Notes #1: Čas vytáhnout trumfy, extraliga vstupuje na scénu!

P l z e ň - Po půl roce ožije plzeňský zimní stadion, dnes již ČEZ Aréna, extraligovými boji! Lasselsberger Plzeň zápasem s ostravskými Vítkovicemi vstoupí do nové sezóny 2005-06. Podaří se Plzeňákům zapomenout na utrápené léto? Udělat tlustou čáru za nepovedenou přípravou Plzni nepomohou marodi Mario Cartelli, Martin Výborný a David Moravec. Ostravanům schází gólman Michal Mařík, obránce Petr Kuboš a útočník Lukáš Krenželok. Vítej, extraligová sezóno 2005-06!
Zápas Plzeň-Vítkovice začíná v pátek v 17:30 v plzeňské ČEZ Aréně!

HC LASSELSBERGER PLZEŇ
vs.
HC VÍTKOVICE STEEL

1. kolo – pátek 9. září 2005 - 17:30 v plzeňské ČEZ Aréně

Hlavní plzeňský trumf,
gólman Roman Málek
Dobrý začátek bývá alfou a omegou úspěchu. Pro Plzeň má úvodní duel dvojnásobný význam. Proč? Kulantně řečeno, výsledky v přípravě nebyly dle představ hráčů, trenérů, vedení, ani fanoušků. Netrpělivost a očekávání zlomu před úvodním zápasem tak roste. Ze dvanácti zápasů Lasselsberger prakticky zvítězil pouze jednou, z přípravné porce zápasů by si do tabulky připsal pouhých sedm bodů, což je zoufale málo. Skóre 20:38 také není žádnou pastvou pro oči. Jenže, stále jde nad výsledky do velké míry mávnout rukou, zapomenout na bídnou produktivitu, na smolné ztráty zápasů s Klotenem či na Kladně, kruté domácí debakly s Kladnem, Spartou a Karlovými Vary, nyní se totiž začíná od nuly. Mávnutí nad výsledky a zapomenutí v přípravě bude tím silnější, čím lepší bude vstup Lasselsbergeru Plzeň do nové sezóny. Anebo se může silné gesto změnit v bezvládnou ochablost s pošramoceným hokejovým sebevědomím a protrápenou sezónu. Plzeňské rukávy jsou však plné trumfů a v pátek 9. září je čas na jejich vytažení. Do nového jména oděného plzeňského stadionu, nebo-li ČEZ Arény, přijedou Vítkovice. První krok do nové sezóny. A co říci závěrem? Snad jen vše říkající vyznání útočníka Dušana Andrašovského při příchodu kouče Marka Sýkory. „Věřím, že pan Sýkora bude pro nás přínosem, že nás vytáhne výš nad to osmé místo, abychom měli klidnější sezónu. Pro nás, co jsme tu déle je nepříjemné hrát pořád okolo osmého místa a strachovat se."


HC VÍTKOVICE STEEL
situace soupeře změny v kádru
předpokládaná sestava zajímavosti a aktuality

Trenéři budou spoléhat na dravé mládí

Bez svých největších hvězd z loňského ročníku se budou muset v nastávající extraligové sezóně obejít hokejové Vítkovice. Konec výluky NHL zpět do zámoří odvál elitní obránce Pavla Kubinu a Marka Malíka. Trenér Vladimír Vůjtek již nemůže počítat ani se službami svého stejnojmenného syna. Vůjtek mladší podle svých slov potřeboval změnu, a tak podepsal roční smlouvu s druholigovým švýcarským celkem HC Forward Morges.

Zpět do svých řad naopak Vítkovičtí přivítali beka Petra Jurečku, jenž před rokem dostal v Ostravě výpověď. Sezónu tak strávil v norském Trondheimu a nyní se po roce vrací do svého mateřského klubu. Dalším navrátilcem je mladík Roman Polák, který loni zazářil v celku zámořské WHL Kootenay Ice zahrál si i na mistrovství světa dvacítek, odkud si přivezl bronzovou medaili. Vedení se ze zámoří snažilo získat i dalšího mladého odchovance Gulašiho, toho se ale zlákat na sever Moravy nakonec nepodařilo.

V přípravě se Vítkovicím dařilo

Pět výher, dvě remízy a dvě prohry – taková je bilance Vítkovických v přípravných zápasech. Trenérské duo Vladimír Vůjtek a Miloš Holaň pro své svěřence připravilo pestrou letní přípravu, do které byly začleněny třeba i sprinty v písku. Dřina přinesla své ovoce. Vítkovice například porazily Liptovský Mikuláš vysoko 10:5 nebo obsadily druhou příčku na Tatranském turnaji, kde podlehly až ve finále domácímu Popradu 2:5.

