec, Opačitý, M. Klapáč
Kanadské bodování: 50 – Nedomanský, 48 - Mařík …… 31 - Vrabec
Tabulka slušnosti: 1. Brno, 2. Kladno ….10.Plzeň
Diváci: celkem – 1. 289 600
Návštěvnost: 1. Plzeň 164 700, 2. Budějovice 159 000

Ligové finále:

Finálových bojů se zúčastnila čtveřice mužstev: Bratislava, Jihlava, Brno, Kladno. Mistrem ligy se po finálovém souboji Jihlava – Brno (6:5 PP) nakonec stala Dukla Jihlava.

Kdo bude novým trenérem:

Gustava Bubník z Plzně odchází. Výbor TJ škoda dospěl k názoru, že neprodlouží smlouvu trenéru Bubníkovi. Zároveň bylo vybráno několik adeptů na tento post. Mezi nimi nechyběl ani Karel Gut. Ten si nabídky považoval, ale z osobních důvodů ji nemohl přijmout. Tak se na střídačku druholigové Škody postaví Čeněk Liška a Miloslav Šašek.

37. MS - Švýcarsko:

ČSSR – USA 1:5, ČSSR – Švédsko 5:6, ČSSR –NSR 9:1, SSSR – ČSSR 3:3, ČSSR – Finsko 5:0, ČSSR – USA 5:0, ČSSR – Švédsko 3:1, ČSSR – NSR 4.0, ČSSR – SSSR 5:2, ČSSR – Finsko 4:2.

MS: 1. SSSR, 2. ČSSR, 3. Švédsko
ME: 1. ČSSR, 2. SSSR, 3. Švédsko

Zpracováno podle kroniky Jaroslava Kočandrleho