Usnu a budu spát dva dny v kuse, řekl unavený, ale šťastný Jan Chábera

P l z e ň - Zápas o bytí a nebytí odehráli v sobotu Plzeňáci. Ačkoliv odjížděli do Třince a v sérii předkola, vedli 2-0 na zápasy, muselo postupujícího určit až páté rozhodující utkání. Lasselsberger tentokrát nezaváhal. Výtečně chytající Chábera nepovolil Třineckým Ocelářům vstřelit a ani jeden gól, zatímco modrobílí mířili přesně třikrát hned v první třetině a už po dvaceti minutách bylo jasno. Nejlepším hráčem utkání byl po zásluze vyhlášen Jan Chábera. Byla na něm znát únava. „Hodně jsme teď cestovali, moc jsme toho nenaspali,“ vysvětlil gólman důvody.

Dal jsem svůj tradiční gól

V šestnácté minutě nabral rychlost ve středním pásmu a řítil se do útoku. V polovině útočného pásma napřáhl a vystřelil. Vojtek na jeho střelu nestačil, Plzeň vedla 2:0. Takhle střílí góly Martin Adamský. „Nejsem tak šikovný, abych to hrál až do prázdné brány,“ usmíval se střelec. „Buď střílím mezi nohy nebo na lapačku, na kterou jsem to taky teď zkusil a vyšlo to,“ popisoval dva své nejoblíbenější způsoby překonávání brankářů.

Rozhodující zápasy série nebývají jednoduché, oba týmy mají stejné šance na postup, svou roli může hrát také nervozita. „Je hodně těžké hrát sérii na pět zápasů. Ale nakonec jsme to doma zvládli. Doufal jsem, že nám pomohou fanoušci, což se taky stalo a podle statistik na Třinec doma umíme. Nakonec jsme rozhodli už v první třetině,“ přiblížil Adamský své pocity po vítězném utkání. Také přiznal, že se mu ulevilo. I dravý útočník mluvil o únavě. Podle něj série byla náročná hlavně z důvodu dalekého cestování do Třince. „Poslední zápas je strašná euforie, myšlenky na síly jdou stranou,“ doplnil.

Lasselsberger ve čtvrtfinále čeká HC Moeller Pardubice. Všichni ještě mají v paměti souboj z před pěti let, kdy Plzeň coby poslední postupující vyřadila ve čtvrtfinále vítěze základní části. „Už se na to těším, minule jsem byl v Americe se učit angličtinu, tak mě play-off minulo,“ vzpomněl Martin Adamský na svůj úprk za moře, kvůli kterému chyběl v sestavě Lasselsbergeru při vyřazovacích bojích 2004. V letošní sezóně se ale Plzni v Pardubicích nedaří. Oba dva zápasy v základní části na jejich ledě Západočeši prohráli. „Play-off je jinačí soutěž,“ popírá Martin Adamský pardubickou výhodu.

Prospím dva dny

V sobotu vychytal svojí první nulu v předkole play-off, druhou v plzeňském dresu. Spokojený, s úlevou, přesto viditelně unavený hovořil o dojmech ze zápasu. Tým měl po zápase večeři. Zatímco Straka se těšil na pivo, Jan Chábera na postel. „Hodně jsme teď cestovali, moc jsme toho nenaspali, z Třince jsme přijeli ve čtyři ráno, druhý den hned trénink, další den zápas,“ popsal náročný program Lasselsbergeru v posledních dnech gólman. „Teď lehnu a budu spát dva dny v kuse,“ dodal ještě. Fyzické síly mu prý ubývají rychleji než psychické. Nepřipouštěl si, že by na něj celý tým spoléhal jako na hlavní oporu. Ani z případné prohry a nepostupu si nic nedělal. „Život by šel dál,“ řekl, „Ale když na ledě odvedete to nejlepší, co umíte, tak vyhrajete,“ prohlásil Chábera. Také ještě dodal, že právě s tím do zápasu hráči šli, prohru si odmítali připustit.

V utkání zažil dva těžké okamžiky. Oba se odehrály ve druhé třetině. Nejprve se dostal do konfliktu s Květoněm, jehož rukavice se povalovala s Cháberově brankovišti. „Než aby se do ní trefil puk a nějak blbě se odrazil, tak jsem jí posunul do rohu. Květoň přijel, asi mu ruplo v bedně, strčil do mě a už se to semlelo,“ přibližuje Chábera celou ošemetnou situaci, při které svého gólmana bránil lotyšský obránce Redlihs a vyzval Květoně na pěstní souboj.

Při druhé situaci zatrnulo hlavně plzeňským fanouškům. Odehrála se dvě minuty po prvním konfliktu. Na Cháberu spadl Benák, který dostal krosček a plzeňskému brankáři v tu chvíli nebylo do ejchuchu. „Když vám spadne devadesát kilo na záda, není to příjemné. V jednu chvíli jsem se nemohl pořádně nadechnout,“ vzpomněl na okamžik, kdy jen bezmocně ležel v brankovišti. „Chvíli jsem si odpočinul, napil jsem se, ale musel jsem chytat. Kluci mi pomohli, odehráli pár minut v útočném pásmu, dal jsem se dohromady a mohl jsem dál,“ popsal své pocity Chábera.

Také on už se těší na čtvrtfinálovou sérii s týmem z Východních Čech. HC Moeller Pardubice skončil po základní části na druhém místě, čekal na soupeře z předkola. Nakonec se s ním utká Plzeň. „Jsou dobrý tým, mají dobré mužstvo, určitě to budou těžké zápasy,“ myslí si Chábera. Ovšem už si nemyslím, že by celá série měla být jasnou záležitostí pro Moeller. „nemyslím, že bychom měli hrát nějakou vedlejší roli,“ řek na závěr.

V pátém zápase se může stát cokoliv

Plzeň měla rozporuplnou sezónu. Začala ji famózně, hřála se na prvním místě extraligové tabulky. Jenže pak přišel volný pád a Lasselsberger najednou bojoval alespoň o předkolo. „Když se ohlédnu za sezónou zpátky a vybavím si, v jakých situacích jsme byli, nebylo to příjemné,“ vzpomíná kapitán Martin Straka. Nevíc vzpomíná na poslední reprezentační přestávku. Právě po té se Plzeň opět zvedla k výborným výkonům a k přímému postupu do play-off jí chyběl jediný bod. „Dneska mi zase bylo ouvej. Vedli jsme už 2:0, ale v Třinci jsme dva zápasy pustili, čekal nás zápas o bytí a nebytí,“ přiznal Straka předzápasovou nervozitu. Právě rozhodující zápasy vidí jako nejzrádnější. „Může se stát cokoliv, padne první blbý gól, špatné vyloučení a zápas může vypadat úplně jinak, takže jsem se malinko bál,“ řekl Straka.

V sobotním zápase padly tři góly. Všechny do třinecké branky. Podělili se o ně tři střelci. Ani jeden však nebyl hráčem prvního elitního útoku. „Dneska dali góly bojovníci a tak to má být,“ prohlásil Straka. „Góly dali kluci, kteří makají celou sezónu a zaslouží si je. Nechali jsme na ledě všechno a kvůli tomu postupujeme,“ dodal ještě s viditelnou úlevou. Play-off v Plzni chybělo pět let. Najednou přišel Straka a modrobílí budou hrát čtvrtfinále. Martin Straka však roli spasitele rozhodně popírá, za postup může celý tým. „Mám z toho vynikající pocit, když vidím kluky, jak chtějí a dneska to ukázali na ledě,“ pochválil svůj tým na dálku kapitán.