Šafferův návrat za houby

P r a h a - Bez marodů, distancovaného Dvořáka a s řádící chřipkou v kabině Plzeňáci neměli na ledě Slavie příliš šancí. Důrazným slávistům přálo i štěstí. Plzni se naopak nedařilo v přesilových hrách, až v pořadí čtvrtou proměnil exslávista Adam Šaffer. "Návrat stál za houby," ulevil si po prohře 2:6. V průběhu zápasu někteří hokejisté Lasselsbegeru odstoupili ze hry. "Odehrál jsem dvě třetiny, ale jako bych tam nebyl," zoufal si jeden z bojovníků s chřipkou, Dušan Andrašovský.

Na svůj "rodný" led se vrátil Adam Šaffer. "Zvláštní pocit. Udělal jsem tu první kroky, vyrůstal jsem tu, ale teď hraji za Plzeň," popsal po zápase své pocity. Žádné prémie na zápas nevypisoval. "Radši ne, jsem pověrčivý. Kráťa něco vypsal, já chtěl radši až po zápase."

Duel se odehrál v nepříliš hokejové atmosféře, drtivou většinu z necelých dvou tisícovek diváků v promrzlém Edenu ale rozehřály úvodní minuty. Vondrka na modré vyslal pomalou střelu, která si však našla cestu do branky. "Sice jsem neviděl, svezlo se mi to po hokejce, ale byla to moje chyba, to se mi nepovedlo," sypal si popel na hlavu Marek Schwarz. Za minutu cinkla o tyčku rána Nováka, který se opřel do odraženého puku a rázem bylo 2:0. "Tyhle dva laciný góly rozhodly," zavzpomínal na smolný úvod Martin Výborný, který sehrál zápas hodný svého příjmení. "Pak jsme hráli tu naší špatnou hru, nedokázali jsme zezadu rozehrát, jakoby jsme nechtěli, i když snaha tam byla," dodal.

Přesilovková mizérie se naplno ukázala na začátku druhé třetiny. Antoš s Martincem v oslabení ujeli a druhý jmenovaný lehce puk pošťouchl do odkryté klece. Až napočtvrté rozehráli v přesilové hře Plzeňáci klasický zámek a mohli zajásat. Šaffer dorazil puk do odkryté klece po ideální přihrávce Důrase. "Tenhle gól pro mě znamená strašně moc. Nedařilo se mi, teď už jsem to snad prolomil," řekl úspěšný střelec. Málem zahřmělo i podruhé. Krátoška si vyměnil puk se Švíkem, ale plzeňský centr z levého kruhu trefil pouze náruč brankáře Hronka. Nakonec gól padl, ale na druhé straně. Po důrazném ataku před brankou doklepl odražený puk Hruška, plzeňský brankář Schwarz, který byl tvrdě atakován se hodně zlobil. "Letos jsem už dostal takových gólů několik, že mě někdo zahákoval, přistrčil, už mi to přijde blbý," postěžoval si.

Zápas tak byl prakticky rozhodnut. "Slavia nás rozstřílela, byla lepší skoro ve všem," zpozoroval Šaffer. Žádné ohledy na své kamarády nebral. "My se řezali, ale tady jsou všichni v pohodě, po zápase si zavoláme." Ze svého gólu měl radost, ale: "Samozřejmě bych byl radši za alespoň bod," dodal.

Plzeň se trápila hlavně v přesilových hrách. "Trénujeme je, doma proti Zlínu se nám dařily. Ale tady na užším hřišti, kde je méně prostoru a míň času nám to nešlo. Ani led nebyl příliš kvalitní," analyzoval Výborný. Se slávistickou tvrdostí se zato vypořádal dobře. "Člověk musí být připravený." Po závěrečném hvizdu při podávání rukou plzeňský bek adresoval několik vět směrem k manažerovi Slavie Ladislavu Blažkovi. O co šlo? "Vyhlásili nejlepším hráčem Matese, který od desáté minuty prakticky nehrál. To se mi nezdá objektivní. Nad tím by měli novináři či kdo zamyslet," apeluje Výborný.

Po vysoké výhře nad Zlínem tedy stejným rozdílem Plzeňáci vzápětí podlehli, výsledkový kolotoč pokračuje. "Doufám, že teď budeme zase nahoře. Máme výsledky jakou na houpačce, přitom zápasy jako v Litvínově bychom měli vyhrávat." Právě venku se Plzni nedaří. "Asi je to v psychice, potřebovali bychom venku vyhrát," míní Schwarz. Plzeň je jedním z týmů, který jako na smilování čeká na reprezentační pauzu. „Měl jsem skřípnutý nerv v zádech. Už se těším na přestávku, jako tým se musíme dát do kupy!" dodal na závěr Martin Výborný.