Historie hokejového klubu 1974 - 75

Umístění v předchozí sezóně (11.místo) mnoho radosti nejen příznivcům neudělalo a tak čekala hokejisty tvrdá a náročná letní příprava. V roce 45.výročí vzniku hokeje v Plzni začali se závěrečnou letní přípravou již v polovině července. V týmu nastaly změny. Hodně se spekulovalo, zda do Plzně přijde brankář Sparty Radvanovský. Z mužstva odešel Burda do Českých Budějovic, Balun do Gottwaldova a Valenta byl uvolněn pro případné angažmá v mužstvu druhé ligy Trenérskou dvojici Miloslav Vinš - Zdeněk Haber výbor oddílu schválil. Do áčka přešli nadějní dorostenci Brokeš, Kraft a Vimr. Při závěrečné „suché přípravě“ chyběli reprezentanti Neubauer a Ebermann, kteří absolvovali tréninkový tábor národního týmu

JDE SE NA LED

První utkání sezóny odehráli hokejisté Škody v Litvínově s domácím CHZ. Brankami Košana 2, Klapáče 2, Bednáře 2, Rosického a Trachty zvítězili 8:4. Hned o pět dnů později, tedy 14.8.1974 se představila škoda v Praze. Sparta – Škoda 9:4. Sestava: Hovora – Šmíd, Neubauer – Kajkl, Trachta – Otte, Bednář – Kudrna – Schejbal, Vrabec, Ebermann – Košan, Kraft, Huml – Rosický, Ruprecht, Klapáč – Vimr, Sýkora, Opačitý.

Pak následovali další přípravné a turnajové zápasy: Škoda – Dukla Jihlava 12:1, Škoda – Sparta 3:0, Liptovský Mikuláš – Škoda 2:12, VŽKG Ostrava – Škoda Plzeň 3:2, Slezan Opava – Škoda 4:0, Dukla Hodonín – Škoda 4:7.Škoda – Dukla Písek 11:2, Škoda – ZMS Třebíč 14:3, Motor Č.B. – Škoda 5:4, Sibir Novosibirsk – Škoda 5:5, ZVVZ Milevsko – Škoda 8:6. Posledním přípravným utkáním před zahájením ligy byl zápas v Sokolově, proti domácímu Baníku. Škoda vyhrála 7:2.

RULETA SE ROZTÁČÍ

V předvečer zahájení soutěžního ročníku (12 mužstev) se konala tisková konference na níž trenéři shrnuli přípravu mužstva a vyslovili přání, že umístění ve prostřed tabulky by mělo být uspokojující.Vysloveno bylo i to, že by se mělo více dbát na slušné chování obecenstva, neboť v předchozím ročníku skončil oddíl Škoda na posledním místě, když dvakrát platil pokutu 5000,. Kč. Soupiska mužstva: Hovora, Šott, Brokeš – Šmíd, Neubauer, Kajkl, Trachta, Otte, Bednář, Pechan – Schejbal, Vrabec, Ebermann, Rosický, Sýkora, Klapáč, Košan, Kraft, Huml, Vimr, Ruprecht, Opačitý. Trenéři: Zdeněk Haber a Miloslav Vinš.

V ÚVODU NA SPARTU

Dlouho rovnocenný boj nakonec dopadl lépe pro domácí hokejisty a to díky zejména reprezentačnímu brankáři Jiřímu Holečkovi. Sparta Praha – Škoda Plzeň 3:1 Branka: Vrabec. V domácí premiéře se před šestitisícovou návštěvou představili hokejisté Škody 13.září. Utkání přineslo spousty vzrušení, neboť druhá branka hostí padla po neodpískaném ofsajdu a nervozita z hřiště se přesunula i do hlediště. Rozhodčí Filip byl nakonec nucen utkání přerušit, až se emoce v hledišti i na ledě uklidní. Škoda –SONP Kladno 3:6 Branky: Vrabec, Ebermann, Huml

ODDÍL SE OBRACÍ K DIVÁKůM

Po nepřístojnostech, které nastaly během úvodního utkání s Kladnem se výbor hokejového oddílu Škody Plzeň obrátil k divákům se žádostí. „Vytvořme v naší krásné hale vysoce sportovně objektivní atmosféru. Nezapomeňte, že tak jako náš oddíl je reprezentantem sportovním, je i divák reprezentantem dobrých mravů a chováním nejen své osoby, ale celého kraje města i kraje.

Ani třetí utkání nepřineslo kýžené vítězství plzeňským barvám. Kometa (ZKL) Brno zejména zlepšenou hrou v poslední části zvítězila. ZKL Brno – Škoda Plzeň 4:2 Branky: Ebermann, Huml. Po třech kolech tak byla Škoda na posledním místě tabulky bez jediného bodu. VŽKG Ostrava – Škoda 6:4 Branky: Vrabec 2, Šmíd, Trachta. Ani v televizním utkání se nepodařilo Plzni vydolovat body.

