Historie hokejového klubu 1975 - 76

Před zahájením sezóny byla provedena změna na trenérském postu. Miloslava Vinše nahradil Jiří Kulíček, Zdeněk Haber u mužstva zůstal. Do širší nominace národního týmu byl nominován Bohuslav Ebermann, Milan Kajkl a Marek Sýkora. Do áčka škodovky byli pro přípravu zařazení dorostenci Čechura, Setíkovský a Kašpar s Linhartem. Probíhala stavba nové, odkryté ledové plochy.

Jak v přípravě

První přípravný zápas se uskutečnil 15. srpna, kdy do Plzně přijela Dukla Jihlava (2:8). O tři dny později nastoupila Škoda v této sestavě: Hovora, Šott – Kajkl, Bednář, Šmíd, Neubauer, Trachta, Setíkovský – Ebermann, Sýkora, Rosický – Schejbal, Vrabec, Klapáč – Košan, Ruprecht, Huml – Otte, Vir proti Slavii Praha (8:5). V dalších zápasech pak hrála Plzeň proti Chomutovu (5:3), Slovanu Ústí n. Labem (10:1). Poté přijel do Plzně Nowy Targ (Polsko) 9:0 a Ingstav Brno 7:2.

Soupiska hráčů oznámena

Oproti předchozímu roku opustili mužstvo a odešli na vojnu Brokeš, Kudrna, Pechan se Skřivanem. Plzeň rovněž odešel Opačitý. Naopak posilou Škody se stal obránce Ďuriš, v jednání byl ještě přestup brankáře Radvanovského ze Sparty. Z dorostu, finalisty přeboru ČSSR byli přeřazeni Čechura, Setíkovský a útočník Kašpar. Modrobílé dresy s okřídleným šípem tedy oblékali: brankáři: Hovora, Šott, Čechura – obránci: Kajkl, Neubauer, Trachta, Bednář, Šmíd, Setíkovský, Ďuriš, útočníci: Klapáč, Vrabec, Ebermann, Sýkora, Rosický, Schejbal, Otte, Ruprecht, Huml, Košan Vir, Kašpar.

Svatba během přípravy

V období přípravy na další sezónu se 30. srpna na plzeňské radnici oženil obránce Vladimír Bednář. V dalších přípravných utkáních porazila Škoda Milevsko 7:2, Ústí n. Labem 4:2, Chomutov 9:3 a Baník Sokolov 7:2.

Liga startuje

Dvanáctého září odstartovala liga. Škodovka hostila na domácím ledě ZKL Brno. Před šesti tisícovkami diváků po třetinách 1:2,5:0,0:1, nakonec zaslouženě zvítězila 6:3 Branky: Otte 2, Klapáč, Kajkl, Rosický, Vrabec. Cenný bod přivezla hned v druhém kole Plzeň z Pardubic, kde brankami Otteho 2, Ebermanna a Ruprechta uhrála výsledek 4:4.

Deset tisíc diváků přitáhl do ochozů plzeňského zimního stadionu další duel, v němž přijela do Plzně pražská Sparta. Škoda – Sparta 6:4. Branky Plzně: Huml, Otte, Sýkora, Vrabec, Klapáč, Ruprecht. Hořkost porážky tak poznali hokejisté Plzně až ve čtvrtém kole. Motor Č. Budějovice – Škoda 6:2 Branky: Otte, Klapáč. I přes porážku byla Škoda na pátém místě v tabulce a plzeňský Petr Otte se dělil s Jaroslavem Holíkem o první příčku v tabulce střelců.

Mistr přehrál Plzeň

Po nepřesvědčivých výkonech v předcházejících zápasech se celku Kladna podařilo s týmem Plzně získat první domácí vítězství. SONP Kladno – Škoda 6:0. V šestém kole přijel na plzeňský led celek Slovanu Bratislava 7:5 Branky: Huml 2, Sýkora 2, Ebermann, Vimr, Vrabec. O konečném výsledku dalšího utkání se rozhodlo až v posledních 13. vteřinách, kdy Brtáň překonal Hovoru a stanovil tak výsledek utkání Košice – Škoda na 1:0. Trenér Haber po tomto utkání kritizoval rozhodčí za neodpískané zakázané uvolňování, které předcházelo rozhodující brance. Čtvrté místo v tabulce obsadili hokejisté Plzně po vítězství nad Ingstavem Brno na jeho ledě 2:7 Branky: Otte 2, Kajkl, Huml, Rosický, Sýkora, Vimr.

