Historie hokejového klubu 1973 - 74

Hned po skončené hokejové sezóny započala rekonstrukce plochy stadionu, která byla již dvacet let v provozu. Bylo zde vyměněno 20 kilometrů trubek v nichž až doposud proudila chladící směs (solanka), ta byla nahrazena čpavkem.

Na výroční schůzi TJ Škoda Plzeň byla podle tehdejšího tisku nálada dobrá, neboť A tým si v ligové soutěži vedlo dobře. Nejlepším obráncem byl vyhodnocen Bednář, útočníkem Otte. Střelcem mužstva byl zvolen Balun. Zároveň zde byl zvolen nový výbor: předseda Václav Čížek, místopředseda JUDr. Miroslav Novák, hospodář Richard Haidlmayer, Miroslav Šašek – druhý trenér A mužstva, Dále byli zvoleni Josef Budka, Břetislav Hamrle, Josef Ulvr, Miloslav Karkoš, Václav Šmat, Alfréd Gýra, Richard Květ.

Na začátek nové sezóny si hokejisté Škody Plzeň vyrazili ze soustředění v Bezděkové do Bulharska, kde pokračovali v přípravě na sezónu.

REPREZENTANTI

V reprezentačním výběru pro olympijský tým ČSSR se objevila i jména plzeňských hokejistů – Kajkla a Sýkory. Do výběru trenérů Karla Guta a Jána Staršího byl nominován Ebermann.

NA LEDĚ

První trénink na ledě se konal v Ústí nad Labem a v přípravě se objevili tito hráči brankáři - Hovora, Herrzig, Šott - obránci – Valenta, Bednář, Kajkl, Pechan, Trachta, Neubauer, Šmíd, Rosický – útočníci- Huml, Vrabec, Klapáč, Opačitý, Sýkora, Ebermann, Kočí, Otte, Balun, Košan, Ruprecht, Burda a dále Jonák se Schejbalem.

PŘÍPRAVNÉ UTKÁNÍ

CHZ Litvínov – Škoda 6:5 – Vrabec, Ebermann, Burda, Opačitý, Košan. Motor Č. Budějovice – Škoda 3:1 – Klapáč. Vítězství přišlo až ve třetím utkání a sice proti Spartě. Sparta Praha – Škoda 3:5 – Klapáč 3, Vrabec, Kočí. Poté si hokejisté odskočili do NDR, kde odehráli dva přípravné zápasy. Dynamo Weisswasser – Škoda 2:7 a Dynamo Berlin- Škoda 4:8. Po návratu už mnoho času před zahájením nezbývalo, a tak se hrálo Škoda – Slavia Praha 4:4 a Škoda – Dukla Písek 11:4.

LIGA STARTUJE

Sedmého září vyjeli plzeňští hokejisté k prvnímu mistrovskému utkání. Hrálo se v Plzni již na zcela opravené ploše. Před 8500 diváky zdolala Škoda bratislavský Slovan. Škoda – Bratislava 3:1 – Huml 2, Otte. Na tiskové konferenci po utkání si oba trenéři pochvalovali kvalitu ledu. (Ta je v Plzni vyhlášena po dlouhé léta jako nejlepší u nás.) Fotbalovým výsledkem skončilo druhé klání Plzně. Tentokráte z ledu v Kladně přivezla jednobrankovou výhru. SONP Kladno – Škoda 0:1 – Košan. Bylo to o to vzácnější vítězství, neboť se Plzni nepodařilo zvítězit dlouhých 11 let. Škoda – Sparta 0.5 Po dvou výhrách přišel útlum a o vítězství rozhodl zejména bezchybný výkon brankáře Holečka. Sparta potvrdila svojí výkonnost, když ani ve třetím utkání neinkasovala branku. Vše si škodováci nahradili na východě Slovenska, když dokázali přehrát domácí VSŽ. Košice – Škoda 1:3 – Ebermann, Vrabec, Balun. Se ziskem šesti bodů byla tak Plzeň hned za vedoucí Spartou.

