Zlatá sezóna 2012/2013

Modrobílí vstřebávali jarní zklamání. Po základní části skončili druzí za pražskou Spartou, ve čtvrtfinále je čekal Zlín. Bitva proti týmu z předkola, který na maximální počet zápasů vyřadil Třinec, byla ve znamení rčení můj: "Můj dům - můj hrad." Západočeši tak slavili postup až v sedmém zápase rozhodující brankou Johnsona v čase 57:56. V semifinále čekal další celek, který musel do předkola - Kometa Brno. Ta nejprve vyřadila hladce Kladno, poté předvedla senzaci proti vítězi základní části Spartě. A ve velké jízdě pokračovala i proti Plzni, zapsala totiž jedinou porážku, na ledě hráčů z města nejlepšího piva zvítězila ve všech třech případech...

Martin Straka přes léto léčil problémy s kolenem, jeho sen - končit s titulem v zádech, ale pokračoval: „Já bych chtěl končit s tím, že budeme hrát pěkný hokej a budeme si pak moci říct, že jsme pro to udělali všechno. To si myslím, že se na jaře nestalo. Ten tým může být lepší a necháte tam maximum, pak si můžete říct, že byli lepší. Loni nám chyběla bojovnost a oni rozhodně lepší nebyli. Když prohrajete s někým, kdo byl lepší, tak to uznám, bohužel si myslím, že to loni tak nebylo."

Ovšem nyní je tu sezóna, která se zapsala zlatým písmem do kroniky plzeňského hokeje. A odstartovala s řadou novinek. Na lavičce indiánů skončil Marián Jelínek, který s Plzní vyhrál Prezidentský pohár a v minulém ročníku vybojoval se svým týmem bronzové medaile. Na jeho místo nastupují pánové Milan Razým a Michal Straka.

I hráčský kádr doznal řady změn. Brusle na hřebík pověsili dva veteránští obránci - Jaroslav Modrý a Jiří Vykoukal. Pro druhého jmenovaného to ale přeci jenom nebyl tak úplný konec. O šest let později v sezóně 2019/20 nastoupil za prvoligový Prostějov ve svých 49 letech, čímž překonal historický rekord. Trumfl dokonce i legendárního Jaromíra Jágra!

Dále v mužstvu nepokračovali ani Pavel Vostřák, Dušan Andrašovský, František Kaberle, Petr Přikryl, Pavel Mrňa, Jan Dresler a jmenovec Stránský. Celkem tedy plzeňský kádr přišel o devět jmen, které nastupovala v minulém ročníku a nemalým ziskem se podílela na třetí příčce. Nový kontrakt si naopak vybojovali Ondřej Kratěna, dvě americká esa Nicholas Johnson a Nick St. Pierre, Jakub Lev, Ondřej Havlíček, Jiří Hanzlík, Dan Růžička, Pavel Sedláček a samozřejmě Tomáš Vlasák. Martin Straka již tradičně nechával napínat plzeňské fanoušky zda bude pokračovat, ale k velké radosti v polovině června ohlásil návrat do indiánské kabiny. Zcela novými tvářemi se staly Jiří Marušák z Mladé Boleslavi, Josef Balej z Brna, Václav Pletka z Mountfieldu a velké útočné eso Milan Gulaš rovněž z jihu Čech.

7. května roku 2012 skončila hráčům dovolená a naplno odstartovala náročná letní příprava, která bývá v Plzni velmi specifická, neoblíbená, ale každý hokejista ví, že je potřeba. Suchá příprava zahrnovala cvičení v posilovně, běh či jízdu na kole, ale především dvě opravdu náročná soustředění na šumavském Zadově. Odlehčením pro hráče mohly být přátelské zápasy ve fotbale. Dvacet dní po zahájení přípravy přišla na řadu první náročná zkouška přípravy - týden na Šumavě. Do té se zapojila i nová akvizice v týmu, která dorazila později - Tomáš Slovák. Urostlý bek přišel na západ Čech z KHL, kde hájil barvy Dinama Minsk. V neděli si hráči jen zlehka zaběhali, nicméně v pondělí už je čekala dlouhá etapa na kole, plus odpoledne v posilovně. Následující den se zatáhlo, přišla průtrž mračen, dokonce kroupy se valily a parta plzeňských bojovníků tak musela musela z mokrých kol zpět do posilovny. Prostředek týdne už se umoudřil. Po téměř šedesáti kilometrové etapě následoval odpolední fotbal v jedné malebné šumavské vesničce. Předposlední den byl opět ve znamení dřiny. Jízda na kole do prudkých kopců na čas plus kompenzační cvičení v posilovně. Až poslední den byli hráči omilostněni od kol a čekalo je jen bosu cvičení a míčové sporty v tělocvičně.

Po týdnu volna následovala příprava opět v Plzni. Hráči si zahráli několik fotbálků, dokonce i proti fanouškům. Zápas se hrál v přátelském duchu a vítězství nakonec brali hokejisté po výsledku 8:3 (3:2 o poločase), přestože neproměnili penaltu a branková konstrukce se několikrát zachvěla až v základech. Příjemné odpoledne uzavřela autogramiáda. Celá událost přilákala do košuteckého areálu spoustu příznivců.

Přelom června a července patřil druhému soustředění na Šumavě. Na programu byly tzv. minutové výjezdy do kopce. Necelý kilometr dlouhá lesní cesta s dvanáctiprocentním stoupáním, kterou musel každý z hokejistů zdolat celkem patnáctkrát nahoru a dolů, nenechala na žádném hráči suchý cyklistický dres. Po tomto dvouhodinovém martyriu pokračoval trénink v tělocvičně posilováním svalů a cvičením bosu. Z výrazů obličejů jednotlivců byla čitelná značná únava po tvrdé dřině. Během týdenního soustředění absolvovali hráči také desetikilometrovou časovku, výběhy do horských kopců, opět šedesátikilometrovou etapovku, fotbalové utkání a další. Náročným soustředěním na Zadově a následným čtrnáctidenním individuálním tréninkem zakončili hokejisté přípravné letní období.

Čtyřiadvacátého července po zaslouženém volnu plzeňští indiáni poprvé vyjeli na svůj led v rámci ostrého tréninku. Začátek patřil dvojfázovému tréninku - ráno a večer. Vždy byli hráči rozděleni na dvě skupiny, kdy jedna byla na ledě a druhá v posilovně. Po devíti dnech přišlo na řadu první přátelské utkání, věc, na kterou se těší všichni hokejisté, včetně fanoušků již od jara. Před samotným zápasem ještě dorazila do Plzně jedna vlaštovka. Tvrdit muziku přijel ze Spojených Států Amerických Ryan Hollweg. Devětadvacetiletý útočník byl bývalý spoluhráč Martina Straky z New Yorku Rangers. Má pověst dravého útočníka, který se prezentuje tvrdou a důraznou hrou, v NHL odehrál více než dvě stovky utkání. ,,Je řízným, důrazným forwardem. Řekněme, že si od něj slibujeme, že když bude potřeba, zasáhne a ochrání i naše hvězdy," popisoval tehdy Hollwega plzeňský trenér Razým.