Raketový nástup nepomohl

Již ve třetí minutě vedla doma škodovka nad VŽKG Ostrava, avšak vedení nakonec neudržela a hosté si odvezli body za vítězství 3:4 Branky: Sýkora, Huml, Ebermann. Krutou porážku připravila jihlavská Dukla Plzni hned v dalším kole. Dukla Jihlava – Škoda 8:2. Vysoké porážce nezabránilo ani střídání gólmanů. Branky Plzně: Vrabec, Huml. Poslední kolo první části hrál v Plzni Litvínov.

Škoda – Litvínov 4:1. Branky: Ebermann 2, Trachta, Klapáč. Po první čtvrtině tak patřila Plzni devátá příčka v tabulce. První místo obsadily Pardubice, naopak poslední byl Ingstav Brno.

Před televizními kamerami se Plzni dařilo

Vysokou porážku připravila Škoda vedoucímu celku tabulky před televizními kamerami. Škoda – Tesla Pardubice 8:3 Branky: Sýkora 2, Ruprecht, Huml, Schejbal, Klapáč, Ebermann, Kajkl. Sparta Praha – Škoda 5:2 Branky: Klapáč, Vrabec. Jako na střelnici si museli připadat hokejisté Budějovic hned v dalším utkání. Škoda – Č. Budějovice 7:0 Branky: Ebermann 3, Vrabec, Ruprecht, Kajkl, Huml. ZKL Brno – Škoda 5:3 Branky: Vrabec 2, Klapáč. Body se nepodařilo získat ani v dalším utkání. Škoda – SONP Kladno 3:8 Branky: Schejbal, Huml, Sýkora.

Turnaj ve Weiswasseru

Přestávku využila Plzeň k zájezdu do NDR, kde odehrála několik zápasů. Dynamo Weisswasser – Škoda 5:5, Dynamo Berlin – Škoda 4:7, kombinované mužstvo Sparty Praha a Kladna – Škoda 2:3.

K vítězství v Bratislavě mnoho nechybělo

Až v posledních minutách se podařilo domácímu Slovanu zajistit alespoň bod, když Plzeň sahala po důležitém vítězství. Slovan Bratislava – Škoda 2:2 Branky: Otte 2. To co se Škodě nepovedlo v Bratislavě se podařilo v Košicích, kde po zásluze zvítězila. VSŽ Košice – Škoda 0:2. Branky: Vrabec, Huml.

V dalším utkání bojoval v Plzni poslední celek tabulky Ingstav Brno. Dlouho vzdoroval, ale nakonec se podařilo Škodě vybojovat brankami Humla 2, Sýkory a Ebermanna vítězství. Škoda – Ingstav Brno 4:2.

Bojujeme o postup do šestky

Po 22. kole se totiž dvanáctičlenná tabulka dělila na dvě skupiny po šesti mužstvech. Škoda ve 20. kole zajížděla na Moravu, kde jí čekala VŽKG Ostrava. Taktika slavila úspěch a Plzeň získala dva body. VŽKG Ostrava – Škoda 1:3 Branky: Ebermann, Ďuriš, Neubauer. Výhra vynesla Plzeň na čtvrté místo. Škoda – Jihlava 3:3 Branky: Huml, Košan, Klapáč. CHZ Litvínov – Škoda 4:2 Branky: Schejbal, Ebermann.

Tabulka se dělí na dvě skupiny

Bojovat o titul v následujících zápasech si zajistili: Kladno, Pardubice, Jihlava, ZKL Brno, Sparta Praha, Škoda Plzeň. Škodovka se šestice dostala díky lepšímu skóre, když odsunula Košice na sedmou příčku. Po základní části byla Plzeň nejslušnějším mužstvem. Tabulku střelců společně vedli s 18 trefami Brdička a Nový. Plzeňský Bohuslav Ebermann si udržoval se 14 brankami kontakt se špičkou.

