Historie hokejového klubu 1972 - 73

Po postupové euforii z uplynulé sezóny začala Škoda z přípravou včas, aby sehrála v nadcházejícím ročníku důstojnou roli nováčka v nejvyšší hokejové soutěži. A tak pod vedením trenérů Č. Lišky a Mil. Šaška odcestovali hokejisté polykat kilometry v přípravě do tělovýchovného střediska v Žinkovech. Poté odjel tým na týdenní dovolenou do Bulharska.

Po návratu se hokejisté po týdnu opět sešli, aby pokračovali v přípravě na nový ročník. První utkání na sebe nenechalo dlouho čekat a tak 24.8.1972 vyjeli hokejisté na plzeňský led, kdy jejich soupeřem byl „B“ celek Jihlavy (3:3).

Soupiska Škody Plzeň: Hovora, Herczig, Šott - Bednář, Valenta, Trachta, Neubauer, Šmíd, Kajkl, Pechan – Huml, Vrabec, Klapáč, Opačitý, Sýkora, Ebermann, Otte, Balun, Burda, Rosický, Stelšovský, Ruprecht, Jonák. Trenéři Čeněk Liška a Miloslav Šašek.

JSME NA LEDĚ

VTŽ Chomutov – Škoda 4:2, Dynamo Berlin – Škoda 2:7, Dynamo Weisswasser – Škoda 4:6, Dynamo Berlin – Škoda 1:10. CHZ Litvínov – Škoda 6:5. A v jaké sestavě Plzeň nastupovala? Šott, Herczeg – Kajkl, Trachta, Valenta, Rosický, Šmíd, Neubauer – Huml, Vrabec, Klapáč - Opačitý, Ruprecht, Ebermann – Otte, Balun, Burda – Stelšovský, Sýkora, Jonák.

PŘÍPRAVA VRCHOLÍ

Počátkem měsíce září přijela vojenská Dukla Jihlava k přátelskému utkání a po šedesáti minutách skončilo utkání 1:1. Škoda – Motor Č.B. 4:7 a 4:3. Škoda – I. ČLTK 14:4, Škoda – Litvínov 2:2, Škoda – Baník Sokolov 9:1. Škoda – Slavia Praha 4:4. V části přípravy chybělo reprezentační duo Kajkl Ebermann, ti se zúčastnili v rámci reprezentace mezistátních utkání.

LIGA NA STARTU

Deset účastníků hokejové ligy vyjelo na kluziště třetího října. V ligovém maratónu byla Plzeň pasována na černého koně. Start vyšel škodovce na výtečnou, přivezla body z východu republiky. VSŽ Košice – Škoda 1:4. Branky: Balun, Opačitý, Ebermann, Otte. Škoda – Košice 5:5 Branky: Sýkora, Klapáč, Bednář, Kajkl, Ebermann. Před osmitisícovou návštěvou deset minut před koncem zajistil Ebermann pro domácí bod.

Další utkání, tentokráte proti Slovanu Bratislava přilákal do hlediště stadionu rekordní návštěvu a pokladník si mohl mnou ruce – 10.500 – vyprodáno. Škoda – Slovan Bratislava 5:1. Branky: Klapáč 2, Opačitý, Ruprecht, Balun. Domácí celek exceloval a od vyšší porážky zachránil Slovan zejména kvalitní výkon brankáře Dzurilly. První porážka přišla až ve čtvrtém vystoupení, když o výsledku rozhodla již první třetina (5:0) ZKL Brno – Škoda 9:5. Branky: Ebermann 2, Balun 2, Klapáč. Škoda – Sparta Praha 2:4. Branky: Ebermann, Kajkl. Po bezbrankové první části přišla pohroma v podobě tří gólů ve druhé třetině a i přes zlepšený výkon v poslední části se již vyrovnat nepodařilo. CHZ Litvínov – Škoda 2:1. Branka: Ebermann. Škoda – Motor Č. Budějovice 2:1. Branky: Opačitý, Trachta. Těsná výhra na domácím ledě usadila škodu na páté místo v tabulce.