Druhého srpna odehrála Škodovka své první přátelské utkání. Domů si pozvala Bruslaře z Mladé Boleslavi a po brankách mladíků Pacandy, Sedláčka a Jana Kováře vyhrála těsně 3:2. O pět dní později následoval další duel, v něm indiáni porazili Chomutov 2:0, premiérovou branku si připsal v plzeňském dresu Jozef Balej. Po výhře v Berouně proti tamním Medvědům již následovala evropská soutěž pod názvem - European Trophy. Třetí ročník byl rozdělen na několik skupin, Plzeň se dostala do Severní divize, kde mimo Západočechů byl také český Mountfield s Kometou Brno, rakouský Red Bull Salzburg, němečtí Eisbären Berlin s Hamburgem Freezers a dva severské týmy - švédská Lulea HF a finský Kärpät Oulu. Škodovka zahájila soutěž u svých západních sousedů, leč žádný bod nezískala. S Berlínem Plzeň prohrála 4:6, s Hamburgem zase 2:3. První výhry se parta kolem Martina Straky dočkala až na domácím ledě, kde po prodloužení přetlačila Kärpät Oulu 3:2. Ale po domácí prohře 1:4 s Luleou se postup o velký kus vzdálil. Indiáni neuspěli ani ve dvojzápase s Kometou Brno (1:2, 5:7).

Na závěr přípravy se hráči střetli v přátelském utkání s Českými Budějovicemi a po výhře 5:3 mohli vykročit do sezóny tou pravou nohou. Těsně před startem extraligy nastala v Plzni ještě jedna důležitá změna. Po dlouhých devatenácti letech se do názvu klubu vrátila ŠKODA. Nově tak na západě Čech začal hrát tým HC ŠKODA PLZEŇ.

Vše bylo připraveno a nachystáno - extraliga klepe na dveře...

Jubilejní 20. ročník samostatné české extraligy odstartoval s několika změnami. Tuzemskou nejvyšší hokejovou soutěž začal nově řídit Český svaz ledního hokeje, který přichystal výraznou změnu v herním systému. Baráž přešla na skupinový model a zamířily do ní dva nejhorší extraligové celky, přičemž postupovou šanci dostali oba prvoligoví finalisté. Celkem se mužstva mezi sebou utkala čtyřikrát a nejlepší dvě si zajistila účast v dalším ročníku mezi tuzemskou elitou. Dlouhodobá soutěž zůstala beze změny. Prvních šest celků postoupilo do čtvrtfinále, sedmý až desátý klub musel do předkola a zbylé čtyři mančafty zvedly tuhé boje v play-out.

Úvod sezóny se indiánům povedl. Hned v prvním kole si Litvínov ze západu Čech odvezl půltucet branek. Zazářil zejména Tomáš Vlasák, jenž nasázel hattrick. I první trip byl za tři body. V O2 Aréně Západočeši porazili Slavii 3:1 a po dvou zápasech neztratili ani bod. Následně se ale začaly dít věci.

Téměř celé léto k tomu schylovalo a o půlnoci 16. záři se stalo skutečností. Kolektivní smlouva mezi NHL a NHLPA vypršela - naplno začala stávka v NHL. Spousta hráčů si začala hledat nová angažmá a Plzeň do svých řad získala také zajímavá jména. Z Bostonu přišel chránit brankoviště Tuuka Rask, obranu zase vyztužit Michal Rozsíval. Finský mág působil tu dobu v NHL již tři roky a v roce 2011 získal Stanley Cup. Zároveň se mohl pochlubit výbornými statistikami, rozhodně patřil k lepším brankářům kanadsko-americké soutěže. Druhý jmenovaný nakonec ale ani do jediného zápasu i díky zranění nezasáhl.

Nejvyšší soutěž tak nabrala zcela nový rozměr. V Kladně se začali prohánět hráči typu Jaromíra Jágra, Tomáše Plekance či Marka Židlického. V Liberci nastupovali Ondřej Pavelec, Ladislav Šmíd či Wayne Simmonds. Pardubice byly posíleny o Jakuba Kindla, pozdějšího indiána, Davida Krejčího nebo Aleše Hemského. Obranná tvrz Vítkovic byla zesílená o Romana Poláka s Pavlem Kubinou.

Ve čtvrtém kole bylo na řadě první západočeské derby, to se hrálo v karlovarské KV Aréně a víc než výsledek v paměti všech fanoušků utkvěl výkon Ryana Hollwega. Ten celé české extralize ukázal, že pěstní souboje jen tak neprohrává. V polovině utkání jasně porazil domácího Kloze, v závěrečné třetině po skrumáži před svou brankou vyzval o hlavu vyššího Gründlinga a i tady se dá hovořit o jasném vítězi.

Na konci září přijela v rámci sedmého kola do Plzně pražská Sparta a zároveň to byl první duel, do něhož naskočil brankář Tuuka Rask. Stačila jediná minuta a hned si získal srdce všech plzeňských diváků. Neskutečným semaforem hned po pár vteřinách hry vychytal šanci Hlinky a celý stadion aplaudoval. Indiáni nakonec svého soupeře přetlačili 5:4, premiérovou branku si připsal Ryan Hollweg.

V polovině října na plzeňský led dorazilo hvězdné Kladno. Hosté v čele s Jágrem se dostali po brance Jiřího Tlustého do vedení, nicméně vyrovnaný duel poslal do prodloužení Milan Gulaš a před vyprodaným stadionem přiřkl druhý bod indiánům v nájezdech Jan Kovář.

První čtvrtinu zakončili indiáni přímým soubojem o první místo s Třincem a díky tříbodově výhře se vyhřívali na samotném čele. Po třinácti zápasech vévodil tabulce střelců třinecký Růžička s patnácti zásahy, v asistencích byl nicméně na čele Tomáš Vlasák se 14 přesnými pasy, v kanadském bodování byl Vlasák s 20 body na druhé příčce. Nejtrestanější hráč celé soutěže byl Ryan Hollweg, jenž dosáhl 91 trestných minut. Tukka Rask si držel procentuální úspěšnost lehce pod 93 procenty a rovněž patřil do popředí nejlepších brankářů. V bilanci +/- se dělil o druhou příčku Tomáš Slovák, který měl +11 bodů.