DOMA BEZ BODU

Před vlastním publikem se Škodě nevedlo ani v dalším utkání. Téměř deset tisícovek fanoušků vidělo druhou porážku na vlastním ledě. Škoda – Litvínov 0:2. V nervózním utkání byl vyloučen do konce Kajkl a od disciplinární komise vyfasoval stop na 14 dnů. První body za domácí výhru si připsala Plzeň v šestém kole. Hostila Motor a ten zejména v poslední části kapituloval (6:1) Škoda – Motor Č. Budějovice 9:4 – Bednář 2, Otte 2, Klapáč 2, Burda, Valenta, Sýkora. VŽKG Ostrava – Škoda 4:3 – Bednář, Klapáč, Otte. I přesto, že vedla Plzeň již 2:0, nakonec ztratila jak vedení tak i důležité body. Škoda – VTŽ Chomutov 7:3 – Ebermann 2, Sýkora, Otte, Klapáč, Kočí, Vrabec. Po osmi odehraných kolech byla Plzeň na třetí příčce.

Z BRNA BEZ BODU

Na ledě jedenácti násobného mistra se Škodě nevedlo. Plzeň byla oslabena o nemocného Opačitého, naopak domácí nebodovali ve třech předešlých utkáních. ZKL Brno – Škoda 6:4 - Košan 2, Otte, Trachta. Škoda – Tesla Pardubice 1:3. – Neubauer. Mistr předváděl v Plzni bojovnější hokej. Dvojice Martinec – Šťastný se podílela na dvou brankách. Kaňkou na utkání bylo velké množství šarvátek v prostřední části. V posledním utkání první části si přivezla Škoda porážku z Vysočiny. Dukla Jihlava – Škoda 3:1 – Vrabec. Druhou čtvrtinu zahájila škodovka v Bratislavě. Po bojovném výkonu si přivezla bod. Slovan – Škoda 3:3 – Vrabec 2, Opačitý. Škoda – Kladno 3:4 – Neubauer, Klapáč, Ebermann. Hosté rozhodli o vítězství v poslední třetině, kdy zaznamenali tři branky. Škoda – Sparta 0:1 Ani na podruhé se nepodařilo plzeňským střelcům překonat reprezentačního gólmana Holečka. A tak deset a půl tisíce příznivců odcházelo nevyslyšeno. Škoda – Košice 4:2 – Ebermann 2, Vrabec, Opačitý. Utkání měli domácí hokejisté jasně v rukou a nebýt nepřesné mušky mohlo být skóre ještě výraznější. CHZ Litvínov – Škoda 9:2 – Klapáč, Košan. Severočeskou nadílku si přivezli hokejisté z Litvínovy, když již v úvodní třetině musel Hovora pětkrát kapitulovat.

VÍTĚZSTVÍ Z JIHU

Nápravu předešlého utkání zaznamenali škodováci hned v dalším zápasu. Motor Č. Budějovice – Škoda 2:5 – Ebermann 2, Vrabec, Klapáč, Košan. Škoda – Ostrava 6:6. – Opačitý 2, Klapáč 2, Ruprecht, Huml.Tucet branek přineslo utkání osmnáctého kola.

DRUHÁ PLOCHA V PLZNI

V závěru roku 1973 začaly demoliční práce v blízkosti zimního stadionu aby zde mohla být vybudována druhá hrací plocha. Ta by měla být uvedena do provozu v roce 1975. Pro nečekanou porážku si zajela škodovka hned v dalším kole, když prohrála na ledě posledního celku. Chomutov – Škoda 6:4 – Vrabec 2, Kočí, Ebermann.

