Milan Gajda měl při premiéře mezi muži skvělý pocit

P l z e ň - Svůj první zápas za muže sehrál ve Weidenu obránce plzeňské juniorky Milan Gajda. Hráč, který má ránu od modré, jako když kopne kůň, ale taky hráč, který je pověstný zbytečnými vyloučeními. "V áčku chybí hodně obránců a neměl kdo hrát. Trenér Sýkora mi den před zápasem na tréninku oznámil, ať se přichystám, že pojedu s áčkem do Německa," říká Gajda, který v tomto týdnu trénuje s áčkem stejně jako další junioři Černý, Kořínek, Kepl, Freiberg a Holý. "Hrálo se mi skvěle. Byla tam dobrá atmosféra a mám z toho super pocit. Byl to jenom přátelák, ale myslím, že jsem to zvládl v pohodě," dodal.

Gajda je letos v juniorce nejlepší v plus/minus bodech, mezi obránci je nejlepším střelcem. "Máme dobrý tým a naše pětka funguje dobře. Výborně hraje dozadu levé křídlo Martin Holý a dostáváme málo gólů. V pásmu si každý držíme každý svého hráče a snažíme se jako pětka hrát zodpovědně," říká odchovanec Frýdku-Místku.

Tradiční Gajdovou slabinou jsou zbytečné fauly, často i v důležitých momentech zápasu. Letos soupeří s Davidem Štichem o pozici netrestanějšího muže týmu. Loni v této kategorii s přehledem vyhrál. "Letos mám méně trestných minut než loni a snad jsem se trochu zklidnil. Bohužel někdy zbytečně oplácím před brankou. Když někdy prohráváme, tak mi rupne v bedně. Musím hrát v klidu a zbytečně neoplácet," říká jeden z největších svalovců juniorského týmu.

V době svého působení v Třinci byl Gajda povoláván do mládežnických reprezentací, z Plzně je pro něj do nároďáku dál. "Trenéři Třince nás tak trochu tlačili do reprezentace, pomáhali nám v tom. Na začátku sezóny jsem si tu připadal trochu zbytečný, protože jsem od trenérů neměl stoprocentní důvěru. Teď se to snad trochu změnilo a Ivan Vlček mě posílá na oslabení a přesilovky. Ze začátku sezóny jsem tolik prostoru na ledě neměl," hodnotí sezónu Milan Gajda.

S Lasselsbergerem Plzeň má Gajda smlouvu ještě na příští sezónu, následně pak Plzeň ještě může využít opci. "Co bude dál, se uvidí po sezóně. Kdybych však dostal nabídku někam do první ligy, chtěl bych to zkusit," přemýšlí. Rád by si zahrál i za plzeňské áčko, ale trenér Sýkora s jeho nasazením do extraligy podle svého vyjádření zatím nepočítá. "Beků je málo, ale v první řadě musím na sobě tvrdě pracovat," dodává devatenáctiletý obránce Milan Gajda.

Jeho hlavním letošním úkolem však bude dovést juniorku do play-off. Dvě kola před koncem drží Plzeň postupovou šestou pozici, ale Karlovy Vary i Litvínov jsou proklatě blízko, Plzeň navíc hraje s vynikajícími týmy - v Liberci a doma se Slavií. "Všechny tři týmy - Plzeň, Vary a Litvínov máme stejně bodů. Vzájemné zápasy máme lepší s Litvínovem, horší s Vary. Šanci máme a budeme se o ni prát," říká Milan Gajda na závěr.