Postavení Plzně v tabulce: 1.

Počet bodů: 28
Počet vstřelených branek: 45
Počet inkasovaných branek: 31
Nejproduktivnější hráč: Tomáš Vlasák 20 (6+14)
Nejlepší střelec: Straka, Vlasák, Gulaš - 6 branek
Nejlepší nahrávač: Tomáš Vlasák - 14 asistencí
Nejtrestanější hráč: Ryan Hollweg – 91 minut
Nejlepší hráč v bodování +/-: Tomáš Slovák +11
Nejhorší hráč v bodování +/-: Heřman, Jeřábek -2


Tabulka první čtvrtiny (1. - 13. kolo)

1. Plzeň 13 7 3 1 2 45:31 28
2. Třinec 13 7 2 0 4 45:31 25
3. Brno 13 6 2 2 3 42:34 24
4. Kladno 13 7 0 2 4 37:28 23
5. Slavia 13 7 0 1 5 37:31 22
6. Zlín 13 6 1 1 5 30:35 21
7. Chomutov 13 3 5 1 4 39:37 20
8. Litvínov 13 4 3 1 5 37:39 19
9. Liberec 13 4 1 3 5 40:47 17
10. Pardubice 13 4 1 2 6 36:40 16
11. Vítkovice 13 5 0 1 7 29:34 16
12. Energie 13 4 0 4 5 34:42 16
13. Mountfield 13 5 0 0 8 29:45 15
14. Sparta 13 3 1 0 9 39:45 11

Zkraje druhé čtvrtiny do Plzně zavítala nová akvizice. Pavel Kašpařík se do plzeňské metropole přesunul z jihu Čech, kde za sedm zápasů vstřelil jednu branku. A i on byl 28. října svědkem skvělého utkání, kdy bylo na řadě druhé derby sezóny s Energií. Ve 47. minutě hosté zvýšili na 0:2, nicméně díky skvělému uragánu v závěru vyhrála Škodovka 5:2. A právě Kašpařík si připsal přihrávku na vítězný gól Michala Dvořáka z 57. minuty. Plzeň dokázala v řadě bodovat se všemi soupeři.Ve skvělé formě hrající Škodovka na přelomu listopadu dorazila do Liberce a ačkoliv se proti Bílým Tygrům Plzni moc nedaří, dokázali hosté svého soupeře dokonale rozebrat a vyhrát vysoko 8:1. Domácí brankář Ondřej Pavelec vydržel v brance pouhých 24 minut. O drtivém vítězství rozhodl zejména Milan Gulaš (1+3) a tříbodoví Straka s Vlasákem a Gulašem, dvě trefy přidal i Jozef Balej. Svou dlouhou bodovou sérii natáhli modrobílí v utkání následujícím, na domácím ledě nyní sestřelili Vítkovice 5:0. Až poté nestačili po reprezentační přestávce na Spartu a jejich šňůra alespoň s bodem skončila na čtrnácti zápasech.

Těsně před polovinou základní části mohla Škodovka přijít o své postavení v tabulce. V rámci pětadvacátého kola totiž na západ Čech zavítal Zlín, nejlepší tým na hřištích soupeřů a v případě výhry by Plzeň sesunul z čela. Nepovedlo se. Modrobílí vyhráli 4:2, dvě branky vstřelil Milan Gulaš a čtvrtou připravil pro Martina Straku.

V posledním zápase druhé čtvrtiny cestovali indiáni na druhý konec republiky, na nejvzdálenějším výjezdu porazili tamější Oceláře 2:1 po samostatných nájezdech. Nadále tak drží vedoucí příčku v soutěži.

Více bodů posbíral za posledních třináct duelů jen Litvínov (27), Plzeň uhrála o tři méně a s 52 body byla na prvním místě. Kanadskému bodování nadále vévodil Martin Růžička před Jaromírem Jágrem. Čtvrtý byl Tomáš Vlasák před pátým Milanem Gulašem. Vlasák si se 26 přesnými přihrávkami nadále držel první místo mezi asistenty, Gulaš se šestnácti trefami byl na místě třetí v kategorii střelců. Tabulku +/- už nyní opanovali plzeňští hráči. Hned trojice jich byla v první čtveřici. První Martin Straka (+22), následovaný Tomášem Vlasákem (+21) a Milanem Gulašem (+18). Ve druhé čtvrtině už se mírnil Ryan Hollweg, ten si připsal jen osm trestných minut, ale nadále s celkovými devětadevadesáti byl nejhorší z celé extraligy. V brankoviště indiánů nadále svědomitě bránil Tuuka Rask. Jeho čísla se prakticky nezměnila a v procentuální úspěšnosti zákroků již byl na čtvrtém místě.

Postavení Plzně v tabulce: 1.

Počet bodů: 52
Počet vstřelených branek: 94
Počet inkasovaných branek: 61
Nejproduktivnější hráč: Tomáš Vlasák 37 (11+26)
Nejlepší střelec: Milan Gulaš - 16 branek
Nejlepší nahrávač: Tomáš Vlasák - 26 asistencí
Nejtrestanější hráč: Ryan Hollweg – 99 minut
Nejlepší hráč v bodování +/-: Martin Straka +22
Nejhorší hráč v bodování +/-: Pavel Kašpařík -9


Tabulka druhé čtvrtiny (14. - 26. kolo)

1. Litvínov 13 8 1 1 3 45:35 27
2. Plzeň 13 5 4 1 3 46:28 24
3. Brno 13 7 0 3 3 45:36 24
4. Kladno 13 7 0 2 4 49:38 23
5. Zlín 13 6 2 1 4 40:34 23
6. Slavia 13 6 2 1 4 34:32 23
7. Sparta 13 6 2 0 5 37:39 22
8. Mountfield 13 4 2 3 4 34:40 19
9. Vítkovice 13 5 1 1 6 29:33 18
10. Třinec 13 5 0 1 7 44:40 16
11. Pardubice 13 5 0 1 7 42:48 16
12. Liberec 13 5 0 1 7 34:45 16
13. Energie 13 3 2 0 8 30:40 13
14. Chomutov 13 1 2 2 8 22:43 9

Krátce za polovinou základní části začaly do světa proudit zprávy o ukončení stávky v NHL, nicméně na start si v zámoří museli počkat až do ledna. Tuuka Rask již nechtěl riskovat sebemenší zranění a v brance indiánů se tak neobjevil. Jeho posledním zápasem zůstal ten na ledě Rytířů z Kladna.Druhý prosincový týden přinesl velkou premiéru. Historicky poprvé dokázali Plzeňští vyhrát v nové karlovarské aréně. Domácí šli do vedení, ale závěr derby opět patřil indiánům. Dvěma přesnými šípy v posledních sedmi minutách se o výhru postaral Milan Gulaš. Na obě branky si shodně připsali asistenci Straka s Kovářem.

