Radost Maria Cartelliho? Šílená!

O s t r a v a / P l z e ň - Mnoho témat a otázek mělo utkání Vítkovice-Plzeň. Odpovědí je plzeňská výhra v prodloužení, která protáhla vítěznou sérii na tři zápasy, udržela pozici Lasselsbergeru v elitní osmičce a byla zároveň prvním letošním bodovým ziskem v prodloužení. O aktuálně dvoubodový náskok na deváté Znojemské orly se postarala střela ze 62. minuty z hole Maria Cartelliho. „Měl jsem ohromnou radost, úplně šílenou,“ zářil šťastný střelec. Z vítězné premiéry v plzeňském dresu se radoval obránce Jason Marshall.

Plzeň zápas začala dobře, podařilo se jí dokonce vstřelit již v 5. minutě gól. Rozhodčí Husička však po poradě s videem rozpažil kvůli posunuté brance. „Mně přišlo, že tyčka byla posunuta později, takže gól měl platit. Ale to je věc rozhodčího,“ zdráhal se pragmaticky komentářů. Do vedení šli nakonec Ostravané, Hulva dorazil za Pejchara odražený puk. Lasselsberger rychle vyrovnal zásluhou Andrašovského. „Hodně nám pomohlo, že vyrovnání přišlo rychle,“ říká Cartelli. Nerozhodný stav vydržel až do prodloužení.

Do něj si Plzeň nesla výhodu přesilové hry. Sekundu před jejím koncem Cartelli rozhodl. Celá situace v podání střelce-vypravěče: „Hráli jsme čtyři na tři. Byli jsme v jejich obranném pásmu. Puk se odrazil do rohu, odkud jsem s ním vyjel až na modrou. Chtěl jsem nahrávat, ale nikoho volného jsem neviděl, tak jsem vystřelil. Jejich obránce to tečoval. Měl jsem ohromnou radost, úplně šílenou,“ líčí s radostí svůj vítězný manévr Cartelli. Plzeň potřetí v řadě zvítězila, vždy na stadionu soupeře. Letos poprvé však vyhrála v prodloužení. „Na to jsem nevzpomněl,“ přiznává plzeňský bek. „Do prodloužení jsme šli hlavně s tím, že lepší 1:1 než prohra 2:1,“ odmítá, že by kvůli své bídné bilanci šli Plzeňáci do prodloužení s obavami.

Duel nebyl náročný pouze fyzicky. „Všichni věděli o co jde, bylo to hodně tvrdý a nervózní.“ Paní Štěstěna se v poslední době plzeňských dresů drží. „Vyhrál ten, kdo měl větší štěstí. Hrálo se nahoru-dolu, bylo to hektické a musím uznat, že v některých fázích byli domácí lepší,“ přiznává sportovně Cartelli. Ostře sledován byl duel také díky startu kanadského beka Jasona Marshalla. Nejen pro anglicky mluvícího beka je česká extraliga novum, i jeho spoluhráči si musejí zvykat. „Promluvil jsem na Jasona dvakrát. Nejdřív jsem mu říkal, že super a po druhý, aby zůstal ještě na ledě,“ směje se Cartelli. „Ale ne, sedíme spolu vedle sebe v kabině, nějaké základy angličtiny mám, to je v pohodě.“ Marshall odehrál duel po boku svého kamaráda z NHL Pavla Trnky.

Plzeň zakončila sérii zápasů venku vítězstvím a celková bilance je výtečná – 8 bodů při skóre 16:10. Jenže, nyní se Plzeň vrací na svůj led, což budí mírné obavy. V tabulce domácích zápasů totiž patří Lasselsberger na chvost tabulky. „Musíme zůstat u stejné taktiky. Tvořit nám příliš nejde, takže zabetonovat střední pásmo,“ píše recept na úspěch Cartelli. Na řadě je ovšem Zlín. „Těžký soupeř, ale víme o co jde.“ Postup do play-off si Plzeňáci mohou uhrát sami, výsledky soupeřů však plzeňský bek sleduje. „Nevím jak kluci, já jsem je sledoval,“ přiznal. Do posledních deseti zápasů vyráží Plzeň s dvoubodovým náskokem na deváté Znojmo a dobrou aktuální formou.