Liga má přestávku

Reprezentační přestávku využili škodováci k několika přátelským utkáním. Museli se však obejít bez reprezentantů Kajkla a Ebermanna. V Mariánských Lázních odehrála Plzeň dva zápasy. Škoda – Dynamo Berlin 5:2 a 6:3. Poté odjela Škoda na turné do Itálie, Švýcarska a Rakouska. První utkání roku 1976 sehrála Škoda v Rokycanech, kde jí byl soupeřem Litvínov (4:1), poté se ve Vimperku utkala a s místním celkem Škoda – Vimperk 12:7. Další přátelské zápasy: Škoda – Litvínov 7:2, Sparta – Škoda 4:5 a 2:6. Během přestávky oslabila Plzeň o dva obránce, Neubauera a Setíkovského, oba vyřadilo zranění.

Startuje boj o titul

Dvacátého února odstartovala druhá část ligy v níž šestice bojovala o titul a druhá šestice o záchranu v lize. SONP Kladno – Škoda 7:3 Branky: Huml, Ruprecht, Vrabec. Devět tisíc příznivců přišlo podpořit plzeňské hokejisty v dalším utkání. Škoda – ZKL Brno 5:4 Branky: Ebermann, Ďuriš, Košan, Trachta, Kajkl. V nervózním utkání nakonec domácí rozhodli až v závěrečné třetině (4:1)!! Tesla Pardubice – Škoda 6:4 Branky: Kajkl, Trachta, Košan, Ebermann. K dalšímu utkání nastoupili domácí bez Bednáře, Neubauera a s Čechurou v brance. Škoda – Sparta 7:4. Branky: Huml, Ruprecht, Klapáč, Ebermann, Kajkl, Schejbal, Vrabec. Po 25. kole vedla tabulku Tesla Pardubice, Škoda byla na šestém místě. Jihlava – Škoda 5:3 Branky: Ďuriš, Trachta, Otte. Pouze Ebermann dokázal v dalším kole překonat Krásu v kladenské brance a tak si kladenští hokejisté po zásluze odvezli body. Škoda – Kladno 2:8. Branky: Ebermann 2. ZKL Brno – Škoda 2:1 Branka: Ruprecht. Škoda – Pardubice 1:6 Branka: Ruprecht. Sparta – Škoda 5:6 Branky: Ebermann, Klapáč, Trachta, Otte, Huml, Vrabec.V posledním mistrovském utkání tohoto ligového ročníku se na plzeňském ledě představili vojáci z Jihlavy. Škoda – Jihlava 4:8 Branky: Trachta, Klapáč, Ebermann, Sýkora. I přes porážku obsadila Škoda páté místo z 28 body. Titul získalo Kladno, druhá skončila pardubická Tesla, třetí Jihlava, čtvrté ZKL Brno, šesté místo patřilo Spartě Praha. Ligu opustil Ingstav Brno a nový postupujícím se stal Gottwaldov.

Liga v číslech

Králem střelců se stal s 32 brankami Milan Nový z Kladna, Bohuslav Ebermann nastřílel 19 branek a byl v první desítce střelců. Nejvyšší vítězství: Kladno – Litvínov 10:2. Nejvíce branek v utkání: Ingstav – Košice 8:5. Zlatou hokejku pro nejlepšího hráče získal Vladimír Martinec (Tesla Pardubice). Na 16.-17. místě se umístil Bohuslav Ebermann společně se sparťanským Šímou. Osmnáctý skončil další plzeňský hráč, Milan Kajkl.

Ještě přátelsky

Národní celek NSR byl na zájezdu Škody Plzeň jejím soupeřem ve třech zápasech. NSR – Škoda 2:4, 6:3, 4:9.

Olympijské hry – INSBRUCK 1976

ČSSR – Bulharsko 14:1, ČSSR – Finsko 2:1, ČSSR – Polsko 7:1, ČSSR – USA 5:0, ČSSR – NSR 7:4, ČSSR – SSSR 4:3. V utkání jsme vedli 2:0 a poté ještě 3:2. Rusové lepším finišem v závěru výsledek otočili a odsunuli nás na druhé místo.

Umístění. 1. SSSR, 2. ČSSR, 3. NSR, 4. Finsko, 5. USA, 6. Polsko

Mistrovství světa – KATOWICE – POLSKO

ČSSR – NDR 10:0, ČSSR – Polsko 12:0, ČSSR – Švédsko 3:1, ČSSR – Finsko 7:1, ČSSR – USA 10:2, ČSSR – SSSR 3:2. Finálová skupina: ČSSR – NSR 9:1, ČSSR – USA 5:1, ČSSR – Švédsko 5:3.

Umístění: ČSSR, SSSR, Švédsko, USA, Polsko, Finsko, NSR, NDR.