Následoval domácí zápas s Libercem, který nabídl opravdu všechno. Spoustu branek, přetahovaná ve skóre, trest do konce zápasu, bitku a neskutečný konec. V zápase padlo celkem jedenáct branek, Plzeň vyhrála 6:5 po samostatných nájezdech a hned o čtyři domácí zásahy se postaral Milan Gulaš. Plzeň vedla o dvě branky, hosté díky třem gólům skóre otočili. 21 vteřin před vypršením šedesáté minuty skóroval Gulaš a vše směřovalo k vítězství, nicméně Liberec díky Nedvědovi stačil ještě vyrovnat, ale druhý bod už zůstal doma.

Velkou pozornost tradičně přinášejí zápasy v okolí Vánoc. Do nich zasáhl v brankovišti Adam Svoboda, ještě nedávno třetí brankář. Marek Mazanec si zlomil prst na ruce a na čtyři až osm týdnů byl mimo hru. Druhý svátek vánoční přivál do Plzně Spartu a k vidění byla před více než sedmi tisíci diváky velmi tuhá bitva. Domácí dokázali vyhrát 2:1. Obě plzeňské branky padly během jediné minuty. O dva dny později přiletěla Kometa a i tady se radovali plzeňští hráči. Po výhře 3:1 nadále vládli celé extralize. Šestá výhra v řadě přišla proti Pirátům z Chomutova, ti v Plzni dostali den před Silvestrem šest branek.

6. ledna 2013 se celá plzeňská veřejnost těšila na další hokejový svátek, do Plzně mířili podruhé v sezóně Rytíři, nicméně velkých hostujících hvězd se již nedočkali. Stávka NHL byla definitivně u konce a hráči se museli vrátit do zámoří. Škodovku tak čekal o poznání lehčí úkol, vyprodaná Aréna viděla výhru 4:1 a osmou výhru za sebou.

O čtyři dny později už byly tři čtvrtiny soutěže minulostí. Plzeň prohrála v Třinci 2:3 po nájezdech, ale i tak o první místo v tabulce nepřišla. Následující den byla oznámena první změna v kádru směrem ven. Jiří Marušák se stěhoval do Pardubic.

Po 39 zápasech byla nadále vedoucím celkem tabulky Plzeň. Z celkových 131 branek trefil hned 25 Milan Gulaš, čímž se pasoval na druhé místo tabulky střelců. V kanadském bodování byl o pozici horší. Naopak s +28 se dostal na první místo v kategorii +/-. Asistencím nadále vládl Tomáš Vlasák, jenž na svůj účet nasbíral již 33 přesných pasů. Ryan Hollweg si připsal dalších 27 trestných minut, ale o pomyslné první místo přišel. O jednu trestnou minutu hůře na tom byl Petr Nedvěd z Liberce.

Postavení Plzně v tabulce: 1.

Počet bodů: 79
Počet vstřelených branek: 131
Počet inkasovaných branek: 90
Nejproduktivnější hráč: Milan Gulaš 52 (25+27)
Nejlepší střelec: Milan Gulaš - 25 branek
Nejlepší nahrávač: Tomáš Vlasák - 33 asistencí
Nejtrestanější hráč: Ryan Hollweg – 126 minut
Nejlepší hráč v bodování +/-: Milan Gulaš +28
Nejhorší hráč v bodování +/-: Pavel Kašpařík -10


Tabulka třetí čtvrtiny (27. - 39. kolo)

1. Sparta 13 8 1 2 2 48:31 28
2. Třinec 13 7 3 1 2 59:43 28
3. Plzeň 13 7 2 2 2 40:31 27
4. Zlín 13 7 1 2 3 44:31 25
5. Slavia 13 5 4 1 3 36:24 24
6. Vítkovice 13 6 0 2 5 45:39 20
7. Pardubice 13 6 1 0 6 39:42 20
8. Energie 13 6 0 1 6 36:30 19
9. Mountfield 13 4 3 0 6 40:40 18
10. Litvínov 13 4 1 1 7 39:43 15
11. Kladno 13 5 0 0 8 29:44 15
12. Brno 13 2 2 2 7 32:47 12
13. Liberec 13 1 1 6 5 26:43 11
14. Chomutov 13 3 1 0 9 31:45 11


Mezeru za odchodem Jiřího Marušáka zacelil David Havíř, jenž se po roce opět vrací do plzeňského dresu. Ten nastoupil již následující den proti Slavii, ale výhry se na domácím ledě nedočkal. Plzeň se dostala do krize. To, co celou sezónu Plzeň zdobilo, jakoby odešlo. Indiáni šli od porážky k porážce.Velké manévry se staly na konci přestupního období koncem ledna. O Jana Kováře a Milana Gulaše byl obrovský zájem z KHL. Prvního Plzeň udržela, druhého už nikoliv. Ve skvěle pohodě hrající Milan Gulaš odešel do zahraničí, konkrétně Magnitogorsku. Naopak do plzeňského týmu se po třech letech vrátil Petr Vampola, jenž naposledy působil ve švédském Växjö Lakers. Na severu Evropy nasbíral jednatřicetiletý šikula jednadvacet bodů ve dvaačtyřiceti utkáních.

Necelý měsíc po výhře nad Kladnem opět zažili hráči pocit radosti. Vítkovice v Plzni nevstřelily ani branku a prohrály 0:3. Premiérový gól dal obránce Havíř, na výhře se jednou asistencí podílel i Petr Vampola.

Následovalo utkání na Spartě, která držela bilanci jedenácti výher za sebou. Rekord tu dobu drželi právě Západočeši, kteří v minulosti dokázali zvítězit ve dvanácti případech. A Škodovka svého soka k dorovnání nepustila. V hlavním městě zvítězila 4:2. Tahle výhra byla zároveň poslední v dlouhodobé části.

Přestože se Plzni nedařilo, nadále držela první místo v tabulce. O to ale přišla v 50. kole, když nestačili na Kladno. Plzeň nakonec neudržela ani druhou příčku a 52. kolech skončila třetí. Shodně 94 bodů získal Zlín se Slavií Praha, Prezidentský pohár nicméně brali Moravané. Svěřenci Milana Razýma získali o pět bodů méně a ze třetí pozice narazili ve čtvrtfinále na šestý tým tabulky - Litvínov.

