Historie hokejového klubu 1998 - 99

Draft poslal do zámoří Milana Krafta, do Sparty odešla hned trojice hráčů – Pavel Šrek, Tomáš Jelínek a Jaroslav Bednář. Klub se rozloučil s bekem Ondřejem Zetkem, z hostování byl Zlínem stažen Petr Leška, do Varů se odebral gólman Šmíd. Keramika ale slavila návrat svého odchovance Petra Kořínka. Ten měl nahradit nevýrazného Davida Hrušku. Další výraznou posilou byl Milan Antoš, přicházející z Jihlavy. Mladou energií měl být a také byl jednadvacetiletý Martin Špaňhel, kterého Zlín Plzni nabídl po příchodu Zadiny. Dalšími příchozími byl gólman Vladimír Hudáček (Karlovy Vary) a obránce Michal Vašíček (Freiburg), odchovanec Plzně.

Vítězná příprava na ligu

Plzeňská příprava na sezónu 1997-98 začala optimisticky. Úvodní přípravný duel přinesl debakl 7:3, který v Plzni inkasovala karlovarská Becherovka, vedená koučem Karlem Trachtou. I další příprava přinesla optimismus, vítězný turnaj ve Švýcarsku, vysokou výhru doma nad Slavií (4:0), po níž však následovala nejvyšší prohra v přípravě, právě na Slavii (7:2). Generálkou na nový ročník byl zápas v Karlových Varech, Plzeň se góly Poráka, Vostřáka a Antoše, a celkovou výhrou 3:1 pozitivně naladila na nový ročník.

Sestava Plzně: Salfický, Hudáček – Řezníček, Vlček, Hanzlík, Jindřich, Čech, Kříž, Vašíček, Zajíc – Pospíšil, Musil, Michal Straka, Geffert, Vostřák, Navrátil, Porák, Volák, Kořínek, Antoš, Špaňhel.

Šňůra vítězných zápasů

Bezmála sedm tisíc diváků přivítalo Keramiku v úvodním kole, kdy Plzeň přivítala na svém ledě Zlín. Duel skončil remízou 1:1, o kterou se zasloužili góly Řezníček a Tomek. Ve druhém kole si Plzeň připsala jeden historický debakl, na Spartě inkasovala výprask 11:3, když divácky vděčná desítka svítila na ukazateli již chvíli po polovině zápasu. První výhry se v novém ročníku Plzeň dočkala až ve 3. kole, kdy doma porazila 4:1 Třinec. Výhry střídala prohru, v dalším kole bylo nad síly svěřenců Marka Sýkory Kladno, vzápětí si pro porážku 3:1 dojely na západ Čech Pardubice.

V 7. kole ale přišla hokejová paráda, nádherná bitva Plzně se Vsetínem. Napěchovaný zimní stadion neúnavně hnal své borce proti neoblíbenému rivalovi. V polovině sedmé minuty vypálil tvrdě na Čechmánka Geffert, vsetínský gólman puk neudržel a pro Kořínka nebyl problém zasunout. Po přestávce úřadující mistr vyrovnal, ale rozhodčí Bolina prožíval horké chvilky. V brankovišti byl totiž atakován gólman Salfický a diváci se hodně zlobili. Nakonec však stadion opanovalo nadšení, pět minut před koncem v přesilovce mezi kruhy napřáhl Řezníček a doslova zapíchl puk do levého dolního rohu.

Nabuzená Plzeň v dalším kole na Slavii sahala po třech bodech, ale vedení 3:1 neudržela a přivezla pouze bod. Forma však rostla, vysokou prohru si z Plzně odvezly Vítkovice (5:1), vzápětí podlehly i České Budějovice (3:2). Šňůra domácích výher skončila až v derby s Karlovými Vary (4:4). Čtyři domácí zápasy v řadě zakončil zápas s Litvínovem, v němž Plzeň vydřela remízu 1:1. Poslední duel první čtvrtiny zakončila výhra v Opavě 2:1. Po 13 zápasech se Keramika objevila na čtvrtém místě s dvoubodovou ztrátou na vedoucí Vsetín.