PRVNÍ BODY ŠKODOVKY

Až v pátém kole se dočkala Škoda bodů. To už v brance Škody stál brankář Šott, který mnoho práce v utkání neměl (19 zásahů). Škoda Plzeň – Motor Č.Budějovice 6:2 Branky: Klapáč 2, Vimr, Vrabec, Ebermann, Opačitý Před návštěvou 4500 diváků rozhodoval Matěj. Poté přišlo utkání v městě perníku a s ním i krutá porážka. Tesla Pardubice – Škoda Plzeň 7:1 Branka: Ebermann. Bylo to prvé vítězství domácích hokejistů v této sezóně. První říjnový den tak po mdlých výkonech škodováků přišlo na utkání s Košicemi pouze jen 3000 diváků. Škoda – VSŽ Košice 4:3 Branky: Vrabec, Ebermann, Schejbal, Kajkl. O výsledku rozhodl až v poslední minutě reprezentant Kajkl, který příklepem od modré překonal košického gólmana Svitanu. Osmé kolo se hrálo 4. října a Škoda hrála v Jihlavě proti domácí Dukle. Díky výbornému výkonu ve druhé třetině se podařilo z jihlavského ledu přivést bod. Dukla Jihlava – Škoda Plzeň 2:2 Branky: Opačitý, Šmíd. V pořadí třetí výhra vynesla Plzeň na devátou příčku. Gottwaldov – Škoda Plzeň 3:4 Branky: Opačitý 2, Neubauer, Huml.

Třináct branek s Litvínovem

Dramatické utkání, když první branka padla už po 82 vteřinách hry shlédlo na šest tisícovek diváků na plzeňském zimním stadionu. Plzeň hostila Litvínov a po zásluze svého soupeře přehrála. Škoda Plzeň – CHZ Litvínov 8:5 Branky: Ebermann 2, Huml 2, Klapáč 1, Kajkl 1, Vrabec 1, Ruprecht 1. V dalším utkání vychytal domácí škodováky reprezentační gólman Jiří Holeček. Škoda Plzeň – Sparta Praha 3:4 Branky: Ruprecht, Ebermann, Vrabec. Druhou čtvrtinu soutěže odstartovali hokejisté Plzně na Kladně. SONP Kladno – Škoda Plzeň 7:2 Branky: Klapáč, Neubauer. Škoda Plzeň – ZKL Brno 4:3.Branky: Rosický 2, Vrabec, Klapáč. Škoda Plzeň – VŽKG Ostrava 5:3 Branky: Huml 2, Kajkl, Rosický, Ebermann. Motor Č. Budějovice – Škoda Plzeň 4:3 Branky: Opačitý 2, Ebermann. Škoda Plzeň – Tesla Pardubice 4:6 Branky: Huml, Ruprecht, Klapáč, Vrabec. VSŽ Košice – Škoda Plzeň 4:0.

Reprezentační přestávka

V listopadu se sešel reprezentační celek, aby sehrál turnaj Izvějstije. Plzeň měla trojici hráčů v želízku Ebermanna, Neubauera a Sýkoru. Škodovka mezitím sehrála přátelská utkání v NDR. Dynamo Weisswasser – Škoda Plzeň 1:6 a 4:3. Ligový maratón se opět rozjel 19. listopadu. Plzeň hostila třetí celek tabulky, vojáky z Jihlavy. Škoda Plzeň – Dukla Jihlava 5:1. Branky: Huml 2, Schejbal, Klapáč, Ruprecht. I další utkání vyznělo pro plzeňské hokejisty lépe, když zvítězili na ledě bratislavského Slovanu. Slovan Bratislava - Škoda Plzeň 2:3 Branky: Huml 2, Vrabec. Vítězstvím si Škoda udržela ve vyrovnané tabulce osmou příčku. Škoda Plzeň – TJ Gottwaldov 1:5. Branka: Sýkora. V 21.kole si všechny hostující mužstva odvezly body, mezi nimi i Plzeň. CHZ Litvínov – Škoda Plzeň 2:4. Branky: Huml, Schejbal, Ruprecht, Vrabec. Škoda Plzeň – Slovan Bratislava 6:2 Branky: Ebermann 3, Rosický, Vrabec, Sýkora.

Liga má polovinu za sebou

Nejlepšími střelci Plzně byli Ebermann, Vrabec a Huml se 13 brankami. Nejtrestanějším hráčem byl Opačitý 21 a Neubauer 18 minut. Škoda byl na devátém místě s 21 body a skórem 75:84 na vedoucí Kladno ztrácela 11 bodů. Sparta Praha – Škoda Plzeň 2:2 Branky: Klapáč 2. Exportní góly a famózní hokej, tak psaly titulky novin, když Plzeň přivítala vedoucí celek tabulky. Škoda Plzeň – SONP Kladno 4:4 Branky: Trachta, Huml, Klapáč, Rosický.Plzeň i nadále pokračovala ve skvělých výkonech a přivezla cenné body z Brna, které ji vynesly na sedmou příčku. ZKL Brno – Škoda Plzeň 3:5 Branky: Rosický, Kajkl, Ebermann, Klapáč, Vrabec. VŽKG Ostrava - Škoda Plzeň 3:2 Branky: Vrabec, Ebermann.