Statistiky po základní části mnohé vypovídají. Západočeši se letos chlubili opět silným útokem - 52 utkání - 160 branek. Lepší je již pouze Třinec, Sparta a čtvrtfinálový soupeř - Litvínov. Podobně je na tom obrana indiánů, která je po té slavistické nejlepší, indiáni obdrželi 131 branek, Slavia o rovných dvacet méně, v tomhle směru neměla konkurenci. V kanadském bodování zase neměl konkurenci třinecký Martin Růžička, jenž přepsal historické tabulky. Na svůj účet nashromáždil málo vídaných 83 bodů, pátý Martin Straka měl o 29 bodů méně. Růžička nově drží i rekord v počtu branek, trefil se rovnou čtyřicetkrát, nejlepším střelcem Plzně byl se 23 zásahy Václav Pletka. V kategorii nahrávačů byl dlouho v popředí Vlasák, nakonec ho z Plzně přeskočil Martin Straka, který se 39 přesnými přihrávkami skončil druhý. V +/- byl Straka z celé extraligy nejlepší (+26). V plzeňském brankovišti se letos vystřídali tři gólmani. Nejlepší byla zámořská akvizice Tuuka Rask (92,49%) s průměrem něco málo přes dvě branky na utkání. Následovaný byl Adamem Svobodou (92,11%) a Markem Mazancem (91,28%).

Postavení Plzně v tabulce: 3.

Počet bodů: 89
Počet vstřelených branek: 160
Počet inkasovaných branek: 131
Nejproduktivnější hráč: Martin Straka 54 (15+39)
Nejlepší střelec: Václav Pletka - 23 branek
Nejlepší nahrávač: Martin Straka - 39 asistencí
Nejtrestanější hráč: Ryan Hollweg – 130 minut
Nejlepší hráč v bodování +/-: Martin Straka +26
Nejhorší hráč v bodování +/-: Pavel Kašpařík -15
Gólmani:
Marek Mazanec – 1255 minut / pr. 2,49 , 91,28%
Rask Tuukka – 993 minut / pr. 2,11 , 92,49%
Adam Svoboda – 939 minut / pr. 2,68 , 92,11%


Tabulka čtvrté čtvrtiny (40. - 52. kolo)

1. Sparta 13 7 1 2 3 47:34 25
2. Zlín 13 6 3 1 3 44:37 25
3. Slavia 13 5 5 0 3 31:24 25
4. Mountfield 13 6 3 0 4 32:24 24
5. Litvínov 13 4 4 2 3 41:31 22
6. Pardubice 13 6 0 3 4 38:31 21
7. Vítkovice 13 6 1 1 5 38:45 21
8. Energie 13 6 0 1 6 33:36 19
9. Liberec 13 5 1 2 5 37:43 19
10. Třinec 13 5 0 2 6 48:45 17
11. Chomutov 13 4 2 1 6 35:42 17
12. Kladno 13 4 1 2 6 27:36 16
13. Brno 13 2 2 2 7 30:41 12
14. Plzeň 13 2 0 4 7 29:41 10


Celková tabulka po 52. kolech

1. Zlín 52 25 7 5 15 158:137 94
2. Slavia 52 23 11 3 15 138:111 94
3. Plzeň 52 21 9 8 14 160:131 89
4. Třinec 52 24 5 4 19 196:159 86
5. Sparta 52 24 5 4 19 171:149 86
6. Litvínov 52 20 9 5 18 162:148 83
7. Kladno 52 23 1 6 22 142:146 77
8. Mountfield 52 19 8 3 22 135:149 76
9. Vítkovice 52 22 2 5 23 141:151 75
10. Pardubice 52 21 2 6 23 155:161 73
11. Brno 52 17 6 9 20 149:158 72
12. Energie 52 19 2 6 25 133:148 67
13. Liberec 52 15 3 12 22 137:178 63
14. Chomutov 52 11 10 4 27 127:178 57


Tabulka domácích zápasů

1. Třinec 26 17 2 1 6 113:69 56
2. Zlín 26 14 4 2 6 83:65 52
3. Sparta 26 14 3 2 7 97:67 50
4. Litvínov 26 12 6 2 6 90:63 50
5. Kladno 26 15 1 3 7 75:59 50
6. Brno 26 12 4 5 5 83:58 49
7. Plzeň 26 12 5 3 6 85:62 49
8. Slavia 26 10 8 3 5 71:49 49
9. Vítkovice 26 15 1 2 8 81:64 49
10. Pardubice 26 14 1 3 8 93:74 47
11. Energie 26 12 2 4 8 82:63 44
12. Mountfield 26 13 2 1 10 75:69 44
13. Chomutov 26 10 4 1 11 78:86 39
14. Liberec 26 9 2 3 12 67:73 34


Tabulka venkovních zápasů

1. Slavia 26 13 3 0 10 67:62 45
2. Zlín 26 11 3 3 9 75:72 42
3. Plzeň 26 9 4 5 8 75:69 40
4. Sparta 26 10 2 2 12 74:82 36
5. Litvínov 26 8 3 3 12 72:85 33
6. Mountfield 26 6 6 2 12 60:80 32
7. Třinec 26 7 3 3 13 83:90 30
8. Liberec 26 6 1 9 10 70:95 29
9. Kladno 26 8 0 3 15 67:87 27
10. Pardubice 26 7 1 3 15 62:87 26
11. Vítkovice 26 7 1 3 15 60:87 26
12. Brno 26 5 2 4 15 66:100 23
13. Energie 26 7 0 2 17 51:85 23
14. Chomutov 26 1 6 3 16 49:92 18


Čtvrtfinále: Plzeň – Litvínov (4:3 na zápasy)

Škodovka zakončila základní část šesti porážkami v řadě a propadla se na třetí místo tabulky. Soupeřem ve čtvrtfinále byl Litvínov, který rozesmutněl plzeňský hokej o dva roky dříve. Indiáni tehdy zásahem od stolu přišli o devatenáct bodů, po stíhací jízdě si zajistili předkolo play-off, jenže v tom nestačili právě na Severočechy.

Litvínov se v závěru základní části nacházel ve skvělé formě, vyhrál šest z posledních osmi duelů. V jeho dresu zářili Viktor Hübl s Františkem Lukešem nebo tehdy dvaačtyřicetiletý Martin Ručinský. V brance pak byl k vidění souboj mladých gólmanů. Proti jednadvacetiletému Marku Mazancovi stál o rok starší Pavel Francouz, plzeňský odchovanec.

Dva zápasy bez gólu

Západočeši vstoupili do play-off stejně špatně, jako zakončili 52. kolo, nevstřelili ani gól. Indiáni před vlastními fanoušky dřeli, vypálili 34 střel na branku, ale skvělého Francouze nepřekonali. Hostům stačila jediná přesilovková trefa Františka Lukeše z úvodu druhé části.

