Nejkrásnější na hokeji jsou překvapivé kličky, říká dorostenec Adam Roušal

P l z e ň - Trpělivost růže přináší. Útočník Adam Roušal se v listopadu konečně prosadil do kádru plzeňského dorostu a absolvoval s týmem své první moravské turné. Dosud nastupoval v lize dorostu za farmu v Mariánských Lázních a svými výkony si tam vybojoval vstupenku o soutěž výše. "Za Mariánské Lázně jsem hrál jen zápasy, trénoval jsem s Plzní, takže mě trenéři měli pořád na očích. Možná jsem to díky tomu měl o trochu jednodušší, snažil jsem se na tréninku hrát pořád naplno," říká šestnáctiletý útočník Adam Roušal.

Plzeňský dorost zatím od začátku sezóny opustili Miroslav Dušek, který odešel do Rokycan, a Patrik Pánek, jenž se vrátil do Berouna. Dva hráči naopak tým doplnili. "Ze začátku jsem z Mariánek trénoval v Plzni sám, pak se ke mně přidal i brankář Francouz, který byl na začátku sezóny zraněný," vysvětluje Roušal.

Nováček první ligy dorostu z Mariánských Lázní začal před letošní sezónou intenzivně spolupracovat s Lasselsbergerem Plzeň. Dorostenci Plzně, kteří se nevešli do kádru extraligy, tak dostali možnost v Plzni trénovat a k zápasům první ligy dorostu jezdí do Mariánských Lázní, kde s nimi do utkání nastupuje i jedna pětka místních hráčů. Jediný společný trénink mají Plzeňané s Mariánskolázeňskými ve čtvrtek. "V Mariánkách panuje při zápasech výborná atmosféra. Na zápasy chodí i fanoušci v dresech, nechybějí bubny a návštěvy na zápasech jsou docela vysoké. Přišel se mezi nás podívat do šatny i otec střelce zlatého gólu z Nagana Petr Svoboda, který v Mariánkách hokej řídí," popisuje Roušal.

Tým vede Vladimír Vimr a v průběhu sezóny ho doplnil na lavičce Jiří Jonák. "Pan Vimr mi věřil, hrál jsem hodně přesilovky i oslabení. Myslím, že oba trenéři nás trénují velmi dobře." Mariánské Lázně sezónu velmi dobře odstartovaly, postupně se však začaly tabulkou propadat. "Teď, když jsem odcházel, jsme byli asi sedmí, ale jsem přesvědčený, že se mužstvo určitě v soutěži udrží," doufá Roušal.

Adama Roušala do dorosteneckého "áčka" pozval nový trenér Jiří Kučera. "Řekl mi, ať přinesu fotku a něco podepíšu. Do týdne se to vyřešilo," popisuje plzeňský mladík. S mužstvem poprvé vyrazil ke třem zápasům na sever Moravy. Hned v prvním zápase ve Vítkovicích si připsal první bod za přihrávku. "Začali jsme hrát na čtyři lajny a hrál jsem v útoku spolu s Kovářem, vedle nás se točila tři levá křídla. Od třetí třetiny jsem hrál s Kubalíkem a Stránským na křídle, Trojanovi se totiž udělalo nevolno."

Pro Roušala je hokej jednou z nejdůležitějších věcí na světě. Konkuruje mu hlavně škola. "Na základní škole to bylo v pohodě, ale na gymplu to moc nezvládám a měl bych se víc učit," přiznává.

Když manažer mládeže Milan Razým na jaře vybíral mladé hokejisty, kteří budou pomáhat při organizaci mistrovství světa osmnáctiletých v Plzni, byl Roušal jedním z oslovených. "Někdy týden před začátkem za námi přišel pan Razým a oslovil Boháče, Vranješe, Vrbu a mě, jestli nechceme pomáhat při organizaci šampionátu. Odsouhlasili jsme to a musím říct, že mě to docela bavilo. Pomáhali jsme nosit hráčům vodu, puky, odváželi jsme jim špinavé prádlo na praní a podobně."

Velkým Roušalovým koníčkem je hokejbal, za Dobřany hraje dokonce se svým kamarádem z hokeje Leošem Radou extraligu dorostu. "Kouč mi hodně věří, to je pro mě moc důležité." S Leošem Radou hrál do 7. třídy v útoku, doplňovala je současná opora dorostu Jan Stránský. "Dávali jsme tehdy hodně gólů, bylo to mé zatím nejúspěšnější období v hokeji," usmál se Roušal, který se k hokeji přivedl sám. "Sám jsem se pro hokej rozhodl v sedmi letech. Rodiče mi hokej nevybrali," vysvětluje.

Roušal je hráč, který miluje hokejové kulišárny. "Na hokeji je krásná jeho rychlost a pěkné akce, třeba kličky. Nejhezčí je, když pořádně vykoupeš brankáře; tak, že neví, čí je. Skvělé je taky když prohodíš puk protihráči mezi nohama. Tyhle věci se mi na hokeji líbí nejvíc," říká Adam Roušal, jehož snem je start v české extralize.