REPREZENTAČNÍ PŘESTÁVKA

V Nitře se hrál turnaj Družby za účasti ČSSR, SSSR, NDR, Bulharska, Rumunska a Polska. ČSSR – Bulharsko 12:2, ČSSR – NDR 8:3, ČSSR – KLDR 8:0. Poté sehrála reprezentace další přípravné zápasy: NDR – ČSSR 3:2 a 3:6, ČSSR – Švédsko 5:2 a 5:0.

PLZEŇ MĚNÍ TRENÉRY

Škoda – Brno 3:3 – Ebermann, Klapáč, Burda. Po utkání došlo k výměně trenérské dvojice. Mužstvo převzali Miloslav Vinš a Zdeněk Haber. Pardubice – Škoda 4:2 – Klapáč, Ebermann. Škoda – Jihlava 2:3 – Vrabec, Neubauer. I přes sérii porážek držela si Plzeň stále osmé místo v tabulce. Škoda – Bratislava 3:4. – Sýkora, Huml, Ruprecht. V utkání byl zraněn domácí gólman Hovora když inkasoval tvrdou střelu Nedomanského do obličeje. Kladno – Škoda 6:1 – Huml. Ani na sedmý pokus se nepodařilo Plzni bodovat. Jedno kolo před vánoční přestávkou tak klesla Škoda na desáté místo. Sparta – Škoda 4:5 – Ebermann 2, Klapáč, Ruprecht, Huml. I přestože přijela Plzeň do Prahy oslabena o Hovoru, Vrabce a Otteho dokázala na horkém ledě v Praze bodovat a připravit Spartě první porážku na vlastním ledě.

IZVESTIJA

V premiérovém sedmistém utkání porazila ČSSR – Finsko 7:1. Další výsledky: ČSSR – Švédsko 2:4, ČSSR – Polsko 9:1, ČSSR – SSSR 1:7. Přestávky využila škodovka k sehrání přípravných zápasů. Škoda – Jihlava B 5:4 Škoda – Milevsko 3:2. Poté přišel zájezd do NSR a následná utkání: EV Fussen – Škoda 6:4, Augsburger EV – Škoda 2:12, Las Vegas – Škoda 7:8, EV Kaufbeuren – Škoda 2:5. Dusseldorfer ESC – Škoda 4:6, Las Vegas – Škoda 1:9 a 6:11, EV Regensburg – Škoda 5:18.

ROZHODLA POSLEDNÍ VTEŘINA

Smůlu si vybrali plzeňští hokejisté hned v prvním utkání roku 1974. Inkasovali totiž rozhodující branku z hole Hlinky vteřinu před koncem zápasu. A to Plzeň vedla v prostřední části třetí třetiny 5:2! Škoda – Litvínov 5:6 – Ebermann 2, Ruprecht, Valenta, Burda. Škoda – Motor 8:2 – Ruprecht 3, Klapáč 2, Huml, Šmíd, Rosický. Již uzdravený brankář Hovora podal sebejistý výkon a přinesl klid mezi hráče. VŽKG Ostrava – Škoda 5:4 – Opačitý 2, Balun, Klapáč. Košice – Škoda 5:3 – Klapáč, Rosický, Bednář. Třicáté kolo přineslo zajímavý hokej na plzeňském zimním stadionu,v němž domácí svého soupeře i v pozměněné sestavě dokázali přehrát. Domácí dvojice trenérů totiž zamíchala pětkami. Škoda – Chomutov 5:3 – Valenta, Ebermann, Huml, Burda, Klapáč. Brno – Škoda 3:3 – Sýkora, Ruprecht, Huml. Škoda – Pardubice 3:3. – Huml, Burda, Ebermann. Jihlava – Škoda 8:2 – Ebermann, Burda. Bratislava – Škoda 6:5 – Otte 2, Opačitý, Klapáč, Vrabec. V utkání plném zvratů byli nakonec šťastnější domácí hokejisté když v samém závěru dokázali nejen vyrovnat dvoubrankový náskok Plzně ale i vsítit vítěznou branku. Po utkání s Bratislavou byla oznámena nominace národního týmu. Plzeň měla zastoupení v Jiřím Neubauerovi a Bohuslavu Ebermannovi.

