Zahraniční hráči

Slovensko – 37 hráčů

Slovenských hokejistů na soupisce plzeňského týmu figurovala v minulosti celá řada. Příznivcům modrobílého klubu jistě utkvěla v paměti celá řada jmen, která hrála v týmu Škody důležitou roli. Některé z nich si připomeňme.

V ročníku 2021/22 byl jediným zástupcem Slovenska v mužstvu indiánů obránce Peter Čerešňák. A byl doslova za hvězdu! V základní části byl druhým nejproduktivnějším hráčem týmu, v celé soutěži dvaadvacátý! V play off pak dokonce nikdo neposbíral více bodů (1+4)!

Velkým oblíbencem fanoušků byl bezesporu útočník Dušan Andrašovský, který s týmem Plzně spojil drtivou část své kariéry. Na západě Čech se představil dohromady v sedmi sezónách. Po odchodu Andrašovského do Pardubic se do Plzně před sezónou 2006/07 přesunul jeho krajan Peter Fabuš, který se rovněž prezentoval výtečnými ofenzivními výkony.

V mistrovské sezóně 2012/13 figurovala na soupisce indiánů trojice slovenských hokejistů – obránci Tomáš Frolo a Tomáš Slovák a útočník Jozef Balej. Všichni fanoušci mají jistě v paměti nedávno připomínaný zlatý 7. zápas finále ze Zlína. Jozef Balej v něm přispěl k zisku titulu důležitou trefou, Tomáš Slovák se zase prezentoval úžasným gestem fair-play.

Nezpomenutelné jsou i výkony Vasila Kobana, který se podílel na jednom z největších úspěchů plzeňského hokeje - vychytal v roce 1958 bronzové medaile.

Slovenských hokejistů v plzeňských barvách nastoupilo ještě mnohem více. V posledních letech prošla řada slovenských hráčů především útočnými řadami, jmenovat můžeme Jána Sýkoru, Mária Bližňáka nebo Miroslava Preisingera, ale také hráče z defenzivní sekce, například Branislava Kubku, Kristiána Kudroče či Petera Frühaufa.

Celkový seznam: Dušan Andrašovský, Peter Čerešňak, Peter Fabuš, Jan Sýkora, Miroslav Preisinger, Jozef Balej, Mário Bližňák, Lubomír Hurtaj, Tomáš Slovák, Roman Tomas, Adrián Holešinský, Juraj Štefanka, Martin Čakajík, Peter Smrek, Lukáš Hvila, Branislav Kubka, Andrej Nedorost, Jozef Voskár, Marcel Hossa, Martin Cibák, Tomáš Hrnka, Roman Tvrdoň, Stanislav Jasečko, Tomáš Frolo, Stanislav Hudec, Dominik Graňák, Adam Jánošík, Kristián Kudroč, Igor Rataj, Peter Frühauf, Jan Pleva, Peter Kocák, Martin Vitaloš, Branislav Mezei, Jan Radič, Miroslav Šimonovič, Vasil Koban.


Kanada – 10 hráčů

Prvním Kanaďanem v plzeňském týmu byl zkušený obránce Jason Marshall. Ten se na západě Čech představil během výlukové sezóny 2004/05, když v NHL probíhala stávka. Sám Marshall měl v té době odehráno přes 500 zápasů v nejslavnější hokejové soutěži.

Éru příchodů hráčů ze Severní Ameriky do české extraligy započala Plzeň před sezónou 2009/10. Pro tento ročník se v týmu indiánů objevila trojice kanadských borců – obránce Doug O´Brien a forvardi Mark Bomersback s Tylerem Scofieldem. Pro celou soutěž se jednalo o svěží vítr. O´Brien uměl zámořským stylem přitvrdit hru. Bomersback se prezentoval skvělými produktivními výkony a stal si i extraligovým Nováčkem sezóny. Scofield udivoval fanoušky svou rychlostí, hned ve svém premiérovém utkání před domácím publikem v Plzni oslnil hattrickem.

V následujících letech odehrál za indiány jeden kompletní ročník útočník John Lammers, který momentálně stále působí v EBEL. Necelou jednu sezónu poté v Plzni odehráli obránci John Slaney, Geoff Kinrade nebo útočník Colton Yellow Horn.

