Nemířil jsem nikam, přiznává Milan Nedoma

P l z e ň - S tíživým vědomím střelecké nemohoucnosti v přípravných zápasech nastoupili plzeňští hokejisté k prvnímu „ostrému“ zápasu na domácím ledě proti Vítkovicím. “Vzhledem k výsledkům v přípravě jsme se na první utkání netěšili,“ přiznal trenér Marek Sýkora. “Ze začátku jsme byli svázaní, jak to první zápas bývá,“ souhlasil Radek Matějovský. Další nepříjemností bylo teplo a mlha, která se tvořila nad tajícím ledem ČEZ Arény. “Bylo jako v sauně, puk nás moc neposlouchal,“ stěžoval si Matějovský. “Ke konci třetiny byl led už vždycky horší,“ dodal Josef Straka.

Úvod zápasu lépe sedl Vítkovicím, které byly aktivnější a Plzeňany v první části hry přestřílely. “Zápas se vyvíjel špatně. Chtěli jsme hrát jen na obranu a protiútoky, což se nám chvíli dařilo, chvíli ne,“ říká hlavní trenér. Převahu Vítkovic gólově vyjádřil v patnácté minutě Bedřich Köhler při přesilové hře. Druhý zásah přidal v 33. minutě Dresler a diváci, kterých na zápas dorazilo přes pět a půl tisíce, začali skandovat „Střílejte!“.

Volání ochozů vyslyšel při přesilovce dvě minuty před koncem druhé třetiny Josef Straka, jemuž trenéři přiřadili nová křídla – Marka Vorla a Martina Adamského. Spolupráce nového útočného tria zafungovala na výbornou. “Dva hráči se srazili v rohu a my šli s Martinem dva na jednoho. Nahrál mi pěkně před bránu a já to trefil z první,“ popisuje akci první plzeňský střelec nové sezóny.

Emoce na tribuně i na hřišti probudila situace z 53. minuty. Puk plachtil vzduchem a nakonec zapadl za Pincova záda. Rozhodčí však branku pro vysokou hůl neuznal, za což si vyslechl nepříliš potěšivé skandovaní „kotelníků“. “Já to přesně neviděl, rozhodčí se rozhodl, jak se rozhodl,“ řekl trenér Sýkora. Sdílnější byl Radek Matějovský, který byl u inkriminované situace nejblíže. “Musím se přiznat, tečoval jsem to ještě před tím bekem. Takže to vysoká hůl byla,“ prokázal fair-play dobře naladěný forvard.

V závěru Plzeňané zapnuli na nejvyšší obrátky, Pincova branka ale zůstala dlouho nedobyta. Když už se zdálo, že si Moravané odvezou všechny tři body, vzala si plzeňská lavička oddechový čas. Po vyhraném bully v útočném pásmu na střídačku odjel Roman Málek a v čase 59:46 se Modrobílí přeci jen dočkali! Šťastným střelcem byl Milan Nedoma, jenž od modré propálil vše, co mu stálo v cestě. “Dušan to zatáhl to třetiny a nahrál Pepovi. Viděl jsem, že nemůže střílet, tak jsme si hledal místo, aby mi mohl přihrát. Být tam o vteřinu později, tak mi to vypíchl protihráč. Bylo to štěstí. Nemířil jsem nikam. Kdybych mířil, tak bych to možná trefil do rohu,“ žertoval Nedoma, který se pomalu blíží k metě sto branek v extralize.

V prodloužení už branka nepadla, přestože k ní Plzeň neměla daleko. Vzhledem k průběhu utkání však Keramici byli spokojeni i s bodem. “Chtěli jsme lidem ukázat morálku, že si sice prohráváme, ale že chceme bojovat. To se nakonec podařilo a byli jsme odměněni jedním bodem. Je třeba vyzdvihnout kolektivní úsilí, hráči do toho dali hodně,“ řekl Marek Sýkora. “Dohráli jsme srdcem. V závěru jsme byli strašně moc utahaní, projevilo se teplo. Tohle myslím, že nám psychicky pomůže,“ věří Matějovský. Již v neděli totiž LASSELSBERGER hraje ve Zlíně a v úterý doma s Budějovicemi. “Všichni jsme mleli z posledního. Ten šťastný gól nám strašně pomohl. Kdybychom prohráli takovým výsledkem, tak by to bylo špatný. Takhle se nám pojede do Zlína líp.“ řekl Straka. “ Byl to náročný zápas, když jsme ale vyrovnali, tak myslím, že i ta regenerace proběhne rychleji. Všechno je v hlavě,“ dodal střelec rozhodující branky Nedoma.