Petr Vampola se dočkal první branky i premiérového vítězství

Č. B u d ě j o v i c e - Z českobudějovické Budvar Arény se pomalu stává kolbiště, kam si momentálně trápící se týmy jezdí vylepšit si své pošramocené sebevědomí. Po zlínském Hamé, které pokořilo MOUNTFIELD v prodloužení, se podařilo sérii nepovedených zápasů na jihu Čech utnout i Plzni. Ta v posledních čtyřech utkáních utrpěla čtyři porážky a pokaždé z nich vyšla naprázdno. “Já jsem to tak nebral, jestli tu před námi hrál Zlín, nebo Sparta. Jeli jsme sem s tím, že potřebujeme urvat tři body, a to se nám nakonec povedlo,“ uvedl po skončení zápasu Petr Vampola.

Vampola se stal součástí nedávných rošád v kádru Západočechů, které měly za účel pozvednout matné výkony mužstva. Plzeňský dres na sebe navlékl teprve podruhé. “Tak já jsem se na to připravoval, protože v Liberci jsem moc nehrál. Bylo tam více možností, a dopadlo to tak, že jsem v Plzni,“ poznamenal ke svému příchodu na západ Čech, kam přišel na přestup. Po prohře se Slavií se Vampola představil se svými novými spoluhráči v Českých Budějovicích, kde shodou okolností působil během sezony, kdy Jihočeši bojovali o návrat mezi elitu z 1. ligy. “Rád si na to vzpomenu. Byly to krásné časy, tenkrát se postoupilo do extraligy,“ nezanevřel na jedno ze svých dřívějších působišť.

Do samotného utkání ale Lasselsberger nevstoupil nejlépe a úvod duelu se hrál spíše pod taktovkou domácích. Na hokejkách Západočechů byla cítit mírná nervozita pod vlivem výsledků z posledních utkání, ale byli to paradoxně právě oni, kdo se radoval z úvodní branky. Ve 14. minutě zaváhala obranná dvojice Jihočechů Kutlák – Vágner, čehož dokonale využil Peter Fabuš. Slovenský forvard se nabídnuté šance nezalekl, se střelou se neukvapil a naopak chladnokrevnou kličkou, proti které Chábera neměl šanci, dostal svůj tým do vedení. První gól tak vlil do řad Plzně potřebný klid a první třetinu pak již dokázala dovést do vítězného konce. Důležité pro vývoj utkání bylo, že když se domácímu celku podařilo v polovině utkání vyrovnat a pomalu se začal herně zvedat, tak hosté přišli hned o čtyři minuty později s rychlou odpovědí. “Určitě byl tento fakt hodně důležitý, tým, který vede, to má vždy jednoduší,“ uvedl exliberecký útočník. A vítěznou branku nezaznamenal nikdo jiný, než právě Petr Vampola. Svoji důležitou trefu ale popisoval velice skromně: „Jeli jsme tři na tři. Kráca na sebe výborně stáhl hráče. Já jsem šel před bránu, kam jsem také od něj dostal přihrávku a jen jsem to tam už dal.“

Svěřenci trenéra Jiřího Kučery se tak dokázali dostat do vedení i ve druhé třetině, které již pak nepustili. V prostřední části byli od rozhodčího Turčana za přestupky proti pravidlům potrestáni pouze jednou, oproti čtyřem na straně domácích. “Myslím si, že jsme byli lepším týmem a Budějovice přehrávali, což se projevilo i na počtu vyloučených,“ liboval si po zápase v útrobách zimního stadionu. Ve 36. minutě utkání pak sáhl Jiří Kučera k netradičnímu tahu a vybral si oddechový čas. Lassesbergeru se totiž naskytla možnost hrát po dobu šestatřiceti sekund ve dvojnásobné převaze. “Kdybychom dali na 3:1, byla by to pro nás velká výhoda. Bohužel se nám tak nepovedlo, ale nakonec nás to nemuselo mrzet,“ spokojeně se usmíval. Plzeň pak dokázala přidat onen třetí gól ve třetí třetině díky přesnému zásahu Michala Důrase, který tím potrestal vyloučení Jihočecha Veselého za podražení. Tři body však v kapse, jak říká sympatický útočník, pořád neměla: „Dva góly nic neznamenají, ale vedení jsme si pak již naštěstí pohlídali.“ Velký podíl na tom měl Roman Málek, jenž podal bezchybný výkon a své mužstvo několikrát svými zákroky podržel. “To, co on pochytá, to je neskutečné. Je to pro tým hodně velká opora,“ vysekl Vampola stručnou poklonu svému spoluhráči s brankářskou maskou na hlavě. Když pak v 56. minutě utkání ujel domácím obráncům kapitán Radek Matějovský a pokořil Cháberu počtvrté, nikdo o triumfu Západočechů již nepochyboval.