Ani druhý zápas se nevyvíjel pro Škodovku dobře. Litvínov totiž využil početní výhodu už ve 4. minutě, Juraj Majdan uspěl z dorážky. Ale Plzeň také zužitkovala přesilovku, Jiří Hanzlík propálil Francouze mezi betony a k radosti fanoušků vstřelil první gól indiánů v sérii. Vyrovnaný duel rozsekl až ve třetí třetině další přesilovkovou trefou Ondřej Kratěna, který dorazil nahození Havíře. Verva se o závěrečný tlak připravila dvěma vyloučeními a Západočeši mohli slavit vyrovnání série.

Ve třetím střetnutí zažila Plzeň stejný útočný zmar jako v prvním utkání. Úvod se jí vůbec nepovedl, Litvínov byl jasně lepší a šel do vedení. Poprvé v sérii padl gól při hře pět na pět. Ačkoliv indiáni zvyšovali aktivitu a nakonec soupeře přestříleli 35:32, znovu nedali ani gól a prohráli 0:3.

Výhra i prohra v nájezdech

Před Škodovkou stál těžký úkol. Kdyby prohrála i druhý zápas na severu Čech, musela by obracet sérii ze stavu 1:3. Na gól se čekalo až do 33. minuty, na litvínovskou trefu ale hned odpověděl důrazný americký forvard Nicholas Johnson, který dorazil do sítě svou vlastní střelu. Verva šla ve třetí části znovu do vedení, jenže Plzeň dokázala využít dvě přesilovky. Jan Kovář se trefil poprvé v sérii. Na jeho gól navázal nejlepší plzeňský střelec základní části Václav Pletka. Ovšem Lukeš si také v početní výhodě připravil nechytatelnou střelu. Šlo se do prodloužení, ve kterém Škoda nevyužila dlouhou přesilovou hru. Rozhodnout tak musely až samostatné nájezdy. V nich indiáni rozhodně favoritem nebyli, jelikož Verva ovládla všech osm zápasů v základní části, které do nájezdů dospěly! Skóre Plzně na dovednostní soutěž bylo vyrovnané sedm ku sedmi. Když se však hraje play-off, čísla jdou stranou. Hübl ani Lukeš Mazance nepřekonali, zatímco Johnson s Kovářem Francouze propálili a zařídili důležité srovnání v sérii.

Plzeň ve čtvrtfinálové sérii ani jednou na zápasy nevedla. V pátém utkání ji totiž znovu trápil Pavel Francouz, který předvedl hned čtyřicet zákroků. Ve 30. minutě ho sice parádní ranou do horního růžku překonal Jan Kovář, ale Verva dokázala srovnat zásluhou Františka Lukeše. Také tento duel šel do prodloužení, ve kterém indiáni znovu nevyužili přesilovku. Na nájezdy tentokrát byl šťastnější Litvínov.

Odvrácení předčasného konce

V šestém zápase tak měli Severočeši na vlastním ledě mečbol. Plzni skvělé tři čtvrtiny a konečné třetí místo v základní části rázem mohly přijít úplně vniveč. Indiáni znovu museli dvakrát dotahovat. V závěru první části srovnal z úniku v oslabení Jan Kovář, ve 30. vsítil gól na 2:2 kapitán Martin Straka, který se radoval z prvního gólu v play-off v této sezóně a trefil se po sedmnáctizápasové odmlce. Ukázal, v čem je nejsilnější. Parádní zrychlení, Straka ujel litvínovskému Jarešovi, vybojoval trestné střílení, které se štěstím proměnil. Litvínov znervózněl a zbytečně fauloval, což potrestal Nicholas Johnson důrazem na brankovišti a ve 40. minutě šla Plzeň poprvé do vedení. Definitivní zlom přišel v úvodu třetí části. Dvakrát vybojovaný puk při napadání, Jakub Lev se mohl radovat z prvního gólu v play-off v kariéře a následně vsítil druhou branku v zápase Martin Straka. Škodovka tak srovnala sérii na 3:3 a utekla brzkému konci sezóny.

Stoprocentní sedmé zápasy

Plzeň do této doby ještě nikdy neprohrála sedmý zápas play-off. V letech 2004 a 2009 zdolala 4:3 na zápasy Pardubice a v minulé sezóně, v roce 2012 Zlín, vždy ve čtvrtfinále. Indiáni nemuseli smutnit ani proti Litvínovu. Parádní podívanou zdobily přesilové hry. Na přesnou ránu Tomáše Slováka odpověděl tečující Zbyněk Sklenička. Pátý gól v sérii vstřelil Jan Kovář, ale další dvě přesilovky využila Verva a Západočeši tak prohrávali před poslední částí 2:3 a v kabině musela padnout ostřejší slova, znovu totiž byli krůček od vyřazení. Ale indiáni se nevzdali. Už ve 41. minutě srovnal z dorážky Pavel Kašpařík (na obrázku). Štěstí se nakonec přiklonilo na plzeňskou stranu. Nicholas Johnson tečoval Slovákovu dělovku přesně před Francouzem a téměř osm tisíc fanoušků se mohlo radovat. Za zbylých osm minut Litvínov srovnat nestihl. Čtvrtfinále v sedmém zápase tak rozsekl, stejně jako o sezónu dříve proti Zlínu, americký forvard Nick Johnson.


Semifinále: Slavia – Plzeň (2:4 na zápasy)

Soupeřem Plzně v semifinále byla Slavia, druhý celek základní části, který disponoval nejlepší obranou a v jeho dresu zářili Petr Kadlec, Dominik Furch nebo Tomáš Hertl. Právě útočník Hertl s gólmanem Furchem byli strůjci prvního slávistického vítězství. Na úvod série indiáni znovu neskórovali, Pražané duel ovládli 3:0.

Snový debut

Ve druhém zápase se role vyměnily. Branku tentokrát uzamkl Marek Mazanec a nepustil do sítě jediný kotouč. Plzni stačil k vítězství gól ze 4. minuty. Vstřelil ho v play-off debutující Jan Schleiss. Osmnáctiletý mladíček ujel slávistické obraně, šikovně si kolem Furcha stáhl kotouč na forhend a zavěsil. V závěru se snažil o zápis do historie Marek Mazanec. Vypálil přes celé hřiště na prázdnou branku, ale o kousek minul.