Konflikt Vsetín-Plzeň

Devět zápasů neporažená Plzeň si neporazitelnost udržela i ve Zlíně (3:3), i doma proti Spartě (2:0). Sérii přerušil až Třinec, který si v 16. kole doma s Plzní poradil (3:2). Slabší chvilku si vybrala Plzeň v 19. kole, když doma podlehla 1:2 poslední Jihlavě. Vzápětí ale fanoušky uklidnila televizní remízou 2:2 ve Vsetíně, která byla výsledkem velmi nervózního zápasu. V tomto zápase poprvé řádně na povrch vyvěrala vzájemná averze obou týmů. „Jsou tak zahleděni do sebe, že každý kontakt s protihráčem berou jako křivdu,“ hromoval forvard Pavel Geffert. Vyjádřil se i nezvykle kouč Sýkora. „Vážím si odvahy rozhodčího vyloučit hráče bez ohledu na to, zda se jmenuje Dopita nebo Patera,“ pochválil sudího Kolíska. A poslední hlas: „Hodně arogantní vůči okolí byl Čechmánek,“ vypozoroval obránce Jindřich.

Plzeň na remízu navázala další remízou, doma se Slavií. Výhru ve Vítkovicích následovala vysoká prohra v Budějovicích (1:5). Polovinu sezóny zakončila domácí výhra nad Opavou. Po polovině sezóny byla Plzeň stále čtvrtá, na vedoucí duo Vsetín-Třinec ztrácela šest bodů a byla aktuálně nejlepším týmem z Čech, neboť na třetím místě se usadil Zlín. Zajímavý je údaj o průměrné domácí návštěvnosti, která byla u Plzně po 26 kolech více než 7 000 fanoušků!

Druhou část otevřela prohra se Zlínem 2:4, vzápětí ale Plzeňáci vše napravili výhrou 5:3 na Spartě, což bylo zároveň 100. vítězství Plzně v samostatné české extralize. Až do 33. kola výhry střídaly prohry, přičemž si Keramika připsala i ostudnou prohru 3:1 v Jihlavě. Poté Plzeň opět přivítala Vsetín, zápas skončil remízou 3:3, přičemž Plzeň svého soupeře vysoko přestřílela, 47:24. Zápas sledoval, jak jinak, vyprodaný zimní stadion – 8 577 diváků. Po sérii rozpačitých výsledků Plzeň přeskočila v tabulce Spartě.

Osudný zápas hvězd

Zpět ztracené pozici se Keramika přiblížila vzápětí, výhrou 4:3 na Slavii, kterou zařídili v poslední minutě Michal Straka. Jenže prohra s Vítkovicemi ve 35. kole (3:6) ambice opět přidusila. Po třech čtvrtinách extraligy keramici usadili na pátém místě, ovšem ztráta na čelo narostla na 12 bodů. A protože Plzeň slavila 70. let hokeje ve městě, uskutečnil se exhibiční zápas nejen veteránů, ale zároveň Utkání hvězd VýchodxZápad. Zápas 31. ledna 1999 vyvolal řadu reakcí.

Sestava západu: Salfický, Hnilička – Kučera, Benýšek, Výborný, Václav Král, Tenkrát – Řezníček, Richter, Zelenka, Kucharčík, Hlaváč – Pípa, Vlček, Eiselt, Pospíšil, Kořínek – Štepánek, Jančařík, Janků, Ťoupal, Prorok.

Sestava východu: Čechmánek, Kameš – Veber, Libor Procházka, Patera, Dopita, Martin Procházka – Holaň, Javín,, Kratěna, Bělohlav, Ujčík – Srdínko, Kántor, Moravec, Čajánek, Meluzín – Tomášek, Duben, Poukar, Galkin, Padělek.