Pravděpodobně nejvýraznější stopu z kanadských hráčů zanechal v týmu indiánů obránce Nick St. Pierre. S plzeňským klubem vybojoval mistrovský titul a během zlatého play-off přispěl k úspěchu jak svými defenzivními výkony, tak těmi ofenzivními. V rozhodujících duelech semifinále proti Slavii byl u důležitých tref.

Celkový seznam: Mark Bomersback, Nick St. Pierre, John Lammers, Tyler Scofield, John Slaney, Geoff Kinrade, Colton Yellow Horn, Jason Marshall, Sam Bitten, Doug O´Brien.


Spojené státy americké – 6 hráčů

Kdo byl prvním americkým hráčem, který se představil na soupisce plzeňského týmu? Mnohé možná překvapí, že jím byl bek Jim Jackson. Ten za indiány v sezóně 2009/10 odehrál dva zápasy, nicméně neuspěl na zkoušce. Dalším Američanem v mužstvu Škody byl útočník Josh Langfeld, jehož angažmá v Česku se také nevyvedlo. V nedávných sezónách byli fanoušci zvyklí na obránce Nicka Jonese či jeho krajana Conora Allena.

Výčet hokejistů ze Spojených států amerických, kteří se představili v plzeňském dresu, uzavírají dva extraligoví mistři z roku 2013. Útočníci Nick Johnson a Ryan Hollweg, kteří se na západě Čech stali legendami. Oba za indiány odehráli šest sezón, Nick Johnson za Plzeň v extralize odehrál celkem 281 extraligových zápasů, což je momentálně nejvíce ze všech zahraničních hráčů v historii klubu. Výraznou měrou se podílel na zisku historického mistrovského titulu.

Stejně tak i Ryan Hollweg, kníratý sympaťák a miláček publika. Ostřílený borec s velkými zkušenostmi z NHL svou bojovností ohromil celou hokejovou Plzeň, stylem hry vzbuzoval u protivníků respekt. Po vyhraných duelech navíc při děkovačkách uměl předvést řádnou show. V části mistrovského play off byl důležitou součástí elitní útočné formace s Martinem Strakou a Janem Kovářem.

Celkový seznam: Nick Johnson, Nick Jones, Conor Allen, Ryan Hollweg, Josh Langfeld, Jim Jackson.


Finsko – 3 hráči

Brankářská megastar dorazila do Plzně v průběhu mistrovské sezóny 2012/13, když v NHL probíhala výluka. Tuukka Rask, finský fantom z brankoviště, začal ihned svými dovednostmi a výkony udivovat celou extraligovou scénu. Brankář si užíval vítězné zápasy a následné děkovačky s fanoušky, kteří Raska zbožňovali. Za indiány se nakonec představil v 17 zápasech s průměrem 2,11 inkasovaných gólů na zápas a 92,5% úspěšností zákroků.

Na jednozápasovou výpomoc se v týmu v sezóně 2020/21 objevil také Markus Korkiakoski. Devětadvacetiletý forvard působil tou dobou v Porubě v první lize, kde nakonec v základní části ve 33 zápasech posbíral 37 bodů (16+21). V dresu Škody byl u vítězství 4:3 v Olomouci, ale bodově se neprosadil.

Dosud největší stopu ale asi v klubu zatím zanechal v sezóně 2022/23 Aleksi Rekonen, když posbíral nejvíce bodu v mužstvu. V sedmapadesáti duelech nastřílel patnáct branek a přidal třiadvacet přihrávek.

Celkový seznam: Tuukka Rask, Markus Korkiakoski, Aleksi Rekonen.


Švédsko – 3 hráči

Obránce Viktor Lang posílil indiány před se sezónou 2020/21. Mladý bek se v tuzemské nejvyšší soutěži rychle oklepal, odehrál i s play off 46 utkání a vsítil gól a na dalších osm přihrál. V pro obránce důležité statistice +/- skončil na +12. Jeho branka z druhého března 2021 do sítě zlínského Hufa byla tak historicky prvním plzeňským gólem se švédským podpisem!