Dva góly za 25 sekund

Série se přesunula na plzeňský led a fanoušci se mohli radovat dvakrát v poslední minutě první třetiny. Tomáš Vlasák nejprve prolomil střelecké trápení a vstřelil první gól v play-off, sekundu před koncem přidal druhou trefu Ondřej Kratěna. Škoda navíc využila druhou přesilovku a Martin Straka zvyšoval už na 3:0. Slavia sice duel zdramatizovala, ale Západočeši náskok uhájili a po vítězství 4:2 se ujali vedení v sérii.

Ve čtvrtém zápase se skóre přelévalo ze strany na stranu. Na slávistickou trefu odpověděl v přesilovce Kratěna a v úvodu druhé části ukázal svou chytrost Jan Kovář. Z takřka nulového úhlu propálil Furcha k bližší tyči. Hosté ale srovnali také v početní výhodě a ve třetí části rozhodl na brankovišti důrazný Dávid Skokan.

Clonící Hollweg a hrdina Vlasák

Pátý zápas měl rozhodnout, kdo si přiveze do Plzně mečbol. A oba týmy rozhodně na nic nečekaly a fanoušci si užili další skvělé drama do poslední sekundy. Už první třetina toho nabídla nevídaně mnoho. Kovář přesnou střelou přes obránce otevřel skóre, jenže Hertl s Jelínkem, který se trefil v oslabení, v 19. a 20. minutě skóre otočili. Ještě před první sirénou ale srovnal v téže plzeňské přesilovce Václav Pletka. V závěru druhé třetiny dělovkou nedal Mazancovi šanci Kempný, Škodovce se ale povedla pasáž na začátku třetí části. Faulovaný Kratěna dokázal překonat Furcha a o minutu později Plzeň vedla. Ránu Tomáše Slováka tečoval před brankou Jan Kovář, kotouč se odrazil o led, prolétl kolem parádně clonícího Ryana Hollwega nad beton Furcha a už se třepetal v síti. Ale rozhodnuto ještě nebylo, Hertl pomohl Slavii k vyrovnání parádní individuální akcí. Rozseknout duel musel až půl minuty před koncem Tomáš Vlasák, odchovanec Slavie a trojnásobný mistr světa. Nyní bojující v dresu Škodovky. Nicolas St. Pierre mu nabídl puk před branku, Vlasák zamířil mezi betony a v plné euforii se jel poklonit před početný plzeňský kotel.

Finále po 21 letech

Před vlastními fanoušky si chtěli indiáni zajistit postup do finále. V sérii pokaždé platilo, že kdo dá první gól, vyhraje celý zápas. Nebylo tomu jinak i v posledním zápase. A poprvé se trefili Západočeši, Kovář parádně našel Jiřího Hanzlíka, který vymetl šibenici v pravém horním rohu. V závěru první třetiny Hollweg smolně tečoval nahození Kadlece a bylo srovnáno. Plzeň šla znovu do vedení, když Dvořák našel otočkou před brankou osamoceného Jana Kováře. Slavia ale znovu rychle odpověděla. Rozhodující trefa přišla ve 47. minutě z hole Nicolase St. Pierra, přesná rána z mezikruží zapadla k levé tyčce. Pražané nevyužili přesilovkovou možnost na srovnání a finále po jednadvaceti letech Plzni zajistil ten, který ho tehdy sám hrál. Martin Straka trefil odkrytou branku a mohla odstartovat nepopsatelná radost plzeňských hráčů, trenérů, realizačního týmu a fanoušků.


Finále: Zlín – Plzeň (3:4 na zápasy)

Ve finále čekal Škodovku vítěz základní části Zlín. Berany před rokem Plzeň vyřadila ve čtvrtfinále play-off po parádním dramatu 4:3 na zápasy. Zlín, v jehož dresu působili například Martin Hamrlík, Petr Leška, Petr Čajánek nebo Jaroslav Balaštík, se tak těšil na odvetu.

Začátek bez chyby

Plzeň nastoupila s obrovskou touhou vybojovat první titul v historii. Střelecky sice byl aktivnější Zlín, Marek Mazanec ale pokryl všech 30 střel a naopak Západočeši své šance využívali, když se v každé třetině prosadili jednou. V přesilovce se z dorážky trefil ve svém prvním zápase v play-off za Plzeň Jozef Balej, Jan Kovář ukázal šikovné ruce při samostatném úniku a propasíroval puk mezi Sedláčkovy betony, a ve třetí části využil další početní výhodu Václav Pletka.

Karta se obrací

Ani druhý duel na zlínském ledě se nevyvíjel špatně, Plzeň totiž dvakrát vedla, ale na vítězství jí nestačilo ani padesát střel. Z prvního pokusu se trefil před brankou osamocený Martin Straka. Zlín dokázal srovnat ještě do konce třetiny z hole Zdeňka Okála. Skvělý vstup Škodovky do druhé části pečetil šikovnou tečí zády k brance Michal Dvořák, ale Berani znovu srovnali. Petr Leška si počíhal na zpětnou přihrávku indiánů za Mazancovou brankou, přihrál Balaštíkovi a bylo to 2:2. Duel dospěl až do samostatných nájezdů, kde se jako jediný trefil Leška.

Finále se přestěhovalo do Plzně a jak skvěle série začala a vše vypadalo výborně, tak po třetím zápase už začalo Západočechům téct do bot. Jakub Sedláček totiž zmrazil vyprodanou ČEZ Arénu, pokryl všech 33 střel a Zlín rozhodl už v první třetině. Nakonec zvítězil 3:0 a šel do vedení v sérii.

Doma už to vyšlo

Na druhý pokus již potřebovala před svými fanoušky Škodovka vyhrát. Zlín sice otevřel skóre, ale v 15. minutě nejprve důrazný Jozef Balej a následně Martin Straka zakončující z otočky otočili stav utkání. Po přesilovkové dělovce Jakuba Jeřábka od modré čáry ještě hosté snížili, ale trefy Tomášů Vlasáka a Sýkory do konce druhé třetiny duel definitivně rozhodly. Nejlepším plzeňským hráčem byl vyhlášen tehdy jednadvacetiletý Patrik Petruška, který dva góly připravil.

Špaček na scénu

Několik hodin před veledůležitým pátým zápasem médii proběhla neuvěřitelná novinka. Asistent trenéra Jaroslav Špaček, olympijský vítěz a trojnásobný mistr světa, se kvůli rozsáhlé marodce vrací na scénu! A hned do první formace k dalšímu zkušenému bekovi Jiřímu Hanzlíkovi. Tehdy devětatřicetiletý obránce nastoupil do zbývajících tří fináleových duelů, v pátém mači série si připsal asistenci na vítězný gól a po zisku titulu prohlásil: „Teď výstroj spálím!“

Úvod souboje o mečbol se znovu více povedl Zlínu, Bedřich Köhler ujel plzeňské obraně a zakončil k pravé tyči. Škodovka na gól čekala dlouhých čtyřicet minut bez jedenácti sekund. Těsně před koncem druhé části nastavil Jan Kovář hůl do rány Baleje z úhlu a zdvihl puk nad Sedláčkův beton. V poslední třetině rozhodl opět důraz a skvělá orientace na brankovišti Nicholase Johnsona. Americký útočník clonil při ráně Kováře, kterou Sedláček vyrazil a pohotově zády k brance doklepl skákající puk za brankovou čáru. Na tuhle trefu už Zlín neodpověděl.