V rámci dovednostních soutěží trefil Josef Řezníček čtyři terče rozmístěné v rozích branky na minimální počet pokusů a vytvořil tak nepřekonatelný rekord. Samotný zápas se stal exhibicí západu. Jak již napovídá sestava, do Plzně přicestovala řada hráčů Vsetína a fanoušci jim vzhledem k tehdejším vzájemným vztahům nepřichystali přívětivé uvítání. Zápas skončil výhrou týmu Západu 13:4 a hosté odjeli z Plzně značně rozezleni. „Tyhle zápasy by se měly konat ve městech, kde nejsou hokejem tak přejedení,“ stěžoval si vsetínský lídr Jiří Dopita.

Volákova vítězná 60. minuta

Po exhibici se dění vrátilo do zaběhnutých kolejí. Plzeň přišla čtyři minuty před koncem zápasu 40. kola ve Zlíně o remízu, v dalším kole ale plzeňský stadion opět bouřil. Plzeň sehrála krásnou bitvu se Spartou, kterou rozhodl gólem v poslední minutě Milan Volák. Dobře naladěná Plzeň poté uštědřila debakl Třinci na jeho ledě (6:2). Započatou sérii neporazitelnosti Plzeň natáhla i přes duely s Kladnem (3:1), v Pardubicích (3:3), s Jihlavou (4:2), ve Vsetíně (2:2), doma se Slavií (3:2), ve Vítkovicích (3:2), s Budějovicemi (2:2), tedy na devět zápasů.

Entusiasmus přidusila až porážky ve Varech (1:2) a v Litvínově (3:4). Nepříliš dobré rozpoložení před play-off signalizovala i domácí remíza s Opavou 2:2 v posledním kole. V konečné tabulce patřilo Plzni 6. místo, čímž byl soupeřem keramiků v play-off určen třetí Třinec. Dalšími dvojicemi byly Vsetín-Slavia, Zlín-Pardubice a Sparta-České Budějovice.

Semifinálová brána zavřena

Série začala pro Plzeň výtečně, Jindřich, Špaňhel, Augusta a opět Špaňhel rozhodli svými góly o celkové výhře 4:2 a vedení 1:0 v sérii. Silný Třinec se ale nevzdal. Druhý duel sice začala Plzeň skvěle, hned v první minutě vedla 1:0 gólem Kořínka a v polovině zápasu 2:1, ale Třinec otočil na 4:2 a vyrovnal sérii na 1:1. Série se nastěhovala do Plzně, kde dvakrát vyprodaný stadion doufal v historicky první postup do semifinále.

Třetí zápas série přinesl obrovské drama. Plzeň vedla gólem Michala Straky na 1:0, na 2:1 dával Milan Antoš, rozhodující gól sedm minut před koncem vstřelil David Pospíšil. Hodně se zlobil hostující gólman Lakosil, který byl při vítězné střele atakován v brankovišti. Buď jak buď, Plzeň vedla v sérii 2:1. A druhý den mohla postoupit do semifinále. Augusta hned ve 2. minutě dával na 1:0, ale ve 14. minutě Pospíšil již snižoval na 2:3. O dvě minuty později Michal Straka na 3:4. Diváci odcházeli zklamaní, Třinec odjel z Plzně s výhrou 6:3.

Rozhodující duel se tak odehrál v Třinci a Plzeň zápas nezvládla. Domácí si postup vzít nenechali a vyhráli 4:2. Po této sezóně tak Keramika Plzeň skončila na šestém místě. Z celkových 57 zápasů svěřenci koučů Sýkory a Rulíka vyhráli 25, 14 duelů skončilo remízou, v 18 zápasech zvítězil soupeř. Celkové skóre i s play-off činilo 162:149. Mistrem se stal tehdejší suverén HC Slovnaft Vsetín, který v nádherné semifinálové bitvě vyřadil 3:2 na zápasu Spartu a ve finále smetl regionálního rivala HC ZPS-Barum Zlín.