A další nejen branky následovaly. Hned další ročník totiž útočné řady indiánů vyztužili Gustaf Thorell s Ludwigem Blomstrandem. Oba se velmi rychle na západě Čech zabydleli, patřili k nejproduktivnějším hráčům týmu a společně v základní části posbírali kulatých šedesát bodů.

Celkový seznam: Viktor Lang, Gustaf Thorell, Ludwig Blomstrand.


Ukrajina – 2 hráči

V 90. letech minulého století se v modrobílém dresu představili dva ukrajinští hokejisté – obránce Alexander Savitskij a útočník Anatolij Nayda. Jednalo se o reprezentanty Ukrajiny, Savitskij odehrál v Plzni jen čtyři zápasy, v nichž nebodoval, naopak Nayda si během 27 duelů v sezóně 1995/96 17 kanadských bodů.

Celkový seznam: Anatoli Nayda, Alexander Savitsky.


Lotyšsko – 2 hráči

Prvním hokejistou z pobaltské země, který nastupoval v týmu Plzně, byl obránce Jekabs Redlihs. Lotyšský pořízek vyztužil plzeňskou defenzivu během sezóny 2007/08, v následujícím ročníku došel s týmem v památném play off až do semifinále. Ve vyřazovacích bojích Západočeši sváděli boj nejprve s Pardubicemi a následně se Slavií. Redlihs odehrál za tehdejší Lasselsberger 70 duelů a devětkrát bodoval.

Diváci si v sezóně 2021/22 rychle oblíbili i Martinse Dzierskalse. Ten si vybojoval svými výkonu v modrobílém dresu dokonce i pozvánku na olympiádu a mistrovství světa. Celkem za Plzeň odehrál 54 utkání s bilancí 10 + 22.

Celkový seznam: Martins Dzierkals, Jekabs Redlihs.


Rusko – 2 hráči

Na soupisce Plzně se v historii objevili sice dva ruští hráči, nicméně Fjodor Kukin, který v sezóně 2015/16 figuroval v týmu jako náhradní gólman, do hry ani jednou nezasáhl. A tak je obránce Vadim Podrezov jediným ruským hokejistou, který někdy nastoupil za plzeňské mužstvo. Podrezov na západ Čech dorazil v průběhu ročníku 1996/97 ze Zlína, v Plzni odehrál 25 zápasů a zapsal 5 kanadských bodů.

Celkový seznam: Vadim Podrezov a Fjodor Kukin.


Japonsko – 1 hráč

Junji Sakata. Bývalý reprezentační útočník Japonska působil v plzeňském týmu během dvou sezón - 2005/06 a 2006/07. Forvard nakonec nastoupil jen do deseti extraligových utkání, ve kterých nebodoval. Po konci v Plzni již nenastupoval za žádný profesionální hokejový tým.

Celkový seznam: Junji Sakata.


Německo – 1 hráč

Hokejový univerzál Jan Benda, který se v extralize představil ve velkém počtu týmů, před sezónou 2009/10 posílil také indiány. Zkušený mnohonásobný německý reprezentant v plzeňském dresu nastupoval na pozici obránce, ve své jediné sezóně na západě Čech dokázal s týmem získat Prezidentský pohár a ocenění pro nejproduktivnějšího beka základní extraligové části. Benda celkem posbíral v 57 zápasech 37 bodů.

Celkový seznam: Jan Benda.


Bělorusko – 1 hráč

Zatím jediným běloruským hokejistou, kterého mohli fanoušci vídat v plzeňském dresu, byl gólman Dmitri Miltchakov. Na brankáře, který se v sezóně 2018/19 střídal s Dominikem Frodlem, si jistě všichni příznivci dobře vzpomínají. Běloruský reprezentant Miltchakov za Škodovku nastoupil v Tipsport extralize a Champions Hockey League do 20 duelů.

Celkový seznam: Dmitri Miltchakov.


Dánsko – 1 hráč

Krátkou stopu v plzeňském dresu zanechal dánský hráč Nicolai Meyer. Na startu sezóny 2022/23 odehrál na západě Čech šest utkání, bodově se ovšem neprosadil. Sezónu dohrál v rakouském Salzburgu, kde se pyšnil prakticky bodem na utkání, pozvánku obdržel i do reprezentace.

Celkový seznam: Nicolai Meyer.


Data jsou aktuální ke konci sezóny 2022/2023.