V Novém roce výhra

Sedmitisícovka diváků přišla na první utkání roku 1975. Soupeřem Plzně byl Motor České Budějovice. Utkání přihlíželi i trenéři reprezentace Andršt a Gut. Škoda Plzeň – Motor Č.B. 7:2 Branky: Klapáč 2, Vrabec 2, Schejbal 1, Otte, Ebermann. Škodovce tak po 27.kole patřila sedmá příčka v tabulce. Mezi nejlepší desítku střelců ligy se probojoval I Bohuslav Ebermann a Miroslav Klapáč a Petr Vrabec všichni 16. Tesla Pardubice – Škoda Plzeň 4:1 Branka: Vrabec. Škoda Plzeň – VSŽ Košice 6:4 Branky: Huml, Ruprecht, Rosický, Vrabec, Otte, Kajkl. Až poslední třetina rozhodla další, již 30.ligové utkání Dukla Jihlava - Škoda Plzeň 3:0. Téměř vyprodaný plzeňský stadion očekával další duel domácích hokejistů, kdy jim byl soupeřem bratislavský Slovan. Škoda Plzeň – Slovan Bratislava 4:6 Branky: Huml, Vrabec, Ruprecht, Neubauer. TJ Gottwaldov – Škoda Plzeň 6:3 Branky: Šmíd, Huml, Ruprecht. Porážka Plzně na ledě posledního celku, když domácím výborně zachytal brankář Valášek.

Ebermann a Kajkl do reprezentace

V nominaci pro nadcházející mezistátní zápasy se do nominace trenérů dostali i plzeňští hráči Ebermann s Kajklem. ČSSR – Finsko 6:1, 6:0 a 4:0. Škodováci využili přestávku k sehrání dvou přátelských utkání. Lokomotiva Zvolen - Škoda Plzeň 2:11, TJ hodonín - Škoda Plzeň 5: 7. Ve 33.kole utrpěli škodováci na domácím ledě porážku. Škoda Plzeň – CHZ Litvínov 2:4 Branky: Ruprecht 2. Škoda Plzeň – Sparta Praha 3:7 Branky: Ebermann, Klapáč, Vrabec. Krutou prohru si přivezla Plzeň s ledu vedoucího celku ligy. SONP Kladno - Škoda Plzeň 10:3. Branky: Bednář, Šmíd, Rosický. Škoda Plzeň – ZKL Kladno 5:3 Branky: Vimr, Ruprecht, Vrabec, Klapáč, Huml.

Před dvouměsíční přestávkou

Škoda Plzeň – VŽKG Ostrava 3:4 Branky: Klapáč, Otte, Sýkora. Reprezentace se připravovala na nadcházející MS. Škoda naopak hrála turnaj o Pohár osvobození. VSŽ Košice – Škoda 1:6, VŽKG Ostrava – Škoda 4:5, Škoda – ZKL Brno 2:3, Slovan Bratislava – Škoda 1:5, Škoda – Gottwaldov 11:3, Škoda – VSŽ Košice 7:2, Škoda – VŽKG Ostrava 2:4, ZKL Brno – Škoda 4:3, Škoda – Slovan Bratislava 6:4, Gottwaldov – Škoda 1:3. Výsledky MS naleznete v samém závěru.

LIGA POKRAČUJE

Motor Č.B. - Škoda Plzeň 2:2 Branky: Huml, Klapáč. Domácí zachránili body až v samém závěru, když skórovali v 59. a 60. minutě. Škoda Plzeň – Tesla Pardubice 8:4 Branky: Ebermann 3, Opačitý 2, Huml, Bednář, Klapáč.VSŽ Košice - Škoda Plzeň 0:4 Branky: Ruprecht 2, Ebermann, Kajkl. Škoda Plzeň – Dukla Jihlava 3:2 Branky: Kajkl, Klapáč, Ebermann. Slovan Bratislava – Škoda Plzeň 3:2 Branky: Klapáč 2. Škoda Plzeň – TJ Gottwaldov 5:3 Branky: Huml 2, Rosický, Klapáč, Sýkora. CHZ Litvínov - Škoda Plzeň 6:5 Branky: Sýkora, Ebermann, Kajkl, Klapáč, Huml.

LIGOVÁ TABULKA - UMÍSTĚNÍ

Umístění: Kladno, Tesla, Dukla, Litvínov, Slovan, Sparta, Motor, Brno, Plzeň, Košice, Ostrava, Gottwaldov.

Hokejové MS Mnichov 1975

ČSSR – Polsko 5:0, ČSSR – Švédsko 5:2, ČSSR – USA 8:3, SSSR – ČSSR 5:2, Finsko – ČSSR 2:6, ČSSR – Polsko 8:2, ČSSR – Švédsko 7:0, ČSSR – USA 8:0, ČSSR – SSSR 1:4.

Umístění: 1.SSSR, 2. ČSSR, 3. Švédsko, 4. Finsko, 5. Polsko, 6. USA.