Historie hokejového klubu 1976 - 77

Po úspěšném vystoupení v předchozí sezóně, kdy škodovka obsadila pátou příčku nedošlo v kádru k velkým změnám a trenéři Haber, Kulíček zahájili přípravu na nový ročník už 5. dubna. Cílem bylo udrženou laťku posledního ročníku udržet, či ji ještě pozvednout. Z vojenské základní služby se vrátili Kraft, Kočí, Haber a Hess. Poslední dva jmenovaní byli zapůjčeni do Chomutova. Naopak zelené sukno oblékl Vimr a Šott. Do Plzně pak přišli obránce Pecka z Mladé Boleslavi a Primas z Chomutova, tam byl na rok zapůjčen Šmíd. Kádr tedy vypadal následovně: brankáři - Hovora, Čechura, Primas, obránci – Kajkl, Rosický, Bednář, Neubauer, Setíkovský, Ďuriš, Pecka, Trachta, útočníci – Ebermann, Otte, Sýkora, Košan, Ruprecht, Huml, Schejbal, Vrabec, Klapáč, Kočí st., Kraft, Černý, Kočí ml.

Plzeň přivítala Finsko

Před hokejovým turnajem Kanada 76 vrcholila příprava národního týmu a jedny z posledních přípravných utkání hostila Plzeň. Reprezentační tým se zde představil proti týmu Finska. Ještě předtím odjela Škoda na turnaj do Švýcarska, kde se následovně utkala s Chamonix 9:2 a 9:3, Mgéve 12:3, Villars 8:2, Chaux de Fonds 9:3.

Poprvé se doma představila Škoda 20. srpna, když hostila Chomutov 2:4. Plzeň nastoupila bez reprezentantů Kajkla a Ebermanna. První utkání našeho národního týmu vyznělo lépe pro naše barvy. ČSSR – Finsko 7:2. Oba zástupci Plzně nastoupili a Ebermann přispěl k vítězství dvěma góly. I ve druhém utkání zvítězili domácí hokejisté 4:1.

Příprava na ligu vrcholí

Na nadcházející ročník ligy do plzeňští hokejisté připravovali přátelskými zápasy. Litvínov - Škoda 3:5, Milevsko – Škoda 2:6, Škoda – Litvínov 5:3, Škoda – Milevsko 7:4. Poté odjeli hokejisté Škody do Rigy, aby zde sehráli turnaj. Torpédo Riga - Škoda 5:1, Spartak Moskva – Škoda 6:3, Dynamo Riga – Škoda 6:1, Rumunsko – Škoda 1:3 a Traktor Čeljabinsk – Škoda 8:4. Plzeň tak obsadila ve skupině páté místo.

V září zahájeno

Za prvním ligovým utkáním odjeli hokejisté Škody do Jihlavy, kde je čekala armádní Dukla. O výsledku utkání rozhodla prostřední část, kterou Plzeň prohrála 3:0. Dukla Jihlava – Škoda Plzeň 5:3 Branky: Ruprecht, Sýkora, Otte. Šest tisíc diváků přišlo do ochozů zimního stadionu v Plzni na utkání se Spartou.

V dramatickém utkání zajistil škodovce body 25 sekund před koncem Sýkora. Škoda – Sparta 6:5. Branky: Klapáč 2, Ebermann, Neubauer, Kraft, Sýkora. Ve třetím kole se střelecky uvedl Petr Otte, který zaznamenal hattrick. VSŽ Košice – Škoda 4:6 Branky: Otte 3, Klapáč, Ebermann, Schejbal. „Nedokážeme-li proměnit ani nejvyloženější šance, nemůžeme vyhrát“ takto okomentoval výsledek dalšího utkání Jaroslav Jiřík, trenér Komety Brno. ZKL Brno – Škoda 4:7 Branky: Sýkora 2, Kraft, Otte, Schejbal, Ebermann, Kočí.