V nouzi pomohl veterán Kameš

Loni se gólman Jaroslav Kameš radoval z mistrovského titulu s Pardubicemi. Pro novou sezónu si šestatřicetiletý veterán hledal nové angažmá a už se zdálo, že zakotví v prvoligovém Berouně, se kterým trénoval. Pak se však Vítkovicím zranila nová brankářská dvojka Michal Mařík a vedení se narychlo muselo poohlédnou po náhradě. Francouzský reprezentant Fabrice Lhenry, o kterém se rovněž uvažovalo, měl příliš velké finanční požadavky, a tak volba padla na Kameše. Zkušený brankář, jenž loni v Pardubicích kryl záda slovenskému reprezentantovi Jánu Lašákovi, se nejpravděpodobněji bude muset opět spokojit s úlohou dvojky. Trenér Vůjtek totiž sází na Marka Pince (viz. foto), který loni z postu jedničky „vyštípal“ i Martina Pruska z Ottawy Senators.

Slovenská kolonie ve vítkovickém dresu

O nové tváře se rozrostla slovenská kolonie ve Vítkovicích. K explzeňskému útočníkovi Juraji Štefankovi a obránci Stanislavu Hudcovi, kteří na severu Moravy působili již loni, přibyli Radoslav Kropáč z Českých Budějovic a Ľubomír Pištěk, vedle Jaroslava Kameše druhý vítěz loňského ročníku extraligy. A to vítkovičtí trenéři testovali ještě Róberta Tomíka. Ten však po Tatranském poháru kádr opustil.

Ivan Padělek do Ruska nakonec nezamířil

Ivana Padělka, bratra plzeňského Aleše, lákal do svých řad nováček ruské Superligy Viťaz Podolsk Čechov. Padělek však po absolvování testů zamířil zpět do Vítkovic. „V Rusku se mi líbilo. I trenér měl zájem, jenže finanční podmínky Vítkovic byly takřka nesplnitelné,“ vysvětlil Padělek.

Sestava Vítkovic z posledního přípravného zápasu:
Pinc - Kuboš, Chmelíř - Černošek, Hudec - Jurečka, Dresler - Padělek, Roman, Procházka - Irgl, Šimíček, Krenželok - Kropáč, Štefanka, Pištek - Tomášek, Hulva, Köhler.


PLZEŇSKÝ ZÁPISNÍK
výsledky hráčské statistiky
aktuální sestava zajímavosti a aktuality

TENTO ZPŮSOB LÉTA ...

Natěšení fanoušci s napětím očekávali, co předvede plzeňský Lasselsberger v herní přípravě. Obměněný kádr pod vedením výborných trenérů ale výsledkově zůstal daleko za očekáváním. Úvodní vysoká a očekávaná porážka od rozehrané Sparty byla následována výhrou na ledě téhož soupeře (5:2). Ovšem nakonec šlo o poslední výhru v přípravě v základní hrací době.

Navazující zájezd do Švýcarska rozehrála Plzeň těsnou prohrou 1:2 s Klotenem, o mnoho horší již byl duel s Zugem, jemuž Plzeň podlehla 4:0. Výjezd zakončilo klání se švýcarským vicemistrem, z něhož Plzeň odešla těsně a smolně poražena 2:3. Na soustředění do Plzně přicestoval slavný CSKA Moskva, který sehrál jeden z letních zápasů i proti Lasselsbergeru. Obě mužstva se rozešla smírně 1:1. Remízou skončil i pátý duel v řadě se zahraničním týmem, v Mariánských lázních přišla Plzeň minutu a půl před koncem o výhru 2:1 nad Klotenem (nakonec 2:2).

Chuť si Plzeň spravila výhrou na samostatné nájezdy ve Znojmě (3:2), jenže poté přišla série, která se rozhodně dá označit za černou. V produktivitě Plzeň na jejím ledě vyučilo Kladno (1:5), poté Západočeši polehli 3:2 Kladnu na jeho ledě. Ani v Pardubicích se Lasselsbergeru nevedlo a i přes vedení 1:0 zde prohrál 4:1. Nejhorší přišlo v samotném závěru, na koni sedící varští hokejisté Plzeň na jejím ledě znemožnili výsledkem 5:0. Poslední čtyři duely tedy skončily porážkou při celkovém skóre 4:17!

VÝSLEDKY PŘÍPRAVNÝCH ZÁPASŮ
Plzeň-Sparta
Sparta-Plzeň
Plzeň-Kloten
Zug-Plzeň
Zürich-Plzeň
Plzeň-CSKA
1:6
2:5
1:2
4:0
3:2
1:1
Plzeň-Kloten
Znojmo-Plzeň
Plzeň-Kladno
Kladno-Plzeň
Pard.-Plzeň
Plzeň-K. Vary
2:2
2:3
1:5
3:2
4:1
0:5

Odchody

Začátek NHL odvál z Plzně Martina Straku či beka Jasona Marshalla. Z hostování se do svých klubů vrátili Jan Výtisk, Radek Duda, Tomáš Duba a Libor Procházka. Na smlouvě se plzeňské vedení nedohodlo s Jaroslavem Kudrnou, do Pardubic přestoupil František Mrázek, nadále se nepočítalo s Davidem Pospíšilem (dlouholetý Plzeňák a oblíbenec tribun nakonec trochu překvapivě ukončil kariéru). Do norského Lillehammeru přestoupil Rudolf Pejchar, na hostování se vydali např. Adam Šaffer, Zbyněk Neckář či Jiří Dobrovolný.