STŘELECKÉ DOSTIHY

Osmé kolo přineslo zajímavý výsledek z utkání Jihlavy s Plzní, celkem dvanáct branek jistě potěšilo oko hokejového labužníka. O konečném výsledku se nakonec rozhodlo v posledním dvou minutách. Dukla Jihlava – Škoda 7:5 Branky: Huml 2, Ebermann 2, Otte. Škoda – SONP Kladno 3:3. Branky: Otte, Neubauer, Ebermann. Sedmivteřinová power play Kladna změnila výsledek, když Vinš tři vteřiny před koncem vyrovnal.

Tesla Pardubice – Škoda 5:3 Branky: Ruprecht, Huml, Neubauer. Po deseti odehraných kolech byla Plzeň s osmi body na osmém místě. Odvetné utkání s bratislavským slovanem na jeho domácí půdě vyznělo lépe pro celek ze západních Čech. Slovan – Škoda 2:5 Branky: Otte 3, Klapáč, Huml. Škoda – ZKL Brno 3:2. Branky: Huml. Klapáč, Trachta. Před vyprodaným hledištěm se podařilo oplatit Brnu porážku a body po zásluze zůstaly v Plzni. Ostudu si určitě neudělali hokejisté škody ani v dalším utkání, když v Praze drželi po dlouhé minuty krok s favoritem. Sparta – Škoda 4:3. Branky: Opačitý, Huml, Burda. I před prohru byla Škoda na čtvrtém místě.

LITVÍNOV I MISTR POKOŘEN

Sedmičku si odvezl Litvínov z plzeňského ledu ve čtrnáctém kole. Domácí dokázali dokonale využít přesilové hry a trestat tak tvrdou hru hostí. Škoda – Litvínov 7:3. Branky: Rosický 2, Otte, Klapáč, Bednář, Trachta, Neubauer. Motor – Škoda 2:2. Branky: Sýkora, Ebermann. I v dalším utkání potvrdila Plzeň svoji kvalitu, když před vyprodanou halou dokázala sebrat Budějovicím bod. Ten jí utvrdil ve třetí pozice v tabulce. 28.11.1972 přijel do Plzně mistrovský celek z Jihlavy. Našlapané hlediště (již týden dopředu vyprodáno) vidělo nesmlouvavý boj na jehož konci byla zasloužená výhra domácího celku. Škoda – Jihlava 3:1 Branky: Balun, Rosický, Klapáč. V dalším utkání se potkali sousedé z tabulky. Třetí Plzeň a čtvrté Kladno. Po bezbrankové třetině přišlo rozuzlení až v poslední části, kdy musel hovora třikrát kapitulovat. Kladno – Škoda 6:3 Branky: Burda, Balun, Ebermann. V Plzni neuspěl ani vedoucí tým ligy Tesla. Škoda – Pardubice 3:2 Branky: Klapáč, Trachta, Balun.

DRUHÁ POLOVINA

Poslední utkání roku na svém ledě sehrála Škoda s Košicemi a utkání podle tehdejších referátů v novinách se rozdrobilo na spousty osobních šarvátek, ale domácí byli nakonec šťastnější a Košice porazili. Škoda – Košice 5:3. branky: Klapáč 2, Balun, Vrabec, Burda.

Díky vítězství Plzeň vyskočila na třetí příčku v tabulce. Ani druhý slovenský celek nedokázal pokořit Plzeň. Slovan Bratislava – Škoda 5:5. Branky: Otte, Sýkora, Klapáč, Kajkl, Ebermann. ZKL Brno – Škoda 4:3. Branky: Otte, Burda, Neubauer. Bez zraněného Bednáře nedokázala Plzeň vzdorovat předposlednímu celku tabulky.

O PŘESTÁVCE DO ZAHRANIČÍ

Reprezentační přestávku (Ebermann a náhradníci Kajkl, Klapáč) využila Plzeň k zájezdu a utkáním v zahraničí. Ten absolvovala bez porážky. (Švýcarsko, Francie.) Chaux De Fonds – Škoda 5:7. Lausanne – Škoda 6:15, Grenoble – Škoda 6:11, Chamonix – Škoda 7:9, Villars – Škoda 6:8, Chaux De Fonds – Škoda 3:8.

