Junioři vyválčili s Lotyši remízu

P l z e ň - Junioři: Plzeň - Lotyšsko "20" 3:3. Plzeňští junioři si pozvali na vlastní led reprezentační dvacítku Lotyšska. Nepříliš pohledný zápas nakonec nenašel vítěze. Domácí se dostali do vedení, ale soupeř dokázal vyrovnat a pak i gólově odskočit. V poslední minutě skóroval Petr Jindra a stanovil konečné skóre 3:3.

První třetina byla z obou stran opatrná. Hosté se srovnávali s odlišným stylem a domácí s obměněnou sestavou. Plzeňští přesto měli více ze hry, ale žádnou z vytvořených šancí ve vedoucí branku neproměnili. To se jim povedlo až v závěru této dvacetiminutovky. Paradoxně po tlaku lotyšských hráčů, kteří se do správného zápasového tempa dostali díky nečisté hře soupeře. Minutu před sirénou ujel Jakub Kocman a puk zavezl za branku. Odtud se kotouč odrazil k číhajícímu Šimánovi, který ho dokázal zvednout nad padajícím gólmanem hostů.

Ve 22. minutě se v tomto zápase velice aktivní Kocman pokoušel překvapit soupeřovu obranu kličkami v útočném pásmu, proti drtivé přesile neměl nárok. Podle známého "nedáš, dostaneš" se skóre měnilo po lotyšském gólu. Při hře čtyř na čtyři k brejku nasadil Meija a nedal Halmošimu v domácí svatyni šanci. V polovině zápasu mohli hosté vstřelit druhou branku, Gricinskis ale trefil jen připravenou lapačku plzeňského gólmana. Ten přesto kapituloval hned z další akce, ve skrumáži před bránou se nejlépe zorientoval právě Gricinskis. Potrestal tak další vyloučení modrobílých. Rychle odpovědět mohl Roušal, jehož našel volného Šimán, Stigis situaci však zachránil rychlým rozklekem. V čase 35:17 bylo vyrovnáno! Martin Holý vystihl soupeřovu rozehrávku, ujel vracejícím se Lotyšům a s velkým štěstím poslal puk za brankovou čáru. Ve 37. minutě se na okamžik před brankou nikým nehlídaný ocitl Kocman, nedokázal ale zvednout puk.

Třetí dějství začalo velmi tvrdou osobní hrou, na kterou doplatil Jekimovs, jenž s bolestivou grimasou odjel zdrceně z ledové plochy. Ve 46. minutě se blýskl Halmoši, v pohodě hrající Gricinskis prošel přes bránícího hráče a domácí gólman se musel mít na pozoru. Při přesilové hře čtyři na tři dokázal Apelis protlačit puk do branky a navrátil hostům hubené vedení. Ve 48. minutě získali Plzeňští šanci zahrát si minutu a čtyřicet jedna vteřin vylepšenou početní výhodu 5 na 3, při níž vyslali na soupeřovu branku jen nesmělé pokusy a spíše si puk vyměňovali, než aby se odhodlali k zakončení. O čtyři minuty později se na trestnou lavici posadili dva hosté současně, takže přesilová hra pět na tři trvala celých 120 sekund. Opět však převládaly přihrávky nad střelami. Pěkný pokus Šimána pak zneškodnil Stigis. V čase 59:12 odjel domácí brankář na střídačku a pustil na led šestého hráče do pole. Hra vabank se modrobílým maximálně vyplatila, devatenáct vteřin před koncem se zblízka trefil Jindra a vyrovnal na konečných 3:3.

Pozápasové ohlasy:
Radim Rulík (trenér Plzně): Několik hráčů máme v reprezentačních výběrech do sedmnácti i osmnácti let, takže jsme k tomuto utkání povolali ty, které máme na střídavém startu v Rokycanech nebo v Klatovech. Pro ně to byla příjemná změna. Rozdíly mezi Lotyši a týmy v naší extralize jsou, ale ne markantní. Kluci podali dobrý výkon, bojovali a já jsem rád, že se neprohrálo.

Branky a nahrávky: 20. Šimán, 36. Holý, 60. Jindra - 23. Meija (Birzinš), 30. Gricinskis, 47. Apelis (Zembergs).
Rozhodčí: Machačný - Šmíd, Suchánek.
Vyloučení: 13:17 + Meija (Lotyšsko) 10 min. Využití: 0:1. Diváci: 64.
Sestavy:
Plzeň: Halmoši - Kašpar, Černý, Zeman, Martinec, Krňoul, Špiler, Malý R., Rutta - Šimán, Heřman, Holý - Holub, Kocman, Jindra - Sýkora, Malý, Špinka - Novák, Pitule, Benedikt - Roušal.

Lotyšsko "20": Stigis - Bukarts, Pečura, Hartmanis, Sotnieks, Orlovs, Jekimovs, Bajaruns - Gricinskis, Pizáns, Meija - Skuška, Zehbergs, Apelis - Birzinš, Danilovs, Propošins - Ozolins, Gipters, Balakuns - Brakšs.