Doma to ještě neklapne

Nejen beznadějně vyprodaná ČEZ Aréna, ale celé město žilo hokejem. Plzeň totiž mohla slavit titul na domácím ledě v šestém zápase. Natěšené fanoušky ještě více nakopl úvodní gól. Johnsonova střela po dobré práci Kováře skončila na horní tyčce, ale puk se odrazil k Martinu Strakovi, který vstřelil jednoduchý gól. Jenže v úvodu druhé třetiny bylo vše jinak. Čtrnáct sekund stačilo hostům k otočení skóre. Plzeňská psychika dostala velkou ránu a už se nevzpamatovala. Kostourek zvýšil na 3:1, v 57. minutě ještě kontroval dorážející Ondřej Kratěna, ale Zlín si dalšími dvěma góly pojistil vítězství 5:2. Před vlastními fanoušky tak Škodovka titul neoslavila…

Po 57 letech čekání to přišlo

Dne 21. dubna 2013 se muselo rozhodnout. Teprve potřetí v historii české extraligy mistra určil až sedmý zápas finále. Série se přestěhovala zpět do Zlína. V klíčovém zápase Plzeň ani jednou neprohrávala, přesto byla pouhé centimetry od obrovského zklamání.

Ale pojďme postupně. Góly padaly až od druhé třetiny. Vlasák zůstal volný za brankou, od modré čáry si najel před branku Jozef Balej a zavěsil pod horní tyč. Jenže Zlín okamžitě vyrazil za vyrovnáním, uzamkl Západočechy v hluboké defenzivě a po rychlé kombinaci srovnal Jaroslav Balaštík. Škodovce se podařilo udeřit ve 36. minutě znovu. Sedláček nedosáhl na tečovanou ránu Nicholase Johnsona z levého kruhu. Vzápětí mohl přidat branku na 3:1 Jozef Balej, ale při přečíslení minul prázdnou branku. Domácí si poté opět vytvořili ohromný tlak a zblízka zakončil pod honí tyčku Jiří Ondráček.

V 50. minutě ukázal znovu neuvěřitelnou šikovnost a drzost třiadvacetiletý Jan Kovář. Vzal si kotouč za brankou, naznačil, že ji obkrouží z levé strany, ale rychle směr obrátil, forhendem zasunul puk kolem betonu Sedláčka k bližší tyči a jel se radovat se spoluhráči pod plzeňský kotel. K titulu rázem byla Škodovka ohromně blízko, ale zároveň neskutečně daleko.

Oslavy se totiž ještě musely odložit. Jako klíčová se ukázala situace čtrnáct sekund před koncem. Zlín bez brankáře a v přesilové hře rval všechny síly do útoku, ze středního pásma tvrdě nahodil puk Radim Tesařík. Kotouč skončil až v ochranné síti. Sudí signalizovali vhazování ve středním pásmu. Následně se však k teči helmou férově přiznal plzeňský bek Tomáš Slovák. Vhazovalo se tak v útočném pásmu domácích.

Zlín buly vyhrál a Filip Čech nechytatelnou dělovkou od modré čáry našel pravý horní roh Mazancovy branky… Exploze emocí domácích hráčů i fanoušků a zároveň zmar Západočechů. Zlín byl na nohou a věřil, že povzbuzený již málo uvěřitelným vyrovnáním vstřelí rozhodující gól v prodloužení.

Hrálo se až do rozhodnutí. Síly na obou stranách rapidně ubývaly, šancí ale bylo stále dost. Strakův únik domácí na hraně faulu zastavili, na druhé straně mohl rozhodnout Zdeněk Okál. Po vyražené střele Holíka před ním zívala prázdná branka, bekhendové zakončení zlínského útočníka ale skončilo těsně mimo! Stadionem to jen zahučelo a plzeňští fanoušci si mohli hlasitě oddechnout.

Příležitost rozhodnout měl už ve druhém prodloužení Pavel Kašpařík, ale napálil jen tyčku. Do paměti všem Plzeňanům se tak zapsal až čas 96:15. Nejproduktivnější hráč play-off Jan Kovář přistrčil puk od mantinelu omu nejpovolanějšímu. Zachránce klubu, majitel a kapitán Martin Straka ranou z hranice pravého kruhu procedil kotouč mezi rukou a tělem Jakuba Sedláčka. Puk se doplazil do sítě a Plzeň získala svůj titul. První po 57 letech účinkování v nejvyšší soutěži… Martin Straka si tak splnil sen, se kterým se na západ Čech vracel a velké oslavy ve Zlíně, na cestě zpět a poté v Plzni na Náměstí republiky kolem páté hodiny ranní mohly začít...

Statistiky play-off

Plzeň se ve vyřazovacích bojích spoléhala v ofenzivě zejména dvojici Jan Kovář (11+15) a Martin Straka (8+12), kteří neměli v play-off konkurenci a ovládli kanadské bodování. Za Škodovku následovali Ondřej Kratěna (6+7) a Nicholas Johnson (6+4). Nejproduktivnějším obráncem byl další Američan Nicolas St. Pierre (1+5).

V brance pak zářil jednadvacetiletý Marek Mazanec, nejvytíženější gólman play-off, který odchytal pouze o čtrnáct minut méně než v základní části, kde se střídal s Tuukkou Raskem a Adamem Svobodou. A ve vyřazovacích bojích si vedl parádně, s úspěšností zákroků 93,20 % a průměrem 2,13 obdržených branek na zápase výrazně pomohl Západočechům k mistrovskému titulu.

Počet vstřelených branek: 50
Počet inkasovaných branek: 46
Nejproduktivnější hráč: Jan Kovář 26 (11+15)
Nejlepší střelec: Jan Kovář – 11 branek
Nejlepší nahrávač: Jan Kovář – 15 asistencí
Nejtrestanější hráč: Ryan Hollweg – 39 minut
Nejlepší hráč v bodování +/-: Jan Kovář +12
Gólmani:
Marek Mazanec – 1241 minut / pr. 2,13 / 93,20 %
Adam Svoboda – 20 minut / pr. 0,00 / 100,00 %