Vít Jonák již myslí na play-off

Plzeňským extraligovým dorostencům se daří na výbornou. Podle Víta Jonáka s tím ale před sezónou málokdo počítal. "Zaslechl jsem i dokonce takové hlasy, které nám prorokovaly, že nám půjde hlavně o to, abychom se udrželi v nejvyšší soutěži," podotkl, "teď myslíme na to, abychom se v play-off dostali co nejdále.“ Centr, jenž se řídí heslem "bez práce nejsou koláče", je právě zraněný. K týmu se připojí pravděpodobně již před utkáním v Hradci.

K hokeji ho přivedl otec s dědečkem. "Hokej byl pro mě jasnou volbou. Mým velkým vzorem byl můj táta," vzpomíná. Teď myslí hlavně na to, aby již byl zpátky v zápasovém zápřahu. "Koleno jsem si zranil minulou sobotu v zápase s Libercem, lehal jsem totiž do střely a soupeř mě trefil. Jsem moc rád, že se můj zdravotní stav lepší den ode dne," pochvaloval si. K týmu by se měl připojit již toto pondělí.

V letošní sezóně stačil i jeden zápas za dorostenecký "b-tým". Hlavní rozdíl vidí v rychlosti. "Extraliga je úplně o něčem jiném. V béčku je i menší zátěž," porovnal. I on pocítil nový trend v posuzování zákroků, ale ne nijak citelně. "Nemyslím si, že by to bylo výrazněji znát, jen je někdy více vyloučení. Záleží také na tom, na jakého rozhodčího narazíte. Mně přísnější metr nevadí. Jen se musím trochu více hlídat," dodal s úsměvem.

Talentovaný útočník navštěvuje sportovní gymnázium. Přestože je již v první ročníku, má mlhavou představu, čemu by se chtěl po maturitě věnovat. "Samozřejmě by bylo skvělé věnovat se profesionálně hokeji. Kdyby to nevyšlo, chtěl bych se dostat na medicínu a stát se zubařem," naznačil své plány. Jednou by si rád zahrál extraligu za muže. "Chodím se na jejich zápasy dívat, když mi vyjde čas. Moc také přeji Tomáši Kubalíkovi, že se do kádru dostal již teď. Já bych byl rád, kdybych se tam vůbec někdy probojoval," řekl skromně.

Vítek si nevybírá ani tehdy, pokud jde o jeho spoluhráče. "V lajně si rozumím víceméně se všemi, hlavně, když nám to klape na ledě," pokračoval. Připustil také, že vzhledem k postavení plzeňského týmu v extraligové tabulce čas od času dojde i k menšímu podcenění soupeře. "Někdy se to opravdu stane. Před zápasem si řekneme, že by mohl být lehčí a že bychom mohli v pohodě vyhrát. Výsledek pak ale vypadá úplně jinak. To se nesmí stát,". V kabině se baví i o blížící se vyřazovací části. "Jednoznačně se chceme dostat co nejdále," doplnil rozhodně.