Šance jsme měli jen v první třetině, pak už si vítězství Pardubice pohlídaly, prohlásil Radek Matějovský

P a r d u b i c e – Liché zápasy v sérii až do teď vyhrávala Plzeň. V pátém zápase série na pardubickém ledě tedy byla na tahu. Ovšem plány zhatil už ve čtvrté minutě svým premiérovým gólem ve vyřazovacích bojích Rákos. Branka se později ukázala jako vítěznou, protože Plzeň i přes dostatečné množství možností nedokázala překonat Lašáka. Hlavně v první dvacetiminutovce pardubický svůj tým hodně držel nad vodou. „To nás možná psychicky nalomilo,“ řekl ke spáleným šancím velký bojovník Radek Matějovský.

Vlasák, Dvořák, Kovář, Vostřák. Asi v takovém pořadí ztroskotávali v jasných gólových příležitostech plzeňští střelci na pardubickém Lašákovi. Kdyby všechny šance proměnili… Jenže na kdyby se hokej nehraje. „Stíhaly jsme Pardubicím jenom v první třetině, kde jsme měli šance, ale nedali jsme je,“ zhodnotil utkání Radek Matějovský. Je pravda, že s postupujícím časem plzeňských možností ubývalo. „Pardubice si to potom už pohlídaly a zaslouženě vyhrály,“ dodal ještě útočník.

Modrobílí hráči dnes zdaleka tolik nebruslili, působili unavenějším dojmem. „Určitě cítíme, že máme o pět zápasů víc než Pardubice, únava se nastřádává,“ připomněla plzeňská jedenasedmdesátka odehrané předkolo s Třincem, které se rozhodlo až v pátém zápase. Zítra si mohou hráči odpočinout, v pátek budou bojovat o udržení v sérii. „Doufám, že se s tím popereme a předvedeme dobrý hokej,“ nebalí nic Matějovský.

Pardubice o svém vítězství rozhodly v přesilových hrách. Všechny tři góly vstřelily, když měly o jednoho hráče na ledě více. „Při všech třech gólech měli hodně štěstí,“ řekl Radek Matějovský. „První byl podle mě tečovaný a také dali gól po vlastním faulu,“ okomentoval brankové momenty domácích. Gólem po faulu myslel Matějovský okamžik ve druhé třetině, kdy Plzeň hraje oslabení, do návratu vyloučeného hráče chybí pár vteřin, Peter Smrek se snaží vyvést puk a padá k zemi. „I když jsme už před tím měli vyhodit puk,“ nehledá alibi spíše defenzivní útočník.

Nejvíce plzeňského hráče mrzela první třetina. Plzeň v ní byla aktivnější, měla více gólových příležitostí. „Měli jsme dvě nebo tři tutovky, ale Lašák je pochytal, to nás možná psychicky nalomilo a pak už jsme si šance moc nevytvářeli,“ vzpomněl Matějovský nevyužité možnosti a jejich důsledky. První gól Západočeši inkasovali opět brzy po začátku zápasu. „Spíše nešťastná náhoda,“ vyjádřil se o něm vyhlášený tvrďák. Střela hned po buly, krásně tečovaná přesně do víka, Honza Chábera vůbec nemohl zareagovat, Takže si nemyslím, že bychom tentokrát nějak zaspali,“ popsal nepříliš povedený úvod Matějovský.

Plzeňským fanouškům i přes tři obdržené góly bylo asi nejhůře ve 28. minutě, když se po souboji s Koukalem u mantinelu zhroutil k zemi Tomáš Vlasák. To moje skácení u plexiskla vypadalo asi komicky, ale vůbec jsem toho hráče neviděl, dělal jsem obrat a najednou jsem cítil tupou ránu,“ popsal incident nejproduktivnější hráč play-off. Ledovou plochu byl schopen opustit pouze za pomoci spoluhráčů a lékaře. Do zápasu už nenastoupil. „Chtěl jsem ještě zkusit dohrát, ale pak jsme se dohodli, že se spíš zkusím dát dohromady na pátek. Docela mi to bolelo, tak jsem nechtěl, aby se to ještě zhoršilo,“ vysvětloval, proč zbytek utkání strávil v civilu na střídačce.

Pardubice dnešním vítězstvím získaly mečbol. Plzeň naopak nesmí už ani jednou zaváhat, jinak pro ni skončí sezóna. „Možné je všechno. Sérii můžeme otočit,“ neztrácí Vlasák naději na obrat. „Další zápas máme doma, když ho zvládneme, budeme hrát sedmý zápas a v tom už se může stát úplně cokoliv. Oba týmy v něm mají stejné šance,“ popisuje ošidnost rozhodujících zápasů. „Uděláme všechno proto, abychom doma vyhráli,“ slibuje Vlasák.