Plzeňané v Toruni: Stránský chce protrhnout střeleckou smůlu

Hned pětice plzeňských hokejistů - brankář Pavel Francouz, obránce Jan Rutta a útočníci Tomáš Kubalík, Jan Kovář a Jan Stránský, trenér Marek Sýkora, hospodář Petr Brouzda, plzeňský autobus i plzeňský řidič reprezentují západočeskou metropoli na mistrovství světa do 18 let v polské Toruni. Češi se snaží po loňském sestupu o co nejrychlejší návrat do elitní skupiny. V Toruni jsme si povídali s Janem Stránským.

Loni vedl mužstvo na MS do 18 let trenér ze Slavie Martin Pešout a v mužstvu bylo hned osm slávistů. Mužstvo pak z elitní skupiny sestupilo a novináři podrobili slávisty zdrcující kritice. Nemáte strach, že v případě, že nepostoupíte zpět mezi elitu, bude podobně obviňována Plzeň?
Doufám, že takovou ostudu tady neuděláme. Loni se vůbec nedařilo, ale už je to pryč. Samozřejmě mě mrzí, že nemůžeme změřit síly s nejlepšími státy, ale naší povinností je vrátit se zpátky do A skupiny.

V širší nominaci bylo pět Plzeňanů, nakonec z ní nikdy nevypadl. Neměl jste strach, že by zužování kádru mohlo potkat zrovna vás?
Docela mi vyšla sezóna, teď tady moc bodově nezářím, ale po sezóně jsem věřil, že mě trenér nominuje.

Plzeň sice skončila druhá po základní části, ale v play-off se jí zdaleka tolik nedařilo...
Měli jsme vysoké ambice, ale nevyšlo to. Určitě jsme měli na medaili, ale nedokázali jsme zopakovat v play-off výkony ze základní části.

Máte za sebou zatím dvě utkání, v nichž jste porazili Litvu 7:1 a Polsko 9:0. Hrajete v útoku s Janem Kovářem, ale zatím se tolik neprosazujete. Čím to je?
Zatím se nám tady moc bodově nedaří. Bavíme se o tom a snažíme se to změnit, ale hlavní je stejně to, abychom postoupili. Bydlíme spolu na pokoji jako na všech akcích a máme tam mezi sebou srandu. Jsme už na sebe zvyklí.

V poslední třetině zápasu s Poláky bylo rozhodnuto, přesto na vás byla vidět evidentní snaha zapsat se mezi střelce. Nakonec se vám to nepodařilo...
Když dáváme osm gólů za zápas, tak je třeba, aby nám tam taky něco spadlo. Já měl včera jedenáct střel na bránu a nic.

To jsou tak dobří ti polští gólmani?
No, asi ne, když dostali devět gólů. Prostě nemáme štěstí. Asi jsem si to už vystřílel v Čechách.

Třeba to přijde proti Ukrajině. Ta staví hru na výkonech gólmana Balabana a mohla by vás potrápit více než Litva či Polsko...
Máme za sebou zápasy se dvěma papírově slabšími soupeři, teď by Ukrajina měla být silnější. My ale máme dobré mužstvo, nebojíme se. Nepřipouštíme si, že bychom ten zápas nezvládli.

Jak se vám líbí v Toruni? S hokejem jste tu ještě asi nebyl...
V Čechách je to hezčí, ale je to tu docela dobré. Bydlíme v hotelu Filmar, docela to jde, až na to jídlo. Snídaně jsou dobré, obědy a večeře jsou slabší. Do všech jídel pletou houby. Obecně mi houby chutnají, ale do všech jídel se asi nehodí. Dávají nám brambory s houbama, lasagne s houbama, kuřecí maso s houbama...

Na pokoji bydlíte se spoluhráčem z Plzně Janem Kovářem. Držíte na turnaji jako Plzeňané hodně při sobě?
Myslím, že spolu držíme celé mužstvo. Známe se s většinou z šestnáctky, takže tu máme jednu velkou partu. Není to rozkouskované.

Plzeňští hokejisté v Toruni

Pavel Francouz - v zápasech s Litvou i Polskem kryl záda Dominiku Furchovi na střídačce.

Jan Rutta - V obou zápasech nastoupil v zahajovací sestavě v obraně s krajánkem Michalem Jordánem. V zápase s Litvou byla na ledě tato dvojice u jediné branky Verenise. V utkání s Litvou nastoupil v první obranné dvojici, před zápasem s Polskem dopsal trenér Sýkora na soupisku Martina Rohana a v utkání se točilo sedm zadáků.

Tomáš Kubalík - Vede elitní řadu. Litevcům nastřílel hattrick, na všechny branky mu nahrál krajánek Tomáš Vincour. Brankově se prosadil i proti Polsku. Patří k největším oporám týmu, je vynikající v přesilovkách a dokáže se uvolnit i individuálně. Skvěle mu svědčí spolupráce s Vincourem.

Jan Kovář - V prvním zápase mu hráli na křídlech Stránský s Doležalem, který se zranil a proti Polsku hráli vedle Aleše Ježka. Proti Litvě nebyl moc vidět a nebodoval. V zápase s Polskem podal hlavně ve druhé polovině zápasu velmi dobrý výkon. Byl aktivní, přihrál na modrou kapitánu Stříteskému a pak spolu se Stránským skvěle clonili před brankou, takže Stříteského střela skončila v síti. Při jedné z útočných akci ve třetí třetině předvedl ukázkovou parádičku, když si prohodil puk mezi nohama a postupoval na polskou branku. V tu chvíli však jeho akci zastavil sudí, který odpískal Polákům potřetí v zápase šest hráčů na ledě.

Jan Stránský - Zatím nehraje podle svých představ, má i trochu smůly. Trenér Sýkora mu však věří: "Je to vynikající hráč a jsem si jistý, že tu smůlu tady protrhne."

Dosavadní výsledky šampionátu:

Kazachstán - Ukrajina 2:0, Česká republika - Litva 7:1, Slovinsko - Polsko 5:0, Kazachstán - Litva 9:0, Ukrajina - Slovinsko 3:1, Česká republika - Polsko 9:0.

Další program české reprezentace:

5. dubna: 20:00 Česká republika - Ukrajina
6. dubna: 20:00 Česká republika - Kazachstán
8. dubna: 16:30 Česká republika - Slovinsko