MEZINÁRODNĚ

Reprezentační přestávka přivedla na plzeňský led celek Weisswasseru. Škoda – Dynamo Weisswasser 5:8. Škoda – Dynamo Berlin 9:0. Po těchto dvou zápasech nabrala obrátky opět liga. Škodovka hostila mužstvo Kladna a po velké převaze získala pouze bod. Škoda – Kladno 2:2 – Vrabec, Otte. Sparta – Škoda 2:1 – Ebermann. Škoda – Košice 3:5 – Ebermann, Košan, Sýkora. Litvínov – Škoda 3:5 – Vrabec 2, Huml, Ebermann, Schejbal.

TURNAJ V PLZNI

Koncem měsíce března 1974 pořádala Plzeň mezinárodní turnaj na němž se mimo jiné představil i sovětský celek Torpedo Gorkij. Škoda – Torpédo 4:3, Škoda – Litvínov 6:2, Škoda – Chomutov 6:10, Litvínov – Škoda 3:4, Chomutov – Škoda 5:3Škoda – Torpédo Gorkij 2:3. Vítězem turnaje se stal sovětský celek Torpéda Gorkij.Přátelská utkání: Škoda – Sparta 4:5 a 4:8.

NA POŘADU OPĚT LIGA

Motor Č. Budějovice – Škoda 7:5 – Rosický 2, Klapáč 2, Vrabec. Škoda – Ostrava 5:4 – Klapáč 3, Rosický, Otte. Chomutov – Škoda 2:6 – Kraft 3, Košan, Ebermann, Klapáč. Škoda – ZKL Brno 4:1 – Ebermann, Vrabec, Kraft, Neubauer. Pardubice – Škoda 4:2 – Kraft, Huml.Škoda – Jihlava 1:9 – Ebermann.

LIGA V ČÍSLECH

Umístění: 1. Jihlava, 2. Sparta, 3. Tesla, 4. Brno, 5. Kladno, 6. Košice, 7. Bratislava, 8. Litvínov, 9. Ostrava, 10. Motor, 11. Škoda, 12. Chomutov
Střelci: 44 Nedomanský, 35. nový, 32 Martinec
Vyloučení: 787 domácích a 932 hostí vyloučeno na 2 minuty, 45 hráčů na 5 minut, 89 na 10 minut a 9 do konce = 4553 tr. minut
Diváci: celkem 1 652 900
Největší návštěvnost: Sparta 247 500, Ostrava 191 000, Plzeň 184 700

MS 1974 – HELSINKY – Dopingová aféra

ČSSR – Polsko 8:0, Švédsko – ČSSR 2:3. Utkání Polsko – Švédsko bylo po dopingové kontrole švédského hráče Ulfa Nilssona kontumováno ve prospěch Polska 5:0. ČSSR – NDR 8:0, ČSSR – SSSR 7:2, ČSSR – Finsko 2:5. Avšak i toto utkání s Finskem měnilo výsledek. Finský brankář Wetzell dopoval a tak jsme zvítězili kontumačně 5:0.ČSSR – Polsko 12:3. ČSSR – Švédsko 0:3.ČSSR – NDR 9:2, SSSR – ČSSR 3:1, ČSSR – Finsko 4:5.

Umístění: 1. SSSR, 2. ČSSR, 3. Švédsko
Soutěž slušnosti: 1. ČSSR,2. Finsko, 3. Polsko
Nejlepší hráči: Tretjak – Sjoberg, Nedomanský
Nejlepší střelci: Nedomanský a Kapustin 10 branek
ALL Stars: Larson (Švédsko) – Vasiljev (SSSR), Sjoberg (Švédsko) – Martinec, Nedomanský, Jakušev (SSSR)