Nesmíme zbytečně ztrácet body, říká mladý útočník Jan Setikovský

Plzeňští junioři v posledních třech zápasech zvítězili a ani jednou při tom neinkasovali více než jednu branku. Přesto jim zatím v tabulce české skupiny patří až předposlední, tedy devátá, příčka. Na pátou pozici však ztrácejí jen čtyři body, ani třetí místo není v nedohlednu. Do play-off postupuje z české skupiny prvních šest týmů. "Šance na postup do play-off je padesát na padesát. Někdy zahrajeme zápas jako blázen, kdy hrajeme úplně perfektně, a jindy si dáme tak trochu pauzu a je to špatné," hledá příčiny současného umístění jedna z opor mužstva Jan Setikovský.

Plzeňská juniorka už na postup do play-off čeká mnoho let. Podstatně bližší jí v posledních čtyřech letech byly sestupové starosti. "Myslím, že se dalo očekávat, že se budeme prát o play-off. Jde jen o to, jestli se nám to nakonec podaří nebo ne. Tým na to podle mě máme," věří někdejší kapitán dorostu. Oproti loňské sezóně má Setikovský na ledě podstatně více prostoru. "S tím člověk musí počítat, že když je druhý rok v juniorce, že to za něj neodtáhnou ti mladí. Loni jsme tady byli spíš jen do počtu, letos trávíme na ledě daleko více času," srovnává.

V útoku nastupuje už od začátku sezóny s Martinem Heřmanem a Václavem Hajšmanem. "Na začátku sezóny jsem měl špatný rozjezd a zpočátku nás táhl hlavně Martin Heřman, který měl pořádnou formu. Pak se to rozložilo do celého útoku," konstatuje syn někdejšího útočníka Škody Plzeň Petra Setikovského. V dorostu nastupoval v útoku s Martinem Holým a Jiřím Šlaufem, kteří v současné době též hrají za juniorku. Vedle nových spoluhráčů se jeho role trochu změnila. "Venca Hajšman je vyloženě silový hráč, který dokáže bořit hru. Jirka Šlauf to nebořil, věnoval se hlavně pozičnímu bránění. Moje úloha spočívá v tom, abych připravil Martinu Heřmanovi šance, to je náš střelec," popisuje Setikovský.

Juniorka sice není daleko od třetí příčky, ale ani poslední Hradec Králové se nevzdává a ztrácí na Plzeň jen pět bodů. "Nejvíc nám nejde rozehrávka. Rovněž máme problémy s proměňováním šancí. Než jsem se rozehrál, měl jsem s tímhle osobně velký problém. Na druhou stranu máme dva výborné gólmany," vypočítává klady a zápory týmu Jan Setikovský.

Velkou vzpruhou pro celý tým je občasné povolávání mladíků k A-týmu. Celkem pravidelně dostávají příležitost obránce Lukáš Pulpán a útočník Richard Kepl, třikrát si zahrál i Jaroslav Hobl a odvážným výkonem v Sazka Areně se prezentoval Martin Holý. Na začátku dostal šanci i Petr Kica. "Je hezké, že trenéři dávají příležitost juniorům a má to velký přínos i pro náš tým. Když k nám přijde kluk, který má odehráno pár zápasů za áčko, tak je to znát. šanci by si určitě zasloužil dostat Martin Heřman. Teprve pak by se možná mohlo dostat na mě," říká skromně.

Setikovský letos nastřílel ve 30 zápasech 7 branek a přidal 8 asistencí. Bodově se ké své nejlepší sezóně v ročníku 2003/04, kdy v dorostu dal 24 branek a přidal 36 nahrávek a v jednu chvíli dokonce vedl kanadské bodování celé soutěže, zatím nepřibližuje. Hlavní touhou plzeňského studenta obchodní akademie je však poprat se s týmem o play-off. "Rozhodnou až naše poslední zápasy s českou skupinou. Už se bude hrát jednokolově a bude důležité, s kým budeme hrát doma a s kým venku. Nesmíme též zbytečně ztratit body s moravskými týmy," dodává na závěr Jan Setikovský.