Šampionát musíme zvládnout, říká před MS do 18 let Jan Rutta

Hned pět plzeňských hokejistů bude reprezentovat český národní tým na mistrovství světa do 18 let Divize 1 v polské Toruni. Tým bude navíc vést z lavičky Marek Sýkora a v realizačním týmu je také hospodář Petr Brouzda, který pracuje u plzeňského áčka. O přípravě na šampionát jsme si povídali s obráncem Janem Ruttou.

Jak probíhala příprava na světový šampionát?
První kemp jsme absolvovali v Benátkách nad Jizerou. Byl zaměřené převážně na fyzičku. Druhý kemp byl kratší a uskutečnil se v Kravařích. Tam jsme se zaměřili na ladění formy a řešení různých hokejových situací, třeba přesilovek.

Loni reprezentace poprvé v historii sestoupila. Vaším cílem, ale tak trochu i povinností je postoupit zpět do elitní skupiny. Cítíte to podobně?
Určitě. Máme silné mužstvo a rozhodně máme na to postoupit mezi elitu. Co nás informují trenéři, tak všichni soupeři jsou tak trochu nevyzpytatelní a nesmíme je podcenit.

V prvním zápase vás čeká Litva, ve které byste počet hokejových klubů spočítali na prstech jedné ruky. Nedělali jste si se spoluhráči z těchto exotických soupeřů trochu legraci?
Tak to tedy rozhodně ne. Legraci si neděláme vůbec žádnou. Připravujeme se i na to, že v Toruni nebude úplně optimální zázemí a budeme se s tím muset vypořádat. Je důležité, abychom to zvládli.

Teď v přípravě jste změřili síly se Slováky, které jste dvakrát porazili. Vesměs vůbec hrajete s týmy, které jsou papírově silnější než ty, se kterými se utkáte na šampionátu. Hrál jste někdy proti některému z účastníků toruňského mistrovství?
Nikdy jsem proti žádnému z těchjto týmů nehrál. Hráli jsme jen trohzápas s Lotyšskem, které také hraje první divizi, ale bude hrát ve druhé skupině. Lotyšsko je sice tým na úrovni první divize, ale tehdy proti nám nehráli v nejsilnější sestavě, takže těžko říct. V žádném případě nesmíme nikoho podcenit.

Jaké je v týmu nálada? Sedli jste si se spoluhráči?
Nálada je teď po uzavření nominace uvolněná. Známe se se spoluhráči, jezdili jsme spolu celou sezónu na srazy a i s kluky z Ameriky jsme vytvořili dobrou partu.

V mužstvu budete mít hned čtyři spoluhráče z Plzně - brankáře Francouze a útočníky Kubalíka, Stránského a Kováře. Jsi rád, že jsou v týmu známé tváře?
Znám se s nimi víc než ostatní, i v šatně se víc bavíme. Těším se ale i na všechny ostatní. S Honzou Kovářem bude v šatně určitě legrace.

Jaký je váš další program? Kdy odlétáte do Toruně?
Teď máme den a půl volna, tak jsem doma v Písku. V pátek večer máme sraz v Kravařích. Pak nás čeká osmihodinová cesta autobusem do Toruně. Nikdy jsem tak dlouho ještě nejel. I když jsem z Plzně a do Třince je to taky pěkná štreka.

Přemýšlíte už hodně nad šampionátem?
Určitě se na něj moc těším. Je to pro mě vrchol sezóny. Nám se play-off moc nepovedlo, tak si aspoň prodloužím sezónu v Toruni. Doufám, že to dopadne líp a sezónu zakončíme úspěchem.