Plzeň vede tabulku

Páté ligové kolo hostila Plzeň jihočeské Budějovice a vítězství vyneslo škodovku na první místo v tabulce. Škoda – Motor Č. Budějovice 7:3 Branky: Klapáč 2, Schejbal, Ruprecht, Kajkl, Kočí, Rosický. Body přivezla Plzeň i z Litvínova, kde vybojovali těsnou výhru. CHZ Litvínov – Škoda 1:2 Branky: Klapáč, Kajkl. Více jak devět tisíc diváků bylo zvědavo jak se povede doma Škodě proti Pardubicím. Ve vyrovnaném utkání rozhodovala větší úspěšnost hostujícího celku. Škoda – Tesla Pardubice 3:7 Branky: Kajkl 2, Otte. Porážka sesadila Plzeň na třetí místo za Spartu a Duklu Jihlava. Desítku nadělili škodováci ševcům z Gottwaldova hned v dalším, již osmém kole. TJ Gottwaldov – Škoda 4:10. Branky: Vrabec a Huml 3, Ebermann 2, Klapáč, Kraft. Škoda – VŽKG Ostrava 8:4 Branky: Klapáč 3, Ebermann 2, Vrabec, Schejbal, Rosický. SONP Kladno – Škoda 5:3 Branky: Huml, Ďuriš, Kraft. Do dalšího utkání nastoupila Plzeň bez zraněných obránců Trachty, Kajkla a Neubauera. Škoda – Slovan Bratislava 3:4 Branky: Ebermann 2, Klapáč.

První čtvrtina v číslech

Ze 66 zápasů vyhráli domácí 34, hosté 27, pětkrát se hrálo nerozhodně. Průměr branek na jedno utkání byl 7,2. Střelecké tabulce kraloval Nový se 17 brankami, následně 11 – Černík, Klapáč. Devět branek měl na svém kontě Bohuslav Ebermann. Prvních 11 kol shlédlo 369 200 diváků. Největší návštěvnost měla Sparta 8330, Plzeň 6840, VŽKG 6580.

Devětadvacátého října odstartovala druhá čtvrtina. Škoda – Dukla Jihlava 2:4 Branky: Kraft, Vrabec. Pro Jihlavu to bylo desáté vítězství v řadě. Sparta – Škoda 7:4 Branky: Kraft, Ebermann, Vrabec, Sýkora. Škoda – VSŽ Košice 7:4 Branky: Vrabec 2, Klapáč 2, Sýkora, Kajkl, Otte. Škoda – Zetor Brno 9:7 Branky: Vrabec 3, Ebermann, Klapáč, Schejbal, Otte, Neubauer, Sýkora. Motor Č. Budějovice – Škoda 6:3 Branky: Ebermann 2, Bednář. Škoda – CHZ Litvínov 6:6 Branky: Sýkora, Kraft, Huml, Vrabec, Klapáč, Ebermann. Tesla Pardubice – Škoda 6:2 Branky: Bednář, Vrabec. Škoda – TJ Gottwaldov 5:1 Branky: Kraft 2, Sýkora, Rosický, Kočí Vl.. Poslední listopadový den vybojovala škodovka vítězství v Ostravě. VŽKG Ostrava – Škoda 1:5 Branky: Klapáč 3, Sýkora, Otte.

Sedm let nevyhráli

Plzni se doma proti Kladnu dlouho nedařilo a ani následující utkání nebylo výjimkou. A to vedla škodovka 3:0, mistrovský celek z Kladna však dokázal vývoj utkání otočit. Škoda – Kladno 4:6 Branky: Kraft 2, Vrabec, Ebermann. Slovan Bratislava – Škoda 3:4 Branky: Klapáč 2, Kraft, Ebermann. Po dvou čtvrtinách byla Plzeň na pátém místě v tabulce.Tabulku střelců vedl s 28 brankami Milan Nový. Klapáč měl 21, Ebermann 16 a 14 branek nastřílel Petr Vrabec.

Tuhý boj s vedoucím mužstvem ligy sehrála škodovka ve 23. kole. Stínem utkání bylo nezaviněné zranění Jana Suchého, který při boji u mantinelu pádem utrpěl otřes mozku. Jihlava – Škoda 3:2 Branky: Klapáč, Ruprecht.