Příchody

Žádným překvapením nebyl dlouho dopředu domluvený návrat gólmana Romana Málka, jemuž bude záda krýt Petr Jež. Z hostování se vrátil Petr Havelka, a poté již přišli na řadu přestupy. Z Ústí nad Labem získala Plzeň mistra světa z Petrohradu obránce Martina Štěpánka, z Jihlavy střelce Aleše Padělka, ze Znojma zkušeného Marka Vorla, ze slovenské Skalice nadějného Petera Kocáka, poslední nově podepsanou posilou je obrovitý plzeňský odchovanec, obránce Matěj Trojovský. V nespolední řadě fanoušky potěšil návrat Josefa Straky, který se oklikou přes Spartu, Znojmo a Linec, vrátil do Plzně a podepsal novou dvouletou smlouvu.

Marodka

Již tradičním koloritem přípravy je marodka. Na konci suché letní přípravy skolily potíže se zády útočníka Davida Moravce, který poté neodehrál jediný duel a na led vyjel poprvé až 5. září. Zraněná třísla musel dát do pořádku Pavel Trnka. „Hitem“ léta však byly operace kolena, jíž se podrobili Martin Paroulek, Josef Straka, Mario Cartelli a Martin Výborný. Nejdéle doposud trvá rekonvalescence Maria Cartelliho, který úvodní duel ještě podle všeho nestihne. Různé zdravotní komplikace se během přípravy nevyhnuly Romanu Málkovi, Martinu Štěpánkovi, Dušanovi Andrašovskému, Petru Havelkovi, Michalu Strakovi, Radku Matějovskému či Marku Vorlovi.

Sestava Plzně z posledního přípravného zápasu:
Málek (Jež) - Trojovský, Trnka, Štěpánek, Jindřich, Výborný, Nedoma, Klaus, Šrek - Kocák, Josef Straka, Andrašovský - Paroulek, Michal Straka, Matějovský - Padělek, Kracík, Důras - Adamský, Michal Polák, Havelka.


HISTORIE
VS.

bilance

hráči

statistiky

HISTORICKÁ BILANCE

Bilance vzájemných zápasů Vítkovic s HC Plzeň je příznivější pro Plzeň. Celkem bylo sehráno 54 zápasů, ve kterých bylo zaznamenáno 22 výher Vítkovic, 6 remíz, 26 výher Plzně, z toho dvě výhry v prodloužení. Skóre je příznivější pro Vítkovice.

Celková bilance Plzeň vs. Vítkovice
5426622143:150

Plzeňáci v loňské sezóně zlomili nedobytnost ostravské tvrze, ovšem zadělali na zbrusu novou sérii, kterou si dnes budou jistě přát ukončit. Loni Plzeň po šesti zápasech v Ostravě bodovala, po sedmi zápasech tam i zvítězila, ovšem to samé se Lasselsbergeru nepodařilo ani jednou ze dvou duelů doma. Na svém ledě s Ostravany prohrála jak v úvodním extraligovém zápase, tak i ve druhém vzájemném zápase na plzeňském stadionu, po výsledcích 1:4 a 0:1.

To, čeho se v Plzni obávají letos, se dělo již v loňských vzájemných zápasech právě s Vítkovicemi. Plzeň se v nich velmi trápila s produktivitou. Skromnou výjimkou byl až poslední vzájemný zápas, který skončil plzeňskou výhrou 3:2 v prodloužení. V jednom zápase tak dali Západočeši stejný počet branek, jako ve třech předchozích vzájemných zápasech dohromady (1:4, 2:2, 0:1).

Vzpomínky na zápasy s Vítkovicemi

 • Mnozí fanoušci si jistě vzpomenou na utkání Plzně na vlastním ledě proti Vítkovicím v sezóně 1997/98 proti Vítkovicím, které skončilo velkým skandálem a bylo posledním v kariéře rozhodčího Paskera. Rozzuřený stadion tehdy způsobil půhodinové přerušení utkání kvůli chybnému rozhodnutí hlavního arbitra, který připravil v závěrečně třetině Plzeň o vyrovnávací branku. Utkání skončilo nakonec 0:2.
 • 28.11.1993 se na ledě Vítkovic do aktivního hokeje po autonehodě vrátil současný asistent trenéra Plzně Marka Sýkory Radek Kampf. Plzeň prohrála 3:0, ale Kampf byl vyhlášen nejlepším hráčem utkání.
 • 24.10.1995 přišla na utkání s Vítkovicemi nejnižší návštěva za dobu působení Plzně v české extralize. Zápas shlédlo pouhopouhých 1887 diváků. Shlédli remízu 1:1, branky stříleli Kucharčík a Vůjtek.

  STATISTIKY ZÁPASŮ PLZEŇ vs. VÍTKOVICE

  Průměrný počet branek 5,4
  Průměrný počet vyloučených 14 (7-7)
  Průměrný počet diváků 5 350
  Průměrný počet diváků v Plzni 5 100