V NOVÉM ROCE SE SPARTOU:

Desátého ledna přijela na plzeňský led Sparta. Po rozpačitém úvodu se domácí rozehráli k vynikajícímu výkonu a zejména díky třetí třetině svého soupeře jednoznačně přehráli. Škoda – Sparta 5:1 Branky: Ebermann, Klapáč, Rosický, Huml, Otte. Litvínov – Škoda 6:2. Branky: Balun, Huml. Škoda – Č. Budějovice 3:2. Branky: Ruprecht 2, Balun. I nadále pokračovala Plzeň ve výborných výkonech, a dokázala si poradit v Jihlavě s mistrem předchozí sezóny. Jihlava – Škoda 3:6. Branky: Ruprecht 2, Rosický 2, Otte, Neubauer. Škoda – Kladno 4:4. Branky: Balun 2, Vrabec, Otte. Ve 27 kole zajížděla škodovka na horký led lídra soutěže. V rušném a kvalitním utkání před televizními kamerami domácí Tesla díky druhé části zvítězila. Pardubice – Škoda 8:3. Branky: Ruprecht 2, Klapáč. Košice – Škoda 2:2. Branky: Klapáč, Sýkora. Bez reprezentantů nastoupila škodovka k utkání Českého poháru proti béčku Dukly Jihlava. Dukla B – Škoda 8:4. Liga poté pokračovala 29 kolem. Škoda – Pardubice 1:6. Branka: Ebermann.

VÝTĚŽEK DO VIETNAMU

Jedenáctého února 1973 se konalo v Plzni přátelské mezinárodní utkání. Hokejisté Škody hostili celek z NDR Dynamo Weisswasser. Utkání tehdy sledovalo 1929 diváků a výtěžek 10069,-Kčs věnovali hokejisté Škody na Fond solidarity s Vietnamem.

Zápasy s Duklou Jihlava přinášeli vždy maximální vzrušení a hokejovou lahůdku. V 16. kole si Dukla odvezla z Plzně porážku 3:1.

V dalším mistrovském utkání si připsal brankář Hovora na své konto nulu. Škoda - Bratislava 5:0. Branky: Sýkora, Kajkl, Ebermann, Huml, Vrabec. Škoda – Brno 3:5. Branky: Sýkora, Ruprecht, Opačitý. Sparta – Škoda 4:1. Branka: Otte.Vydřené, ale zasloužené vítězství. Škoda – Litvínov 5:2. Branky: Balun 3, Vrabec, Sýkora. Č. Budějovice – Škoda 5:3. Branky: Ebermann, Rosický, Opačitý. Po dvou třetinách vedla Plzeň v Budějovicích o dvě branky, ale nakonec strhl domácí tým vítězství na svoji stranu. Škoda – Jihlava 3:3. Branky: Vrabec, Opačitý, Huml.

V posledním utkání hrála škodovka na ledě v Kladně a v případě vítězství postoupila mezi čtveřici mužstev hrající o mistra. Kladno – Škoda 4:1 Branka: Sýkora. Domácí Kladno postupovou šanci nepustilo a před vyprodaným stadionem porazilo svého soka z tabulky.

Plzeň tak po prohře nakonec obsadila v konečném účtování šesté místo.

Utkání venku: 1. Pardubice … 8. Plzeň
Titul: na šest utkání se hrálo finále (Tesla – Dukla Jihlava) a nakonec titul získala Tesla Pardubice.
Soutěž slušnosti: 1. Motor 218 …. 7. Plzeň 289
Diváci: 1. Plzeň 185 000 - 2. Sparta 177 500
Střelci: 32 - Haas, 29 – Nový, ….. 15 – Ebermann, Balun, M.Klapáč
Kanadské bodování: 46 – Haas, ….34 – Otte

MS V LEDNÍM HOKEJI MOSKVA 1973

ČSSR – Polsko 14:1, ČSSR – Švédsko 0:2, ČSSR – NSR 4:2, ČSSR – SSSR 2:3, ČSSR – Finsko 4:2, ČSSR – Polsko 4:1, ČSSR – Švédsko 3:3, ČSSR – NSR 7:2, SSSR – ČSSR 4:2, ČSSR – Finsko 8:0.
Umístění: 1. SSSR, 2. Švédsko, 3. ČSSR