Reprezentační přestávka

Zatímco národní tým bojoval na Izvestiji Plzeň sehrála přátelská utkání. V Mariánských Lázních s NDR 8:3, odveta se pak hrála v Klatovech 7:3. V samém závěru roku 1976 odjeli hokejisté na zájezd do NSR, kde se postupně utkali s EV Landshut 6:2, SC Deggendorf 13:8, TSC Straubing 7:4 a EC Peiting 9:5. Koncem roku byli rovněž vyhlášeni nejlepší sportovci Západočeského kraje. Druhý skončil Milan Kajkl, třetí poté Bohuslav Ebermann. Jako nejlepší kolektiv byli zvoleni právě hokejisté Škody Plzeň.

Ligová kola se opět roztočila

Jedenáctého ledna 1977 zahájila liga soutěž 24, kolem. Škoda – Sparta 3:3 Branky: Kajkl, Vrabec, Ebermann. VSŽ Košice – Škoda 5:1 Branky: Sýkora. I přes porážku na východě Slovenska si udržela Plzeň pátou příčku. Zetor Brno – Škoda 4:1 Branka: Klapáč.

V televizní dohrávce uštědřil celek Budějovic Plzni krutou porážku, když o osudu utkání rozhodla již první třetina, kterou vyhráli hosté z Budějovic 4:0. Škoda – Č. Budějovice 3:9 Branky: Klapáč 2, Vrabec. Výhru pro plzeňské barvy nepřineslo ani další utkání, tentokráte v Litvínově. CHZ Litvínov – Škoda 6:3 Branky: Kočí, Schejbal, Ďuriš. Nelichotivou bilanci posledních zápasů se podařilo napravit až v dalším utkání. Škoda – Pardubice 5:3 Branky: Ebermann 3, Kajkl, Huml. TJ Gottwaldov – Škoda 2:4 Branky: Vrabec, Ebermann, Kočí, Klapáč. Před slabou návštěvou se konalo další utkání na plzeňském zimním stadionu. Škoda – VŽKG Ostrava 5:6 Branky: Huml 2, Sýkora, Vrabec, Ďuriš.

Na Kladně opět bez úspěchu

32. kolo hokejové ligy nepřineslo pro Škodu body. Kladno – Škoda 6:0. V dalším kole přijel na plzeňský led Slovan Bratislava. V utkání se dařilo trojici bratrů Šťastných, kteří rozhodli utkání (P. Šťastný 2, A. Šťastný 1, M. Šťastný1) Škoda – Bratislava 3:5 Branky: Ďuriš 2, Sýkora. V ligové přestávce se představily B mužstva ČSSR A SSSR. V družstvu ČSSR nastoupili i Ďuriš a Sýkora. ČSSR B – SSSR B 4:1.

Zájezd do NDR a Polska

NDR A – Škoda 5:5, Sparta – Škoda 8:2, NDR B – Škoda 4:5, Unia Osvětim – Škoda 2:8 a 3:8, GKS Tychy – Škoda 5:7, Sparta – Škoda 3:5.

Liga jde do čtvrté čtvrtiny

V prvním utkání poslední části hostila škodovka vedoucí celek tabulky Duklu Jihlava. V dramatickém a vyrovnaném utkání se nakonec mužstva rozešla nerozhodně. Škoda – Jihlava 2:2 Branky: Kraft, Ebermann. Naprázdno vyšli střelci Plzně v dalším utkání. Sparta – Škoda 4:0. Hrou plnou zvratů nazýval denní tisk další utkání Plzně. Škoda – Košice 7:6 Branky: Kraft 2, Klapáč, Vrabec, Sýkora, Ebermann, Huml. Škoda – Zetor Brno 2:2 Branky: Vrabec, Ebermann. Č. Budějovice- Škoda 1:5 Branky: Ebermann 3, Schejbal, Klapáč.

