Znojmo s Josefem Strakou hostí Plzeň

P l z e ň - Po další domácí prohře s Libercem zahajuje Lasselsberger ve Znojmě čtyřzápasovou šňůru na hříštích soupeřů. Plzni se letos venku daří více než doma. Naposledy Modrobílí, už s novými trenéry na lavičce, dokázali urvat všechny tři body v Třinci. Znojemští orli se musejí vyrovnat s odchodem největších hvězd do zahraničí. Vedení klubu ale nezahálí, a tak do Znojma přišlo několik kvalitních hráčů v čele explzeňským Josefem Strakou. Straka, který do Znojma přišel po neúspěšném měsíčním angažmá ve Spartě, tak letos už podruhé nastoupí proti svému bývalému zaměstnavateli.
Utkání začíná v neděli od 17,30 hod ve znojemské Hostan aréně!

Tým remíz a prodloužení

Unikátní sérii drželi Orli od prosince do začátku ledna. V šesti po sobě následujících zápasech pokaždé v základní hrací době remizovali. Z prodloužení vytěžili dvě výhry, dvakrát se z bodu navíc radoval soupeř. V současné době Znojmu patří desátá příčka za devátou Plzní, která má o tři body více.

Průvan ve znojemském kádru

Na začátku sezony se Orli mohli chlubit kvartetem hvězd ze zámoří. Obránce Rachůnek, útočník Havlát a naposledy i ostrostřelec Eliáš ale postupně prchli do ruské ligy. Nabídka finského celku IFK Helsinky navíc zlákala i reprezentačního gólmana Tomáše Vokouna. „Hokejový život je krátký, člověk by byl hloupý, kdyby takové peníze nevzal,“ prohlásil Patrik Eliáš. “Takovým penězům my nemůžeme konkurovat,“ reagoval manažer Znojma Jaroslav Vlasák. Zástup reprezentantů zámořské NHL ale zpočátku příliš nezářil. „Soutěž jsme podcenili, netušili jsme, že je tu tolik skvělých hokejistů,“ přiznal Eliáš. Ke zlepšení výsledků Orlům pomohla až druhá změna trenéra. Po odvolaném trenérovi Zajícovi se na střídačku Orlů dočasně postavil Milan Kastner, i ten byl ale záhy vystřídán. Na jeho místo přišel současný kouč Hořava.

Bez jediného zástupce NHL ale Znojmo sehrálo pouze jeden zápas. Pak vedení angažovalo Zdeňka Blatného, útočníka z Atlanty Trashers. Juniorský mistr světa přišel z finského klubu Lahti, kde působil pouhé dva měsíce. “Chtěl jsem jít do zahraničí, ale všechny nabídky byly jen z druhých lig. Sezóna za dva měsíce skončí, navíc česká extraliga je velmi kvalitní, a tak jsem šel,“ řekl Blatný pro idnes.

Na odchod brankáře Vokouna vedení reagovalo příchodem Martina Pruska z Vítkovic. Prusek do Vítkovic přišel jako očekávaná jednička. Z postu prvního brankáře ho ale postupně vykousal Marek Pinc. Gólman Ottawy na jižní Moravu přichází zatím pouze dočasně, o jeho dalším působení se rozhodne po dvou zápasech. Jeho premiéra ve znojemském dresu se mu ale příliš nepovedla. V televizním zápase ho pardubičtí střelci v polovině zápasu vyhnali z branky. Náhradník Přikryl si nevedl o moc lépe, Orli nakonec prohráli 0:5.

Další posila do Znojma zamířila z Třince. Obránce Martin Čakajík. V šesti zápasech Čakajík nasbíral úctihodných pět kanadských bodů.

Z plzeňského pohledu je ale nejzajímavější příchod Josefa Straky. Straka se stal účastníkem velkého trejdu, v rámci kterého do Plzně přišel David Moravec, Straka putoval do Sparty. Za pražský klub ale dlouholetý plzeňský centr hrál pouze měsíc. Většinu zápasů strávil ve čtvrté lajně, která dostává minimum příležitostí. “Vždyť jsem ve Spartě nedostal vůbec žádnou šanci. Nevím, na co mě brali," nechápe. Straka doufá, že ve Znojmě dostane více prostoru. “Jakmile se Znojmo ozvalo, neváhal jsem. Hlavně je o moje služby zájem, cítím důvěru. Budu hrát ve druhé lajně s Eratem a Ludvíkem, místo Eliáše. Chci se prosadit a doufám, že se Znojmem dostaneme do play-off,“ říká Straka, který si tak v krátké době zahraje opět proti Plzni, se kterou se střetl už i v dresu Sparty.

Vzájemné zápasy:

Plzeň má se Znojmem letos vyrovnanou bilanci. Zajímavé je, že obě mužstva dokázala pokaždé zvítězit ve venkovním zápase. Ve Znojmě Keramici vyhráli 5:3. Dařilo se Martinu Adamskému, který si připsal tři body za gól a dvě asistence. Stejně tak Orli dokázali v západočeské metropoli zvítězit poměrem 3:0, když domácím nedovolili ani jednu branku. V tomto zápase si pro změnu tři body připsal Marek Uram, který byl u všech tří gólů.

vs. HC JME Znojemští orli HC Lasselsberger Plzeň
Bilance týmů v extralize
Postavení v tabulce 10. 9.
Skóre 100:113 88:96
Výhry 13 15
Remízy 3 4
Prohry 16 (4) 15 (4)
Body 50 53
Hráči
Nejproduktivnější hráč P. Pucher - 39 (14+25) Mar. Straka - 24 (12+12)
Nejlepší střelec M. Uram – 15 Mar. Straka - 12
Nejvíce trestných minut B. Kvetan - 85 J.Výtisk - 64
Nejlepší +/- R. Erat +11 P. Trnka - +12
BrankářiP.Přikryl - 84,62% T. Duba - 93,18%
Marodka
Mich.Straka, Nedoma,
Trnka, Cibák, ŠrekSestavy soupeřů z posledních zápasů:

Znojmo: Prusek (29. Přikryl) - Němeček, Bičánek, Benák, Mojžíš, Čakajík, Toman, Soudek - Plášek, Pucher, Uram - Ludvík, J. Straka, Erat - Vorel, Haman, Rachůnek - Blatný, Barus, Mikulík - od 34. Ondřej

Plzeň: Duba - Cartelli, Trnka (21. Pulpán), L. Procházka, Jindřich, Výtisk, Výborný - Adamský, Mar. Straka, Andrašovský - Duda, Kudrna, Matějovský - Paroulek, Pospíšil, D. Moravec