Cenný bod přivezli hokejisté v dalším kole z Litvínova za nerozhodný výsledek. Litvínov – Škoda 4:4 Branky: Sýkora 2, Kraft, Schejbal. Po 39 odehraných kolech tak byla Plzeň se ziskem 37 bodů na sedmém místě. Jubilejní čtyřicáté kolo hrála škodovka proti „perníkářům“. Pardubice - Škoda 2:1. Branka: Ebermann.

Tucet branek v kleci hostí

O rekordní výhru Plzně tohoto ročníku se postaralo 41. kolo. Škodovka doma rozstřílela ševce z Gottwaldova. Poslední celek tabulky nestačil na rychlou hru Plzně a tak postupem času bylo jen otázkou času a počtu vstřelených branek ve svatyni Gottwaldova. Škoda – Gottwaldov 12:4. Branky: Ebermann, Vrabec a Klapáč 3, Kočí 2, Kraft 1. VŽKG Ostrava – Škoda 7:2 Branky: Sýkora, Kraft. V posledním utkání ročníku přijel na plzeňský led mistr z Kladna. Po bojovném výkonu se podařilo plzeňským hokejistům vybojovat remízu. Škoda – Kladno 3:3 Branky: Huml, Ďuriš, Otte. Slovan Bratislava – Škoda 7:1 Branka: Schejbal. Závěrečné utkání sezony se Plzni nevyvedlo a z bratislavského ledu si přivezla krutou porážku.

Ligový ročník v číslech

Z celkového počtu 264 utkání zvítězili domácí 138, hosté 86 a 40 se hrálo nerozhodně. Celkově padlo 1885 branek což je průměr 7,1 gólu na utkání. Králem střelců se stal Milan Nový, který zaznamenal 59 branek. Z plzeňských střelců se umístil nejlépe Ebermann 31, Klapáč 30, Vrabec 23, Kraft 18, Sýkora 17. Diváci – celkem 1 336 400. Největší návštěvnost – Sparta 164 000, ….. Plzeň 123 700. Celkové pořadí: 1. Kladno, 2.Jihlava, 3.Sparta, 4.Pardubice, 5.Č. Budějovice, 6.Slovan, 7.Vítkovice, 8. Plzeň, 9.Litvínov, 10.Košice, 11.Brno, 12.Gottwaldov.

Kanadský pohár

Turnaj, který se zapsal zlatým písmem do historie našeho hokeje byl zahájen utkáním ČSSR – SSSR a naši hokejisté zvítězili 5:3. Branky: Nový 2, Pospíšil, B. Šťastný, Martinec. Ve druhém utkání jsme porazili Finsko 8:0. Branky: Bubla 2, Martinec, Augusta, Ebermann, Nový, Chalupa, Pouzar. V dalším kole na nás čekal celek USA. Utkání skončilo remízou 4:4. Branky: Hlinka 2, Šťastný, Augusta. Poté nastoupila ČSSR proti domácí Kanadě. V utkání v němž patřil mezi největší hvězdy brankář Dzurilla jsme brankou Milana Nového v 56. minutě vyhráli a postoupili tak do finále. V posledním utkání ve skupině nás přehrál švédský výběr 2:1, když naší jedinou branku zaznamenal Martinec.Finále se hrálo na dva zápasy. Kanada – ČSSR 6:0 a 5:4. O výsledku druhého zápasu se rozhodlo až v prodloužení v 72. minutě Sittlerovo brankou. Nejlepšími hráči turnaje byli vyhlášeni Milan Nový a kanadský brankář Vachon. Nejúspěšnějším hráčem podle kanadského bodování byl Bobby Orr.

Mistrovství světa – Vídeň 1976 – obhájené zlato

ČSSR – Finsko 11:3, ČSSR – NSR 9:3, ČSSR – Rumunsko 13:1, ČSSR – Kanada 3:3, ČSSR – SSSR 1:6, ČSSR – Švédsko 3:1, ČSSR – USA 6:3. Finálová skupina: ČSSR – SSSR 4:3, Švédsko – ČSSR 1:2, ČSSR – Kanada 2:8. Umístění: 1. ČSSR, 2. Švédsko, 3. SSSR.